Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 26-12-11, 14:54
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THED Εμφάνιση μηνυμάτων
.....το κεφι της γυναικας μου προσπαθω να κανω.....
εχει αδερφη η γυναικα σου?.......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 26-12-11, 16:52
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ελπιζω να τις ανεβασα σωστα. Απο το χειλος του ενυδρειου μεχρι τα επανω ντουλαπια εχω κενο 1.3-1.5 εκατοστα μονο. Το ξυλινο καπακι βγαινει παρα πολυ ευκολα. στην ουσια καθεται επανω στο ενυδρειο.
το καλωδιο που φαινεται στα πλαγια ειναι απο τον φωτισμο LED.
Κατω απο το ενυδρειο εχω κανει βαση με τσιμεντο και τουβλα για να αντεξει το βαρος και εχω βγαλει και 4 πριζες.
Οι μηχανισμοι στα ντουλαπια ειναι ειδικοι και κλεινουν παρα πολυ αργα για να μην ακουγεται θορυβος και τρομαζουνε τα ψαρια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0026.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  26,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0027.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  24,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0028.jpg
Εμφανίσεις:  440
Μέγεθος:  37,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0029.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  17,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0030.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  32,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAG0031.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  30,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 26-12-11, 17:00
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ωραίο σαν κατασκευή αλλά πως θα κάνεις εργασίες μέσα στο ενυδρείο σου με μόνο 1,5εκ κενό;;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-12-11, 17:08
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Χριστο , καταρχην χρονια σου πολλα. Πολυχρονος και παντα με υγεια.
Οπως εγραψα και πιο πανω το καπακι του ενυδρειου βγαινει πολυ ευκολα και οι πρωτες δοκιμες για τον αν φτανω παντου μεσα στην γυαλα εχουν γινει χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Αν δεις την πλαινη φωτο θα καταλαβεις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-12-11, 17:17
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ.Να είσαι καλά και πάντα επιτυχίες!!
Αν το έχεις ελέγξει και σε βολεύει τότε πάσο.
Καλογέμιστο και περιμένουμε και άλλες φωτο από το στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-12-11, 13:00
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από τις φωτογραφίες πάντως δεν βλέπω κανένα πρόβλημα για τις σωλήνες του φίλτρου . Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά μέχρι τώρα .
Απλά θέλεις λίγα μερεμέτια
και τις σωλήνες κατά την γνώμη μου οδήγησετες από την δεξιά μεριά του ενυδρείου

p.s θέλω να πιστεύω ότι πρόσβαση δεν υπάρχει μονο στο κενό που φαίνεται από την πλαϊνή φωτογραφία καθώς εάν είναι έτσι τότε δεν θα χωράει να μπει ούτε μια ριζα ( ότι αλλαγές στο σχεδιασμό πριν μπούν ψαρια )
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-12-11, 22:51
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ερωτηση.....τι γινεται σε περιπτωση διακοπης ρευματος????
υπαρχουνε μετρα ασφαλειας που μπορουμε να παρουμε πριν φυγουμε απο το σπιτι για διακοπες?????
Ρωταω γιατι σημερα βρηκα τον γενικο κατω και ρευμα δεν υπηρχε πουθενα στο σπιτι. Φαντασου να ειχα ψαρια στο ενυδρειο ειπα μεσα μου. Θα τα ειχα βρει ολα ανασκελα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-12-11, 23:32
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ups αλλα να υπολογίζεις ότι θα σου κρατήσει περίπου 4-5 ώρες με το φίλτρο μόνο πάνω του . Αν δεν έχεις υπερβολικό live stock δεν παθαίνουν τίποτα ( βλέπε χρυσόψαρα σε γιάλα )
όταν λείπουμε διακοπές και έχουμε ενηλικους δίσκους κάνουμε μια αλλαγή και δεν ταΐζουμε τίποτα μέχρι να επιστρέψουμε δεν παθαίνουν τίποτα όπως επίσης εάν έχεις θερμοκρασία πάνω από 28 καλώ είναι να την χαμηλώσουμε έως και 27 για να πέσει ο μεταβολισμός τους. όταν επιστρέψουμε με το καλο τους ξαναρχίζουμε φαγητό σιγά σιγά ( μιλάμε για 2 βδομάδες + ) για μια 2 μέρες καλώ θα είναι να το καθιέρωσης και στην εβδομαδιαία ρουτίνα σου να μην ταΐζεις ,
πάντα μιλάμε για ενήλικα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-12-11, 23:57
Το avatar του χρήστη Misirlis Aquarium
Misirlis Aquarium Ο χρήστης Misirlis Aquarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

συγχαρτιρια πολύ ωραία κατασκευή με το καλο να το δούμε και τελειωμένο με τα ψαρια μέσα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-12-11, 01:00
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Πολύ καλή προσπάθεια, καλή επιτυχία!!!

θα έλεγα μεγάλη προσοχή στο πως και πού πατάει ο πάγκος (τί υλικό είναι?) πάνω στη βάση που έχει χτιστεί.. γνώριζε ο μάστορας ότι ο πάγκος θα σηκώνει 1 τόνο βάρος? "πατάει" καλά και παντού?.. λίγο φελιζόλ dow ακριβώς κάτω από τη γυάλα πιστεύω θα βοηθούσε αλλά μάλλον δε χωράει τώρα. θα έλεγα να το σιγουρέψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-12-11, 01:20
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
λίγο φελιζόλ dow ακριβώς κάτω από τη γυάλα πιστεύω θα βοηθούσε αλλά μάλλον δε χωράει τώρα. θα έλεγα να το σιγουρέψεις!
Η κάτι παρόμοιο δεν το βάζουμε μονο για το βάρος αλλα και για την περίπτωση σεισμού !!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-12-11, 01:55
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια. Ο παγκος παταει επανω στην βαση που χτιστηκε και ειναι απο τεχνογρανιτη παχους 4εκ.Αυτος που τον περασε γνωριζε τα παντα απο την αρχη.Ενδιαμεσα υπαρχει φελιζολ παχους 1 εκατοστου. ( Αν δεν υπηρχε αυτο δεν θα ειχα κανενα προβλημα με τα εξωτερικα φιλτρα, να παρει.)
θα θελα καποιος να μου πει ποσα εκατοστα ακριβως του τρωνε σε υψος η εισαγωγη και η εξαγωγη του eheim 2217 απο το επανω μερος του ενυδρειου του. επισης θα θελα να μου πειτε αν πειραζει να πιεζεται λιγακι το λαστιχο σε κανενα σημειο ετσι ωστε να αλλαζει ελαφρως η διατομη του.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-12-11, 02:23
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

πολυ ωραια η κατασκευη σου!!!! μπραβο!!!!
αλλα πρεπει να το παραδεχτεις εγινε και δικη σου καψουρα και θα με θυμιθεις θα ασχολισε πιο πολυ απο την γυναικα σου!!!!!!
εκεινη μονο θα το χαζευει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-12-11, 02:48
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αν λυγίσει το λάστιχο κόβεις ροές
προτείνω να βρείς άλλη λύση , το πρόβλημα θα μπορεί να είναι να μην έχει την ίδια ροή είσοδο έξοδο με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σωστά το φίλτρο, αν γίνει αυτό βεβαια λύνεται με το να κόψεις περισσότερο την ροή τις εξόδου αλλα γιατί να μην έχεις το 100% του φίλτρου άσε που εκεί που θα λυγίσει αν πιάσει βρωμιά θα μειωθεί σταδιακά και άλλο η ροή . ¶ποψη μου , πρέπει να βρείς μια λύση που να μπαινοβγαίνει σχετικά εύκολα το λάστιχο αλλα και να μπορεί να δεχθεί και 2o φίλτρο για το μέλλον (προσωπικά θα έβαζα 2 από την αρχή ) .


P.s όσο για τους θερμοστάτες εάν δεν βάλεις controller να ξέρεις ότι θα κάνει συναγωνισμό ο ένας με τον άλλον , το βρίσκω περιττό έξοδο το 2o θερμοστάτη για τα λίτρα σου με ένα jager 300w δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Και κάτι άλλο που δεν μας έχεις απαντήσει . Υπάρχει περιθώριο για καμια μεγάλη ριζα η όχι ? αν δεν υπάρχει προσωπικά θα έκανα αποσπώμενο και ένα φυλλο από τον πάτο τον ντουλαπιών ώστε να χωράει να μπει και μια μεγάλη ριζα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-12-11, 03:06
scooby14 Ο χρήστης scooby14 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2010
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα να κοψεις το αριστερο πλαινο απο το καπακι και να περασεις ολες τις σωληνες με την ησυχια σου. να μπορεσεις να τρυπησεις και τον παγκο να βγεις στο ντουλαπι γιατι απο δεξια δεν μπορεις. και το καλυπτεις με ξυλο στο χρωμα του ντουλαπιου ολο μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-12-11, 12:39
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
...P.s όσο για τους θερμοστάτες εάν δεν βάλεις controller να ξέρεις ότι θα κάνει συναγωνισμό ο ένας με τον άλλον , το βρίσκω περιττό έξοδο το 2o θερμοστάτη για τα λίτρα σου με ένα jager 300w δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.....
400αρι (και βαλε) στην κομοτηνη (δεν φανταζομαι να θερμενεται ο χωρος 24/365) με δισκους και επαρκουν 300W? Βαλε και δευτερο θερμαντηρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-12-11, 14:09
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τον jager τον χρησιμοποιώ μονο του σε 700 λίτρα τώρα εάν είναι κομοτηνή η κοζάνη πιστεύω δεν έχει σημασία γιατί αν το σπίτι πέφτει κάτω από τους 18 βαθμούς είναι προτιμότερο να ανάβει λίγο το καλοριφέρ να περνάει καλά και αυτός αντί για τα ψάρια .

Δεν είμαι κατά του 2ου θερμοστάτη αλλα πρέπει να ξέρει ότι για να δουλέψει σωστά χρειάζεται και controller
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-12-11, 16:58
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

1) Αν δεν εχεις πληρες συστημα προετοιμασιας νερου και κανεις αλλαγες νερου με αρκετα πιο ψυχρο νερο τοτε θα δεις πως χρειαζονται οι 2 θερμαντηρες.

2) Τι προβλημα υπαρχει οταν λειτουργουν 2 θερμοστατες παραλληλα? Μπορει να δοελευουνε και οι 2 ταυτοχρονα ή μπορει να δουλευει μονο ο ενας, αναλογα πως θα τυχει αφου δεν μπορει να επιτευχθει ακριβης ρυθμιση. Μας πειραζει αν υπαρχει 0,2C διαφορα? Ο ελεγκτης χρησιμοποιειτε για την ασφαλεια (μην κολλησει ο θερμαντηρας) και οχι γιατι δεν δουλευει σωστα. Επισης μπορει να χρησιμευσει (οταν υπαρχει συστημα ψυξης) στις ενδιαμεσες εποχες (θερμη μερα/ ψυχρη νυκτα).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-12-11, 20:21
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
1)
2) Τι προβλημα υπαρχει οταν λειτουργουν 2 θερμοστατες παραλληλα? Μπορει να δοελευουνε και οι 2 ταυτοχρονα ή μπορει να δουλευει μονο ο ενας, αναλογα πως θα τυχει αφου δεν μπορει να επιτευχθει ακριβης ρυθμιση. Μας πειραζει αν υπαρχει 0,2C διαφορα? Ο ελεγκτης χρησιμοποιειτε για την ασφαλεια (μην κολλησει ο θερμαντηρας) και οχι γιατι δεν δουλευει σωστα.
Όχι προσωπικά με πείραζε στην τσέπη μου όπου όπως είπα παραπάνω
συναγωνίζεται ο ένας τον άλλον με αποτέλεσμα να καταναλώνουν ρεύμα που δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις .

επίσης και ο ρυθμιστής μπορεί να κολλήσει μιας και είναι αυτόνομος στην μέτρηση τις θερμοκρασίας συνήθως με ηλεκτρόδιο και δεν τον χρησιμοποιούμε για να μην κολλήσει ( έτσι το έχω αντιληφθεί εγώ) αλλα για να μπορέσουμε να συνδέσουμε σε οριμένα μοντέλα παραπάνω από 1 θερμοστάτη και να έχουμε υποτίθεται καλύτερο έλεγχο τις θερμοκρασίας .
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-12-11, 15:53
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει λιγακι με τους θερμοστατες. ειχα σκοπο να αγορασω 2 και να εχω τον ενα εξ αυτων ως εφεδρικο. τωρα για το αν θα πρεπει να τους εχω και τους 2 μες στο νερο θα μου πειτε εσεις....
Ερωτηση....αγορασα αμμο carat 6 λευκη 20 κιλα. Αλλη δεν βρισκω στην αγορα. Εισαστε σιγουροι οτι θα χρειαστω 44-52 κιλα????
Αν ναι μπορω να την ανακατεψω με μια χαλαζιακη αλλης μαρκας?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-12-11, 22:10
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THED Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση....αγορασα αμμο carat 6 λευκη 20 κιλα. Αλλη δεν βρισκω στην αγορα. Εισαστε σιγουροι οτι θα χρειαστω 44-52 κιλα????
Αν ναι μπορω να την ανακατεψω με μια χαλαζιακη αλλης μαρκας?
Αν δεν βαλεις φυτά στο βυθό τότε και με 25 κιλά είσαι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 31-12-11, 17:42
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από τους ποιο οικονομικούς πάντως που έχω δοκιμάσει εγώ είναι οι Jager καθώς έχουν το μεγαλύτερο μπαστούνι , Για την προετοιμασία νερού προσωπικά το βγάζω με ζεστό νερό κατευθείαν αλλα το σπίτι έχει φυσικό αέριο και δεν χρησιμοποιώ ηλιακό η θερμοσίφωνα που με το πέρασμα του χρόνου μπορεί να έχεις σκουριές . Αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα το έψαχνα για Ταχυθερμαντήρα-Νερού αλλα δεν γνωρίζω τι γιαίνετε με σκουριές , γιατί με θερμοστάτη σε βαρέλι θα περιμένεις καμια μέρα μέχρι να σου ανεβάσει την θερμοκρασία σε 28 βαθμούς τα 100 λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-01-12, 23:07
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τους ποιο οικονομικούς πάντως που έχω δοκιμάσει εγώ είναι οι Jager καθώς έχουν το μεγαλύτερο μπαστούνι , Για την προετοιμασία νερού προσωπικά το βγάζω με ζεστό νερό κατευθείαν αλλα το σπίτι έχει φυσικό αέριο και δεν χρησιμοποιώ ηλιακό η θερμοσίφωνα που με το πέρασμα του χρόνου μπορεί να έχεις σκουριές . Αν είχα παρόμοιο πρόβλημα θα το έψαχνα για Ταχυθερμαντήρα-Νερού αλλα δεν γνωρίζω τι γιαίνετε με σκουριές , γιατί με θερμοστάτη σε βαρέλι θα περιμένεις καμια μέρα μέχρι να σου ανεβάσει την θερμοκρασία σε 28 βαθμούς τα 100 λίτρα
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. δλδ οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αφου ζεστανουμε το καθαρο????
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-01-12, 09:38
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ή πολύ αργά με κρύο αλλα μιλαμε για αργά
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-01-12, 10:23
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από THED Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. δλδ οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αφου ζεστανουμε το καθαρο????
Το πρόβλημα ξεκινάει με αλλαγές πάνω από 10-15 %, μέχρι εκεί είσαι μια χαρά και με κρύο καθώς σε 1-2 ώρες θα στο έχει φέρι ο θερμοστάτης .
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η θερμοκρασία να μην μεταβάλλεται παραπάνω από 2-3 βαθμούς στην αλλαγή που είναι τα παραπάνω ποσοστά , αν πας για μεγαλύτερες αλλαγές θα χρειαστεί ζέσταμα

Όλα γίνονται μην αγχώνεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-01-12, 15:44
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

η διαφορα των 3 C καλο ειναι να μην γινεται αποτομα και ειδικα σε δικους.

Οσο πιο μικρο ειναι το ποσοστο αλλαγης τοσο πιο ευκολα ειναι τα πραγματα.

Ακομα και σε μεγαλυτρες αλλαγες δεν ειναι απαριτητο να ζεσταινεται το νερο εισαγωγης. Χρειαζεται ομως τοσο περισσοτερο προσοχη οσο περισσοτερο ειναι η διαφορα. Ενα βασικο σημειο ειναι η παροχη εισοδου. Πρεπει να ειναι παρα πολυ μικρη ωστε να μην πεσει πολυ η θερμοκρασια στο ενυδρειο. Περα απο αυτο ομως (που ειναι σχετικα ευκολο να γινει) πρεπει να προσεχθει και η θερμοκρασιακη στρωματωση που μπορει να γινει. Το κρυο νερο ρεει προς τον βυθο και θα πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια στο σημειο εισοδου ωστε να μην φυγει τοπικα εκτος οριου
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 10-01-12, 18:00
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

μπορω να ξεκινησω το στρωσιμο του νερου μεχρι να αγορασω το καταλληλο εξωτερικο φιλτρο???? εχω 2 εσωτερικα απο μια ¨πατατα¨ αγορα που εκανα σαν πρωταρης κι εγω. να ξεκινησω το στρωσιμο με αυτα η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 10-01-12, 19:16
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Σαφώς και μπορείς
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 10-01-12, 19:24
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

βασικα δεν στρωνουμε το νερο. Στρωνουμε το φιλτρο και το ενυδρειο (χαλικι κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 10-01-12, 21:18
Το avatar του χρήστη THED
THED Ο χρήστης THED δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2011
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ παιδια....λογικα απο το σαββατο ξεκιναω σιγα-σιγα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 14-12-03 14:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,30981 seconds with 14 queries