Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 04-06-07, 11:22
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο 54l

Χαιρετώ όλα τα μέλη της παρέας που έχετε δημιουργήσει κ που προσφέρει ομολογουμένως πολλές χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το χόμπυ του ενυδρείου κ εν συνεχεία να θέλει να αποκαλείται "ακουαρίστας".
Ελπίζω να δεχθείτε να διαβάσετε μια ακόμα ιστορία ενυδρείου (που μπορεί να χαρακτηριστεί κ πονεμένη...) κ όποια βοήθεια μπορείτε να προσφέρετε βασιζόμενη στις εμπειρίες σας κ τις γνώσεις σας είναι πέραν της καλοδεχούμενης
Το λοιπόν...από την προηγούμενη τετάρτη κάναμε με τον σύντροφό μου δύο ξεχωριστά μας παιδικά όνειρα ως ένα κοινό πραγματικότητα: την απόκτηση ενός ενυδρείου. Ενα μικρού μεγέθους 54 λίτρων (rekord 60 Juwel) όπου είχε πάνω του το φίλτρο, αντλία, κυκλοφορητή κ θερμοστάτη. Το συμπληρώσαμε με μια αντλία οξυγόνου (Tetra) κ κάποια πλαστικά φυτά καθώς κ χαλικάκι 5cm.
Εδώ πρέπει να κάνω ένα πισογύρισμα μιας εβδομάδας κ κάτι κ να αναφέρω την αγορά 2 χρυσόψαρων σε μια μικρή γυάλα. Από την αγορά αυτή (που αν κ η λέξη "αγορά" είναι σκληρή για μια ψυχή δεν παύει να χρησιμοποιείται) προήλθε κ η απόφαση να φτιάξουμε ένα σωστό "σπιτικό" για τα 2 μας ψαράκια. Δυστυχώς μετά από δύο εβδομάδες μπορώ να υποστηρίξω ότι ήταν λάθος οι κινήσεις δλδ πρώτα τα ψάρια κ έπειτα το ενυδρείο. Κ αυτό διότι έχοντας διαβάσει όλο (κυριολεκτικά το ξεψάχνισα) το site http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm κ πάρα πολλά θέματα που έχουν μπεί στο φόρουμ σας, έχω συμπεράνει ότι ο παρορμητισμός δεν είναι πάντα καλός.
Το στρώσιμο του ενυδρείου απαιτεί αρκετό χρόνο που στην προκειμένη περίπτωση απέβει μοιραίο για τα ψαράκια μας. Το ένα το χάσαμε σε διάστημα 4 ημερών χωρίς να μπορώ να καταλάβω ακόμα τον λόγο (αλλάζαμε κάθε 2 ημέρες το νερό κ βάζαμε το αντιχλώριο που απαιτούνταν).
Προχτές κ μετά από όσα διάβασα παρατήρησα στο δεύτερο χρυσόψαρο φαγωμένα πτερύγια (υπέθεσα οτι είναι fin rot?) κ πήγαμε σε κάποιο κατάστημα όπου του αγοράσαμε ένα φάρμακο υγρής μορφής (Goldy) που μας έδωσαν βάσει των περιγραφών μας. Από χτές το πρωί όμως το χρυσόψαρο δείχνει να μην τρώει καθόλου (αν κ εκκενώνει κανονικά) κ να έχει γείρει προς τη μια πλευρά. Επίσης να συμπληρώσω πως (ένα ακόμα λάθος προφανώς) μετά τον θάνατο του πρώτου χρυσόψαρου πήραμε άλλο ένα το οποίο κ μας έχει μείνει κ το οποίο δείχνει υγειές.
Κ για να καταλήξω γιατί ήδη μακρυγόρησα...
Εχουμε ξεκινήσει να στρώνουμε το ενυδρείο χωρίς κάποιο "μπόλι" (όπως έχετε αναφέρει εδώ) αλλά απλά με το nitrivec, το αντιχλώριο, αλλαγή καθημερινώς μερίδας νερού κ συμπλήρωμα με τα παραπάνω υγρά, αύξηση της θερμοκρασίας στους 32 (για πιο γρήγορη παραγωγή βακτηριδίων κ άλγης -χτες την κατεβάσαμε πάλι στους 25-26) καθώς κ έχουμε φυτέψει 2 anubias τα οποία είχαν πάνω τους ήδη κάποια άλγη (τα αγοράσαμε από εξειδικευμένο στα ενυδρεία κατάστημα κ βρίσκονταν ήδη σε ενυδρείο με φυτά).
Σε συνέχεια της παρένθεσης να πώ πως απο το εξειδικευμένο κατάστημα που αγοράσαμε τα φυτά πήραμε ειδικό κάρβουνο για το φίλτρο κ κάναμε αντικατάσταση ενός μέρους του (αποτελούνταν μόνο από σφουγγάρια) με τους αστερίσκους (αντί του μακαρονιού) κ επίσης το σετ των τεστ μετρήσεων νερού δυστυχώς σε στικακια. Κ λέω δυστυχώς γιατί είχαμε ήδη προμηθευτεί με υγρής μορφής τεστ για τα νιτρικά (τα οποία δείχνουν σωστά για το ενυδρείο) κ δεν πήραμε κ τα υπόλοιπα στην ίδια μορφή.

Τα ερωτήματά μου είναι :

-Δεν θέλουμε να στρώσουμε το ενυδρείο με την χρήση του εναπομείναντος (ελπίζω όχι κ να έχει αναστηθεί το άρρωστο ψαράκι μας επιστρέφοντας από τη δουλειά!) χρυσόψαρου οπότε θα πρέπει να αγοράσουμε τεστ αμμωνίας κ μόλις φτιάξει η τιμή της τότε να βάλουμε το ψαράκι μέσα? (οι υπόλοιπες τιμές δείχνουν να είναι οι σωστές αν κ θα το επιβεβαιώσουμε κ με τα υγρά τεστ) Πότε θα είναι έτοιμο να δεχτεί ψάρι μέσα κ τελικώς χρειάζεται στις 2 βδομάδες να φτιάξουν οι τιμές του νερού ή αυτό συμβαίνει όταν "μπολιάζεται" το ενυδρείο?

-Να κρατήσουμε το χρυσόψαρο στη γυάλα με την προοπτική ενός μικρότερου ενυδρείου κ να προχωρήσουμε στην δημιουργία ενός τροπικού?
Κ εαν είναι καλύτερο να δημιουργήσουμε ένα τροπικό ποιές θα ήταν οι καλύτερες επιλογές σε ψάρια(όσο κ σε αριθμό τους για αυτά τα λίτρα --γιατί ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί μιας κ όλοι συμφωνούν στο οτι σε λιγα λιτρα νερού δεν είναι πρέπον να μπαίνουν πολλά ψάρια αλλά από ένα σχετικό χάζι έχω πετύχει ενυδρεία μέχρι κ 45 λίτρων με τουλάχιστον 10 ψάρια μέσα!)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πιθανές απαντήσεις σας κ συγγνώμη για τον όγκο του θέματος.
Νομίζω πώς θα τα "λέμε" συχνά από εδώ κ μπρός κ ελπίζω με την πάροδο του καιρού να μπορέσουμε κ εμείς να αποκτήσουμε τις δικές σας γνώσεις.

-------------------------
***Επίσης όσον αφορά στο θέμα του άρρωστου χρυσόψαρου θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας...Υπάρχει περίπτωση να αναστηθεί??? (αν ναι θα το βγάλουμε Λαζαρίνα καθότι μάλλον για θηλυκό μου μοιάζει, τουλάχιστον κατ'όπως διάβασα στο πως να αναγνωρίζεις τα φύλα των ψαριών). Χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο εκτός του φαρμάκου κ κάποια βιταμίνης που του ρίχνουμε στο νερό??? Να το θεωρούμε ...παρελθόν???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 04-06-07 στις 11:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 02-07-07, 17:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

υπαρχει ενα ειδος πλεκο που θελει κρυο νερο και θα μπορουσε να σyμβαδισει με χρυσοψαρο ειναι του γενους gastromyzon και θελει νερο με θερμοκρασια 20-24 βαθμους ειχε το watter inn τελευταια..
θα σε συμβουλευα να ψαξεις για ενα ψαρι πριν το αγορασεις αυτος που στο δωσε προφανως δε σου πε οτι ο κατα πασα πιθανοτητα κοινος πλεκο που πειρες εχει τελικο μεγεθος πανω απο 30cm..και οι πλεκο πρεπει να παψουν να θεωρουνται οι γλυφτες και καθαριστες του ενυδρειου ειναι ψαρια με ξεχωριστες δικιες τους απαιτησεις για την αλγη υπαρχουν και οι ξυστρες...

δεν τα λεω πρωσοπικα για σενα σοφια πολοι μεγαλοι χομπιστες τους λενε γλυφτες ακομα αλλα και ολοι κανουν καποια στραβοπατηματα στην αρχη
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-07-07, 00:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία μπορεί να ταιριάζει Κώστα αλλά όχι και οι υπόλοιπες συνθήκες των χρυσοψάρων! Εκτος και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λες?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-07-07, 00:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν θυμαμαι μανωλη ακριβως ποιο ειναι..κυκλοφορει και σαν hong kong pleco αφηνω και ενα ενδεχομενο να μην ταιριαζει γιατι το χα κοιταξει πριν καιρο αλλα η θερμοκρασια μια χαρα παει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-07-07, 09:37
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Καλή σας ημέρα!
Λοιπόν θα πω το πως έγιναν τα πράγματα κ γιατί έγινε κ η αγορά του πλέκο. Ειδικόν καθαριστήρα άλγης έχει το ενυδρείο (έναν μαγνητικό) απλά ο πλέκο είναι ένα ψάρι καθαρά αρεσκείας μου κ βέβαια μιας κ ο ίδιος συμπεριφέρεται σαν τον καθαριστή άλγης ήταν ένα επιπλέον κίνητρο για την απόκτησή του. Δλδ ΔΕΝ ήταν αυτό το βασικό κίνητρο!
Από κει κ έπειτα ψάχνωντας τις συμβατότητες των χρυσόψαρων με άλλα ψάρια κ βλέπωντας κ τις απαιτήσεις των πλέκο (η αλήθεια είναι για να μην πω κ ψέμματα πως στάθηκα περισσότερο στις θερμοκρασίες νερού που με μέση θερμοκρασία 25 βαθμών καλύπτονται κ τα δύο είδη κ οχι σε κάτι άλλο) είδα πώς θα μπορούσαν να συγκατοικήσουν κ αποφάσισα να ρωτήσω στο μαγαζί για την επιβεβαίωση (κ ξαναλέω πήγα σε μαγαζί που αναφέρεται κ στο φόρουμ ως αξιόλογο ως προς τις αγορές κ την εμπειρία των πωλητών) κ έχοντας στο μυαλό μου ενυδρεία τόσο που έχω συναντήσει σε διάφορα βιντεάκια στο νετ που είχαν χρυσόψαρα+πλέκο αλλά κ το ενυδρείο από το μαγαζί που είχα πάει πρωταρχικά για αγορά διάφορου εξοπλισμού.
Ο πλέκος που απέκτησα είναι ο Glyptoperichthys gibbiceps κ τις απαιτήσεις του τις διάβασα τόσο στο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm που ανέγραφε κ την προσαρμοστικότητά του σε διάφορα περιβάλλοντα όσο κ στο http://www.fishbase.org/Summary/Spec...TOKEN=60803743

Οπως κ να χει στο προσεχές διάστημα θα προσπαθήσω να βρώ τρόπο να του αλλάξω περιβάλλον (είτε επιστρέφοντάς τον πίσω είτε δίνοντάς τον σε κάποιον) αφού δεν ταιριάζουν τα είδη αυτά ...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας κ πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-07-07, 09:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

http://www.scotcat.com/factsheets/g_gibbiceps.htm
σοφια κοιτα στη σελιδα αυτη δεξια τι τελικο μεγεθος εχει το ψαρακι σου ειναι μολις 40cm
λαθη ολοι κανουμε οποτε αυτη τη φορα εμαθες οτι πρεπει να κοιταμε και το τελικο μεγεθος του ψαριου

τωρα για τα καταστηματα
Παράθεση:
(κ ξαναλέω πήγα σε μαγαζί που αναφέρεται κ στο φόρουμ ως αξιόλογο ως προς τις αγορές κ την εμπειρία των πωλητών
κανενα καταστημα δεν αναφερεται απο το φορουμ σαν καλο απλα χομπιστες τα προτινουν και δεν απαγορευεται να πεις σε ποιο πηγες και δεν εμεινες ικανοποιημενη οπως καποιος γραφει οτι ενα μαγαζι ειναι καλο ετσι και καποιος αλλος εχει το δικαιωμα να πει το αντιθετο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-07-07, 10:03
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
σοφια κοιτα στη σελιδα αυτη δεξια τι τελικο μεγεθος εχει το ψαρακι σου ειναι μολις 40cm
λαθη ολοι κανουμε οποτε αυτη τη φορα εμαθες οτι πρεπει να κοιταμε και το τελικο μεγεθος του ψαριου
το τελικό μέγεθος το είδα αλλά μετά τον αύγουστο θα προχωρήσουμε σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου κ σκοπεύαμε να το βάλουμε εκεί..υποθέτω οτι μέσα σε 2 μήνες οτι δεν μεγαλώνει σε τόσους πόντους από τους 5 που είναι τώρα ε??!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-07-07, 10:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι αλλά θέλει 2μετρο τανκ! (και βάλε)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-07-07, 11:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι οπως ειπε ο μανωλης αμα φτασει σε τελικο μεγεθος τα θελει τα χιλια λιτρακια του μιλαμε για 40cm ψαρι σκεψου ποσο πρεπει να ναι το πλατος του ενυδρειου για να στριψει ανετα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-07-07, 11:58
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

μου κανατε την καρδια..μποστανι!!
θα το παρω αλλιως κ θα αποχωριστω τον καλο μου πλεκο δια παντος...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-07-07, 12:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πλέκο και μποστάνι δεν κάνει!!! Τα βγάζει όλα στην επιφάνεια
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-07-07, 12:15
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Kαι συν τοις άλλοις δες και αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11606
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 03-07-07, 12:33
Το avatar του χρήστη sofia
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το λινκ

Μια ερώτηση κοινής λογικής, χωρίς να τίθεται κανένα μα κανένα ειλικρινά θέμα αμφισβήτησης σε ο,τιδήποτε έχει γραφεί εδώ μέσα κ στον οποιονδήποτε.
Αν φερειπείν γνώσεις ενός πωλητή πλέον της πρακτικής εμπειρίας του με τα ψάρια μπορεί να προέρχονται από κάποιες πληροφορίες κ από το διαδίκτυο καθώς κ ενός αρχάριου ο οποίος καλή ώρα σαν κ εμένα διαβάζει από δεξιά-αριστερά πράγματα (κ μη έχοντας κάποιον γνωστό με ενυδρείο ώστε να μπορώ να συμβουλευτώ τόσες γνώσεις) δεν είναι φυσιολογικό να κάνει λάθη???
Γιατι το λέω αυτό...ιδού ένα σαιτ εξειδικευμένο στα χρυσόψαρα φερειπείν κ τι αναφέρει για τις συμβατότητες...http://www.kokosgoldfish.com/comfish.html



***Υπ'οψιν ήταν μια απλή απορία όλο αυτο. Ο πλεκάκος μου θα φύγει οσονούπω ανεξάρτητα της δικής μου αρέσκειας προς το είδος του --δε θα θελα να νομίσετε οτι προσπαθώ να υποστηρίξω την διαμονή του μαζί με το χρυσόψαρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-07-07, 13:34
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

sofia δεν ειναι ολα οσα γραφοννται στο νετ αξιοπιστα γιαυτο παντα να τα τσεκαρεις σε πολλες σελιδες για να βγαζεις συμπερασμα!

τωρα αμα σαρεσουν οι pleco στο επομενο ενυδρειο σου με τροπικα ψαρακια θα χεις πολλες επιλογες αμα το ψαξεις το θεμα ειναι υπεροχη κατηγορια ψαριων...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-07-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αρκετές φορές αναφέρεται σε σελίδες πως τα χρυσόψαρα μπορούν να συμβιώσουν με άλλα είδη αλλά πάντα υπό προυποθέσεις. Το σίγουρο είναι πως χρειάζονται πολλά λίτρα αν κάποιος επιλέξει να ρισκάρει μια τέτοια συμβίωση και πολλή παρατήρηση, ώστε να προλάβει ενδεχόμενα προβλήματα, όπου αν τα εντοπίσει θα πρέπει να είναι και σε θέση να αλλάξει την κατάσταση. Παράδειγμα, δεύτερο διαθέσιμο και κατάλληλο ενυδρείο. Πολλά λίτρα και εμπειρία!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 24 21-05-07 08:46
Νέο ενυδρείο passenger DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 15-05-06 11:52
Νέο ενυδρείο nickall13 Malawi 5 22-10-05 21:34
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06473 seconds with 13 queries