Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-02-14, 14:31
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είμαι κ ο πιό κατάλληλος να μιλήσω γιαυτο διότι εγώ πήγα το Ph στο 4 και έμεινε σταθερό με αο,καταπα και τυρφη!Η μίξη α/ο με προφιλτραρισμένο πιστέυω πως είναι το καλύτερο χωρίς να το έχω δοκιμάσει βέβαια ακόμα!Απο κεί κ πέρα μπορείς να βάζεις και της βρύσης κατευθείαν χωρις α/ο και να έχεις τύρφη,αυτό όμως μακροπρόθεσμα κοστίζει παραπάνω από μια α/ο!
όταν λες προφιλτραρισμένο εννοείς αφού περάσει τα στάδια πριν την μεμβράνη;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-02-14, 15:42
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Ακριβώς!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-02-14, 22:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα πρωτα GH KH (αφου δεν εχεις TDS meter ακομα) στο νερο της ΑΟ και στο νερο της βρυσης, και γραψε να συγρκινουμε για να δουμε αν εχει "στρωσει" κατ'αρχας και λειτουργει καλα η ΑΟ.

Μετα πρεπει να προσεξεις η μεταβολη GH KH στο ενυδρειο να γινει σταδιακα.
Μη αρχισεις και γεμιζεις φουλ νερο ΑΟ με τη μια, γιατι θα τα δεις ανασκελα τα ψαριακια μετα απο 2-3 μερες.
Το pH μη σε απασχολει αρχικα, θα κατεβει σταδιακα, κατεβαζωντας (επισης σταδιακα) τις σκληροτητες GH KH και κυριως KH (απο το οποιο εξαρταται).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, δεν υπάρχει αυτό που λέτε πως δεν υπάρχει PH , PH υπάρχει ΠΑΝΤΑ,
pH μετραμε μονο σε διαλυματα και το νερο της ΑΟ δεν ειναι διαλυμα, ειναι σκετο H2O, ενω πχ το νερο της βρυσης εκτος απο H2O, εχει και ασβεστιο και μαγνησιο κλπ

Το pH που μετραμε στο νερο της ΑΟ ειναι πλασματικο
.
Εχει μηδενικη ΚΗ (ουσιαστικα μετραμε alkalinity με τα τεστ KH), εξου και μηδενικη δυνατοτητα buffering (ευμεταβλητο pH)
Το πραγματικο pH θα φανει μονο οταν αναμειξουμε το νερο της ΑΟ με κατι, πχ με νερο βρυσης, ή του βαλουμε προσθετα μεταλλικα αλατα (ασβ-μαγν) κι ετσι θα εχει γινει πλεον διαλυμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-02-14 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-02-14, 23:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

pH μετραμε μονο σε διαλυματα και το νερο της ΑΟ δεν ειναι διαλυμα, ειναι σκετο H2O, ενω πχ το νερο της βρυσης εκτος απο H2O, εχει και ασβεστιο και μαγνησιο κλπ

Το pH που μετραμε στο νερο της ΑΟ ειναι πλασματικο
.
Εχει μηδενικη ΚΗ (ουσιαστικα μετραμε alkalinity με τα τεστ KH), εξου και μηδενικη δυνατοτητα buffering (ευμεταβλητο pH)
Το πραγματικο pH θα φανει μονο οταν αναμειξουμε το νερο της ΑΟ με κατι, πχ με νερο βρυσης, ή του βαλουμε προσθετα μεταλλικα αλατα (ασβ-μαγν) κι ετσι θα εχει γινει πλεον διαλυμα.
Σπύρο σωστά το λες πως PH μετράμε στα υδατικά διαλύματα, αλλά εξ ορισμού το καθαρό νερό έχει PH 7 και όργανα ή οι δείκτες το μετράνε κανονικά, άρα με το σκεπτικό αυτό το νερό από Α/Ο έχει PH 7 αν είναι τελείως καθαρό, όπως το αποσταγμένο. Από ότι καταλαβαίνω δεν το μετράμε γιατί είναι ευμετάβλητο. Μήπως επειδή έχει ΚΗ μηδενικό και είναι ευμετάβλητο δεν πρέπει να του δίνουμε σημασία ; Γιατί πλασματικό δεν είναι σίγουρο. Προσωπικά έχω μετρήσει αποσταγμένο νερό (από φαρμακείο) και δείχνει ξεκάθαρα 7
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-02-14, 23:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θεωρητικα πολλα μπορουμε να πουμε (οπως εδω).
Πρακτικα δεν μετραμε pH σε ΑΟ γιατι ειναι αχρηστη η μετρηση. (εκτος αν δεν μας βγαζει σχεδον μηδενικο tds η ΑΟ, οπως πρεπει να βγαζει δλδ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-02-14, 23:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Σπύρος... το ΡΗ στο νερό της αντίστροφης όσμωσης που μετράμε είναι πλασματικό. Όταν αναμειχθεί με το νερό του ενυδρείου ή με βρύσης... τότε η μηδενική ανθρακική σκληρότητα του (ΚΗ) που είναι κάτι σαν σταθεροποιητής του ΡΗ, θα επηρρεαστεί και το νερό θα έχει ένδειξη.
Κανονικά μετράμε το TDS... για να ξέρουμε τι ppm βγάζει η μεμβράνη, αφού από αυτή την ένδειξη, μπορούμε να καταλάβουμε αν χρειάζεται αλλαγή.
Όταν πρωτοχρησιμοποιούμε την Α.Ο. αφήνουμε να τρέξει νερό (κάνουμε flash) από τα προφίλτρα... για να φύγει η σκόνη του άνθρακα... και να ΜΗΝ κάνει ζημιά στην μεμβράνη.
Στην συνέχεια περνάμε το νερό από την μεμβράνη και την αφήνουμε να τρέξει για μια ώρα ΠΡΙΝ αρχίσουμε να μαζεύουμε νερό.
Την μέτρηση την κάνουμε παίρνοντας νερό σε ένα ποτήρι... όχι στο βαρέλι.-
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-14, 23:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρητικα πολλα μπορουμε να πουμε (οπως εδω).
Πρακτικα δεν μετραμε pH σε ΑΟ γιατι ειναι αχρηστη η μετρηση. (εκτος αν δεν μας βγαζει σχεδον μηδενικο tds η ΑΟ, οπως πρεπει να βγαζει δλδ)
Εννοείται πως δεν θα μιλήσουμε θεωρητικά, πανελλήνιες για χημεία εμείς δώσαμε, απλά ήθελα να καταλάβω το λόγο που δεν χρειάζεται να μετράμε το PH από την Α/Ο, γιατί η έκφραση πως δεν έχει PH ή πως είναι πλασματικό κάπως δεν μου ακουότανε πως στέκει, το ότι είναι ευμετάβλητο και δεν υπάρχει λόγος να το μετράμε μου φαίνεται πιο σωστά διατυπωμένο, ή να το πω διαφορετικά, μου φαίνεται πιο λογικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-14, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι δεν σου καθεται σαν λεξη το "πλασματικο"?
Αν μετρησεις 7 στο ΑΟ και μετα το βαλεις στο ενυδρειο και μετρησεις 5 ή 8, δεν ηταν πλασματικη η ενδειξη 7 ?
Πως αλλιως να το λεμε για να το καταλαβει ο κοσμος?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-02-14, 00:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν σου καθεται σαν λεξη το "πλασματικο"?
Αν μετρησεις 7 στο ΑΟ και μετα το βαλεις στο ενυδρειο και μετρησεις 5 ή 8, δεν ηταν πλασματικη η ενδειξη 7 ?
Πως αλλιως να το λεμε για να το καταλαβει ο κοσμος?
Το ευμετάβλητο μου έκατσε πιο καλά, το πλασματικό μου δείχνει να καταλάβω πως άλλο λέει και άλλο είναι, μη το πάρεται στραβά παιδιά, προσπαθούσα με την απλή λογική να το καταλάβω τον όλο μηχανισμό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-02-14, 00:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ευμετάβλητη είναι η Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ)... όχι η ένδειξη του ΡΗ (όπως εξήγησα πιο πάνω).-
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-02-14, 09:57
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Το ιδιο έπαθα και εγώ όταν πρωτo δούλεψα την οσμοση. Το νερό που πείρα από την οσμοση, στην αρχή ήταν 10 ph μετα από καμιά ωρα πήγε στο 8 ph μετα ανέβηκε πάνω από 9ph Το νερό θα το φτιάξεις πρώτα στο βαρέλι με τις σκληρότητες που θες και μετα στο ενυδρείο. Θέλει ψάξιμο στην αρχή μέχρι να δεις τις αναλογίες νερού που θα βάζεις. Πόσο βρύση ποσο οσμοση.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-10-14, 14:56
rozela120 Ο χρήστης rozela120 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2014
Περιοχή: ηρακλειο
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή αντίστροφη όσμωση

Γεια σας συγνώμη που μπαίνω ετσι στο θέμα...αλλα αγόρασα και εγώ πρόσφατα μια ελαφρώς με μεταχειρισμενη α/ο και μου βγάζει ελάχιστο καθαρό νερό σταγόνα σταγόνα...ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει ...η βρύση έχει πίεση ..μπορείτε να με βοηθήσετε??
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-10-14, 19:41
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα... δικό σου.
2. Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την Α.Ο. που αγόρασες (και φωτογραφία/ες... ακόμα καλύτερα).
Ούτως η άλλως... το νερό που βγάζει ΔΕΝ έχει την ροή που έχεις στη βρύση.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αντίστροφη Όσμωση khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-09 23:20
Αντίστροφη Όσμωση kdros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-12-07 10:52
Αντίστροφη Όσμωση Juan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-05-06 13:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05646 seconds with 15 queries