Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-12-12, 12:15   #1
αρχαριος αποριες με εσωτερικο φιλτρου
nitroqqq
Member
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος 21-12-12, 12:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

απο που να ξεκινησω! καταρχην κανετε καταπληκτικη δουλεια!μεσα σε τρεις μερες εμαθα αρκετα πραγματα αν και σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομη που δεν γνωριζω. ειμαι σιγουρος οτι θα παρω απαντησεις σε ολες μου τις αποριες.


1)Ενυδρειο 100L ,θερμοσατη 150W, φιλτρο εσωτερικο EHEIM 2010: που πρεπει να τοποθετηθει(το φιλτρο)?
στην αρχη το ειχα βαλει στην πλατη του ενυδρειου αλλα θεωρησα οτι δε γινεται σωστη η κυκλοφορια του νερου. τωρα το εβαλα στο αριστερο τζαμι διοτι ειναι μακροστενο το ενυδρειο. επραξα σωστα?

2)το φιλτρο εχει μακροστενο σφουγγαρι. μπορω να κοψω καποιο μερος αυτου ωστε να προσθεσω βιολογικο υλικο? αν ναι τι προτεινετε?

3)υποστρωμα tetraplant completesubstrate και ψιλο χαλικι.θελω να βαλω καρδιναλιους και ροδοστομους(κοπαδακια των 12) και φυτα χωρις τρελες απαιτησεις σε φως γιατι δε σκοπευω ακομη να αγορασω ακριβο φωτισμο. το καπακι εχει 2 λαμπες παραλληλες οι οποιες δεν γνωριζω τι ειναι .


περιμενω απαντησεις και προτασεις για φυτα!
μπαινει τιποτα αλλο στη συνθεση καρδιναλιων και ροδοστομων?

ευχαριστω εκ των προτερων. ελπιζω να μη σας κουρασα...
Εμφανίσεις: 4997
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-12, 13:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitroqqq Εμφάνιση μηνυμάτων
απο που να ξεκινησω! καταρχην κανετε καταπληκτικη δουλεια!μεσα σε τρεις μερες εμαθα αρκετα πραγματα αν και σιγουρα υπαρχουν πολλα ακομη που δεν γνωριζω. ειμαι σιγουρος οτι θα παρω απαντησεις σε ολες μου τις αποριες.


1)Ενυδρειο 100L ,θερμοσατη 150W, φιλτρο εσωτερικο EHEIM 2010: που πρεπει να τοποθετηθει(το φιλτρο)?
στην αρχη το ειχα βαλει στην πλατη του ενυδρειου αλλα θεωρησα οτι δε γινεται σωστη η κυκλοφορια του νερου. τωρα το εβαλα στο αριστερο τζαμι διοτι ειναι μακροστενο το ενυδρειο. επραξα σωστα?

2)το φιλτρο εχει μακροστενο σφουγγαρι. μπορω να κοψω καποιο μερος αυτου ωστε να προσθεσω βιολογικο υλικο? αν ναι τι προτεινετε?

3)υποστρωμα tetraplant completesubstrate και ψιλο χαλικι.θελω να βαλω καρδιναλιους και ροδοστομους(κοπαδακια των 12) και φυτα χωρις τρελες απαιτησεις σε φως γιατι δε σκοπευω ακομη να αγορασω ακριβο φωτισμο. το καπακι εχει 2 λαμπες παραλληλες οι οποιες δεν γνωριζω τι ειναι .


περιμενω απαντησεις και προτασεις για φυτα!
μπαινει τιποτα αλλο στη συνθεση καρδιναλιων και ροδοστομων?

ευχαριστω εκ των προτερων. ελπιζω να μη σας κουρασα...
Kαλώς ήρθες φίλε μου στο υπέροχο χόμπι μας!
Καταρχάς θα πρέπει να μάθεις την ποιότητα του νερού σου ( NH3/NH4, NO2, NO3, PH, GH και KH ) . Έτσι θα μπορέσεις να δεις και εσύ αλλά και εμείς, αφανώς για την ποιότητα - ποσότητα βιολογίας σου και αφετέρου για το αν κάνουν τα ψάρια που θες να βάλεις για το νερό σου. Να γνωρίζεις πως για τα συγκεκριμένα ψάρια το πιο πιθανόν να χρειαστείς μια μικρή επεξεργασία του νερού σου.
Στις ερωτήσεις σου τώρα:
  1. Σωστά το έβαλες . Γενικά θα προσπαθείς να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας. Να χτυπάει δηλαδή το νερό όσο πιο κοντά στην επιφάνεια και προς το μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου. Σε αυτό πολύ καλή δουλειά κάνουν τα spray bars.
  2. Ναι, αν είναι μεγάλο το σφουγγάρι μπορείς να το μειώσεις και να αυξήσεις το βιολογικό σου υλικό. Προσοχή στις υπερβολές. Χρειάζεται και το σφουγγάρι για να παραμένει το βιολογικό υλικό καθαρό. Μπορείς να βάλεις μικρό σε όγκο βιολογικό και με μεγάλη επιφάνεια αποίκισης για να κερδίσεις και σε βιολογία αλλά και σε χώρο.
  3. Το υπόστρωμα κακώς το έβαλες ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις καλό φωτισμό και δεν θα βάλεις απαιτητικά φυτά. Τώρα το έβαλες. Τέρμα, και αυτό δεν αλλάζει. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα μπλέξεις με άλγες .... Αν σκοπεύεις αργότερα να αλλάξεις φωτισμό και να βάλεις πιο απαιτητικά φυτά, το υπόστρωμα δεν θα σε βοηθήσει γιατί τότε αν δεν έχει απενεργοποιηθεί, θα είναι σίγουρα στα τελειώματά του. Κοίτα αν θες λίγο τις λάμπες σου και πες μας τι ακριβώς γράφουν .
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-12, 13:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η άποψή μου είναι ότι το συγκεκριμένο φίλτρο είναι μικρό για τα λίτρα σου και κάποια στιγμή θα αρχίσει να σε ταλαιπωρεί με τα μπουκώματα. Μπορείς να κόψεις ένα κομμάτι του σφουγγαριού και να βάλεις λίγο Substrat Pro ή Siporax mini. Θυμάμαι ότι κάπως του χωρούσα από κάτω και filterwool. Βάλ' το πίσω (περισσότερο για να μπορείς να το κρύψεις σιγά σιγά με φυτά και στρίψε την έξοδο, ώστε να στέλνει το νερό κατά μήκος του ενυδρείου.

Τα ψάρια που έχεις διαλέξει είναι μαλακού και όξινου νερού, εσύ έχεις μετρήσεις του νερού σου, ώστε να δούμε εάν θα χρειαστεί επεξεργασία;

Για στρώσιμο θα πας αργά με αμμωνία ή θα βάλεις μπόλι;

Για εύκολα φυτάκια κοιτάς εδώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-12, 14:19
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

οι λαμπες δεν γραφουν κατι επανω. αχνοφαινεται ο αριθμος 19. ειναι 60cm η καθε μια και λευκου χρωματος(γαλακτος).


για το φιλτρο: κανει εισαγωγη απο κατω-εξαγωγη απο πανω. αν καταλαβα καλα κατω θα τοποθετησω το filterwool μετα το σφουγγαρι και πανω πανω το Siporax mini. οταν λες θα μπουκωνει? με συχνους καθαρισμους καταφερνουμε τπτ?(σε νερο του ενυδρειου)


πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου εριξα την καταλληλη ποσοτητα bio nitrivec κ aquatan sera θερμοκρασια 28-30(τρεχει 3 ημερες)
τα τεστ τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω. διαλεξα κατι φθηνο για αρχη που να κανει ολες τις μετρησεις. ξερω οτι δε θα εχω ακριβεις μετρησεις αλλα θα ξερω που βρισκομαι πανω κατω.

κατι ακομη:
φιλαρακι μου εχει εξωτερικο φιλτρο σε καλοστημενο και υγιες ενυδρειο. πως μπορω να παρω μπολι? και αν χρειαζεται αφου εχω βαλει τα παραπανω σκευασματα.

μπορει να ακουστει χαζο:
αν παρω νερο απο το ενυδρειο του φιλου μου(1-2λτ) θα κερδισω κανενα βακτηριο ή απλα παιρνω μακαρονι κοβω σφουγγαρι βαζω μακαρονι και ολα gg?
(δλδ να παρω 5-10 κοφτα απο τον φιλο μου να τα πιασω σε τουλι και ν τα τοποθετησω στην περιοχη του κομμενου σπογγου. γινεται?? θα στρωσει πιο γρηγορα?)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-12, 14:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν το θυμάμαι καλά τώρα γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από τότε, αλλά νομίζω ότι το έβαζα λίγο ξασμένο κάτω, εκεί που είναι οι σχαρίτσες της εισαγωγής. Το σίγουρο είναι ότι το άλλαζα κάθε βδομάδα το πολύ. Δεν είναι και υποχρεωτικό να βάλεις, απλά αν μπορεί να μπει κάπως (έτσι ώστε να μην το μπουκώνει και να μην μπορεί να το τραβήξει η φτερωτή και έχουμε άλλα) θα βοηθήσει στο μηχανικό φιλτράρισμα, ώστε να μη λερώνονται τα άλλα υλικά. Μπορεί να είσαι καλά με τα καθαρίσματα, όταν θα τα χρειάζεται κι αυτά, αλλά είναι μικρός και ο χώρος των υλικών και δε θα μπορείς ίσως να υποστηρίξεις με ασφάλεια τον αριθμό των ψαριών σου. Θα το δεις από τις μετρήσεις σου, την κυκλοφορία κλπ. Εγώ πάντως θα κοιτούσα κάποια στιγμή για ένα εξωτερικό φίλτρο.

Με το Nitrivec για μένα δε θα κάνεις δουλειά. Πάρε από το φίλτρο του φίλου σου κατευθείαν μπόλι, όταν θα είναι να μπουν τα ψάρια ή από τώρα και τάιζέ το λίγη αμμωνία ή τροφή, ώστε να παραμείνει ζωντανό και να πολλαπλασιαστούν οι πληθυσμοί. Αρκεί βέβαια ο φίλος σου να μην έχει περάσει τίποτα ασθένειες πρόσφατα τουλάχιστον. Αν έχει βιολογικό υλικό πάρε (όχι το γυαλιστερό, αυτό είναι μηχανικό και θα έχει λίγα πράγματα πάνω του, αν είναι το πορώδες που έχει τραχιά υφή) και στίψτε και το σφουγγάρι του και είσαι κομπλέ. Το να πάρεις νερό μικρή διαφορά θα κάνει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-12, 14:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitroqqq Εμφάνιση μηνυμάτων
οι λαμπες δεν γραφουν κατι επανω. αχνοφαινεται ο αριθμος 19. ειναι 60cm η καθε μια και λευκου χρωματος(γαλακτος).


για το φιλτρο: κανει εισαγωγη απο κατω-εξαγωγη απο πανω. αν καταλαβα καλα κατω θα τοποθετησω το filterwool μετα το σφουγγαρι και πανω πανω το Siporax mini. οταν λες θα μπουκωνει? με συχνους καθαρισμους καταφερνουμε τπτ?(σε νερο του ενυδρειου)


πρωτη μερα λειτουργιας του ενυδρειου εριξα την καταλληλη ποσοτητα bio nitrivec κ aquatan sera θερμοκρασια 28-30(τρεχει 3 ημερες)
τα τεστ τα εχω παραγγειλει και τα περιμενω. διαλεξα κατι φθηνο για αρχη που να κανει ολες τις μετρησεις. ξερω οτι δε θα εχω ακριβεις μετρησεις αλλα θα ξερω που βρισκομαι πανω κατω.

κατι ακομη:
φιλαρακι μου εχει εξωτερικο φιλτρο σε καλοστημενο και υγιες ενυδρειο. πως μπορω να παρω μπολι? και αν χρειαζεται αφου εχω βαλει τα παραπανω σκευασματα.

μπορει να ακουστει χαζο:
αν παρω νερο απο το ενυδρειο του φιλου μου(1-2λτ) θα κερδισω κανενα βακτηριο ή απλα παιρνω μακαρονι κοβω σφουγγαρι βαζω μακαρονι και ολα gg?
(δλδ να παρω 5-10 κοφτα απο τον φιλο μου να τα πιασω σε τουλι και ν τα τοποθετησω στην περιοχη του κομμενου σπογγου. γινεται?? θα στρωσει πιο γρηγορα?)
Το filterwool πάει τελευταίο. Δηλαδή πάνω πάνω. Μια γενική σειρά είναι σφουγγάρι, βιολογικό και τέλος filterwool. Καλό θα ήταν να πάρεις μπόλι σε βιολογικό υλικό και όχι σε σφουγγάρι. Θα έχει περισσότερη βιολογία επάνω. Το νερό είναι σχεδόν ανούσιο από θέμα βιολογίας. Αν θα κόψεις λίγο σφουγγάρι και θα βάλεις το μπόλι θα είσαι μια χαρά. Θα στρώσεις πολύ γρήγορα. Αν δεν χωράει όλο το μπόλι που θα πάρεις, βγάλε βιολογικό από το δικό σου και βάλε αυτό από του φίλου σου. Όλα αυτά σε περίπτωση που θα σου δώσει μπόλι σε βιολογικό υλικό. Να το βάλεις όμως μέσα στο φίλτρο σου και όχι απ' έξω όπως λες.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-12, 15:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το filterwool πάει τελευταίο. Δηλαδή πάνω πάνω.
Γιατί;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-12, 15:23
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις! μολις μιλησα με τ φιλο μου κ σε λιγο θα μου φερει μπολι.
τελικα το filterwool μπαινει πανω ή κατω?φιλτραρεται 1ο ή τελευταιο?
τελος, τι εχετε να πειτε για τις αγορες φυτων μεσω ebay?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-12, 15:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν μπαίνει χαμηλά εκεί στην είσοδο βάλ' το εκεί, αλλιώς κάτω από το σφουγγάρι, αλλιώς πάνω από το σφουγγάρι και κάτω από το βιολογικό (ανάμεσα δηλαδή)... αλλιώς καθόλου!

Από το ebay άλλες φορές έρχονται σε καλή κατάσταση και άλλες όχι. Όταν έρχονται χάλια εννοείται ότι στέλνεις φωτογραφία στον πωλητή και στα ξαναστέλνει. Εμένα τα μισά που έχω φέρει ήταν κομπλέ τα άλλα μισά ήταν χαμένα λεφτά γιατί και που ήρθαν καλά έλιωσαν μετά από λίγο καιρό. Σε φίλο που έφερε ανούμπιες του ήρθαν με μια αρρώστια και έχασε και μερικές από τις δικές του. Τώρα που έχει και κρύο είναι χειρότερα τα πράγματα. Πλέον για μένα μόνο πολύ ανθεκτικά φυτά ή ρίσκο σε κάποια που δε βρίσκω Ελλάδα, άντε και καμιά moss που και ένα κομματάκι να μείνει θα ζήσει! Βέβαια αν είναι από Ευρώπη και όχι από Ασία είναι καλύτερα τα πράγματα. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, αν σου κάτσει σου έκατσε!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-12, 17:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί;
Εγώ προσωπικά ξέρω ότι το filterwool μπαίνει τελευταίο για να κρατάει ότι μικροσωματίδιο έχει περάσει ή και ξεκολλήσει από τα προηγούμενα υλικά για να βγει το νερό όσο πιο καθαρό γίνεται ξανά στο ενυδρείο. Αν το filterwool μπει πρώτο το σημαντικότερο είναι ότι θα μπουκώνει αμέσως αλλά θα είναι και πιο δύσκολη η αλλαγή του. Δεν θα υπήρχε λόγος άλλωστε να βάλουμε μετά από αυτό σφουγγάρι, μιας και θα μας είναι άχρηστο. Είναι αδύνατον να περάσει κάτι από το filterwool και να το κρατήσει το σφουγγάρι. Αυτό γνωρίζω εγώ. Όπως σε αυτό το σχέδιο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-12, 17:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά ξέρω ότι το filterwool μπαίνει τελευταίο για να κρατάει ότι μικροσωματίδιο έχει περάσει ή και ξεκολλήσει από τα προηγούμενα υλικά για να βγει το νερό όσο πιο καθαρό γίνεται ξανά στο ενυδρείο. Αν το filterwool μπει πρώτο το σημαντικότερο είναι ότι θα μπουκώνει αμέσως αλλά θα είναι και πιο δύσκολη η αλλαγή του. Δεν θα υπήρχε λόγος άλλωστε να βάλουμε μετά από αυτό σφουγγάρι, μιας και θα μας είναι άχρηστο. Είναι αδύνατον να περάσει κάτι από το filterwool και να το κρατήσει το σφουγγάρι. Αυτό γνωρίζω εγώ. Όπως σε αυτό το σχέδιο.
Το αντιθετο ακριβως πρεπει να κανουμε!!! Αναλογα με τη ροη που εχει καθε φιλτρο το ενυδρειακο βαμβακι το βαζουμε πρωτο ωστε να κατακρατησει οσα πιο πολλα μπορει ωστε να μη περασουν στα υπολοιπα υλικα μας!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-12, 18:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αντιθετο ακριβως πρεπει να κανουμε!!! Αναλογα με τη ροη που εχει καθε φιλτρο το ενυδρειακο βαμβακι το βαζουμε πρωτο ωστε να κατακρατησει οσα πιο πολλα μπορει ωστε να μη περασουν στα υπολοιπα υλικα μας!!!
Γιώργο δεν ισχύει αυτή η σειρά;
Χοντρό σφουγγάρι - Ψιλό σφουγγάρι - Α Βιολογικό - Β Βιολογικό - Βαμβάκι
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-12, 18:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%EB%F4%F1%EF

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%EB%F4%F1%EF

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....DF%EB%F4%F1%EF

Όπως θα διαπιστώσετε...στα παραπάνω "ενδεικτικά θέματα"...οι απόψεις διίστανται
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-12, 19:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Στο συγκεκριμενο φιλτρο μπορεις να κοψεις το σφουγγαρι στην μεση να το
βαλεις κατω και επανω mini siporax,filter wool δεν χρειαζεται.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-12-12, 12:55
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

γεια σας και χρονια πολλα!

τελικα εβαλα μπολι απο το φιλαρακι μου. μετα απο δυο μερες προσθεσα πεντε καρδιναλιους, πεντε ροδοστομους. απο τα επομενα πρωινα βρισκω ενα ή δυο ψαρια μεσα στο φιλτρο ειτε νεκρα ειτε να χαροπαλευουν. υπεθεσα οτι επειδη γινεται μονο βραδυ ισως την ωρα που κοιμουνται και μη βλεποντας πανε διπλα στην εισαγωγη του φιλτρου και καταληγουν μεσα. μετα το πρωτο ατυχημα εδεσα τουλι στην κατω εισαγωγη αλλα αφησα τις πλαινες θεωρωντας τες μικρες και αδυνατον να μπαινουν απο την εξαγωγη(υποθετω). σημερα παλι δυο ροδοστομοι ηταν νεκροι μεσα στο φιλτρο!!!

μετα απο αυτο κολλησα το φιλτρο στη γωνια καλυπτοντας τη μια πλαινη και στην αλλη πλευρα κολλησα το θερμαντηρα.

περιμενω μια λογικη εξηγηση απο ποιο εμπειρους!!! HELP!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-12-12, 13:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχεις μετρήσεις για να ξέρουμε ότι σίγουρα έπιασε το μπόλι και γενικά χαρακτηριστικά νερού; Μήπως τάισες υπερβολικά; Τα ψάρια έχουν εξωτερικά κάποια ένδειξη ασθένειας ή έχει κάτι περίεργο η συμπεριφορά τους; Τα πήρες από πετ σοπ ή από χομπίστα; Προσαρμογή τους έκανες και πώς; Ποιες οι μετρήσεις του νερού προέλευσης;

Το θεωρώ δύσκολο να τράβηξε το συγκεκριμένο φίλτρο αυτά τα ψάρια. Μάλλον κάτι άλλο τα εξασθένισε και απλά τα τράβηξε τελικά το φίλτρο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-12-12, 14:07
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

δυστυχως δεν ειχα ολα τα τεστ. εκανα για NH4, NO2.και τα δυο μηδενκα

τις πρωτες μερες μη γνωριζοντας την καταλληλη ποσοτητα μπορει να ταισα αρκετα. τωρα προσπαθω να ριχνω τη καταλληλη ποσοτητα ωστε να καταναλωνετε σε 1-2 λεπτα

οχι δεν εχουν κατι και η συμπεριφορα τους ειναι μια χαρα. μαλιστα οι ροδοστομοι εχουν εντονο χρωμα και στη μυτη και στην ουρα(το αναφερω γιατι διαβασα οτι λειτουργουν σα ''δεικτες'' νερου

πετ σοπ

αφησα τα σακουλακια στην επιφανεια για να αποροφισουν τη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου και μετα προσθεσα τρεις φορες νερο του ενυδρειου

δεν τις γνωριζω. εχω παραγγειλει ολα τα τεστ αλλα λογω ημερων εχουν καθυστερησει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-12, 15:21
htsopelas Ο χρήστης htsopelas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Γιατί μου φαίνονται όλα τόσο δύσκολα? Μάλλον επειδή είμαι τελείως αρχάριος με τον "χώρο".
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-12-12, 16:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ προσωπικά ξέρω ότι το filterwool μπαίνει τελευταίο για να κρατάει ότι μικροσωματίδιο έχει περάσει ή και ξεκολλήσει από τα προηγούμενα υλικά για να βγει το νερό όσο πιο καθαρό γίνεται ξανά στο ενυδρείο. Αν το filterwool μπει πρώτο το σημαντικότερο είναι ότι θα μπουκώνει αμέσως αλλά θα είναι και πιο δύσκολη η αλλαγή του. Δεν θα υπήρχε λόγος άλλωστε να βάλουμε μετά από αυτό σφουγγάρι, μιας και θα μας είναι άχρηστο. Είναι αδύνατον να περάσει κάτι από το filterwool και να το κρατήσει το σφουγγάρι. Αυτό γνωρίζω εγώ. Όπως σε αυτό το σχέδιο.
Το βαμβακι το βαζουμε σε θεση που μπορουμε να εχουμε πιο ευκολα προσβαση, ασχετα αν ειναι στην αρχη ή στο τελος της ροης του νερου.
Οπως βλεπουμε στα φιλτρα της eheim το εχουν στο τελος της ροης, και ειναι πανω πανω, οπου μπορουμε να ακοιξουμε το καπακι και να το αλλαξουμε οταν βουλωσει.
Στα φιλτρα της juwel ειναι παλι πανω πανω αλλα πρωτο στη σειρα των υλικων Εκει βεβαια βουλωνει πιο γρηγορα, γιατι τρωει το χοντρο σκουπιδι πριν περασει απο καποιο αλλο υλικο, αλλα κραταει πιο καθαρα τα επομενα υλικα.

Και οι δυο τοποθετησεις σωστες ειναι. Αυτο που μετραει ειναι αν βουλωνει γρηγορα, να μπορουμε να το αλλξουμε ευκολα, χωρις να ανοιξουμε ολο το φιλτρο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από htsopelas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μου φαίνονται όλα τόσο δύσκολα? Μάλλον επειδή είμαι τελείως αρχάριος με τον "χώρο".
Καλως ηρθες.
Ξεκινα αναγνωριση διαβαζωντας τα υπομνηματα των αρχαριων, με σειρα απο κατω προς τα πανω. (πρωτα το "Τι χρειαζομαι για να στησω ενα ενυδρειο ως αρχαριος", μετα το "Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτο" κλπ)
Εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-12-12 στις 16:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-12-12, 23:25
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

λέω να αγοράσω φίλτρο
τι μου προτείνεται?
εγω λέω για αυτό http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2265
τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-12-12, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-12, 15:22
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

παιδια ο υαλοβαμβακας καθε ποτε ειναι καλο να αλλαζεται? οταν εχει λασπωσει εντελως?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-12, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οσο πιο συχνα μπορεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-12-12, 15:42
Το avatar του χρήστη korman709
korman709 Ο χρήστης korman709 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2012
Περιοχή: Bόλος
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση !
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-13, 10:45
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

χρονια πολλά καλή χρονια
ήρθαν t test
ΝH3/NH4 0
NO2 0
NO3 30 (πολλά είναι?σήμερα θα βάλω και κερατοφιλλο)
παμε στα δυσκολα τωρα
Gh 7 me 14
Kh 10
Ph 8

χρειάζομαι προετοιμασία νερού εεε?τι ph είναι αυτό?
δεν μπορώ να δώσω ένα 150αρι τώρα πρέπει να επιλέξω ένα από τα δυο.
αφήνω το εξωτερικό για αργότερα μένω με το εσωτερικό(έχω κόψει το σφουγγάρι έχω βάλει μακαρόνι και "ενυδριακο" βαμβάκι) προς το παρόν.
λέω να πάω για A/Ο ώστε να φτιάξω τις παραμέτρους που χρειάζονται καρδινάλιοι και "ροδοστομοι".


τι λέτε?

οι μετρήσεις έγιναν για ΝH3/NH4 με TETRA σταγόνες
και τα υπόλοιπα με ESHA AQUA QUICK TEST
-------------------------
ξέχασα να αναφέρω ότι έκανα ένα μεγάλο λάθος αλλα το ανακάλυψα μετά την αγορά τον ψαριών
έβαλα 5 αρλεκίνους
μετά τους περίεργους θανάτους με το φίλτρο τα ψαράκια που έχω τώρα είναι:
5 αρλεκίνοι
3 καρδινάλιοι
2 ροδοστομοι
-------------------------
κανενας???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nitroqqq : 04-01-13 στις 10:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-13, 11:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κανεις δυο λαθη.

Αντι να διορθωσεις τη ηδη υπαρχουσα συνθεση τη χαλας περισσοτερο και δεν ψαχνεις πως θα μαλακωσεις το νερο για τα ψαρια σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-13, 11:33
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ψαχνεις πως θα μαλακωσεις το νερο για τα ψαρια σου
Νομίζω πως θέλει να πάρει Α/Ο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-13, 13:15
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

μάλλον δεν έγινα κατανοητός.
αφού μπόλιασα και μετά από 2-3μερες με NH4 0 και NO2 0
έβαλα 5 καρδινάλιους 5 ροδοστομους.
πηγαίνοντας στο petshop για ψιλοπράγματα(αποχη βαμβάκι)βλέπω τους αρλεκίνους κ με τα λεγόμενα του petshopa ταίριαζαν απόλυτα με τα αλλα δυο.
αφού πήρα μια πεντάδα(μαμακια μ)διαπίστωσα ότι δεν είναι η ιδανική σύνθεση αλλα όχι κ άκρως αντίθετη.
το ερώτημα μ είναι για τ επόμενο βήμα.
1. μένω με το ίδιο φίλτρο(eheim 2010 εσωτερικό)
και πάω καρφί για επεξεργασία νερού με βαρέλι τύρφη η A/Ο?
2. πάω για ένα φιλτρο εξωτερικό και αφήνω τις παραμέτρους όπως έχουν(όχι για πολύ κάνα μηνα)
είναι επώδυνο για τ ψαρια αυτές οι σκληροτητες και το υψηλό ph μου?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-13, 13:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και εγω δεν εγινα κατανοητος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-01-13, 14:00
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

τελικά πήρα τις απαντήσεις που ήθελα εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E3%E1%F3%E9%E1
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604


θα προετοιμαζω το νερο με τυρφη σε δοχείο 35λίτρο, ωστε να πεσει το ph σταδιακά
και θα αφήσω το φίλτρο για αργοτερα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω δεν εγινα κατανοητος.
¨

με τους αρλεκινους θα δω τι θα κανω συντομα και θα μεγαλωσω και τις ομαδες ροδοστομων κ καρδιναλιων.

αυτο δεν εννοεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nitroqqq : 04-01-13 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες αρχαριου Μήτσος Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-11-12 16:46
Αποριες-Αρχαριος aquahobby Αρχάριοι γλυκού νερού 188 02-12-10 21:47
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Ερωτηση για εσωτερικο φιλτρου.. boom Αρχάριοι γλυκού νερού 20 02-01-08 06:56
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10502 seconds with 13 queries