Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-12, 20:46
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή eheim 2227 wet dry

Kαλησπερα,
εχω ενα ενυδρειο 450λ με 2 severum, 1 οscar, 2 γεωφαγους, 1 green terror, 1 συνοδοντης και 1 πλεκο. Τα ψαρια μπηκαν σταδιακα μετα απο στρωσιμο με τροφη και ως τωρα τρεχει χωρις προβληματα, χωρις αμμωνια με ανεβασμενα μονο νιτρικα που τα καραταω στο (+-)35 (μετρησεις με υγρα τεστ) με αλλαγες νερου 30% περιπου καθε δεκα μερες.
Υπαρχει ενα φιλτρο fluval 405 με 2μιση στάδια Eheim SubstratPro, μισό Sera Siporax και 1 στάδιο Fluval Biomax και σημερα πηρα αλλο ενα eheim 2227 wet dry .Το ερωτημα ειναι αν ξερει κανεις να με βοηθησει με αυτο το φιλτρο που δεν εχω ιδεα πως λειτουργει και τη γνωμη σας για το τι υλικα να βαλω μεσα. Σκεφτομουν παλι για βιολογια αλλα μηπως ειμαι υπερβολικη??
Επισης ξερει καποιος που μπορω να βρω ενα manual αλλα στα ελληνικα??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria.p Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπερα,
εχω ενα ενυδρειο 450λ με 2 severum, 1 οscar, 2 γεωφαγους, 1 green terror, 1 συνοδοντης και 1 πλεκο. Τα ψαρια μπηκαν σταδιακα μετα απο στρωσιμο με τροφη και ως τωρα τρεχει χωρις προβληματα, χωρις αμμωνια με ανεβασμενα μονο νιτρικα που τα καραταω στο (+-)35 (μετρησεις με υγρα τεστ) με αλλαγες νερου 30% περιπου καθε δεκα μερες.
Υπαρχει ενα φιλτρο fluval 405 με 2μιση στάδια Eheim SubstratPro, μισό Sera Siporax και 1 στάδιο Fluval Biomax και σημερα πηρα αλλο ενα eheim 2227 wet dry .Το ερωτημα ειναι αν ξερει κανεις να με βοηθησει με αυτο το φιλτρο που δεν εχω ιδεα πως λειτουργει και τη γνωμη σας για το τι υλικα να βαλω μεσα. Σκεφτομουν παλι για βιολογια αλλα μηπως ειμαι υπερβολικη??
Επισης ξερει καποιος που μπορω να βρω ενα manual αλλα στα ελληνικα??

Μαλλον ειμαι σε λαθος topic αν χρειαζετε ας μεταφερει καποιος το θεμα....!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.p : 22-05-12 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-12, 21:31
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Αν και το σχημα του δεν μου αρεσει.Σαν υλικο ειναι παρα πολυ καλο και κανει και σε ενα ποσοστο απονιτροποιηση ειναι το Μatrix απο την seachem.Γνωμη μου αν θελεις να μειωσεις την βιολογια στα φιλτρα καντο στο fluval και οχι σε wet-dry φιλτρο μιας και ολος ο σκοπος του wet-dry ειναι η καλυτερη και γρηγοροτερη μετατροπη της αμμωνιας σε νιτρωδη και επιτα σε νιτρικα ΚΑΙ εν μερη παλι το ολο wet-dry προσφερει απονιτροποιηση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-12, 07:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://www.f3images.com/IMD/UserManuals/EH2227.pdf
ελληνικά δεν βλέπω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-12, 12:36
maria.p Ο χρήστης maria.p δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από StefanosS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και το σχημα του δεν μου αρεσει.Σαν υλικο ειναι παρα πολυ καλο και κανει και σε ενα ποσοστο απονιτροποιηση ειναι το Μatrix απο την seachem.Γνωμη μου αν θελεις να μειωσεις την βιολογια στα φιλτρα καντο στο fluval και οχι σε wet-dry φιλτρο μιας και ολος ο σκοπος του wet-dry ειναι η καλυτερη και γρηγοροτερη μετατροπη της αμμωνιας σε νιτρωδη και επιτα σε νιτρικα ΚΑΙ εν μερη παλι το ολο wet-dry προσφερει απονιτροποιηση.
δεν ηθελα να την μειωσω αλλα να βαλω βιολογια και στο eheim και να αφησω το fluval οπως εχει δεν ειναι υπερβολη??
Απο την αλλη εχω ακουσει οτι το eheim ειναι για βιολογικο καλυτερο..
Και θα εβαζες μονο matrix στο eheim???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.f3images.com/IMD/UserManuals/EH2227.pdf
ελληνικά δεν βλέπω
Aυτο το βρηκα αλλα απο Γερμανικα δε το χω και δεν εχω ιδεα πως δουλευει το wet dry..
Tι ειναι αυτο το μικρο σωληνακι και που παει;;; μεσα στο νερο;;
Τα αλλα 2 οκ ειναι εισοδος και εξοδος!!!! Το μικρο;;;
To γεμιζω κανονικα οπως ολα τα αλλα;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.p : 23-05-12 στις 12:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim Mechpro ή μακαρόνι;;, Σε eheim ecco 2034.. \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-06-11 10:31
Eheim 2227 αερας στη φτερωτη jimmis1974 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 13-12-09 15:36
eheim wet/dry 2227 psarobone Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 30-01-03 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03722 seconds with 13 queries