Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-10, 19:22
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Lightbulb Oι γαρίδες red cherry είναι γαρίδες αντοχής!

Εδώ και καιρό είχα αποφασίσει ένα 50λιτρο που χρησιμοποιώ, ας πούμε για εφεδρικό, να το ξηλώσω και να το στήσω από την αρχή με εύκολα φυτά, γαρίδες red cherry και Endler. Στο ενυδρειάκι αυτό σχεδόν πριν από 2 χρόνια είχα βάλει προσωρινά για ένα μήνα τις πρώτες μου (κάπου 10) red cherry. Όπως έγραψα το ενυδρείο το χρησιμοποιούσα ως εφεδρικό, και με αυτό εννοώ ότι τα τελευταία 2 χρόνια είχε μέσα πέτρες, ένα πιθάρι, και τοποθετούσα σε αυτό εκεί και κάτι ξύλα με ανούμπιες για να συνέλθουν τα φυτά. Από ψάρια έχει φιλοξενήσει μετά τις γαρίδες… γκάπι και πλάτυ, ζευγάρι κριμπ με γέννες, κιχλιδάκια mbuna, ενήλικα mbuna, 3 Synodontis acanthoperca και άλλα είδη και έχει χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς και ως καραντίνα… Το ενυδρείο όμως ποτέ δεν σταμάτησε να δουλεύει… εκτός από εχτές που παρέα με την 8χρονη κόρη μου αποφασίσαμε να το αδειάσουμε. Έτσι βγάλαμε πέτρες και ξύλα και τράβηξα και ένα φελιζόλ που είχα κάτω από την άμμο και έγινε ο χαμός από θολούρα στο νερό!!! Και ετοιμαζόμουνα να ρουφήξουμε την άμμο με σωλήνα με παράλληλο κοσκίνισμα (για να κρατήσουμε την πιο μικρή σε κοκκομετρία (1 έως 2,5mm)) και η μικρή μου ζήτησε να μαζέψουμε και να σώσουμε κάποια σαλιγκάρια Melanoides tuberculata πρώτα, οπότε σκέφτηκα να περιμένω να κάτσει η βρομιά για να βλέπει…

Ευκαιρία για διάλειμμα με ένα φραπεδάκι. Εκεί που έφτιαχνα το καφέ η μικρή έρχεται και μου λέει ότι βρήκε ένα ωραίο σαλιγκάρι και ότι μαζί του είναι και μια γαρίδα. Λέω μας βρήκαν μπόσικους… μας δουλεύουνε και τα πιτσιρίκια!!! Αλλά πράγματι είχε μια μετρίας ανάπτυξης γαρίδα μέσα στο ενυδρείο… έπαθα πλάκα!!! Θυμήθηκα και την ιστορία του Βασίλη (Paco) με την γαριδούλα του… Αφήσαμε λοιπόν να κάτσει όλη η θολούρα και μετά καμιά ώρα μαζέψαμε 6 γαρίδες!!! τις οποίες μεταφέραμε στο ενυδρείο με τις γαρίδες.

Τελικά μπορώ να πω ότι οι γαρίδες red cherry είναι γαρίδες αντοχής!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-10, 20:56
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

δεν νομιζω να υπαρχει πιο ανθεκτικη γαριδα.οι δικες μου και τους καυσωνες περασαν ζευγαρωνωντας συνεχεια
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-10, 21:05
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πριν απο κατι μηνες ενας φιλος μου εδωσε μεσα σε ενα κουβα μος..... Την ειχε στο μπαλκονι του σπιτιου του κατι βδομαδες πριν μου την δωσει....(μεσα στο κουβα--ηταν απο κλαδεματα) . Αφου την εφερα σπιτι την αφησα στο δικο μου μπαλκονι για 1 βδομαδα μεχρι να στησω το 30 λιτρο μου...... Οταν πλεον το εστησα εβαλα την μος ....και περιμενα να βρω σε καποιο μαγαζι γαριδες......
Αφου το ξεχασα για 2 βδομαδες (χωρις φιλτρο κτλ) πανω στο γραφειο μου (δεν ειχα βρει χρονο να παω σε μαγαζι για να αγορασω γαριδες) κάποια στιγμη παρατηρησα μια κινηση.... κοιταζοντας καλυτερα ειδα καμμια 10αρια γαριδες τσερυ (μωρα) να καθονται πανω στην μος......
Τελικα δεν χρειαστηκε να αγορασω γαριδες......
Να σημειωσω οτι ολο αυτο τον καιρο η θερμοκρασια στον κουβα κυμαινοταν απο 20 βαθμους καποια βραδια μεχρι τους 35+ μερικα μεσημερια......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-11, 12:32
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή απιστευτο και ομως αληθινο!!!!!!

καλησπερα παιδια!θα ηθελα να σας καταθεσω την εμπειρια μου για να καταλαβουμε και καποια πραγματα καλυτερα!εχω ενα κουβα 10 λιτρων οπου αδειαζω το νερο απο το ενυδρειο μου σε καθε αλλαγη.μεσα εχει διαφορα κλαδεματα απο φυτα και αφηνω παντα μεσα νερο.ο κουβας βρισκετε στο μπαλκονι του σπιτιου μου.χτες που η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 5 βαθμους παρατηρησα κινηση μες στο κουβα και ειδα μια μεγαλη red cherry.αυτη η γαριδα ειχε μεινει απο καλοκαιρι καθως δν μπορεσα να την πιασω.το καλοκαιρι οι θερμοκρασιες εφταναν τους 35 βαθμους.πως λοιπον γινετε να επιβιωσε αυτη η γαριδα το καλοκαιρι με 35 βαθμους και τωρα με 5 βαθμους?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-11, 12:56
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Εδω ρε μου ειχε ζήση για καποιες μερες ενας πλεκοστμους λεοπαρντ σε νερο με αμμωνία 1000...μην πω για τα αλλα στατιστικά...περιττό.

Αν και οι ρεντ τσεροι ειναι ανθεκτικές και έχοντας νερο ψηλό περιωπής αφου εκει τα αλλάζεις...δεν ειναι τελείως απίθανο...νομιζω
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-11, 13:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε καποια ειδη ψαριων και ασπονδυλων....τα ορια επιβιωσης τους μπορει να ειναι πολυ διευρυμενα συγκριτικα με αλλα. εχουν αναφερθει πολλες ακραιες περιπτωσεις.
το δικα μας "καθηκον" ομως παραμενει στο να δινουμε στους φιλοξενουμενους μας το καλυτερο που μπορουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-11, 14:26
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ναι εννοειται πως ειναι υποχρεωση μας να προσφερουμε στα ζωντανα μας τις καλυτερες δυνατες συνθηκες.η γαριδα αυτη απο οτι καταλαβα μεγαλωνει με τις συνθηκες αυτες απο τοτε που γεννηθηκε μαλλον μετα την μεταφορα της μοςς στονν κουβα.το θεμα το ανεβασα για να τονισω την προσαρμοστικοτητα καποιων ειδων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-15, 19:56
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή ποσο κρυο?

Καλησπερα στους γαριδοτροφους.
Θελω να ρωτησω πως γινεται να επιζουν σε πολικες θερμοκρασιες (σ.σ. χειμωνιατικες θερμοκρασιες περιοχης Νικαιας) μεχρι τωρα οι ξεχασμενες γαριδες μου, στην μονομαχογλαστρολιμνη?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-15, 22:30
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αν ειναι ρεντ τσερυ αντεχουν ,,,μου εχει τυχη απο φιλο να τις εχει εξω με 6 βαθμους με τα απο κλαδεμα μοσσ ,και τις ειδες μετα απο μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-15, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι γαριδες ειναι και τι θερμοκρασια εχει το νερο?
Επιζουν ολες? ή καποιες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-15, 20:06
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Οι γαριδες ειναι ρεντ τσερρυ, δεν ξερω ποσες ηταν εξ αρχης!Δεν μεταφερθηκαν εκει εκουσια, αλλα κατα την μεταφορα των pistia stratiotes!
Θερμοκρασιες δεν ξερω αλλα ποσο κρυο???Οσο μπορει να φτασει στον εκτεθειμενο καιρο.
Το ερωτημα ηταν πως μπορουν να επιζουν σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες, οταν δινονται οι ελαχιστες για την διατηρηση τους?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:38
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-15, 20:30
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Επιζουν οι ρεντ τσερυ εγω ειχα μια παλια σε 50-60 λιτρα στα μπαλκονι που μεταφερθηκε με κλαδεμματα κ εβγαλε εναν ολοκληρο χειμωνα (ποτε ειχε κλαδεμματα ποτε οχι).ταιζα οποτε θυμομουν φιλτρο δεν υπηρχε αλλαγες νερου ουτε καν και ειχε γινει τουμπανο πιο μεγαλη κ απο αυτες που ειχα τοτε μεσαστο σπιτι κ πιο κοκκινη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-15, 21:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lavres Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γαριδες ειναι ρεντ τσερρυ, δεν ξερω ποσες ηταν εξ αρχης!Δεν μεταφερθηκαν εκει εκουσια, αλλα κατα την μεταφορα των pistia stratiotes!
Θερμοκρασιες δεν ξερω αλλα ποσο κρυο???Οσο μπορει να φτασει στον εκτεθειμενο καιρο.
Το ερωτημα ηταν πως μπορουν να επιζουν σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες, οταν δινονται οι ελαχιστες για την διατηρηση τους?
Nαι γιαυτο ρωταω, απο περιεργεια και για επιβεβαιωση.
Λογικα θα εχει 3-4C. Βαλε ενα θερμομετρακι να δεις.
Αν ηταν amano δεν θα μου εκανε εντυπωση. Ζουν μεχρι 5C.
Τις red cherry δεν τις εχω δοκιμασει κατω απο 17C.

Ρωτησα τον αριθμο τους, γιατι μπορει να επιβιωνουν λιγες.
Ας πουμε οι πιο δυνατες? Αυτες που προσαρμοστηκαν στις χαμηλες θερμοκρασιες?
Ή να μην αναπαραγονται.
Κι ετσι αυτο το ακουσιο πειραμα, να μην ειναι γνώμονας για τις μινιμουμ ασφαλεις θερμοκρασιες διατηρησης τους.

Πχ σε ενα πειραμα με καρδιναλιους στους 15C υπηρχαν 100% απωλειες.
Στους 17C, ειχαν 92% απωλειες.
Στους 19C, ειχαν 30% απωλειες.
Δεν θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ασφαλεις οι 19C, επειδη επεζησαν τα περισσοτερα ψαρια (70%), αν καταλαβες τι εννοω.

Επισης παιζει ρολο και η διαρκεια εκθεσης τους σε καποια θερμοκρασια.
Μπορει πχ να αντεχουν μονο γα μερικες μερες σε μια θερμοκρασια.

Μιας και εχει γινει το θεμα, παρακολουθησε θερμοκρασιες και κανε παρατηρησεις γενικα στον πλυθησμο τους οσο μπορεις.
Θα εχουμε χρησιμες πληροφοριες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-01-15, 21:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Οι ρεντ τσερι αντέχουν πολύ

Περυσι βρηκα σε εναν κουβα που χρησιμοποιώ για βοηθητικες δουλειες, μια ρεντ τσερι
Επιβιωσε σίγουρα για 10 μερες μεσα στο ελαχιστο νερο του κουβα, με θερμοκρασίες κοντά στους 10 βαθμούς
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-01-15, 21:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που ξερουμε σιγουρα ειναι οτι ζουν κανονικα σε 14-29C με ιδανικη τους 22C.
Για πιο ασφαλη συμπερασματα πρεπει να υπαρχει ελεγχομενος πλυθησμος προς παρατηρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-01-15 στις 21:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-01-15, 23:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Συμφωνω
Το οτι επιβιωσε μια γαριδα στους 10 βαθμους δεν αποτελεί κάποιο συμπερασμα

Απλα ειναι γεγονος που καταγράφηκε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:39
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-01-15, 23:11
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Ερωτηση: στην μονομαxoγλαστρολιμνη τι βυθος εχεις; κ αν εχεις βυθο ειχες φυτα; σαπια; αν ειχες κ τιμες για νιτρικα.. Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-15, 10:28
lavres Ο χρήστης lavres δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιζουν οι ρεντ τσερυ εγω ειχα μια παλια σε 50-60 λιτρα στα μπαλκονι που μεταφερθηκε με κλαδεμματα κ εβγαλε εναν ολοκληρο χειμωνα (ποτε ειχε κλαδεμματα ποτε οχι).ταιζα οποτε θυμομουν φιλτρο δεν υπηρχε αλλαγες νερου ουτε καν και ειχε γινει τουμπανο πιο μεγαλη κ απο αυτες που ειχα τοτε μεσαστο σπιτι κ πιο κοκκινη.
οντως ειναι πιο κοκκινες και πιο ανεπτυγμενες!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι γιαυτο ρωταω, απο περιεργεια και για επιβεβαιωση.
Λογικα θα εχει 3-4C. Βαλε ενα θερμομετρακι να δεις.
Αν ηταν amano δεν θα μου εκανε εντυπωση. Ζουν μεχρι 5C.
Τις red cherry δεν τις εχω δοκιμασει κατω απο 17C.

Ρωτησα τον αριθμο τους, γιατι μπορει να επιβιωνουν λιγες.
Ας πουμε οι πιο δυνατες? Αυτες που προσαρμοστηκαν στις χαμηλες θερμοκρασιες?
Ή να μην αναπαραγονται.
Κι ετσι αυτο το ακουσιο πειραμα, να μην ειναι γνώμονας για τις μινιμουμ ασφαλεις θερμοκρασιες διατηρησης τους.

Πχ σε ενα πειραμα με καρδιναλιους στους 15C υπηρχαν 100% απωλειες.
Στους 17C, ειχαν 92% απωλειες.
Στους 19C, ειχαν 30% απωλειες.
Δεν θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι ασφαλεις οι 19C, επειδη επεζησαν τα περισσοτερα ψαρια (70%), αν καταλαβες τι εννοω.

Επισης παιζει ρολο και η διαρκεια εκθεσης τους σε καποια θερμοκρασια.
Μπορει πχ να αντεχουν μονο γα μερικες μερες σε μια θερμοκρασια.

Μιας και εχει γινει το θεμα, παρακολουθησε θερμοκρασιες και κανε παρατηρησεις γενικα στον πλυθησμο τους οσο μπορεις.
Θα εχουμε χρησιμες πληροφοριες.
Εχω τουλαχιστον μετρησει καμια δεκαρια ολες βεβαια ειναι μεγαλες.
Ηταν απ το καλοκαιρι μεσα με τους μονομαχους.Λογικα αυτες ηταν οι πιο κρυψινες για να επιζησουν απο το κυνηγιτο των μονομαχων.

Η θερμοκρασια ειναι σοκαριστικη, πρωινες θερμοκρασιες νερου 1000 ηταν 1,5-2*C
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση: στην μονομαxoγλαστρολιμνη τι βυθος εχεις; κ αν εχεις βυθο ειχες φυτα; σαπια; αν ειχες κ τιμες για νιτρικα.. Ευχαριστω
απο φυτα υπηρχαν πιστια και φακη νερου τα οποια δεν υπαρχουν πια λογο καιρου, και δυο καλαθια με παππυρο. ο βυθος ειναι γυμνος και το μονο που εχει ειναι ενα παχυ στρωμα απο φυλλα ( βελανιδια,πουρναρι,καρυδια,πλατανος,σφενταμι) καθως και κωνοι απο βελανιδια. και ενα πληθος απο σαλιγκαρια(physa,ramshorn)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lavres : 07-01-15 στις 10:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφή για γαρίδες Red Cherry silve992 Διατροφή 23 06-02-18 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09497 seconds with 13 queries