Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-05, 10:28
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation !!!!!! DIY Ενυδρείο - Πρόβλημα !!!!!!

Γειά και χαρά. Το ενυδρείο έχει μπεί μέσα και εχθές που καθάριζα το εσωτερικό του παρατήρησα σε ένα σημείο μεταξύ πάτου και νεύρου να υπάρχει υγρασία!!! Αμέσως μου δημιουργήθηκε ανασφάλεια λόγω τον πολλων λίτρων του ενυδρείου. Το σημείο είναι περίπου 10 πόντους και έχει "σπαστά" σιλικόνη και κάποιο μικρό διάκενο απο την κατασκευή-κόλληση του νεύρου. Η υγρασία φυσικά έχει εμφανιστεί στο διάκενο. Να υπενθυμίσω οτι το ενυδρείο έμεινε κολλημένο (χωρίς νερό) για 1 εβδομάδα και κατόπιν μπήκε νερό μέχρι το ύψος που θα μπεί και στην πραγματικότητα για 3 εβδομάδες και δεν παρατηρήθηκε καμμία διαρροή έστω και η παραμικρή, επίσης είχα βάλει και το υπόστρωμα για να είμαι σίγουρος. Τι πρέπει να κάνω?? Πρέπει να ανυσηχώ? Μήπως να ακυρώσω την πλήρωση με νερό και να κάνω κάποιες ενέργειες όπως αυτή με την σύριγγα και πλήρωση με σηλικόνη? Ας απαντήσει κάποιος που να ξέρει για τέτοιου είδους προβλήματα και όχι στην τύχη βάση την προσωπικής του γνώμης γιατι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό, δεν θα ήθελα να φύγει κανένα τζάμι ξαφνικά γιατί υπάρχει και πιτσιρίκι μέσα στο σπίτι 2 χρονών και δεν ρισκάρω τίποτα! Πάντως μετά απο αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ βρήκα αυτό που αναφέρω παραπάνω με την σύριγγα και την πλήρωση με σιλικόνη στο σημείο που έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο αυτό. Το θέμα είναι οτι το νερό απο κάπου μπήκε εκεί και δεν το έχω βρεί ακόμα!!! Λογικά θα πρέπει να βρώ απο που μπήκε και να το λύσω και αυτό το πρόβλημα. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-05, 10:43
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Η Υγρασία σου εμφανίστηκε στην κόντρα και οχι σε άλλο σημείο έτσι?
Καλό θα ήταν να έβαζες και μια φωτογραφία αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Στο σημείο όπου υπάρχει η σιλικόνη κατα πάσα πιθανότητα ειχε δημιουργήσει φουσκάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-12-05, 10:48
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Η Υγρασία σου εμφανίστηκε στην κόντρα και οχι σε άλλο σημείο έτσι?
Καλό θα ήταν να έβαζες και μια φωτογραφία αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Στο σημείο όπου υπάρχει η σιλικόνη κατα πάσα πιθανότητα ειχε δημιουργήσει φουσκάλα.
Η υγρασία εμφανίστηκε μεταξύ της κόντρας και του πάτου σε σημείο που δεν υπήρχε σιλικόνη αλλα κάποιο μικρό διάκενο αέρα (1 χιλιοστό το πολύ) μεταξ'υ δύο σημείων που υπάρχει σιλικόνη. Δεν υπάρχει σε άλλο σημείο πουθενά στο ενυδρείο μετά απο λεπτομερέστατο έλεγχο. Το ενυδρείο να επαναλάβω οτι δεν είχε κανένα πρόβλημα διαρροής κατά την πληρωσή του με νερό μετά την πρώτη εβδομάδα κόλλησης...Φωτο θα μπορέσω να ανεβάσω το απόγευμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silveraro : 13-12-05 στις 10:50
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-12-05, 11:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Σε αυτό το σημείο δεν βλέπω να υπάρει κίνδυνος
Εφόσον το κάθετο τζάμι ειναι σωστά κολλημένος και ειναι μόνον στην κόντρα.
Ομως καλού κακού θα περιμένουμε φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-12-05, 14:46
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Unhappy

Σκέφτηκα το εξής : Εάν κολλήσω στο σημείο αυτό που έχω το πρόβλημα ακριβώς απο πάνω απο την ήδη υπάρχουσα κόντρα άλλη μια, θα έχω πρόβλημα? Επίσης αλλη μια ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει περίπτωση να ξεκολήσει το μεγάλο κομμάτι τζαμιού (220 Χ 65) κάποια στιγμή λόγω του νερού που λογικά υπάρχει μεταξύ πάτου και κόντρας? Έχω προβληματιστεί πολλή για το όλο θέμα, τόσο που σκέφτομαι να το ξανα φτιάξω απο την αρχή...Πληζ χελπ...Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-12-05, 15:20
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Σκέφτηκα το εξής : Εάν κολλήσω στο σημείο αυτό που έχω το πρόβλημα ακριβώς απο πάνω απο την ήδη υπάρχουσα κόντρα άλλη μια, θα έχω πρόβλημα? Επίσης αλλη μια ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει περίπτωση να ξεκολήσει το μεγάλο κομμάτι τζαμιού (220 Χ 65) κάποια στιγμή λόγω του νερού που λογικά υπάρχει μεταξύ πάτου και κόντρας? Έχω προβληματιστεί πολλή για το όλο θέμα, τόσο που σκέφτομαι να το ξανα φτιάξω απο την αρχή...Πληζ χελπ...Ευχαριστώ.
Καλητερα να κολλησεις 2η κοντρα διπλα στην υπαρχουσα με το προβλημα.
Πανω εχεις βάλει κοντρες?
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05389 seconds with 14 queries