Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-09, 09:04
papagalos123 Ο χρήστης papagalos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Αραγωνιτης

Καλημερα
Ο αραγωνιτης απο που αγοραζεται και πως τον ζηταω υπαρχει συγκεκριμενη
μαρκα?
Πια ειναι η αναλογια που αναμιγνιεται σε αμμο θαλασσης?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-09, 09:06
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

καλημερα.απο pet shop φυσικα. η ανολογια αναγραφεται σε σχεση με τα λιτρα σου.τωρα γιατην αμμο μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο site
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-09, 04:30
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από papagalos123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Ο αραγωνιτης απο που αγοραζεται και πως τον ζηταω υπαρχει συγκεκριμενη
μαρκα?
Πια ειναι η αναλογια που αναμιγνιεται σε αμμο θαλασσης?

αραγωνιτη θα βρεις άφθονο στα βουνά και πεντακάθαρο φυσικά,αμο θαλάσσης?απο που την προμηθεύτηκες?γιατί η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!περιέχει ουσίες ακαταληλες για τα ψάρια!!οποίος κάνει τετεια λάθει ψάχνει τι έφταιξε και πέθανε το ψαράκι του!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-09, 08:38
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!
γιατί δεν κανει ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-09, 11:38
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
αραγωνιτη θα βρεις άφθονο στα βουνά και πεντακάθαρο φυσικά,αμο θαλάσσης?απο που την προμηθεύτηκες?γιατί η αμο που ειναι εδώ στην ελλαδα δεν κάνει για ενυδρειακη χρήση!!περιέχει ουσίες ακαταληλες για τα ψάρια!!οποίος κάνει τετεια λάθει ψάχνει τι έφταιξε και πέθανε το ψαράκι του!

Στα malawi έχω βάλει άμμο από θάλασσα,
πολύ καλά πλυμένη και βρασμένη, αρχίζω να ανησυχώ!!
Περιμένω αιτιολόγηση με λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-09, 14:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-09, 02:12
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...

η άμμος της θάλασσας ειναι παντού αλλα δεν ειναι ίδια δυστυχώς!!!το οτι ειναι ασβεστολιθική δεν σημαίνει οτι ειναι κ κατάλληλη για τα ψάρια μας,για το νερο ειναι καλό οχι για τα ψάρια,επειδή σου ανεβαζει της παραμετρους ειναι κ κατάλληλο?ρε παιδιά εχουν προχωρήσει τοσο στον εξοπλισμό δεν χρειάζεται να
κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!
προτιμώ να δώσω 20ε παρα να ρισκάρω με τετειες εναλλακτικές την ζωη απο το ψαράκι μου.
υ.γ.διαβάστε κ κανένα βιβλίο καλό κάνει μαθαίνεις πολλά!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-09, 02:38
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

το να απαντας χωρις να εχεις καποια εμπειρια δεν ειναι σωστο κοιτα απο πανω σου τον αριθμο μηνυματων netblues διαβασε κανενα απο ολα αυτα που εχει γραψει και ξανασκεψου ποιος πρεπει να διαβασει κανενα βιβλιο που οπωσδηποτε κανουν καλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-09, 03:44
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

αν παω εδω στην κερκυρα που ειμαι σε μια απο τις πολλες παραλιες με αμμο. και μαζεψω οχι απο αυτην που ειναι μεσα στην θαλασσα αλλα εξω και στην συννεχεια την ξεπληνω καλα με νερο , θα εχω προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-09, 04:02
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν παω εδω στην κερκυρα που ειμαι σε μια απο τις πολλες παραλιες με αμμο. και μαζεψω οχι απο αυτην που ειναι μεσα στην θαλασσα αλλα εξω και στην συννεχεια την ξεπληνω καλα με νερο , θα εχω προβλημα?

ας μας πει ο paco
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-09, 04:10
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Ηρεμιαααααα(μην ειμασατε εριστικοι με το παραμικρο). κανενας εδώ δεν είναι ο κυριος τα ξερω όλα και συμφέρω. Μολις μπει ο δεινόσαυρος εεε ο νετ ηθελα να πω θα τεκμιριωσει όπως παντα την απαντηση του και στη συνεχεια θα μπρεσει να γινει ωραια ηρεμη συζητηση να εποφεληθουμε ολοι οσοι διαβαζουμε.ετσι η παλια περπατημενη μεθοδος θα συναντησει την εξεληξη..(τι λεω πρωι πρωι ο φιλοσοφος?)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-09, 10:41
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

βασικα καλημερα και καλο τριημερο
εχω αλλαξει 3 φορες το υποστρωμα με αμμο απο Βουρβουρου αμμο απο αμμουλιανη και αμμο απο Τραβελμουντε Γερμανιας
παντοτε παιρνω απο την παραλια εξω εξω κοσκινιζα ξεπλυνα εβραζα το δοκιμασα σε 30 και 120 λιτρα(2 φορες στο 30 και 1 στο 120 στο δε 30 υπαρχει μεσα ακομη εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα)

το λεω γιατι οι παραμετροι θα αλλαζανε ποιο γρηγορα στο 30
δεν ειχα καμια διαφορα στις μετρησεις μου και κανενα ψαρι που εβαλα μεσα δεν επαθε το παραμικρο.
Χωρις παντοτε να ειμαι 1000% σιγουρος για αλλες παραμετρους εκτος των τεστ που δε γνωριζω.
εχω αγορασει χαλικι για φυτεμενο με 19 και 25 το 7κιλο αλλα για αμμο ειμαι πεπεισμενος για τον εαυτο μου οτι δεν θα δωσω ποτε 20ευρω για 6 η7 κιλα.
ζηταω συγνωμη απο τον demka27 αν παρεξηγηθηκε αλλα εδω μεσα πιστευω οτι ολοι μας μπηκαμε για να μοιραστουμε εμπειριες των παλιων στο ειδος και να δωσουμε και εμεις καποιες καινουργες και οχι για να πουλαμε πνευμα σε αυτους που μας μαθαινουν

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30399

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E1%F3%E7%F2
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-09, 11:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
η άμμος της θάλασσας ειναι παντού αλλα δεν ειναι ίδια δυστυχώς!!!το οτι ειναι ασβεστολιθική δεν σημαίνει οτι ειναι κ κατάλληλη για τα ψάρια μας,για το νερο ειναι καλό οχι για τα ψάρια,επειδή σου ανεβαζει της παραμετρους ειναι κ κατάλληλο?ρε παιδιά εχουν προχωρήσει τοσο στον εξοπλισμό δεν χρειάζεται να
κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!
προτιμώ να δώσω 20ε παρα να ρισκάρω με τετειες εναλλακτικές την ζωη απο το ψαράκι μου.
υ.γ.διαβάστε κ κανένα βιβλίο καλό κάνει μαθαίνεις πολλά!!!
Εδω εχουμε ενα απλο θεμα. Αμμος θαλασσας.
Για αρχη να πω οτι ειμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει οτι την αμμο ειναι ευκολοτερο και ασφαλεστερο να την παρει κανεις απο petshop.
Και για πολλους που οι καθαρες παραλιες ειναι μακρινη και δυσκολη υποθεση το petshop ειναι μονοδρομος.
Απο κει και περα, το πετσοπ δεν την παραγει με καποιο μαγικο τροπο την αμμο. Απο καπου ειναι μαζεμενη. Απλως καποιος ασχοληθηκε να βρει καθαρη, να την μαζεψει και να τη συσκευασει...

Αυτο που ενδιαφερει αναλογα με τα ψαρια ειναι αν περιεχει και ασβεστολιθικα πετρωματα. Αν περιεχει τοτε θα αυξησει τις σκληροτητες, αν οχι δεν θα τις μεταβαλει.
Αν τα ψαρια μας θελουν σκληρο νερό δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να τους το παρεχουμε απο την αμμο που διαλυεται σιγα σιγα.
(για την ακριβεια δεν διαλυεται συνεχως, καποια στιγμη επερχεται μια ισορροπια). Επιπλεον, η αμμος της θαλλασας περιεχει σχεδον παντα σπασμενα κελυφη απο οστρακοειδη, τα οποια στο γλυκο νερο αρχιζουν να λειωνουν, ανεβαζοντας τις σκληροτητες.. χωρις ομως και παλι αυτο να ειναι απαγορευτικο αν εχουμε mbunes ή guppies.

Και τα πετσοπ πουλανε αμμο με σπασμενο κοχυλακι μεσα (μαντεψτε που την βρισκουν) χαλαζιακη ουδετερη (παντα ποταμισια) αλλα και ασβεστολιθικη ποταμισια (που ανεβαζει τις σκληροτητες). Θα βρεθουν αρκετοι να επιβεβαιωσουν οτι εχουν αγορασει ασβεστολιθικη αμμο για ουδετερη επισης....
Αν καποιος δεν βαριεται, εχει τα απαραιτητα συνεργα (κοσκινα, ψαρια κλπ) και την σχετικη μεση, μπορει για τα ψαρια του που θελουν σκληρο νερο να το κανει... Οι υπολοιποι θα πανε σε πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-09, 04:28
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα καλημερα και καλο τριημερο
εχω αλλαξει 3 φορες το υποστρωμα με αμμο απο Βουρβουρου αμμο απο αμμουλιανη και αμμο απο Τραβελμουντε Γερμανιας
παντοτε παιρνω απο την παραλια εξω εξω κοσκινιζα ξεπλυνα εβραζα το δοκιμασα σε 30 και 120 λιτρα(2 φορες στο 30 και 1 στο 120 στο δε 30 υπαρχει μεσα ακομη εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα)

το λεω γιατι οι παραμετροι θα αλλαζανε ποιο γρηγορα στο 30
δεν ειχα καμια διαφορα στις μετρησεις μου και κανενα ψαρι που εβαλα μεσα δεν επαθε το παραμικρο.
Χωρις παντοτε να ειμαι 1000% σιγουρος για αλλες παραμετρους εκτος των τεστ που δε γνωριζω.
εχω αγορασει χαλικι για φυτεμενο με 19 και 25 το 7κιλο αλλα για αμμο ειμαι πεπεισμενος για τον εαυτο μου οτι δεν θα δωσω ποτε 20ευρω για 6 η7 κιλα.
ζηταω συγνωμη απο τον demka27 αν παρεξηγηθηκε αλλα εδω μεσα πιστευω οτι ολοι μας μπηκαμε για να μοιραστουμε εμπειριες των παλιων στο ειδος και να δωσουμε και εμεις καποιες καινουργες και οχι για να πουλαμε πνευμα σε αυτους που μας μαθαινουν

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30399

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%E1%F3%E7%F2

κανένα πρόβλημα,άποψη σου φίλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανένα πρόβλημα,άποψη σου φίλος.
μιλάω μονο για malawi δεν γνωρίζω αν εχουν πρόβλημα τα guppies
με την άμμο θαλάσσης απο ελλαδα,ξέρεις εγω ειμαι άπυρος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω εχουμε ενα απλο θεμα. Αμμος θαλασσας.
Για αρχη να πω οτι ειμαι ο πρωτος που θα υποστηριξει οτι την αμμο ειναι ευκολοτερο και ασφαλεστερο να την παρει κανεις απο petshop.
Και για πολλους που οι καθαρες παραλιες ειναι μακρινη και δυσκολη υποθεση το petshop ειναι μονοδρομος.
Απο κει και περα, το πετσοπ δεν την παραγει με καποιο μαγικο τροπο την αμμο. Απο καπου ειναι μαζεμενη. Απλως καποιος ασχοληθηκε να βρει καθαρη, να την μαζεψει και να τη συσκευασει...

Αυτο που ενδιαφερει αναλογα με τα ψαρια ειναι αν περιεχει και ασβεστολιθικα πετρωματα. Αν περιεχει τοτε θα αυξησει τις σκληροτητες, αν οχι δεν θα τις μεταβαλει.
Αν τα ψαρια μας θελουν σκληρο νερό δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να τους το παρεχουμε απο την αμμο που διαλυεται σιγα σιγα.
(για την ακριβεια δεν διαλυεται συνεχως, καποια στιγμη επερχεται μια ισορροπια). Επιπλεον, η αμμος της θαλλασας περιεχει σχεδον παντα σπασμενα κελυφη απο οστρακοειδη, τα οποια στο γλυκο νερο αρχιζουν να λειωνουν, ανεβαζοντας τις σκληροτητες.. χωρις ομως και παλι αυτο να ειναι απαγορευτικο αν εχουμε mbunes ή guppies.

Και τα πετσοπ πουλανε αμμο με σπασμενο κοχυλακι μεσα (μαντεψτε που την βρισκουν) χαλαζιακη ουδετερη (παντα ποταμισια) αλλα και ασβεστολιθικη ποταμισια (που ανεβαζει τις σκληροτητες). Θα βρεθουν αρκετοι να επιβεβαιωσουν οτι εχουν αγορασει ασβεστολιθικη αμμο για ουδετερη επισης....
Αν καποιος δεν βαριεται, εχει τα απαραιτητα συνεργα (κοσκινα, ψαρια κλπ) και την σχετικη μεση, μπορει για τα ψαρια του που θελουν σκληρο νερο να το κανει... Οι υπολοιποι θα πανε σε πετσοπ.

έρχεσαι στα λόγια μου φίλος,στην άμμο που την πουλάει μια εταιρία εχει περάσει απο ελέγχους για να κριθή κατάλληλη για τα ψάρια μας και δεν είναι απο ελλαδα αρα η άμμο δεν ειναι μαζεμένη απο ελληνικες παραλίες,αυτο λεω απο την αρχή,η αμμο απο ελλαδα δεν κάνει και δεν τα λέω έτσι απο κάπου το έμαθα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demka27 : 01-03-09 στις 04:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-09, 08:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με τις προυποθεσεις και για τα ενυδρεια που ανεφερα παραπανω, η αμμος ΚΑΝΕΙ, και νομιζω εχω ηδη εξηγησει τα πως και τα γιατι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-09, 08:17
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από demka27 Εμφάνιση μηνυμάτων
....και δεν τα λέω έτσι απο κάπου το έμαθα.
E πέστο ότι από κάπου τα έμαθες. Σ'ευχαριστούμε.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-09, 10:07
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ε δωσε στο λαο τη γνωση να δουμε αν τελικα κανει η οχι...πες μας που το εμαθες πως εισαι σιγουρος για την αμμο σε ολη την ελλεδα και αν κινδυνευουν τα ψαρια μας
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-09, 11:09
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

πες μας ποιος το εμαθε...... δωσε γνωση στο λαο.....
Να ξερουμε να μην "κάνετε τεχνικές που γινόταν πριν 15 χρονια!!"
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-03-09, 13:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εδω και δεκαετιες τα πιο πολλα ενυδρεια με ψαρια απαιτησεων σκληρου νερου (λιμνες αφρικης ζωοτοκα κλπ) ολων των διαστασεων και απο χομπιστες απειρους εως ΠΟΛΥ διαβασμενους και πεπειραμενους λειτουργουν με αμμο μαζεμενη απο παραλιες της Ελλαδας χωρις κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-09, 03:52
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

μηπως ειναι υπερβολη να καθισω να βρασω 20 κιλα αμμο? αν απλα την ξεπλυνω με νερο δεν θα ειμαι ενταξει?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-03-09, 10:42
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμος απο τη θαλλασα ειναι παντου λιγο πολυ ιδια σε συσταση, δλδ εντονα ασβεστολιθηκη.
Και για ενυδρεια malawi-taganika ειναι ιδανικη, (με την προυποθεση οτι δεν εχει μεσα ουτε πισσες, ουτε αποτσιγαρα....)
Ακομα και το βρασιμο, ειναι υπερβολη...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ειναι υπερβολη να καθισω να βρασω 20 κιλα αμμο? αν απλα την ξεπλυνω με νερο δεν θα ειμαι ενταξει?
....
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-09, 02:04
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
ε δωσε στο λαο τη γνωση να δουμε αν τελικα κανει η οχι...πες μας που το εμαθες πως εισαι σιγουρος για την αμμο σε ολη την ελλεδα και αν κινδυνευουν τα ψαρια μας
ομορφα.....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τις προυποθεσεις και για τα ενυδρεια που ανεφερα παραπανω, η αμμος ΚΑΝΕΙ, και νομιζω εχω ηδη εξηγησει τα πως και τα γιατι....
αποψη σου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demka27 : 04-03-09 στις 02:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-09, 02:13
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Βρε τι έχουμε πάθει!

Η άποψη του netblues είναι σύμφωνη με αρκετών χομπιστών, γιατί δεν αιτιολογείς την δική σου?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-09, 02:40
Το avatar του χρήστη demka27
demka27 Ο χρήστης demka27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε τι έχουμε πάθει!

Η άποψη του netblues είναι σύμφωνη με αρκετών χομπιστών, γιατί δεν αιτιολογείς την δική σου?
άσχετα απο μερικούς που κάνουν τον έξυπνο κ ειναι εκτός θέματος με τον netblues συμφωνώ με το νερό διαφωνώ με την υγεία των ψαριών,δεν μπορώ να το πω ποιο απλά,και για της αιτιολογίες που λες γράφω ποιο πάνω φίλε μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-09, 02:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Διάβασα ξανά όλο το θέμα και ομολογώ οτι δεν βρήκα πουθενά να αιτιολογείς γιατί δεν κάνει η άμμο θαλάσσης από την Ελλάδα με τους περιορισμούς που ήδη έχουν αναφερθεί!
(καθαρή χωρίς πίσσες αποτσίγαρα κλπ).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-09, 04:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω και δεκαετιες τα πιο πολλα ενυδρεια με ψαρια απαιτησεων σκληρου νερου (λιμνες αφρικης ζωοτοκα κλπ) ολων των διαστασεων και απο χομπιστες απειρους εως ΠΟΛΥ διαβασμενους και πεπειραμενους λειτουργουν με αμμο μαζεμενη απο παραλιες της Ελλαδας χωρις κανενα προβλημα.
Αυτο ειναι συμπτωση - καλη τυχη?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-09, 09:24
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

γιατί το νάιλον σακί από το πετσόπα,είναι πιο καθαρό??εγώ θυμάμαι όταν έπλενα το χαλίκι για να το βάλω στην γιάλα,έβγαζε (χόρτα-ξυλα-μέχρι και καπάκι)που σημαίνει ότι η εταιρία δεν βρόντησε να το πλύνει.... η μόλυνση τον θαλασσών είναι μονο στην ελλάδα.???
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-09, 11:19
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

οποιος θελει δωρεαν εισαγωγη απο σιφνο απο παραλιες που πας μονο με βαρκα
το μαγαζι εχει:αμμο λεπτη,αμμο χοντρη,χαλικακι ψιλο,περτες.βραχια και πολλα πολλα κοχυλια
μονο που δεν μπορω να παρω πολλες παραγγελιες λογο του οτι εχω μικρο αμαξι
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-09, 11:24
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Πολύ το κουράσαμε τελικά.
Αν δεν μπορούμε να αιτιολογήσουμε τις απόψεις μας,
τουλάχιστον μην επιμένουμε γιατί αντί να βοηθήσει,
μπερδεύει περισσότερο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-09, 11:40
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Εγώ πάντως στο δικό μου έχω πάρει άμμο από παραλία και δεν είχα κανένα πρόβλημα (εννοείται πως την καθάρισα πολύ καλά). Ο Netblues έχει απόλυτο δίκιο... Τωρά για σένα που λές ότι δεν κάνει θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις το γιατί!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μουχλιασμενος αραγωνιτης Nikos! Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 8 23-11-08 08:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08975 seconds with 13 queries