Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-08, 20:15
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Τι είναι αυτό σαν γλίτσα πάνω στο κερατόφυλο? οΟ

Δείτε τις φωτό και πείτε μου παρακαλώ τι είναι αυτή η πράσινη διαφανή γλίτσα πάνω στα φυτά μου που την αφαιρώ και εμφανίζεται πάλι. Πως θα απαλαγώ? Στο ενυδρείο έχω παροχή διοξειδίου και βάζω σωστή δόση TETRA υγρό λύπασμα. Τα άλλα φυτά δεν πιάνουν παρά μόνο τα κερατόφυλα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14112008188.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  208,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14112008189.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  193,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-08, 20:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειναι η γνωστη BGA, σε πρασινη εκδοση..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-08, 21:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν το αφησεις θα καλυψει πιθανοτατα ολο το ενυδρειο....πρεπει να το εξουδετερωσεις και καλυτερα θα το πετυχεις τωρα που ειναι νωρις....

υπαρχει η μεθοδος της απολυτης συσκοτισης και η μεθοδος της ερυθρομυκινης...κανε αναζητηση σχετικα εχουν γραφτει πολλα..

καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-08, 22:03
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Πανο εαν ειναι BGA (που μαλον αυτο ειναι, το ιδιο ειπαν και σε αλλο φορουμ) τι θα κανει η συσκοτιση; η BGA ΔΕΝ ειναι αλγη, βακτηριο ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-08, 22:05
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο εαν ειναι BGA (που μαλον αυτο ειναι, το ιδιο ειπαν και σε αλλο φορουμ) τι θα κανει η συσκοτιση; η BGA ΔΕΝ ειναι αλγη βακτηριο ειναι
και ομως.το πρωτο μετρο ειναι η πληρης συσκοτιση,η μηχανικη της αφαιρεση,οι αλλαγες νερου,η καλυτερευση της κυκλοφοριας νερου(οχι νεκρες ζωνες),και αν επιμενει..το τελευταιο σταδιο ειναι η ερυθρομηκηνη...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-08, 22:05
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ναι αλλα αναπτυσεται στο φως
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-08, 22:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο εαν ειναι BGA (που μαλον αυτο ειναι, το ιδιο ειπαν και σε αλλο φορουμ) τι θα κανει η συσκοτιση; η BGA ΔΕΝ ειναι αλγη, βακτηριο ειναι

ναι συννοματε ειναι κυανοβακτηριο αλλα εδω πολλοι ειπαν οτι ειδαν αποτελεσματα με συσκοτιση....δε το εχω εφαρμοσει προσωπκα....εγω την καταπολεμησα με το αντιβιωτικο ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-08, 22:21
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ναι και εγω δεν το εχω αντιμετωπισει ποτε μου, απλα διαβαζω με προσοχη γιατι το βλεπω να μου ερχεται

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συννοματε ειναι κυανοβακτηριο αλλα εδω πολλοι ειπαν οτι ειδαν αποτελεσματα με συσκοτιση....δε το εχω εφαρμοσει προσωπκα....εγω την καταπολεμησα με το αντιβιωτικο ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-08, 22:22
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με την BGA καθώς και ότι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ που μπορεί να φταίει και κάτι στάνταρ που μπορεί να την εξολοθρεύσει (πλην της ερυθρομυκίνης θεωρητικά).

Σε ένα απο τα ενυδρεία μου η BGA έφυγε με πλήρη συσκότιση (με καλλυμένο όλα το ενυδρείο με κουβέρτα) και δεν ξαναεμφανίστηκε ποτέ.

Σε ένα άλλο ενυδρείο μου εμφανίστηκε και σε πρώτη φάση η συσκότιση δεν δούλεψε.Κατόπιν έγινε μηχανική αφαίρεσή της και παράλληλη θεραπεία με υπεροξείδιο του υδρογόνου (το γνωστό οξυζενε) με τοπική εναπόθεση με την χρήση σύριγγας η οποία δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα (σε κάποια σημεία έφυγε και σε κάποια άλλα περιορίστηκε αλλά ξανά αυξήθηκε)

Η θεραπεία με ερυθρομυκίνη (δεν έχω προσωπική εμπειρία) όσο ξέρω έχει σχεδόν πάντα επιτυχία αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις έχεις επιπτώσεις στην βιολογία και εκτός των άλλων δεν πάυει να είναι ένα χημικό σκεύασμα το οποίο θεωρητικά δεν κάνει κακό στα ψάρια....Θεωρητικά όμως...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-08, 22:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω εφαρμοσει ερυθρομυκινη 2 φορες στη δοσολογια 0.5 μλ erythrocin/20 λιτρα...ποτε δεν επηρρεαστηκε η βιολογια μου.....(συμφωνα με μετρησεις)

επισης κατοπιν προτροπης μου ..εκανε χρηση και ο aaaooll...τασουλη αληθεια δε το συζητησαμε...επηρρεαστηκε η βιολογια σου?? πες μας την εμπειρια σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-08, 23:39
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Ριξε ενα διάβασμα προς το τέλος:http://aquariumalgae.blogspot.com/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-08, 02:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γεγονοτα του τυπου "εχει συζητηθει και σε αλλο φορουμ" ειναι απο εκνευριστικα μεχρι επικινδυνα. (Εκνευριστικα γιατι δεν διαβαζουν ολοι ολα και επικινδυνα γιατι το να μαζευουμε γνωμες και στο τελος να βγαζουμε τη σουμα μονοι μας μπορει να οδηγησει σε ασυμβατους συνδιασμους. )
Και προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν εχει να κανει με γνωση του θεματος αλλα με το τι εχει λεχθει, πριν και μετα, μιας και συχνα υπαρχουν περισσοτεροι απο ενας τροποι αντιμετωπισεως ενος προβληματος.
Συνηθως αν ο ερωτων ειναι σε θεση να αξιολογησει και να συνδιασει τις απαντησεις σωστα, τοτε μαλλον δεν εχει αναγκη να ρωτησει καν....

υγ. Cross forum posters will rot in hell
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-08, 02:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειπωθηκαν ολοι οι γνωστοι τροποι αντιμετωπισης της bga εκτος απο τον πιο απλο και πιο βασικο για μενα. Ο κυριος λογος εμφανισης αυτης της αλγης στην συντριπτικη πλειοψηφια των ενυδρειων ,ειναι η ελλειψη νιτρικων και δευτερευοντως η κακη κυκλοφορια. Βελτιωνοντας αυτες τις 2 παραμετρους συνηθως ειναι αρκετο για να την καταπολεμησει κανεις.
Συσκοτιση αν γινει θα πρεπει να αφαιρεθει πρωτα με αναρροφιση και ενα σωληνα οσο γινεται περισσοτερη μιας και τα νεκρα βακτηρια θα μολυνουν αρκετα το ενυδρειο.Πριν την συσκοτιση ανεβασμα των νιτρικων. Επισης μετα την συσκοτιση καλο θα ειναι να αφαιρεθει και η υπολοιπη νεκρη αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-08, 21:31
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω στη κακή κυκλοφορία. Εμένα τα νιτρικά μου ήταν μια χαρά αλλά η bga εκεί. Εριξα μια powerhead πάνω της και τα αποτελέσματα ήταν άμεσα ορατά όχι όμως και απόλυτα ικανοποιητικά. Η ερυθρομικίνη το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει είναι...η δημιουργία ανθεκτικών στελεχών bga έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί να φύγει δυσκολότερα ή με μεγαλύτερη δόση. Με την δοσολογία που συστήνει ο Πάνος (είναι σε σκόνη αν δε κάνω λάθος) ή με το ένα και 1/3 χάπι που χρησιμοποιούσα εγώ σε 120 λίτρα ενυδρείο δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα στη βιολογία. Οι μετρήσεις ήταν συνεχείς σε όλη τη διάρκεια της θεραπείας. Αλλαγή 30% την τρίτη μέρα της θεραπείας και 70% στο τέλος της θεραπείας (6 μέρα)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-08, 09:49
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω εφαρμοσει ερυθρομυκινη 2 φορες στη δοσολογια 0.5 μλ erythrocin/20 λιτρα...ποτε δεν επηρρεαστηκε η βιολογια μου.....(συμφωνα με μετρησεις)

επισης κατοπιν προτροπης μου ..εκανε χρηση και ο aaaooll...τασουλη αληθεια δε το συζητησαμε...επηρρεαστηκε η βιολογια σου?? πες μας την εμπειρια σου...

Και εγώ και εγώ κατόπιν προτροπής του Πάνου έκανα χρήση ερυθρομικίνης και από τότε τον ευχαριστώ για την συμβουλή...η βιολογία έμεινε άθικτη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι είναι αυτό;; exetlaios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 22-10-08 19:49
Είναι φιν ροτ αυτό;;; uptight Αρχάριοι γλυκού νερού 15 15-10-08 08:54
Τι είναι αυτό? zagorakis Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 15 28-09-08 02:19
Είναι φωλία αυτό? Vasilizzz Bettas 15 07-01-06 18:30
Τί είναι αυτό? x-nos Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 2 17-06-04 02:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05967 seconds with 14 queries