Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-06, 02:35
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Παρουσίαση του ενυδρείου μου

Γεια σας,θα ηθελα να σας παρουσιασω το ενυδρειο μου και να μου πείτε τα σχολια σας και τις παρατηρησεις σας!

Λοιπόν καταρχην το ενυδρειο μου ειναι της mp aquarium 200 λίτρα .Για υπόστρωμα έχω βάλει δύο σακουλες με χαλαζιακό χαλίκι και 2 σακούλες με χαλίκι πλουσιο σε σιδηρο για τα φυτα.Εχω φίλτρο της eheim 2213¨.όπως θα δειτε απο τις φωτο για διακοσμηση και για να κρυβονται τα ψαρακια εχω χρησιμοποιήσει ηφαιστειακές πέτρες και φυτά.Τα φυτα ειναι anubies και άλλα τ αοποία δεν γνωρίζω.Πάντως μου εχουν πει οτι είναι ανθεκτικά.


Κάτοικοι του ενυδρειου:1 pair Labidochromis
1 pair Aulonocara Stuartgranti
1 gibiceps
1m+2f Schiaenochromis achli

Ενδεχομένως θα παρατηρησετε στις φωτο και τα 9 μικρα Labidochromakia που βρίσκονται αναμεσα στις μεγάλες κιχλιδες μου χωρις να υπάρχει προβλημα!!

Πληροφοριακα θα ήθελα να προσθεσω οτι στο διαστημα που εχω το ενυδρειο οι Labidochromis γέννησαν 3 φορές.Τη πρώτη γέννα αφου έκανα ανω κατω το ενυδρειο την έβαλα σε γεννηστρα και μολις μεγαλωσαν λιγο τα άφησα ελευθερα.Αποτελεσμα απο τα 15 μωρα τωρα εχω 9 αλλα ειναι σταθερος αυτος ο αριθμος για πολυ καιρο πραγμα που σημαινει οτι δεν κινδυνευουν τοσο πολυ!Κολυμπανε και οι μεγαλυτερες κοιχλιδες μου δε τα πειραζουν!Απο τη δευτερη γεννα μου έμεινε μόνο ένα(δεν έβαλα γεννηστρα) και δυστηχως απο την τριτη...κανενα!Αιτια τα μεγαλυτερα αδερφακια τους (πρωτη γεννα) τριπώναν εκει που κρυβοντουσαν και με δυσκολια τα χλαπακιαζαν!!!!!!


αυτα....περιμενω τα σχολια σας και τις παρατηρησεις σας!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1382_resize.jpg
Εμφανίσεις:  696
Μέγεθος:  60,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-06, 09:01
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

όμορφο ......
αλλά θές πολλές παρα πάνω κρυψώνες ......
βάλε και άλλες πέτρες .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-06, 09:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Κάποιες παρατηρήσεις.
- Οι κιχλίδες malawi χρειάζονται άμμο (από την θάλασσα είναι μια χαρά) για υπόστρωμα και όχι χαλίκι.
- Δεν χρειάζεσαι ειδικό υπόστρωμα για φυτά αφού:
α. σκάβουν πολύ αυτές οι κιχλίδες με αποτέλεσμα να το ελευθερώσουν στη στήλη νερού.
β. δεν υπάρχουν φυτά στο περιβάλλον τους (λίμνη malawi).
- Έχεις μπερδέψει m'buna με haps τα οποία έχουν διαφορετικές συνήθειες και διατροφικές απαιτήσεις (τα μεν είναι αυστηρώς αλγοφάγα, τα δε παμφάγα). Έχουμε πει να μην μπερδεύουμε τα μεν με τα δε.
- Τα m'buna (Labidochromis) χρειάζονται περισσότερες πέτρες (κατά προτίμηση από τη θάλασσα και όχι lava) για σπηλιές. Πάρε για παράδειγμα το ενυδρείο για m'buna στα γραφεία του συλλόγου: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12318
- Οι anubias δεν πρέπει να φυτεύονται στο χαλίκι. Μπορείς να τις πιάσεις σε κάποια πέτρα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου gedn Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 35 21-10-06 19:56
Παρουσίαση ενυδρείου Zaire 250lt cbr929 Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-05-06 18:00
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04403 seconds with 14 queries