Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-12, 12:32
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή νεο ενυδρειο

γεια σας.εχω ενα ενυδρειο 32 λτ κ το προοριζω γ θαλασσινο.η ερωτηση μου ειναι τι φιλτρο να βαλω σε τοσο μικρο?και τι κυκλοφορητη?σκιμμερ ν φανταστω δε θα χρειαστει ετσι?φωτισμο εχω βρει μια λαμπα π ειναι μιση λευκη κ μση μπλε.
και τελικη ερωτηση επειδη μενω διπλα στη θαλασσα μπορω να παρω νερο απο κει?και πως το φερνω στα ισια του?ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-12, 14:19
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Φίλτρο μη βάλεις, μόνο ζωντανό βράχο και μία νάνο τουρμπέλα θα είσαι οκ όσο για το σκίμμερ καλό θα ήταν να βάλεις θα σε σώσει από πολλά.Θαλασσινό νερό μπορείς να βάλεις αν και καλό θα ήταν να το αποφύγεις για πολλούς και διάφορους λόγους, τώρα αν το αποφασίσεις και πάρεις νερό από τη θάλασσα το αραιώνεις με νερό είτε από την βρύση είτε από αντίστροφη όσμοση και το μετράς με κάποιο πυκνόμετρο-αερόμετρο ή ριφρακτόμετρο(αυτό είναι το πιο αξιόπιστο)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-12, 12:18
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

skimmer που να βαλω ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο κ δεν εχω βρει κανα εξωτερικο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-12, 23:47
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αυτό είναι ένα θέμα Χωρίς σκίμμερ θα πρέπει να κάνεις πιο συχνές αλλαγές που ούτως ή άλλως θα κάνεις λόγων των λίγων λίτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-12, 12:42
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

ως νέοι κι εμείς στο χώρο του ενυδρείου και συγκεκριμένα στο θαλασσινό,
θα σου προτείναμε να μην ξεκινήσεις με ενυδρείο μικρότερο από τα 100L για τους ακόλουθους προσωπικούς και μη λόγους :

- Η εξάτμιση αυτή την εποχή στο δικό μας θαλασσινό 60L είναι περί το 0.5L/day και κάνουμε αναπλήρωση κάθε 4 ημέρες κοντά στα 2L. Σκέψου το καλοκαίρι !

- Λόγω χώρου αναγκαστήκαμε και προχωρήσαμε στην τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου όπου η δυνατότητα κάλυψης τους είναι περί τα 150L και πληρώσαμε δυο φορές για αγορά φίλτρου.

- Λόγω χώρου αγοράσαμε skimmer εσωτερικό και είμαστε ήδη σε φάση αντικατάστασής του με εξωτερικό.

- Λόγω φωτισμού αγοράσαμε 2η λάμπα και Monnlight για να βάλουμε και κανα φυτό κάποια στιγμή αλλά και για λόγους αισθητικής αφού το ενυδρείο μας είχε μια οικονομίας λευκή.

- Σε περίπτωση ατυχήματος ο όγκος του νερού στο 32L είναι τόσο μικρός όπου πολύ εύκολα το νερό μπορεί να γίνει τοξικό και να έχεις πρόβλημα με τα ζωντανά σου.

- Σε όγκο 32L νομίζουμε ( ας μας διορθώσουν οι έμπειροι της παρέας ) ότι μπορείς να έχεις μόνο 2 μικρά κλόουν ή δυο-τρια ντραμσελάκια και μόνο. ϊσως εναλλακτικά μερικούς ερημίτης και καμια γαρίδα αλγοφάγα και τίποτε άλλο.

Και για άλλους λόγους αρκετούς .....


Συνολικά θα σου προτείναμε να προχωρήσεις στην αγορά ενός κοντά στα 100L με φίλτρο πλάτης για να έχεις δυνατότητα αλλαγής υλικών χωρίς να αναστατώνεις τα ζωντανά σου αλλά και να έχει 2-3 λάμπες για φωτισμό έτοιμες. Όλα αυτά για να μην πληρώσεις ένα ενυδρείο 32L στην τιμή που θα αγγίζει ισως και θα ξεπερνάει τελικά ένα 100Lιτρο. Σε κάθε περίπτωση έχε υπ 'οψιν ότι αν θέλεις να φτιάξεις ένα ενυδρείο θαλασσινό όπως πρέπει, θα πρέπει να διαθέσεις περισσότερο απο τα 700¤-1000¤ .... οπότε προετοιμάσου.

Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-12, 14:26
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

γεια χαρα και ευχαριστω για τις συμβουλες.εχω κ ενα ενυδρειο 120 λτ το οποιο και θα στησω τη παρασκευη
για το οποιο εχω ηδη προμηθευτει εξωτερικο φιλτρο της eheim,εξωτερικο σκιμερ,τη μπλε λαμπα και τους 2 κυκλοφορητες.
το μικρο σκεφτομαι να το κανω χωρις σκιμερ με εσωτερικο φιλτρο π θα εχει ανθρακα κ αντιφωσφορο με συχνες αλλαγες νερου απο τη θαλασσα μιας
κ μενω πανω στη παραλια.θα το αραιωνω στα 1025.και με ενα νανο κυκλοφορητη.εχω κ μια μικρη λαμπα π κανει στο ενυδρειο
μιση μπλε μιση ασπρη.θα βαλω 3 κιλα ζ βραχο κ ζωντανο αραγωνιτη.θα μ κοστισει τοσο πολυ τ μικρο?
το θελω γ να βαλω μια γαριδουλα κ κανα κλοουν κ σε περιπτωση π θα πρεπει ν απομωνωσω κανα ψαρι απο το αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-04-12, 15:27
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Αν είσαι δίπλα στη θάλασσα κάντο και πειραματίσου, και χωρίς σκίμμερ δεν θα έχεις πρόβλημα αφου θα αλλάζεις το νερό και καθημερινά αν δεν βαριέσε, τώρα όσον αφορά το εξωτερικό φίλτρο γνώμη μου είναι να μην το βάλεις για βιολογικό(π.χ. siporax)απλά για χημικό ή μηχανικό φιλτράρισμα(του οποίου θα πρέπει να συντηρείς τακτικά τα σφουγγάρια). Κατα την άποψή μου τα εξωτερικά φίλτρα είναι δίσχρηστα σε σχέση με τα sump στα οποία η πρόσβαση είναι πιο εύκολη και τα λίτρα τα καθορίζεις εσύ και κρύβεις όλα τα μηχανήματα σε αυτά με αποτέλεσμα μα μην φαίνονται στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03913 seconds with 12 queries