Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή 2ο ενυδρείο

λοιπόν σήμερα ένας φίλος μου έκανε δώρο ενα 120λιτρο! Μην με ρωτησετε τι εσωτερικο φιλτρο έχει τι αντισταση, τι φωτισμο κτλ δεν το έχω δει ακόμα!! θα μου το φέρει σε 2 ωρίτσες. ασχολιόταν παλιά με το ένυδρείο και από ότι κατάλαβα τα παράτησε πριν 4-5 χρόνια λόγω λάθος καθοδήγησης απο καταστήματα εδώ στην κόρινθο. Ενα ενυδρειακό κατάστημα εχουμε και εμείς εδω και δεν λεει να περνας ούτε απ έξω!

Τελος πάντον, Σκεφτομαι να μεταφέρω το 180λ φυτεμένο που έχω στο 120αρι!! Δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση μιας και δεν έχει πάρα πολλα φυτά ακόμα! Απο ψάρια έχει 6 guppy 2 αρσενικά και 4 θυλικά και 1 common pleco! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ασχόλιθώ με κιχλίδες που γουστάρω απο την αρχή που άρχισα να ασχολούμε με το ενυδρείο, αλλα κάποιες λάθος υποδείξεις (τα χω ξαναπεί στο παρελθόν) με οδήγησαν σαν άσχετο τότε να αγοράσω εξοπλισμό που θα μου ήταν άχρηστος με τις κιχλίδες (υποστρόματα, λιπάσματα, CO2 Α/Ο κτλ) Ετσι τώρα το καινούριο ενυδρείο μου ανοίγει το δρόμο να ασχολιθώ με αυτό που γούσταρα απο την αρχη. Απο όσο έχω διαβάσει κι όλας στις κιχλίδες πάει οσο περισσοτερα λίτρα τόσο καλύτερα γι αυτο θελω να χρησιμοποιήσω το 180αρι γι αυτη την δουλεια και όχι το 120αρι.

Γι αυτό ζητω βοήθεια τώρα! Τι στήσιμο να κάνω?? Μου αρέσει περισσότερο Malawi και μου αρέσει πέτρες και άμμος μόνο!!! Μετά τι είδος κιχλίδας για αρχάριο και σε τι αναλογία για τα λίτρα μου?? μου αρέσουν τα Neolamprologus olivaceous και τα pseudotropheus ka labido αλλα δεν γνωρίζω σημβατότητα μεταξύ τους και αναλογίες? οπότε κάθε πληροφορία για το στησιμο καθως και tips δεκτά

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-08, 20:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν σήμερα ένας φίλος μου έκανε δώρο ενα 120λιτρο! Μην με ρωτησετε τι εσωτερικο φιλτρο έχει τι αντισταση, τι φωτισμο κτλ δεν το έχω δει ακόμα!! θα μου το φέρει σε 2 ωρίτσες. ασχολιόταν παλιά με το ένυδρείο και από ότι κατάλαβα τα παράτησε πριν 4-5 χρόνια λόγω λάθος καθοδήγησης απο καταστήματα εδώ στην κόρινθο. Ενα ενυδρειακό κατάστημα εχουμε και εμείς εδω και δεν λεει να περνας ούτε απ έξω!

Τελος πάντον, Σκεφτομαι να μεταφέρω το 180λ φυτεμένο που έχω στο 120αρι!! Δεν νομίζω να είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση μιας και δεν έχει πάρα πολλα φυτά ακόμα! Απο ψάρια έχει 6 guppy 2 αρσενικά και 4 θυλικά και 1 common pleco! Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ασχόλιθώ με κιχλίδες που γουστάρω απο την αρχή που άρχισα να ασχολούμε με το ενυδρείο, αλλα κάποιες λάθος υποδείξεις (τα χω ξαναπεί στο παρελθόν) με οδήγησαν σαν άσχετο τότε να αγοράσω εξοπλισμό που θα μου ήταν άχρηστος με τις κιχλίδες (υποστρόματα, λιπάσματα, CO2 Α/Ο κτλ) Ετσι τώρα το καινούριο ενυδρείο μου ανοίγει το δρόμο να ασχολιθώ με αυτό που γούσταρα απο την αρχη. Απο όσο έχω διαβάσει κι όλας στις κιχλίδες πάει οσο περισσοτερα λίτρα τόσο καλύτερα γι αυτο θελω να χρησιμοποιήσω το 180αρι γι αυτη την δουλεια και όχι το 120αρι.

Γι αυτό ζητω βοήθεια τώρα! Τι στήσιμο να κάνω?? Μου αρέσει περισσότερο Malawi και μου αρέσει πέτρες και άμμος μόνο!!! Μετά τι είδος κιχλίδας για αρχάριο και σε τι αναλογία για τα λίτρα μου?? μου αρέσουν τα Neolamprologus olivaceous και τα pseudotropheus ka labido αλλα δεν γνωρίζω σημβατότητα μεταξύ τους και αναλογίες? οπότε κάθε πληροφορία για το στησιμο καθως και tips δεκτά

Ευχαριστω
καλος να δεχθεις το καινουργιο σου ενυδρειο!!!!
αν θελεις να πας σε Malawi θα σου ελαγα τα εξης...
καθαριζεις καλα το ενυδρειο μονο με νερο, βαζεις ενα κομματι αφρολεξ το μονωτικο που βαζουν στις οικοδομες...
μετα περνεις πετρες και αφου τις πλυνεις και τις βρασεις αν μπορεις, της αφηνεις να στεγνωσουν...
μολις στεγνωσουν φτιαχνεις ενα μεγαλο βουνο στην μια μερια οι δυο μεγαλα στις δυο πλευρες με πολλε κρυψωνες...
κοιταξα να τα στησεις οσο πιο φυσικα μπορεις και να κολλησεις ολες τις πετρες με σιλικονη!!!
μετα περνεις αμμο και την καθαριζεις οπως και τις πετρες και την ριχνεις στο ενυδρειο...
μετα βαζεις και ολο τον εξωπλισμο βαζεις νερο, μπολι απο το παλιο ενυδρειο και εισαι ετοιμος για ψαρακια...
θα σου πρωτεινα να βαλεις labidochromis yellow μαζι με pseudotropheus acei...
αν μπορεσεις να εχεις μια αναλογια 3 θυληκα και ενα αρσενικο απο το καθε ειδος...
αν τωρα θελεις να βαλεις ενα ειδος μπορεις να διαλεξεις οποιο σου αρεσει και να βαλεις 1-2 αρσενικα και 5-6 θυληκα!!!!

να κοιταξεις οι πετρες και η αμμο να ειναι ασβεστολιθηκα....
καλο στησιμο!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-08, 00:03
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

συμφωνω με τον Θαναση λαμπιντο με ασει!πολυ καλος συνδυασμος!Συμπατριωτη κ για μενα βαλε πετρες βασαλτη!κ οπως σου ειπε κ ο Θανασης....οσο μπορεις πιο πολλες κρυψωνες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-08, 00:20
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Πολύ καλός συνδυασμός, αλλά χιλιοδοκιμασμένος.. Ίσως καλό για κάποιον άπειρο στις αφρικάνες, απλά δεν το έχουμε χορτάσει; Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να μειώσω την αξία ενός τέτοιου setup..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Σε 180 λίτρα μεικτά με malawi setup θα πρότεινα να γίνει species το ενυδρείο.

Με την προσθήκη των πετρών και της άμμου θα μείνουν πολύ λιγότερα καθαρά.

Καλύτερα διάλεξε ένα είδος και βάλτο σε αναλογία 1/3-4.

Εκ πείρας, τα Acei με τα Labido σε 180 λίτρα είναι too much....ειδικά για τα Acei.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-08, 09:40
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

και γω άπειρος ειμαι όμως. Ευχαριστώ πολυ για τα tips. Πιστεύω για αρχη 2 χαρεμάκια labidochromis yellow και pseudotropheus acei είναι ότι πρέπει. Μια διευκρίνηση. Το αφρολέξ το βάζω μέσα στο ενυδρείο??? και απο πάνω βάζω όλα τα υπόλοιπα??? δεν επιρρεάζει σε τίποτα το αφρολέξ??? γιατι εγω το αφρολέξ το έχω βάλει απο κάτω για ομοιόμορφη κατανομή βάρους!Πέτρες και άμμος ασβεστολιθηκά? οπότε πάμε αντίθετα από τα φυτεμένα? δηλαδή θέλουμε οι πέτρες και η άμμος να δίνουν ασβέστιο στο νερό κ να αναιβάζουν το ΡΗ?? την άμμο την βράζω κ αυτή?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-08, 09:45
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 180 λίτρα μεικτά με malawi setup θα πρότεινα να γίνει species το ενυδρείο.

Με την προσθήκη των πετρών και της άμμου θα μείνουν πολύ λιγότερα καθαρά.

Καλύτερα διάλεξε ένα είδος και βάλτο σε αναλογία 1/3-4.

Εκ πείρας, τα Acei με τα Labido σε 180 λίτρα είναι too much....ειδικά για τα Acei.

Τώρα μου έβαλες δύσκολα! ήθελα 2 είδη!! Αν δεν έμπαιναν Αcei αλλα labido με κάτι άλλο? που χρειάζεται λιγότερα λίτρα δηλ?? Επίσης έχω ένα 2224 εξωτρικό φίλτρο. Είναι αρκετό για 180 λίτρα ή θέλω μεγαλύτερο? Αν θέλω μεγαλύτερο να το βάλω στο 120αρη και να πάρω μεγαλύτερο για το 180αρη. Αν ειναι αρκετο τότε να πάρω ενα μικρότερο για το 120αρη. Με το εσωτερικό φίλτρο τι να κάνω? το κρατάω σε συνδιασμο με το εξωτερικό ή το ξυλώνω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-08, 14:30
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

πιστευω πως με το 2224 κ σε συνδυασμο με το εσωτερικο της JUWEL θα εισαι μια χαρα!υπολογισε οτι πρεπει το φιλτρο να γυρναει 4 με 5 φορες την ωρα τον συνολικο ογκο νερου!

το αφρολεξ το βαζεις στο πατο του ενυδρειου(μεσα) μετα βαζεις τις πετρες κ τελος την αμμο!απο αμμο μπορεις να βαλεις αμμο θαλασσης απο μαντρα την οποια θα την βρασεις η αλλιως λευκη χαλαζιακη αμμο!

Υ.Γ. μην εμπιστευτεις κανενα πετσοπα στην Κορινθο!!!!
Φιλικα
Χρηστος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 180 λίτρα μεικτά με malawi setup θα πρότεινα να γίνει species το ενυδρείο.

Με την προσθήκη των πετρών και της άμμου θα μείνουν πολύ λιγότερα καθαρά.

Καλύτερα διάλεξε ένα είδος και βάλτο σε αναλογία 1/3-4.

Εκ πείρας, τα Acei με τα Labido σε 180 λίτρα είναι too much....ειδικά για τα Acei.
Ιασωνα δν μπορει να βαλει labido με maingano??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris7 : 21-10-08 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-08, 18:45
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αφρολεξ βαζεις και απο κατω για ομοιομορφη κατανομη του βαρους οπως ειπες και απο μεσα για την περιπτωση που πεσει καποια πετρα ωστε να μην σπασει το τζαμι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-08, 18:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μου έβαλες δύσκολα! ήθελα 2 είδη!! Αν δεν έμπαιναν Αcei αλλα labido με κάτι άλλο? που χρειάζεται λιγότερα λίτρα δηλ?? Επίσης έχω ένα 2224 εξωτρικό φίλτρο. Είναι αρκετό για 180 λίτρα ή θέλω μεγαλύτερο? Αν θέλω μεγαλύτερο να το βάλω στο 120αρη και να πάρω μεγαλύτερο για το 180αρη. Αν ειναι αρκετο τότε να πάρω ενα μικρότερο για το 120αρη. Με το εσωτερικό φίλτρο τι να κάνω? το κρατάω σε συνδιασμο με το εξωτερικό ή το ξυλώνω?

καλησπερα και παλι!!!!
φιλε αν και τα λιτρα σου ειναι οριακα αν βαλεις labido yellow μετα μπορεις να βαλεις
pseudotropheus acei
iodotropheus sprengerae

αυτα τα δυο ειναι αρκετα ηρεμα οσο και τα labido και αν εχεις πολλες κρυψωνες δεν θα εχεις προβλημα!!!!
ειχα στην αρχη και ξερω....
καλο στησιμο...
για το αφρολεξ και τα αλλα στα ειπα πιο πανω...
περιμενουμε φωτο!!!! και οτι ερωτησεις εχεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-08, 23:01
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιασωνα δν μπορει να βαλει labido με maingano??
Θα μπορούσε να τα συνδυάσει με maingano ή με iodotropheus οριακά.

Επίσης θα πρέπει να γίνει και σωστό-έξυπνο στήσιμο.

Προτιμοτερο είναι σε 2 είδη να δημιουργηθούν 2 "στοίβες" πέτρες στις 2 πλευρές (για δημιουργία 2 περιοχών κυριαρχίας) με επαρκείς σπηλιές και "τούνελ" αλλά συνάμα να υπάρχει αρκετός "ελεύθερος" χώρος καί για κολύμπι αλλά και για την δημιουργία "κρατήρων" απο τα 2 αρσενικά.

Προσωπικά δεν θα συνιστούσα συνδυασμό με Acei λόγω του ότι (ειδικα τα αρσενικά) γίνονται αρκετά μεγαλόσωμα και μετά απο λίγο καιρό θα "παιδεύονται".

Πάντως, κατά την προσωπική μου άποψη, θα ήταν προτιμότερο ένα species ενυδρείο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσε να τα συνδυάσει με maingano ή με iodotropheus οριακά.

Επίσης θα πρέπει να γίνει και σωστό-έξυπνο στήσιμο.

Προτιμοτερο είναι σε 2 είδη να δημιουργηθούν 2 "στοίβες" πέτρες στις 2 πλευρές (για δημιουργία 2 περιοχών κυριαρχίας) με επαρκείς σπηλιές και "τούνελ" αλλά συνάμα να υπάρχει αρκετός "ελεύθερος" χώρος καί για κολύμπι αλλά και για την δημιουργία "κρατήρων" απο τα 2 αρσενικά.

Προσωπικά δεν θα συνιστούσα συνδυασμό με Acei λόγω του ότι (ειδικα τα αρσενικά) γίνονται αρκετά μεγαλόσωμα και μετά απο λίγο καιρό θα "παιδεύονται".

Πάντως, κατά την προσωπική μου άποψη, θα ήταν προτιμότερο ένα species ενυδρείο.
Ok θα ψαχτώ λιγάκι περισσότερο με τις κιχλίδες και θα δούμε! αλλιώς θα γίνει ένα spieces ενυδρείο και μάλλον labido yellow 1 αρσ. με 4-5 θ. (iodotropheus καταπλικτηκά!!!!) Επίσης θέλω να βάλω άσπρη άμμο καμια ιδέα??

Chris7 δεν ψωνίζω από την κόρινθο παρά μόνο τα απαραίτητα (αντι-χλωριο, βακτήρια που εχουν της JBL και είμαι αρκετά ευχαριστημένος) για τα υπόλοιπα ανεβαίνω καθε Σ.Κ. στο σπίτι μου στην αθήνα και μένω σχετικά κοντά σε μεγάλο ενυδρειακό κατάστημα που τουλάχιστον έχει ποικιλία. Επίσης εχω σταματήσει να ρωτώ πωλητές σε ενυδρειακά γιατι ο καθένας λεει το μακρύ του και το κοντό του και πριν λιγο καιρό είχα τεράστιο πρόβλημα με το ενυδρείο απο λάθος καθοδήγηση! οπότε απο εδω και πέρα ρωτάω το forum κρίνω και πράτω ανάλογα με την παρατήρηση στο ενυδρείο μου! Μια φορά είχα πάει στην κόρινθο και με ρωτούσε τι ενυδρείο είχα, του είπα ριο 180 φυτεμένο! και μου βαλε τις φωνές ΒΓΑΛΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΑ ΦΥΤΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ???? ξύλωσε λέει και το εσωτερικό φιλτρο και βάλε φίλτρο βυθού με πλακάκι?? μου πε πολλα εκεινη τη μέρα α! ναι και αν θελεις φυτα ελα να σου δωσω εγω πλαστικα γιατι αυτοι εκει στην αθηνα σε έχουν βάλει σε έναν φαυλο κυκλο για να ξοδεύεις και να σου τρώνε τα λεφτα!! Αντε κ όταν το στήσω να βρεθούμε να ανταλάξουμε καμια άποψη!!

Χθές ήρθε και το νέο μου ενυδρείο !! είναι της ΜΡ 125λ και είναι ένα μαύρο χάλι! Βέβαια να ναι καλά ο φίλος που μου το έδωσε δώρο και με είχε προειδοποιήσει οτι ήταν παρατημένο 4-5 χρόνια με λίγο νερό μέσα σε μια αποθήκη αλλα γουστάρω κι όλας γιατι μου αρεσουν τα δύσκολα (δηλαδη θελω να ασχοληθω να το καθαρίσω και να το φτιάξω ωραίο). Κατα τα άλλα δουλεύουν όλα! το εσωτερικο φίλτρο είναι Eheim που μάλλον θα το βγάλω μιας και έχει μόνο υαλοβάμβακα για φιλτράρισμα και θα πιάνει πολύτιμο χώρο για τα 125λ! Λαμπα, αντισταση κτλ ολα οκ. Δηλαδη μόνο άλγη, λάσπη, και άλατα που έχουν πετρώσει σαν ασβέστη έχει. Θα προσπαθησω να βάλω και κάτι φοτό που τράβηξα το πρώι με το κινητό μου στα γρήγορα ετσι ώστε να μου προτείνετε καμια μέθοδο καθαρισμού!

Ήρθαν και τα περιοδικά του συλλόγου τώρα και έχει κάποια ενδιαφέροντα άρθρα για κιχλίδες θα πέσει διάβασμα το Σ.Κ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0179.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  51,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0180.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  51,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0182.jpg
Εμφανίσεις:  230
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0183.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  59,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0184.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  40,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0185.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  42,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0186.jpg
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  62,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-08, 13:37
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις λευκη χαλαζιακη αμμο που θα βρεις εδω http://www.votsalo.net/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-08, 13:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε καλο διαβασμα και καλο καθαρισμα στο ενυδρειο!!!
και προσεχε μονο με νερο και σφουγγαρι καινουργιο που θα το εχεις μονο για το ενυδρειο...
οταν καταληξεις σε τι κιχλιδες θα βαλεις πες μας να σε βοηθησουμε οσο μπορουμε...
καλη συνεχεια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να βαλεις λευκη χαλαζιακη αμμο που θα βρεις εδω http://www.votsalo.net/
Το link έγραψε!! αν και δεν είναι ο δρόμος μου από εκεί αν παω στο IKEA που θελω να πάρω κάποια πραγματάκια θα περάσω κ απο εκεί! και πέτρες μπορω να πάρω από εκεί ετσι?

Ευχαριστω thanasis76 το έχω υπόψην για το σφουγγαρι και το νερο χωρις να χρησιμοποιησω χημικα προιόντα (σαπουνια, ava κτλ)! Θα σας ενημερώσω σύντομα με την απόφαση μου σχετικα με τις κιχλιδες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-08, 13:59
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

ουτε εμενα ηταν ο δρομος μου αλλα εγινε... εχω παει 3 φορες εκει!!!!
θα βρεις οτι πετρα θες.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-08, 12:00
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Κάτι έγινε ! με πηρε 3 ώρες αλλα τα κατάφερα ! καλα αμα τα δεις τις χθεσινές φοτο με σήμερα καμια σχέση!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0189.jpg
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0188.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  47,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-08, 15:43
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Το link έγραψε!! αν και δεν είναι ο δρόμος μου από εκεί αν παω στο IKEA που θελω να πάρω κάποια πραγματάκια θα περάσω κ απο εκεί! και πέτρες μπορω να πάρω από εκεί ετσι?

Ευχαριστω thanasis76 το έχω υπόψην για το σφουγγαρι και το νερο χωρις να χρησιμοποιησω χημικα προιόντα (σαπουνια, ava κτλ)! Θα σας ενημερώσω σύντομα με την απόφαση μου σχετικα με τις κιχλιδες
Μιας και οι εν λόγω κιχλίδες θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό, καλό θα ήταν να πάρεις ασβεστολιθική άμμο.

Η καλύτερη επιλογή είναι να μπει νεκρός αραγωνίτης αλλά είναι και η ακριβότερη.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις άμμο θαλάσσης (αγορά απο μάντρα οικοδομικών υλικών με κόστος 2-3¤ το σακί που έχει μέσα γύρω στα 20-25 κιλά)
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-10-08, 10:31
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και οι εν λόγω κιχλίδες θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό, καλό θα ήταν να πάρεις ασβεστολιθική άμμο.

Η καλύτερη επιλογή είναι να μπει νεκρός αραγωνίτης αλλά είναι και η ακριβότερη.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις άμμο θαλάσσης (αγορά απο μάντρα οικοδομικών υλικών με κόστος 2-3¤ το σακί που έχει μέσα γύρω στα 20-25 κιλά)
νεκρός αραγωνίτης? σε ενυδρειακά μόνο? πόσο περίπου το κιλο δηλ? γιατι με ενδιαφέρει αφου λόγω βακτηριδίων στο νερό της περιοχής το περνάω απο Α/Ο και μετα προσθέτω ιχνοστοιχεία μεχρι να το φτάσω εκεί που θέλω! Οποτε αμα μπορώ να αυξήσω το ΡΗ με φυσικούς μεθόδους ακόμα καλύτερα! Επίσης καμια ιδέα για το πως να ανεβάσω ΚΗ και GH χωρις να χρησιμοποιω τοσο πολυ ιχνοστοιχεια??
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-10-08, 20:26
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
νεκρός αραγωνίτης? σε ενυδρειακά μόνο? πόσο περίπου το κιλο δηλ? γιατι με ενδιαφέρει αφου λόγω βακτηριδίων στο νερό της περιοχής το περνάω απο Α/Ο και μετα προσθέτω ιχνοστοιχεία μεχρι να το φτάσω εκεί που θέλω! Οποτε αμα μπορώ να αυξήσω το ΡΗ με φυσικούς μεθόδους ακόμα καλύτερα! Επίσης καμια ιδέα για το πως να ανεβάσω ΚΗ και GH χωρις να χρησιμοποιω τοσο πολυ ιχνοστοιχεια??
Σε ενυδρειακά μόνο θα το βρεις.
Η τίμη του είναι περίπου 35¤ τα 15 κιλά.

Χρησιμοποιώντας αραγωνίτη σαν υπόστρωμα θα κάνει πολύ καλή δουλειά στο ανέβασμα κυρίως το pH και του GH.

Αυτό σαν υπόστρωμα σε συνδυασμό μα αβεστολιθικές πέτρες (π.χ. φεγγαρόπετρες) οι οποίες επίσης συμβάλλουν στην αύξηση σκληροτήτων και pH.

Τέλος ο καλύτερος τρόπος για να αυξηθεί η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) είναι η χρήση σόδας (η κλασσική μαγειρική σόδα σε σκόνη).

Βέβαια όλα τα παραπάνω πρέπει να γίνουν με συνεχείς μετρήσεις και υπολογισμούς για να φτάσει το νερό στις επιθυμητές παραμέτρους.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-08, 01:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

φιλε η γνωμη μου ειναι να βαλεις αμμο θαλασσης και θα εισαι τελεια!!!!
κι εγω αμμο εχω και μαζι με πετρες ασβεστολιθηκες εχω μετρισεις οτι πρεπει για κιχλιδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε η γνωμη μου ειναι να βαλεις αμμο θαλασσης και θα εισαι τελεια!!!!
κι εγω αμμο εχω και μαζι με πετρες ασβεστολιθηκες εχω μετρισεις οτι πρεπει για κιχλιδες...
Κι εγώ είμαι υπέρ της άμμου θαλάσσης (αυτήν έχω καί στα 2 αφρικάνικα )
αλλά ο Hary αναφέρει ότι το νερό το περνά απο Α/Ο, κάτι που σημαίνει ότι η οξύτητα και οι σκληρότητες του νερού θα είναι πολύ χαμηλότερες απο αυτές που έχουμε εμείς στο νερό δικτύου.

Οπότε θεωρώ ότι ο αραγωνίτης (που κάνει καλύτερη "δουλειά" απο την άμμο θαλάσσης) είναι μονόδρομος.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-10-08, 12:42
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Ναι έτσι σκέφτομαι και εγώ η Α/Ο είναι μονόδρομος γιατι το νερο του δικτύου αν και είναι κατάλληλο για κιχλίδες σε τιμές ΡΗ, ΚΗ, GH περιέχει Ε-cal βακτήρια και άλλα πληθόρα βακτηριδίων που είναι θανατηφόρα για μικρούς οργανισμούς!! (όπως ψάρια και επικύνδηνα για τον άνθρωπο, κοινός ούτε τα δόντια σου δεν κάνει να πλένεις με αυτό) Εχω χάσει γύρω στα 10 cardinal tetra οταν πήγαινα για δισκοενυδρείο και 5-6 gappy οταν το γύρισα σε σκληρο νερό μεχρί που το πήρα χαμπάρη οταν έδωσα στην χημικό μου να μου κάνει ανάλυση νερού με καλιέργεια βακτηριδίων (έχω εσωτερικό χημείο στην εταιρεία μου) αν και εγώ δίνω κατατακτήριες για 2ο πτηχειο για χημικός σε 2 μήνες οπότε κατι προσπαθώ και μαθαίνω. Οπότε μάλλον σίγουρα αραγωνίτης και εύχαριστω και για τις πληροφορίες για ΡΗ, ΚΗ, GH μάλλον θα παρασκεύάζω νερό 1-2 μέρες πριν την αλλάγη ΄χρησιμοποιόντας σόδα΄κ λίγο ιχνοστοιχεία και θα του κάνω μέτρηση μεχρι να φτάσω στα επιθημητά επίπεδα τιμών.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-10-08, 16:53
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

το βρωμικο που δινει η οσμωση εχει και αυτο βακτηρια ; αν οχι μπορεις να το χρησιμοποιησεις
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-11-08, 16:35
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Altolamprologus calvus
Paracyprichromis nigripinnis(γνοστο κ οσ blue neon)
Neolamprologus cylindricus(απο αυτι βαλε 1 μονη τισ γτ ινε αγρια κ καταλαμβανι μεγαλο πεδιο κιριαρχιασ)
Neolamprologus tretocephalus(κ απο αυτι 1 βαλε γτ ινε τα ιδια με τιν προηγουμενη αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο)
Julidochromis regani(απλα ιπεροχη κιχλιδα...καλιτερα να βαλισ 3-4 τετιεσ να ισε ισιχοσ)
pseudotropheus crabro(πολι ομορφεσ κιχλιδεσ επισισ βαλε 3-4)

αυτα απ εμπιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-11-08, 16:40
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

mallawi με tanganyika ;

και οπως λεγαμε και σε αλλο θεμα για ποιον λογο να εχεις ενα ψαρι που δεν θα δεις την συμπεριφορα του ; καλυτερα μην το βαλεις καθολου - μιλαω για αυτα που προταθηκε να μπουν μονα τους , κριμα δεν ειναι ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-11-08, 19:39
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

οχι μια χαρα σιμπεριφερετε το σιγγεκριμενο ιδοσ μονο του κ εγο τα εχο μονα τουσ κ ινε αρχοντεσ εκι μεσα....με αλλα ψαρια του ιδουσ δε τα πανε κ ιδιετερα καλα πεζι ξιλοφορτομα τρελο γιαυτο λεο μονα τουσ...παντοσ αυτοσ σινδιασμοσ μαλαουη κ τανκανικα που προτινα ινε πολι καλοσ κ περα απο καπια βασικα κινιγιτα που εχουν κ τι πλακα τουσ στι τελικι δε ιπαρχι τπτ παραπανο σε θεμα τσαμπουκα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-11-08, 22:40
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βασικα το ειδος μονο του απλα δεν συμπεριφερεται...

Οσο για συγκατοικηση φυτοφαγου pseudotropheus με ταγκανικες που τρωνε ζωοπλαγκτον, περα απο την πλακα τους εχουν και πολυ περιορισμενο οριο ζωης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-11-08, 13:26
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

τοτε τα δικα μου που τα εχο οποσ τα γραφο ακριβοσ 1,5 χρονο περιπου κ ολα μα ολα ινε μια χαρα περα απο κτ ιποτιποδι κινιγιτα τισ πλακασ ινε hailander's.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-08, 14:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagieras Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε τα δικα μου που τα εχο οποσ τα γραφο ακριβοσ 1,5 χρονο περιπου κ ολα μα ολα ινε μια χαρα περα απο κτ ιποτιποδι κινιγιτα τισ πλακασ ινε hailander's.

δεν ξερεις οτι ειναι καλα!!!! φανταζομαι δεν τα εχεις ρωτησει??
μην κρινουμε απο αυτο που βλεπουμε μονο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09951 seconds with 15 queries