Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 20:17
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή @ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ – ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ - ΤΑ ΦΩΤΑ ΠΕΡΙ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ @

Καλησπέρα σε όλους! Τελικά το ενυδρείο έστρωσε και επιτέλους μπήκαν και τα ψάρια.
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 100 χ 40 χ 40 το οποίο σημαίνει 130 λίτρα καθαρού νερού.
Εξοπλισμός:
ΦΙΛΤΡΟ: EHEIM 2222 (μπλε σφουγγαρι,ασπρο σφουγγάρι και δυο επίπεδα με κεραμικό υλικό) 500 λίτρα / ώρα
ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: EHEIM 300 WATT
ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ: EHEIM 400 (δουλεύει μόνο το βράδυ)
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 Χ 30 watt

Μετρήσεις:
Αμμωνία: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 8 mg/lt
Αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα.

Τα ψάρια που έβαλα είναι τα εξής:

3 gourami.
2 Colisa lalia
1 Trichogaster trichopterus
5 κλόουν
5 αγγελόψαρα ( 3 πολύ μικρά και 2 αρκετά μεγαλύτερα)
2 πλατύστομους (δεν ξέρω ακριβός το είδος, μάλλον Hypostomus punctatus - Suckermouth Catfish)
8 μικρά που μοιάζουν με νέον αλλά δεν είναι νέον…. (μικρά, διαφανές, με μια πορτοκαλί φωσφοριζέ λωρίδα κατά μήκος του σώματος)

Φυτά: 4 διαφορετικά ήδη, ονόματα δεν ξέρω. Το ένα μόνο είναι ταχείας ανάπτυξης.

Αν και καινούριος στο χόμπι, το ενυδρείο από όλες τις απόψεις πιστεύω ότι πηγαίνει αρκετά καλά.

Τα προβληματάκια που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:
  • Οι κλόουν (όλοι εκτός από τον έναν) όταν έρθει η ώρα του γεύματος κρύβονται στην σπηλιά μέχρι που η τροφή καταναλώνετε από τα υπόλοιπα. Η τροφή που ρίχνω αποτελείτε από: φυλλαράκια ξηράς τροφής (tetra pro), ταμπλέτες βυθού (VegetTabin A) & ταμπλέτες της magniko. Οι κλόουν μου μένουν νηστικοί ή τρων αργότερα τα υπολείμματα που μένουν? Να επισημάνω ότι είναι αρκετά νεαροί περίπου πέντε εκατοστά.
  • Η ποσότητα τροφής που ρίχνω είναι: 1/3 από κάθε μια ταμπλέτα και περίπου 8 τριμμένα φυλλαράκια μια φορά την ημέρα. Είναι αρκετή? Να επισημάνω πάλι ότι οι κλόουν και τα 3 αγγελόψαρα είναι αρκετά νεαρά. Να τα ταΐζω με τίποτα άλλο πρόσθετο? (όπως αγγουράκι που έριξα μια φορά και το έφαγαν, καροτο, μαρουλι, σπανάκι). Με ζωντανή τροφή? Να τα ταΐζω περισσότερες φορές την ημέρα?
  • Όταν φτάνει η ώρα της μασας τα δυο Colisa lalia τρώγονται μεταξύ τους σαν τα σκυλιά. Το ένα έχει ήδη μια δαγκωσιά και ένα μισοφαγωμένο πλαϊνό πτερύγιο. Την υπόλοιποι μέρα όλα ΟΚ. Πώς να πράξω?
  • Το ενυδρείο αρχίζει να γεμίζει με άλγη (μικρές πράσινες τριχουλες). Πράγμα φυσικό μάλλον για καινούριο ενυδρείο όπως έχω διαβάσει. Ευτυχώς όμως οι δυο πλατύστομοι όλοι μέρα καθαρίζουν!
  • Χθες που έκανα αλλαγή νερού άνοιξα και το φίλτρο από το οποίο καθάρισα το μπλε σφουγγάρι και το άσπρο (μάλλον υαλοβάμβακας). Τα σφαιρίδια και τα ¨μακαρονια¨ του βιολογικού υλικού δεν τα πείραξα. Να το καθαρίζω κάθε εβδομάδα?
  • με παίρνει να βάλω Κανά ακόμα αφρόψαρο?
  • Το δουλεύω στους 26 βαθμούς Κέλσιου. Καλά δεν είναι?
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είμαι νέος…. Προσπαθώ να διαβάζω όσο περισσότερο μπορώ τα forum και ήδη έχω λύση αρκετές απορίες μου? Οποιαδήποτε συμβουλή για οτιδήποτε δεκτή!

Και τώρα σας το παρουσιάζω!!!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaaa1.JPG
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  77,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaaa2.JPG
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  76,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aaaaa3.JPG
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  75,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 21:14
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Kαλησπέρα και απο εμένα... Έχουμε λοιπόν...
1) Η συμπεριφορά των κλόουν σου είναι απόλυτα φυσιολογική. Είναι ψάρια που συνεχώς κρύβονται και συνήθως σουλατσάρουν όταν κλείσουν τα φώτα. Οσο αφορά το τάισμα τους την ίδια απορία είχα και εγω κάποτε και κατέληξα ότι μάλλον κάνουν βραδυνές...επιδρομές. Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις επίσης είναι ότι έχουν μεγάλο τελικό μέγεθος (~30cm). Oπότε το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό.
2) Την ποσότητα την τροφής που ρίχνεις θα την μάθεις με τον χρόνο και την εμπειρία. Ο κανόνας που ισχύει είναι οτι ρίχνουμε τόση τροφή όση καταναλωνεται σε 1~2 λεπτά.
3)Τα Colisa Lalia είναι προφανώς και τα 2 αρσενικά, οπότε φυσιολογική η συμπεριφορά τους. Απομάκρυνε άμεσα το ένα απο τα δύο.
4) Το φίλτρο θα το καθαρίζεις μόνο όταν βλέπεις οτι μειώνεται η ροή του. Ελπίζω να ξέρεις οτι τα υλικά του φίλτρου τα ξεπλένεις ΜΟΝΟ σε νερό ενυδρείου.
5)ΟΧΙ. Αντίθετα θα σου πρότεινα να δείς τα θα κάνεις με τα σκαλάρια σου γιατι πέντε είναι υπερβολικός αριθμός για το ενυδρείο σου. Πρέπει και εδω να κάνεις κάτι άμεσα...
6)Με τη θερμοκρασία μια χαρά είσαι...

Επίσης...οι Ηypostomus punctatus έχουν τελικό μέγεθος 30cm και ...μεγαλώνουν γρήγορα...
Συμπέρασμα: η θα πάρεις ένα ενυδρείο κοντά στον τόνο για αργότερα, η θα δείς τώρα τι θα κάνεις με την σύνθεση των ψαριών σου

Φιλικά
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 21:56
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

παναϊτσα μου τι έχεις να ακούσεις...??Ετοιμάσου γερά από αύριο να σου την πει όλο το φορουμ...μπορεί να έρθουν και από γειτονικά φορουμ να σχολιάσουν το ενυδρείο σου....

εμένα πάντως μου άρεσε...απλά βγάλε κανένα ψάρι να πάρουν ανάσα τα υπολόιπα.... besos!!!!

Moderator note: Τα πρώτα σχόλια θα μπορούσαν να λείπουν. Θα σε παρακαλούσα να περιοριστείς σε σχόλια επί της ουσίας και όχι σε προσωπικές απόψεις άσχετες με τα εκάστοτε ποστ που απαντάς. Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 05-06-07 στις 22:31
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 21:58
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Γιάννη ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλα μαλλον είναι δυσκολο να παρω ένα τοσο μεγαλο ενυδρειο αργοτερα….. οποτε μαλλον πρεπει να απομακρύνω κάποια ψάρια…. Αλήθεια τα ψάρια πόσο γρήγορα μεγαλώνουν? Και όταν λέμε ότι προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου κατά πόσο το εννοούμε?

Ευχαριστω, Σπύρος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 21:59
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
παναϊτσα μου τι έχεις να ακούσεις...??Ετοιμάσου γερά από αύριο να σου την πει όλο το φορουμ...μπορεί να έρθουν και από γειτονικά φορουμ να σχολιάσουν το ενυδρείο σου....

εμένα πάντως μου άρεσε...απλά βγάλε κανένα ψάρι να πάρουν ανάσα τα υπολόιπα.... besos!!!!
δεν εχει κανεις εδω μεσα κανενα κομπλεξ να την λεει στους νεους το να αφιερωνει καποιος λιγο απ το χρονο του για να πει μια συμβουλη σιγουρα ειναι κατι αξιεπαινο τωρα η συμβουλη σου φιλε μου βγαλε κανενα ψαρι να παρουν ανασα τα υπολοιπα στηριζεται σε καποιο επιχειρημα?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-07, 22:02
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
παναϊτσα μου τι έχεις να ακούσεις...??Ετοιμάσου γερά από αύριο να σου την πει όλο το φορουμ...μπορεί να έρθουν και από γειτονικά φορουμ να σχολιάσουν το ενυδρείο σου....

εμένα πάντως μου άρεσε...απλά βγάλε κανένα ψάρι να πάρουν ανάσα τα υπολόιπα.... besos!!!!
Δεν νομίζω να έχει κανείς την πρόθεση να την πεί σε κανέναν. Απλά τα λάθη που έχει κάνει ο φίλος στην σύνθεση του τα έχω κάνει και έγω. Μου επισήμαναν τα λάθη μου και έμαθα... Γι' αυτό είμαστε οι περισσότεροι εδώ... για να μαθαίνουμε.

Φίλε skourkou κανείς δεν μπορεί να σου πεί με σιγουριά οτί το τάδε ψάρι σε τόσο καιρό θα μεγαλώσει τόσα cm. Η ανάπτυξη ενός ψαριού εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αυτό που έχουμε όλοι στην άκρη του μυαλού μας όταν αγοράζουμε ψαράκια για το ενυδρείο μας είναι α) αν είναι συμβατά με τα υπόλοιπα που εχουμε ήδη μεσα β) τελικό μέγεθος ψαριού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη ευχαριστώ για την συμβουλή σου αλλα μαλλον είναι δυσκολο να παρω ένα τοσο μεγαλο ενυδρειο αργοτερα….. οποτε μαλλον πρεπει να απομακρύνω κάποια ψάρια…. Αλήθεια τα ψάρια πόσο γρήγορα μεγαλώνουν? Και όταν λέμε ότι προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου κατά πόσο το εννοούμε?

Ευχαριστω, Σπύρος.
τα ψαρια δεν προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου ειναι και αυτο ενας μυθος των πετσοπαδων απλα αποκτουν προβληματα παθαινουν νανισμο υποφερουν και τελικα απαλασονται απ το ματαιο αυτο κοσμο που λεγεται ενυδρειο πριν την ωρα τους υποφεροντας για καιρο καλυτερα να τα δωσεις τωρα μετα θα ναι ποιο δυσκολο για σενα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όταν λέμε ότι προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου κατά πόσο το εννοούμε?

Ευχαριστω, Σπύρος.


Δεν το λεμε καν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-07, 22:03
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή ΟΥΠΣ!!

Τόσο πολύ ρε παιδία? Δεν φταίω εγώ αλλά από το petshop…. Η αληθεια είναι ότι ημουν και εγω λιγο επιρρεπής.... Aλλα όταν διαβαζω πχ ότι οι κλόουν και τα σκαλαρια πρέπει να είναι τουλάχιστον 4-5 μαζί τι να κάνω να πάρω 1-2 μόνο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-07, 22:17
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Σπύρο έχεις δίκιο και πίστεψε με οι περισσότεροι στην αρχή την έχουμε πατήσει. Απλα τώρα προσπάθησε είτε να δωρίσεις αν θέλεις ορισμένα απο αυτά είτε αν γίνεται να τα επιστρέψεις στο pet shop.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-07, 22:22
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Τι θα προτείνατε να αφαιρέσω?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-07, 22:42
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Για να σε βοηθησω στην αφαιρετικη σου διαδικασια θα σου πω οτι στα λιτρα σου μπορεις να κρατησεις μεχρι δυο ενηλικα σκαλαρια (ισως μπορουσες και τρια αλλα αν σχηματιζοταν ζευγαρι θα υπηρχε προβλημα για το τριτο). Αλλα παλι τα 40 cm υψος ειναι λιγα για αυτο το ειδος...
Μηπως λοιπον πρεπει να ειναι τα πρωτα που θα φυγουν?
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-07, 22:51
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή

Με σκοτώνεις τωρα Θάνο....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-07, 22:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φιλε sarcastic επειδη εχουμε καλυτερα πραγματα να κανουμε στη ζωη μας απο το να παιζουμε κηνυγητο στα ποστς, την επομενη φορα εισαι εξω - με ολη την αντιδημοκρατικη διαθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-07, 23:01
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skourkou Εμφάνιση μηνυμάτων
Με σκοτώνεις τωρα Θάνο....
Στο λεω για να μην εχουν ουτε τα ψαρια σου, ουτε εσυ προβλημα στο μελλον
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-07, 23:20
Το avatar του χρήστη skourkou
skourkou Ο χρήστης skourkou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 155
Send a message via Skype™ to skourkou
Προεπιλογή Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν

Αλήθεια πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα σκαλαρια και οι κλόουν?
Και συνήθως πόσο φτάνουν στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-07, 23:56
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Τα σκαλαρια εχουν τελικο μεγεθος περιπου 15 cm αλλα αν σκεφτεις το σχημα τους, θα καταλαβεις γιατι χρειαζονται τοσο μεγαλα και ψηλα ενυδρεια (η μεγαλη πλευρα τους ειναι η κατακορυφη και οχι η οριζοντια οπως ειναι στα πιο πολλα ψαρια). Ενα σκαλαρι 5-6 μηνων (γυρω στα 4 εκ δηλαδη) σε περιπου 6 μηνες και με σωστες συνθηκες θα εχει παρει σχεδον το τελικο του μεγεθος. Καταλαβαινεις δηλαδη οτι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα...αν και ζουν αρκετα χρονια...
Για τους clown δεν μπορω να μιλησω απο προσωπικη εμπειρια αλλα αυτα που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι το τελικο τους μεγεθος ειναι 15-18 εκ στο ενυδρειο (στη φυση μπορει να φτασει και τα 30) αλλα μεγαλωνουν σαφως πιο αργα απο τα σκαλαρια.
Αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει δεν ειναι το ποσο γρηγορα μεγαλωνει ενα ψαρι αλλα το τελικο του μεγεθος και μονο. Αν ενα ψαρι εχει τελικο μεγεθος 20 εκ, σε καμια φαση της ηλικιας του (εκτος ισως απο τους 4-5 πρωτους μηνες της ζωης του) δε θα ειναι ανετα σε ενα μικρο σχετικα με το τελικο του μεγεθος ενυδρειο....
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιμνη-Τα φωτα σας please Makis M Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 06-06-07 08:22
τα φωτα σας παρακαλω.. fitilakias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 08-02-07 18:35
Παρακαλω τα φωτα σας panousojet Δίσκοι 5 23-11-06 14:58
Τα φωτα σας παρακαλω! stratosgeo Ζωοτόκα 18 05-02-05 18:53
Παρακαλω τα φωτα σας hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-09-04 18:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06773 seconds with 16 queries