Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-14, 20:25
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Question προβλημα

Εχω σε ενα 65 λιτρο ενυδρειο 3 κριμπενσις και ενα ανκιστρους κλασικο(δεν κωλαει αλλα εμεινε απο παλια ) .Στο ενυδρειο υπαρχει μια ριζα που δημιουργει κριψωνες .Αυτα ομως ειναι πολυ φοβισμενα απο την αρχη.Τα εχω ενα χρονο τωρα απο νεογεννητα και συνεχως οταν υπαρχει καποιος στο δωματιο τουλαχιστον ειναι κρημενα αφου και στο ταισμα τρωνε μονο οταν περασει διπλα τους η τροφη .Το ιδιο και ο ανκιστρους ειναι μονιμα πισω απο τη ριζα.Τι μπορει να φτεει? Το ενυδρειο ειναι στο πατωμα κατω σε σημειο που δεν το ενοχλουν σκιες η φως του ηλιου η καποιος θορυβος.Ο φωτισμος ειναι 5 ωρες το πρωι σταθερος με χρονοδιακοπτη και ειναι μια τ8 στα 15watt . Η θερμοκρασια στους 25-26 βαθμους το ph 7,5-8 γενικη σκληρωτητα καπου 15-20 δεν εχω κανει μετρηση αλλα τοσο ειναι του δυκτιου .Νιτρικα 10-15 και ΝΟ2 και ΝΗ4 στο 0. Σκεφτομαι να τα μεταφερω στο 200 λιτρο φυτεμενο που εχω μεσα μονο 2 αρσενικα μικρα πλατυ αλλα φοβαμαι μηπως τα επιτεθουν και εχω προβληματα. Τι πρωτινεται να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-14, 20:55
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Στους παπαγάλους έχει διαπιστωθεί οτι όταν το κλουβί είναι στο δάπεδο τα πουλιά φοβούνται επειδή βλέπουν τον ανθρωπο πολύ μεγαλύτερο και εννοείται οτι επηρεάζει αρνητικά την συμπεριφορά τους. Ίσως αυτό να ισχύει και στα ψάρια (η ίσως να λέω και βλακείες ). Εγώ θα το εβαζα σε πιο ψηλή θέση για να δω αν υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά τους
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-14, 21:26
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Σιγουρα η θεση του ενυδρειου δεν ειναι σωστη.Κοιταξε να το βαλεις πιο ψηλα και βαλε κατι στηνπλατη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-14, 13:50
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

η πλατη εχει μαυρο φοντο και το ενα πλαινο επισης.Εχω και αλλο ενυδρειο 9 χρονια στο πατωμα με κιχλιδες αλλες και ισα ισα ειναι πολυ ζωιρες χωρις κανενα προβλημα .
-------------------------
με τα πλατυ συμβιωνουν ή οχι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asteris_veria : 26-09-14 στις 13:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-14, 20:36
Το avatar του χρήστη MAVROGP
MAVROGP Ο χρήστης MAVROGP δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Συνήθως όταν το ενυδρείο μας είναι στο πάτωμα οι κάτοικοι του τρομάζουν όταν πλησιάζουμε κοντά. Σχετικά με τη συμβατότητα πλάτυ και κριμπένσις όταν έστηνα το δικό μου με συμβούλεψαν να αποφύγω τα κρίμπς διότι είναι λίγο επιθετικά, ειδικά στο ζευγάρωμα, προτιμούν βαθύ ενυδρείο και είναι γενικά territorial.
__________________
"Ακολούθησε το ρυθμό της φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή". Ralph W. Emerson.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-14, 00:31
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

το ενυδρειο που θα μπουν εχει 60εκ βαθος με αρκετα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-14, 01:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Το να είναι κάποιος 19 χρονών... να δηλώνει έμπειρος... να αγνοεί ΑΝ ταιράζουν κριμπένσις με πλάτυ... και να επιμένει ότι με το ενυδρείο στο πάτωμα... τα ψάρια ΔΕΝ έχουν κανένα πρόβλημα... σε μένα ακούγεται σαν ανέκδοτο.
2. Δες εδώ αν ταιριάζουν (τον μέσο όρο κοιτάμε όχι ότι μας βολεύει... όταν λέει 7-8 υπολογίζουμε 7,5).

http://diszhal.info/english/cichlids...is_pulcher.php

http://diszhal.info/english/livebear..._maculatus.php

3. Ευελπιστώ... να ΜΗΝ διαβάσω και το άλλο... με τον τοτό.-
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-14, 01:46
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

οτι ΔΕΝ εχουν προβλημα τα ψαρια σε ενυδρειο στο πατωμα δεν το λεω τυχαια το βλεπω εδω και 9 χρονια στα κονβικτ που εχω σε ενυδρειο 250 λιτρα στο πατωμα πανω σε φελιζολ dow για να απορωφα δονησεις.Ισα ισα τα ψαρια ειναι απολυτα ζωντανα και συμπεριφερονται νορμαλ ολο αυτο τον καιρο εχουν δωσει μαλιστα πανω απο 6 γεννες.Καμια σχεση με τα κριμπενσις που εχω .παρολο που το ενυδρειο ειναι σε ιδια κατασταση με το 250 λιτρων που φιλοξενει τα κονβικτ.Το μονο που αλλαζει ειναι η πολη που βρισκονται. Οτι τα κριμπενσις επιβιωνουν και σε σκληρο νερο το διαβασα σε αυτο το πολυ καλο και ενημερωμενο site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/kribensis.htm (γνωριζοντας βεβαια οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο το σκληρο νερο για αυτα τα ψαρια) οποτε ρωταω συγκεκριμενα για συμπεριφορα απεναντι σε αλλα ψαρια σκληρου νερου και οχι για συμβατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-14, 14:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετοί πλέον που διατηρούν δίσκους σε ΡΗ μέχρι και 8 (εγώ αυτά τα λέω "αμερικανιές")... όπως κι αυτοί το ίδιο κι εσύ.. λυπάμαι... ΔΕΝ μπορείς να με πείσεις.... και αν συνεχίσουμε την κουβέντα και αναπτύξω τις θεωρίες μου (άλλωστε site ΔΕΝ έχω πρόθεση να "ανοίξω")... μάλλον εγώ θα χαλάσω την "ζαχαρένια" μου... οπότε ας μείνω εκτός.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-14, 23:03
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν αρκετοί πλέον που διατηρούν δίσκους σε ΡΗ μέχρι και 8 (εγώ αυτά τα λέω "αμερικανιές")... όπως κι αυτοί το ίδιο κι εσύ.. λυπάμαι... ΔΕΝ μπορείς να με πείσεις.... και αν συνεχίσουμε την κουβέντα και αναπτύξω τις θεωρίες μου (άλλωστε site ΔΕΝ έχω πρόθεση να "ανοίξω")... μάλλον εγώ θα χαλάσω την "ζαχαρένια" μου... οπότε ας μείνω εκτός.-
Μπορείς Νίκο μου όταν βλέπεις κάποιον να επιμένει στα ανέκδοτα να απαντάς με το δικό σου!!! Τα ψάρια δεν γουστάρουν στο πάτωμα γιατί έχουν πρόβλημα με την ποδαρίλα!!!!!! Όταν μοιρίζουν άσχημες οσμές αυτοκτονούν. : smt066

Υ.Γ. Εσύ δεν τ’ αφήνεις να βρουν τον τρόπο να πεθάνουν τα ’’καθαρίζεις’’ έτσι απλά.......αα...αα.ααα..ααμπαμκαι κάτω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΡΟΒΛΗΜΑ; asteris_veria Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 09-12-13 22:32
Προβλημα με diy co2 chrisvari Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 10-02-13 17:42
προβλημα!!!!! ανδρεα Γλυκό νερό - Γενικά 11 24-10-12 16:59
προβλημα με PH karterhs Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 23-05-12 02:24
προβλημα με diy co2 gianniwpopi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 21-04-11 21:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04578 seconds with 13 queries