Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-10-03, 15:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Ρε παιδια υπαρχει τοσος σοβαρος λογος να μπλεξει η γυναικα με αντλιες και διαφορα συστηματα για να κανει ενα απλο καθαρισμα στο βυθο?
Παρε μια απλη σωληνα φιλτρου απο ενα petshop.Να ειναι απο 12/16 και επανω και οσα μετρα σε βολευει για ριξεις το νερο σε εναν κουβα ή στον νεροχυτη σου αν ειναι κοντα.
Βαζεις την σωληνα μεσα στο νερο,τραβας τον αερα και ξεκινας το καθαρισμα του βυθου.Εαν εχεις υποστρωμα(χαλικια κτλ..)να εχεις τον σωληνα καποια εκατοστα πανω απο το υποστρωμα για να μην σου το τραβηξει.
Ειναι το πιο απλο,το πιο ευκολο και το πιο ανεξοδο.
...
Aυτη η "λυση" εννοειται...ολοι μας αυτο κανουμε...απλως ψαχνομαστε για κατι καλυτερο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-10-03, 16:19
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Την παραγγελιά την στέλνεις με το ταχυδρομείο .
Άμα σου πέσει νερό στην βάση και σου φούσκωση 2 εβδομάδες μετά από την αγορά της και σου έρχεται να ρίξεις μερικά καντήλια με το καλημέρα τότε ψάχνεσαι.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-10-03, 19:03
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aυτη η "λυση" εννοειται...ολοι μας αυτο κανουμε...απλως ψαχνομαστε για κατι καλυτερο
Αυτο κανουμε ολοι αλλα για εναν χομπιστα ή χομπιστρια που ξεκιναει ενα ενυδρειο,αν τον αρχισουμε με αντλιες και διαφορα συστηματα και παραγγελιες απο την γερμανια κτλ.. για ενα απλο σιφωναρισμα βυθου,το αποτελεσμα ειναι να σαλταρει.
Ας μαθει πρωτα τις απλες και βασικες λυσεις και μετα αν θελει να εμβαθυνει τις γνωσεις της πανω στο χομπι θα μπει και σε αυτη τη διαδικασια.
Εαν η συζητηση γινεται για εμας τοτε αλλαζει το θεμα και ευχαριστως να βρουμε και τις πιο ακραιες λυσεις...

Παντως σε οτι αφορα το καθαρισμα του βυθου που με ειχε αποσχολησει στο παρελθον παρα πολυ,μετα απο διαφορες αγορες εξαρτηματων και διαφορων μεθοδων,κατεληξα να κανω την δουλεια μου με εναν απλο σωληνα.Το θεωρω λιγοτερο χρονοβορο και πιο αποτελεσματικο απ' οποιοδηποτε αλλο μηχανημα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-10-03, 19:36
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Την παραγγελιά την στέλνεις με το ταχυδρομείο .
Υπάρχει και fax
To 13B είναι σκέτη αντλία. Το πάσο είναι κάπου 2.5cm.
Είναι αρκετά ελαφρύ, καλά σου είπαν ταχδρομικά $3, τόσο κοστίζει.
Αν χρειαστείς τα adaptors, ειδικά το 13Α, εσύ ξέρεις!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Ρε παιδια υπαρχει τοσος σοβαρος λογος να μπλεξει η γυναικα με αντλιες και διαφορα συστηματα για να κανει ενα απλο καθαρισμα στο βυθο?
kroud, συμφονώ μαζί σου 100%. Κάποιος που ξεκινάει τον προτήνουμε το ποιό απλό, αυτό έγραψα και εγώ ποιό πάνω:
Ο σωστός τρόπος είναι ταυτόχρονα με την αλλαγή νερού να γίνεται και καθαρισμός του βυθού με μια ειδική σκούπα βυθού (gravel cleaner), θα πρέπει να υπάρχει κατι σε κάθε pet-shop.

Αν διαβάζεται και αγγλώφονα φορουμς, θα διαπιστώσεται ότι όλοι συμφονούν ότι η ποιό ευτυχισμένη στιγμή της ζωής τους ήταν αυτή που προμηθεύτηκαν το python
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-10-03, 01:10
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Εντάξει kroud έχεις δίκιο .Δεν είναι όμως ακριβό αυτό το "γκατζετακι"και εκτός αυτού άντε γέμιζε λεκάνες με νερό βάλτες πιο ψηλά απο το ενυδρείο να γεμίσεις.Φέρε και το κουβά να μαζέψεις το βρώμικο νερό .ΆΔΕΙΑΣΈ ΤΟΝ ,ΓΈΜΙΣΈ ΤΟΝ,.
ουφ κουράστηκα.
Όταν είμαι στην διαδικασία ούτε ένα βρεγμένο τσιγάρο δεν προλαβαίνω να κάνω.
Εντάξει ...υπερβάλω λίγο αλλά με βάζει σε σκέψεις
Ξέρεις τι είναι να εξηγείς ,τηλεφωνικά ,στην αδερφή σου πως πρέπει να γίνει η αλλαγή νερου ,on line ,οταν λειπεις διακοπές το καλοκαίρι;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-10-03, 14:14
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ναί στα αλήθεια κάτι τέτοιο κάνω μέχρι στιγμής και το γεμίζω απ ευθείας μετά απο την βρύση.Νόμιζα ότι υπάρχει κάτι πιο μοντερνο και νεώτερο.Πάντως σας ευχαρηστώ παιδιά για το ενδιαφέρο σας.Σε ένα κατάστημα μου έδειξαν μια αντλία και όταν κοιταξα καλα το κουτί ειδα ότι ειναι αυτές που χρησιμοποιούν για τα συντριβάνια, που κάνουν ανακύκλωση νερού.Ενα λάθος που κάνω ειναι οτι δεν βάζω αντιχλωριακό η ότιδήποτε άλλο μετά την αλλαγή μόνο λίγο αλάτι για τα ενυδρεία.Αν έχετε την καλοσύνη δώστε μου τα σειρά και τα ειδη που πρεπει να προμηθευτώ για να κάμω τα ψαράκια μου πιο ευτυχισμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-10-03, 17:49
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Τα αντιχλωριακά προιόντα δεν απομακρύνουν μόνο το χλώριο που είναι αέριο και ούτως ή άλλως θα απομακρυνθεί.Το νερό περιέχει βαριά μέταλλα και χλωραμίνες που πρέπει να εξουδετερωθούν.Το stress coat είναι το καλυτερο .Εγώ το συνδιάζω με το stress zyme

Υ.Γ.
αλάτι γιατί βάζεις ;Μήπως σου είπε μαγαζάτορας ότι είναι απαραίτητο;
Υ.Γ.
Μπορεί να σου πει κανένας Πατρινός (Βλέπε pokou);οτι τίποτε απο αυτά δεν χρειάζονται.Τι να κάνουμε.Φαινεται ότι το νερό στη Πάτρα είναι καλύτερο γιαυτό είναι όλοι ομορφόπαιδα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-10-03, 07:24
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani
Σε ένα κατάστημα μου έδειξαν μια αντλία και όταν κοιταξα καλα το κουτί ειδα ότι ειναι αυτές που χρησιμοποιούν για τα συντριβάνια, που κάνουν ανακύκλωση νερού.
Και στα σιντριβάνια αντλίες νερού εχουν! Κοίτα μόνο τις προδιαγραφές για τα λίτρα/ώρα να είναι αυτά πού θέλεις, και κάτι βασικό πόσα μέτρα μπορεί να ανυψώσει το νερό....
Και βεβαίως να μην έχει μεταλικά μέρη.

Εγώ για την μεταφορά απο κουβάδες σε ενυδρείο έχω μια Rio 1400, είναι αρκετά δυνατή, την περιορίζω την έξοδό της ώστε να ρίχνει το νερό κάπως πιο σιγανά.

Αντιχλωριακό πάντα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-10-03, 10:37
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Αλάτι βάζω γιατί έχω γκαπυς . Το πρόβλημα ειναι οτι διαβασα κάπου ότι αλατι τυροκομικό ειναι το καλό ομω ς τι αλατι ειναι για να ψαξω να το βρώ.Υπάρχουν εδω σε σακουλάκια συνιθισμένο αλάτι μαγειρικό η αλάτι της θάλασσας. Ακόμα εχω λιγο απο το αλάτι των ενυδρείων που έχω αγοράσει γιαυτο ρωτάω πριν πάω να αγοράσω απο αυτό.Πιστεύω οτι κάμνει καλό στα γκάπυς το αλάτι
ταπεινή μου γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-10-03, 10:40
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Για της αντλίες θα έχω υπ οψιν μου αυτά που μου είπετε. Αυριο θα πάω να αγοράσω και αντιχλωριακό και tress zyme αν υπάρχει.και πάλι σας ευχαρηστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-10-03, 11:48
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το τυροκομικό αλάτι είναι πιο ακατέργαστο από το μαγειρικό, και αναφέρεται και ώς αλάτι για πάστωμα(κρέατος ,ελιάς κτλ.)'είναι δε πιο χοντρό από το μαγειρικό(2-3 χιλιοστά διαμετρος).Θα το βρείς πολύ εύκολα στο μπακάλικο
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-10-03, 23:25
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ........ εντάξυ Τασο ΄αυτό το αλάτι το χρησιμοποιώ όταν αλατίζω ελιές ειτε μαυρες ειτε πράσινες το έχω ΄σπίτι προχθές ακόμα το χρησιμοποίησα. Είναι μαγειρικό αλατι πιο χοντρό. Σε ευχαρηστώ πολύ για την διευκρίνηση.Λοιπον απο αυτό θά βάζω σε κάθε αλλαγή νερού 2 έως 3 κουταλάκια στο νερό . Το ενυδρείο μου ειναι των 70 λίτρων και έχω αρκετά γκάπυς μέσα μεγαλωμένα απο μένα γιατί τα πρώτα έχουν αποδημησει. Ειναι διάφορες ηλικίες καθ' οτι επαψα πια να μεγαλώνω μικρά σε άλλο ενυδρέιο. Γεννάνε εκεί και όσα μπορέσουν μεγαλώνουν . Πάντα ομως υπάρχουν μικρά......
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-10-03, 11:57
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani
Είναι μαγειρικό αλατι πιο χοντρό..
Δεν είναι μαγειρικό, είναι τυροκομικό χωρίς προσθετα ροής.
:P
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-10-03, 21:45
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

σύντροφοι και συντρόφισες το αρχικό θέμα έχει αλλάξει .
Επανέρχομαι λοίπόν και συμπληρώνω ότι το DIY python αποπερατώθηκε και στεφθηκε με απρόσμενη επιτυχία.Οσοι παραμένουν συντηρητικοί στη χρήση της απλής σκούπας ας αναθεωρήσουν.Δεν χρησιμοποίησα καμιά λεκάνη ή κουβά και τελείωσα την αλλαγή νερού εντος 5 λεπτών.Βέβαια η ταλαιπωρία της εύρεσης των συγκεκριμένων ανταλλακτικών ήταν εκνευριστική αλλά η ανταμοιβή επιβραβεύει την προσπάθεια.Με την φωτοτυπία απο το διαδύκτιο ανα χείρας έψαξα αρκετά και στάθηκε αδύνατο να βρω τα συγκεκριμένα πλαστικά μέλη.Βρήκα όμως μεταλλικά και καλύτερα στην εκπληκτική τιμή των 5.37 euro.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-10-03, 15:46
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχάριστα τα νέα chris πάνωχαρά σου λοιπόν εμείς όμως τι κάμνουμεν ειναι το ζήτημα.Πώς θα τα καταφέρουμεν να σε φτάσουμεν .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-10-03, 18:40
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

θα συνάψω επιπρόσθετα σχόλια δια ταύτην κατασκευήν προς πάσα ενδιαφερόμενον.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-10-03, 23:18
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
θα συνάψω επιπρόσθετα σχόλια δια ταύτην κατασκευήν προς πάσα ενδιαφερόμενον.
Αντε....περιμενουμε !!!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-10-03, 17:40
dpan Ο χρήστης dpan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2003
Περιοχή: Glyfada
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Εγω για να κα8αριζω τον βυθο εχω παρει ενα μπουκαλι της Coca Cola (απο τα μικρα) το εκοψα στην μεση περιπου και προσαρμοσα στο στομιο εναν σωληνα(Αυτον που ποτιζουμε τον κηπο).
Το βαζω μεσα στο χαλικι και ελαφρα το κουναω.
Γινετε καλη δουλεια και δεν τραβα μαζι με το νερο το χαλικι
Δ
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 31-10-03, 04:50
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
θα συνάψω επιπρόσθετα σχόλια δια ταύτην κατασκευήν προς πάσα ενδιαφερόμενον.
Αντε....περιμενουμε !!!
Γιώργο εσένα είναι λίγο δύσκολο να σε βοηθήσω.Για τους Αθηναίους θα πω ότι τα συγκεκριμένα εξαρτήματα μπορούν να τα βρούν στον Παντελίδη (έχει υδραυλικά εξαρτήματα για κομπρεσέρ κ.τ.λ.).Βρίσκεται στη Βουλιαγμένης 50 μέτρα απο το σταθμό Δάφνης .
Αφόυ πάρετε μαζί σας ένα κομμάτι απο το σωλήνα της σκούπας για να δείξετε τη διατομή της θα ζητήσετε ένα σύνδεσμο απο μισή ίντσα στο μέγεθος της σκούπας και αυτή θα σφιγγει με γκρόβερ.Στο σπίρωμα της μισής ίντσας θα βιδώσετε ένα απλό στόμιο για να συνδέσετε το γνωστό ποτιστικό σωλήνα που όλοι ξέρουμε.Δεν υπάρχει έτοιμο σε πλαστικό αλλά θα σας το φτιάξουν επιτόπου μεταλλικό.Μετά θα ζητήσετε ένα ταφ (υδραύλικό εννοείται ) που θα καταλήγει σε δυό απολήξεις με στόμια για απλούς σωλήνες μισής ίντσας.Μια παράλληλη και μιά κάθετη.Το ταφ στο επάνω μέρος θα έχει παξιμάδι σε μέγεθος βρύσης πλυντηριου.Το ταφ αυτό θα φτιαχτεί επιτόπου επίσης και απο ένα μαγαζί απλού υδραυλικού.Το ταφ αυτό βιδώνει στη βρύση που έχετε στο μπαλκόνι σας ή στη βεράντα σας.
Στην οριζόντια απόληξη του ταφ σφιγγετε με σφιχτήρα το λάστιχο και στην άλλη άκρη του λάστιχου σφίγγετε το σύνδεσμο απο μισή ίντζα.Στο γκρόβερ κουμπώνετε τη σκούπα και ο πύθωνας είναι έτοιμος.Αν ανοίξετε τη βρύση και κρατήσετε με το χέρι σας την κάθετη απόληξη του ταφ ,το νερό θα περάσει στην οριζόντια απόληξη και θα φτάσει στην άκρη της σκούπας.Χωρίς να μπει αέρας στη σκούπα βυθίζετε τη σκούπα στο πολύτιμό σας ενυδρειο .Αφήνετε το δάκτυλο απο το τάφ για να απελευθερωθεί το νερό και ξαφνικά θα συμβεί το μαγικό.Η σκούπα θα ρουφάει και θα διώχνει το βρόμικο νερό απο την κάθετη απόληξη του ταφ.

Εξάρτημα 1
ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΜΙΣΉΣ ΙΝΤΖΑΣ ΣΕ ΓΚΡΌΒΕΡ ΓΙΑ ΣΚΟΥΠΑ-1.5 EURO
Eξαρτημα 2
ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΤΑΦ ΓΙΑ ΒΡΥΣΗ ΜΕ ΑΠΟΛΗΞΕΙΣ ΓΙΑ ΣΩΛΗΝΑ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ-4 euro
Eξαρτημα 3
ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΟΤΙΣΜΑΤΟΣ- τσάμπα άμα έχεις
Εξάρτημα 4
2 ΣΦΙΧΤΉΡΕΣ ΒΙΔΩΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΣΩΛΗΝΑΣ-σχεδόν τσάμπα.

άντε καληνύχτα γιατι πήγε 3 και 10 η ώρα και έχω πρωινό ξύπνημα .
Περιμένω απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 31-10-03, 08:47
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά η αντλία αντικαταστάθηκε με ένα κοινό τάφ;

Εδώ έχω φωτογραφία με το εσωτερικό της αντλιούλας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 31-10-03, 14:38
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

δεν καταλαβαίνω.Αυτό δεν είναι ένα πλαστικό ταφ;
Η αντλία αντλει απο που και γιατι;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 31-10-03, 16:44
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aπο οτι καταλαβα φιλε Chris κατασκευασες μονος σου με διαφορα υλικα που βρηκες στο εμποριο κατι αντιστοιχο με το PYTHON.
Tα υλικα που χρησιμοποιησες ειναι πολυ ευκολο να βρεθουν.
Αυτο που εγω δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως διαολο λειτουργει η περιφημη "αντλια".
Γιατι ενταξει...το καταλαβαινω...οτι στο ΤΑΦ που μπαινει στην βρυση...κλεινουμε με καποιο τροπο (με μια βανα ισως) την μια παροχη και απελευθερωνεται η αλλη.
Και το γεμισμα του ενυδρειου...ειναι απολυτα κατανοητο πως γινεται...δεν αλλαζει τιποτα απο το "παραδοσιακο"γεμισμα με λαστιχο.
Το αδειασμα πως γινεται ;;; Με ποιον τροπο ;; Μηχανικα μεσω καποιου φυσικου φαινομενου ;; Και εφοσον δεν υπαρχει υψομετρικη διαφορα αναμεσα στο ενυδρειο και τον νεροχυτη !
ΒΟΗΘΕΙΑ .... ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 31-10-03, 20:53
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Να γράψω πώς το κατάλαβα εγώ;
Το ταφ με την βρύση είναι σε χαμηλότερο επίπεδο. Γεμίζεις αρχικά τον σωλήνα με νερό, η άλη άκρη είναι μέσα στο ενυδρείο, το νερό λόγω βαρύτητας επιστρέφει και αρχίζει το συφωνάρισμα.
chris, έκανες νέα πατέντα!

Το python βέβαια δεν είναι έτσι....
Το νερό της βρύσης εξαναγκάζεται να περάσει απο ένα στένωμα, μετα σε φαρδύτερο σωλήνα, ανάμεσα απο το πλάϊ σχηματίζεται κενό αέρος, και τραβάει.
Η φωτογραφία εδώ
Κάποιος με καλύτερες γνώσεις φυσικής - υδροδυναμικής ας δώσει καλύτερη εξήγιση.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-10-03, 20:58
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Αυτο που εγω δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως διαολο λειτουργει η περιφημη "αντλια".
Ψαξε για το φαινομενο venturi george.......
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-11-03, 00:42
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Λοιπόν να εξηγήσω καποια πράγματα.
Δεν ανακάλυψα κάποιο νόμο της ρευστομηχανικής με τη πατέντα μου.Δεν δημιουργει το venturi το στένεμα αυτό.Απλά αποκλείει την περίπτωση άν η βρύση είναι πιο ψηλα απο τη στάθμη του νερού ,να περάσει το νερό της βρύσης μέσα στο ενυδρείο απο την ορίζόντια απόληξη.Εγώ δεν συνδέω τον πύθωνα με τη βρύση του νεροχύτη που είναι ψηλα αλλά με τη βρύση του μπαλκονιού που είναι πιο χαμηλά(όπως και σε σάς σίγουρα).
Τώρα
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.
Οπως εξήγησα ο σωλήνας μέσα στη σκούπα πρέπει να γεμίσει νερό.
Το νερό που τρέχει απο τη βρύση παρασύρει και το νερό απο τη σκούπα και η εκτόνωση της ατμοσφαιρικής πίεσης συμβαίνει μέσα απο τη σκούπα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-11-03, 02:29
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Νομιζω εχει γινει ενα μπερδεμα. Η <αντλια> της python (που δεν ειναι αντλια, αλλα δεν ειναι και ταφ) αφαιρει το νερό λογω του φαινομενου venturi. Εκει πηγαινε και η απαντηση μου προς τον george (γιατι νομισα οτι γι'αυτην την αντλια ρωτουσε).
Για να το πω με απλα λογια...στο link που εδωσε ο George-a το μικροο εξαρτημα που συνδεεται στη βρυση και στενευει κανει το νερο (της βρυσης) να φευγει με πιεση και παρασυρει και τον αερα που βρισκεται στο λαστιχο που ειναι ενωμενο με τη σκουπα. Η υποπιεση που δημιουργειται μεσα στο λαστιχο κανει το νερο να <τραβιεται> απο το ενυδρειο και να καταληγει στο αντλιακι-ταφ και βεβαια στο νεροχυτη. Το συστημα δουλευει ανεξαρτητως υψομετρικης διαφορας νερου ενυδρειου με βρυση.
Και συ chris λες οτι εφτιαξες ενα DIY python (αλλα χωρις <αντλια>). Τωρα αν καταλαβα καλα στην ουσια το συστημα που εφτιαξες δουλευει λογω διαφορας υψομετρικης πιεσης. Απο τη στιγμη που θα ξεκινησει να ρουφα η σκουπα, χρειαζεται να τρεχει η βρυση?
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-11-03, 02:38
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Κάποιος με καλύτερες γνώσεις φυσικής - υδροδυναμικής ας δώσει καλύτερη εξήγιση.....
Χμ 54 μυνήματα για το πώς αδειάζουμε το νερό απο το ενυδρείο
Ας είναι.
Μια και αναφέραμε νόμους της φυσικής ας το αναλυσουμε και αυτό γιατί μας λοίπουν οι ιδέες για κάτι ποιό καινούργιο.
1) Αρχή συγκοινωνούντων δοχείων
2) Νόμος της βαρύτητας
3) Υποπίεση

Αρχή συγκοινωνούντων δοχείων
Εχουμε 2 βαρέλια και τα ενώνουμε με εναν σωλήνα στην βάση τους.
Το ένα το γεμιζουμε με νερό.
Στο άλλο βάζουμε λίγο νερό ή καθόλου νερό.
Το νερό θα φύγει απο το ένα βαρέλι και θα πάει στο άλλο μέχρι να έχει την ίδια στάθμη με το πρώτο.

Αν βάλουμε τον σωλήνα πάνω απ το βαρέλι τότε δεν θα μπορεί να κυκλοφορίσει το νερό για λόγους βαρύτητας.
Αν όμως γεμίσουμε τον σωλήνα αυτόν με νερό και λόγω οτι τα υγρά είναι ασυμπίεστα και λόγω της βαρύτητας και της υποπίεσης που θα δημιουργήσει θα αρχίσει να κυκλοφορεί το νερό.
Στον σωλήνα του πρώτου βαρελιού θα δημιουργήσει την υποπίεση.
Με απλά λόγια θα παρασέρνει το νερό τον εαυτό του.

Φαινόμενο Βεντούρι
Τώρα το φαινόμενο βεντούρι είναι κατι τελείως διαφορετικό και
βασίζεται καθαρά στην........υποπίεση και την κατευθυντικότητα.

Πώς δουλεύει το python
Βασίζεται στο φαινόμενο βεντούρι
Η πίεση του νερού της βρύσης και η κατευθυντικότητα δημιουργεί την υποπίεση μέσα στον σωλήνα που έρχεται απο το ενυδρείο και παρασέρνει το νερό πρός την βρύση.
Στην δεξιά φωτογραφία εδώ http://www.george-a.com/pump.html
Στο πρώτο πράσινο εξάρτημα δημιουργείτε ή πίεση και η κατευθυντικότητα.
Στο δεύτερο πράσινο εξάρτημα δημιουργείτε η υποπίεση.
Το τρίτο πράσινο εξάρτημα λειτουργεί σαν βάνα.
Οταν το έχουμε ανοιχτό πάει το νερό απο το ενυδρείο πρός την βρυση.
Οταν το έχουμε κλειστό πάει το νερό απο την βρυση προς το ενυδρείο.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο George-A
Καιρός είναι να κάνω και γω ένα site γιατί "όσα λέει μια εικόνα δεν τα λένε 1000 λέξεις"
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-11-03, 02:45
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Eχεις δίκιο.Και εγώ μπερδεύτικα με τη λέξη αντλια.Οσο για την ερώτηση σου η απάντηση είναι όχι.Αν η βρύση όμως είναι ανοιχτή η δύναμη απορρόφησης είναι μεγαλύτερη.Αν η βρύση μου ήταν πιο ψηλα θα έβαζα και εγώ το λεπτότερο στόμια εσωτερικά όπως δείχνει η φωτογραφια.Προφανώς η πραγματική σκούπα python ρουφάει ακόμα και άν η βρύση είναι πιο ψηλα απο τη στάθμη του νερού.Δεν είχα όμως αυτή την απαίτηση εφόσον είναι δύσκολο να προσαρμόσω μεταλλικό υδραυλικό ταφ στη βρύση του νεροχύτη.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει και ψάχνω σα τρελός στο net είναι αν αυτή η καταραμένη σκούπα ρουφά και ανανεώνει νερό καθαρό ταυτόχρονα.
Αν έχεις κάποιο επιστημονικό σιτε στο δίκτυο στείλτο γιατί....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-11-03, 02:53
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal

Φαινόμενο Βεντούρι
Τώρα το φαινόμενο βεντούρι είναι κατι τελείως διαφορετικό και
βασίζεται καθαρά στην........υποπίεση και την κατευθυντικότητα.

Στο πρώτο πράσινο εξάρτημα δημιουργείτε ή πίεση και η κατευθυντικότητα.
Στο δεύτερο πράσινο εξάρτημα δημιουργείτε η υποπίεση.
Το τρίτο πράσινο εξάρτημα λειτουργεί σαν βάνα.
Τώρα θα με τρελάνετε.
1.το πρώτο πράσινο εξάρτημα δημιουργεί τη πίεση και την κατευθυντικότητα.ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΩ;;;;
2.η υποπίεση δημιουργείται ουτως ή αλλως εφόσον το στάσιμο νερό του οριζόντιου σωλήνα αρχίζει να παρασύρεται απο το τρεχούμενο.
3 εντάξει εγώ το κλείνω με το δάκτυλο

Εγώ δεν μίλησα για συγκοινωνούντα δοχεία.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-11-03, 03:04
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
Αν η βρύση μου ήταν πιο ψηλα θα έβαζα και εγώ το λεπτότερο στόμια εσωτερικά όπως δείχνει η φωτογραφια.Προφανώς η πραγματική σκούπα python ρουφάει ακόμα και άν η βρύση είναι πιο ψηλα απο τη στάθμη του νερού.
Στο φαινόμενο βεντούρι δεν έχει σημασία το ύψος της βρύσης αρκεί να μην είναι στο....υπόγειο.
Στην δική σου κατασκευή δουλεύει η βαρύτητα και το ασυμπίεστο των υγρών.
Το ταφ σου πάλι λειτουργεί κατευθυντικά.
Και το python έχει σχήμα ταφ.
ΥΓ.
Συμπληρώνω
Εσυ chris δεν έχεις βεντουρι όπως εγώ δεν έχω ibiza
Και το δάχτυλο σου είναι το τρίτο εξάρτημα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09331 seconds with 12 queries