Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-09, 15:46
jockler Ο χρήστης jockler δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή πυκνοφυτεμένο με μια λάμπα???

Γεία σας,

Είμαι κάτοχος ενός 96λ, του γνωστού , οικονομικού και "πολυφορεμένου" από τα καρφουρ. Το ενυδρείο τρέχει κανονικά εδώ και 2.5 χρόνια σχεδόν - εγω θεωρώ επιτυχημένα αφού έχω χάσει μόνο 2 ψαράκια απο προσωπικό μου λάθος.

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής : Θα μπορούσε αυτό το ενυδρείο με τη μία λάμπα των 18w (H οποία σε λίγο καιρό θα αλλαχτεί με μια ίδια αφού αυτό δεν εχει γίνει ποτέ) , χωρίς υπόστρωμα , χωρίς παρόχη CO2 αλλά μόνο με λίγα λιπάσματα (τα οποία και γίνονται πότε με ταμπλέτες , πότε με υγρό λίπασμα και πότε με κάλιο και σίδηρο) να πυκνοφυτευτεί?? Τα μόνα φυτά που μου στεριώνουν είναι ένας εχινόδορος rose που έχω από την αρχη και βρίσκεται πίσω και αριστερά , 2 ανουμπιες νανα πάνω σε καρύδες(οι οποίες μετα το τελευταίο κλάδεμα δε μεγαλώνουν...)και μία κρυπτοκορίνα brown που είναι στη μέση και δεξιά.Ολά τα υπόλοιπα που έχουν μπει (ανουμπιες , μικροσορουμ , valisneries, εχινόδοροι ) αργά ή γρήγορα τα έχω χάσει.Επιπλέον αυτή τη στιγμή έχω επίσης και μια valisneria και ακόμα εναν πιτσιρικα εχινίδορο αλλα δεν είμαι αισιόδοξος...

Η θερμοκρασία είναι 26C , με ph 7.5 .O ανακυκλωτήρας είναι της μαμας του 450λ/ω , στο φίτρο έχω το σφουγγάρι , πέτρα φιλτραρλισματος της σερα και υαλοβαμβακα.Το χαλίκι έιναι 4cm με δίαμετρο περίπου 0.5cm.

Η λάμπα είναι αναμένη 7 ώρες την ημέρα και απο άλγες ελάχιστη(σχεδόν δεν τη βλέπεις) και σε ελεγχόμενο βαθμό BBA εδώ και 1.5 χρόνο περίπου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-09, 17:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φυσικα και μπορεις να το κανεις σωστη ζουγκλα!!! περιεγραψε το ενυδρειο σου συμφωνα με τη φορμα για να ακουσεις συμβουλες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-09, 09:09
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jockler Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεία σας,

Είμαι κάτοχος ενός 96λ, του γνωστού , οικονομικού και "πολυφορεμένου" από τα καρφουρ. Το ενυδρείο τρέχει κανονικά εδώ και 2.5 χρόνια σχεδόν - εγω θεωρώ επιτυχημένα αφού έχω χάσει μόνο 2 ψαράκια απο προσωπικό μου λάθος.

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής : Θα μπορούσε αυτό το ενυδρείο με τη μία λάμπα των 18w (H οποία σε λίγο καιρό θα αλλαχτεί με μια ίδια αφού αυτό δεν εχει γίνει ποτέ) , χωρίς υπόστρωμα , χωρίς παρόχη CO2 αλλά μόνο με λίγα λιπάσματα (τα οποία και γίνονται πότε με ταμπλέτες , πότε με υγρό λίπασμα και πότε με κάλιο και σίδηρο) να πυκνοφυτευτεί?? Τα μόνα φυτά που μου στεριώνουν είναι ένας εχινόδορος rose που έχω από την αρχη και βρίσκεται πίσω και αριστερά , 2 ανουμπιες νανα πάνω σε καρύδες(οι οποίες μετα το τελευταίο κλάδεμα δε μεγαλώνουν...)και μία κρυπτοκορίνα brown που είναι στη μέση και δεξιά.Ολά τα υπόλοιπα που έχουν μπει (ανουμπιες , μικροσορουμ , valisneries, εχινόδοροι ) αργά ή γρήγορα τα έχω χάσει.Επιπλέον αυτή τη στιγμή έχω επίσης και μια valisneria και ακόμα εναν πιτσιρικα εχινίδορο αλλα δεν είμαι αισιόδοξος...

Η θερμοκρασία είναι 26C , με ph 7.5 .O ανακυκλωτήρας είναι της μαμας του 450λ/ω , στο φίτρο έχω το σφουγγάρι , πέτρα φιλτραρλισματος της σερα και υαλοβαμβακα.Το χαλίκι έιναι 4cm με δίαμετρο περίπου 0.5cm.

Η λάμπα είναι αναμένη 7 ώρες την ημέρα και απο άλγες ελάχιστη(σχεδόν δεν τη βλέπεις) και σε ελεγχόμενο βαθμό BBA εδώ και 1.5 χρόνο περίπου.
Αν βαλεις ευκολα φυτα θα κανεις καλη δουλεια.
Το δικο μου 60αρι ειναι δασος μονο με μια φορά την βδωμαδα λιπασμα και μια λαμπα 18W για 8 ωρες.
Αλλα οταν εβαλα τα φυτα σε καθε ριζα εβαζα και μια ταμπλετα τις JBL που ανανεώνεις καθε χρονο μάλλον οι ταμπλετες κανουν καλη δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-09, 21:24
jockler Ο χρήστης jockler δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ειναι ακριβές αυτες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-09, 04:58
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jockler Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι ακριβές αυτες?
Οχι φιλε περιπου στα 4 ¤ κανουν αλλα αν βαλεις πολλες ριζες θα χρειαστείς 3-4 πακετα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-09, 16:20
jockler Ο χρήστης jockler δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

οκ παιδιά.Θα ψαχτώ λίγο παραπάνω.Προς το παρών προχθές άλλαξα λάμπα (18w daylight της sera)και ανακλαστήρα που δεν είχα αλλάξει ποτέ και μείωσα λίγο τη φωτοπερίοδο για τις άλγες μιας που τώρα θα έχω λίγο φως παραπάνω (30-40% μου είπαν λόγω παλαιότητας των προηγουμένων) .Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός για πυκνοφυτεμένο 60αρι manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-01-09 15:05
Λάμπα poliko_selas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 28-06-08 12:41
Λάμπα poliko_selas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 27-06-08 12:41
Δίσκοι αρέσκοντε σε αραιοφυτεμένο ή πυκνοφυτεμένο? vagosg Δίσκοι 5 12-01-08 15:48
Λάμπα ramsys Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 25-06-07 00:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12916 seconds with 15 queries