Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-10, 20:51
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Βοηθεια για μονομαχοενυδρειο...

Γεια σας και παλι!
Μετα την πολυ προσφατη απωλεια του χρυσοψαρου μου, σκεφτομαι να αποκτησω ενα μονομαχο.
Αποριες:
1)Να κρατησω το ενυδρειο η να παρω ενα μικροτερο? Μηπως ειναι υπερβολικα πολλα αυτα τα λιτρα για 1 μονομαχο?
2) Δεδομενου οτι δεν ξερω την αιτια που αποδημησε το χρυσοψαρο αν ειναι να κρατησω το ενυδρειο, πρεπει να κανω καποια διαδικασια πριν βαλω καινουριο ψαρακι?
3) Ποια ειναι τα πιο καταλληλα φυτα για αυτο το ειδος?
Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μη σας ζαλιζω με τις ερωτησεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-10, 20:56
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

θυμησε μας τα λιτρα σου...υπολογιζε πως 25 με 40 λιτρα ειναι πολυ καλα για ενα μονομαχο ..(βασιλιας θα ειναι αν μπορει καποιος να του τα προσφερει)καλο ειναι να κανεις κανα 2 αλλαγες με αντιχλωριο και αφου (ξανασιγουρευτεις)οτι εχει στρωσει το φιλτρο βαλλε τον μονομαχο..ενδιαφεροντα θεματα θα βρεις στην κατηγορια bettas εδω στο φορουμ..απο φυτακια αναλογα τον φωτισμο του ενυδρειου σου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-10, 21:25
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

60 λιτρα ειναι το ενυδρειο που ηδη εχω..Εμενα μου φαινονται πολλα για ενα μονομαχο, αλλα ας μιλησουν και οι πιο εμπειροι. Απο φωτισμο εχω μια λαμπα 8W που λειτουργει 7 ωρες την ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-10, 21:37
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

κοιτα...με πολλα φυτα και κρυψωνες,μπορεις να βαλεις και θηλυκες μεσα αλλα στο λεω με μεγαλη επιφυλαξη...(αν και καποιος μου χε προτεινει το ιδιο..)εγω λεω αν δεν θες να εχεις μεσα στο ενυδρειο μονο τον μονομαχο,να παρεις ενα 20-30 λιτρων και να τον βαλεις και να σκεφτεις κατι αλλο για το 60λιτρο..
με τον φωτισμο σου λιγα φυτα μπορεις να βαλεις..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-10, 21:47
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Το πειραμα με της θηλυκες δεν το επιχειρω ξανα. Το ειχα κανει πριν 2 χρονια περιπου οταν ξεκινησα να ασχολουμαι και απετυχα παταγωδως!! Ολη τη μερα κυνηγητο μεχρι που ο αρσενικος μου εμεινε χωρις πτερυγια μεσα σε 3 μερες! Οποτε η ιδεα απορριπτεται!
Αν παω σε ενυδρειο 20-30 λιτρα τι φιλτρο μου προτεινετε να παρω? Και απο φωτισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-10, 21:55
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ηταν πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο??απο φιλτρο να ειναι σχεδον για τα διπλασια λιτρα του ενυδρειου σου..δεν ξερω πως μπορεις να αλλαξεις τον φωτισμο αλλα με αυτον που εχει απο μονο του μπορεις ανουμπιες,κερατοφυλλο,βαλισνερια,σαγκιταρια σαμπουλατα και τζαβα μοςς...γενικα στα λιγα λιτρα,ευκολα γεμιζεις το ενυδρειο..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-10, 22:11
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Πυκνοφυτεμενο δεν ηταν γιατι λογω ασχετοσυνης εκανα το κλασικο λαθος να ακολουθησω τις συμβουλες του pet shop και ειχε γινει το ενυδρειο ψαροσουπα. Ειχα βεβαια καποια φυτα, ανουμπιες σιγουρα και δε θυμαμαι τι αλλο, τα οποια δεν αντεξαν παρα πολυ.
Σκεφτομουν αν παρω μικροτερο ενυδρειο μηπως κραταγα το φιλτρο που ηδη εχω αλλα δεν ξερω τι αποδοση εχει και εχω πεταξει και το κουτι του. Φοβαμαι μηπως ειναι υπερβολικα δυνατο για 20 με 30 λιτρα και, αν θυμαμαι καλα καπου διαβασα οτι οι μονομαχοι δεν θελουν εντονη ροη νερου..Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-10, 22:16
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εμμ ειδες?για να καταφερεις αυτο το προτζεκτ θες πολυ φυτεμενο ενυδρειο με μπολικες κρυψωνες και κανα δυο ανουμπιες δεν αρκουν
κοιτα αν θες μικρο να μην βαλεις το αλλο φιλτρο!νομιζω θα κανει υπερβολιακ πολλη ροη...καλυτερα ενα μικροτερο και με καποια τιπς να μειωσεις οσο μπορεις την ροη γιατι οντως δεν θελουν πολλη...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-10, 22:24
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Η ασχετοσυνη χτυπαγε κοκκινο ειπαμε....!
Αρα ξεφορτωνομαι το 60αρι και παω για μικροτερο + φιλτρο..Ωραια!
Θα χρειαστω υποστρωμα για τα φυτα? Επισης μπορω να χρησιμοποιησω στο καινουριο ενυδρειο το χαλικι που εχω τωρα? Ειναι λαβα μου ειχαν πει..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-10, 23:27
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μην το ξεφορτωθεις το 60λιτρο!μπορεις να κανεις παρα πολλα με αυτο!
υποστρωμα οχι δεν θα χρειαστεις για τα ευκολα φυτα που θα βαλεις!το μονο που προτεινω εγω ειναι ενα λιπασματακι seachem flourish...δεν το βαζω μια εβδομαδα και ηδη εχω δει διαφορα στα φυτα μου!οποτε το προτεινω ανεπιφυλακτα!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-10, 00:00
Το avatar του χρήστη cpk2010
cpk2010 Ο χρήστης cpk2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

γειά σας κ από εμένα!
Και κατά τη δικία μου γνώμη μη ξεφορτωθείς το 60αλιτρο..σου δίνει αρκετές επιλογές.Μια ιδέα είναι να βάλεις αρκετά εύκολα φυτάκια,και ζωωτόκα(γκάπυ και μόλλυ καλυτερά για τα λίτρα αυτά) επίσης μπορείς να βάλεις και μερικές γαρίδες και σαλιγκάρια.Θα χαρείς και γέννες από τα ψάρια!Πήγαινε στις παρουσίασεις ενυδρείων να πάρεις καμία ιδέα!και εδώ είμαστε!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-10, 09:26
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Καλημερα!
Εγω θα σου προτεινω να βαλεις ενα μονομαχο στο 60lt μαζι με 4 corydoras (albino ή bronze που ειναι ανθεκτικα) στο βυθο 1- 2 apple snails και καμια γαριδουλα.. Αν φτιαξεις κρυψωνες και βαλεις αρκετα φυτα θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο. Επισης σε αυτα τα λιτρα με λιγα φυλλα catappa και προετοιμασια του νερου με τυρφη θα κατεβαζεις ανετα το ph και τη σκληροτητα.
Τα 60 λιτρα δεν ειναι πολλα για ενα μονομαχο. Εχω δει συνδυσμο αυτων που σου λεω σε 80lt ενυδρειο και ηταν super! Ισα ισα επειδη ειναι μεγαλυτερο το ενυδρειο δε θα κινδυνευεις να εχεις αποτομες αλλαγες νερου! Οσο μικροτερο ειναι το ενυδρειο τοσο πιο πολυ εμπειρος πρεπει να ειναι καποιος για να το διατηρει στις σωστες συνθηκες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-10, 10:15
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλημερα, καλημερα!
Εκτος απο το 60αρι εχω και ενα 80αρι με ζωοτοκα (γκαπυ, μολλυ)..Γι' αυτο τωρα που σκεφτομαι για μονομαχοενυδρειο λεω να το ξεφορτωθω, γιατι δε θελω να βαλω αλλα ειδη μεσα, μονο φυτα και ενα μονομαχουλη βασιλια!!
Μαλλον θα βρω καπου να το δωσω λοιπον, μαζι με το φιλτρο του και θα αγορασω ενα μεχρι 30 λιτρα.
Με τη λαβα τι να κανω τελικα? Να την κρατησω?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-10, 10:27
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Η λάβα είναι σε μεγάλα κομμάτια με τραχειά επιφάνεια; Διότι μπορεί να τραυματιστεί εύκολα ο μονομάχος (κυρίως τα πτερύγια)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-10, 10:37
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Η λαβα ειναι σε ακανονιστα κομματια, στρογγυλεμενα μεν, αλλα με σχετικα τραχια επιφανεια. Απο μεγεθος γυρω στα 2-2,5 εκατοστα. Να την αντικαταστησω με χαλικι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-10, 10:41
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αφου εχεις το 60lt να μη τον βαλεις εκει αλλα να παρεις ενα 20-30lt που ειναι οριακα τα λιτρα για οποιοδηποτε ψαρι ... Τελικα οι μονομαχοι θα παρουν τη θεση των χρυσοψαρων σαν τα πιο αδικημενα ψαρια Εαν σε 20 lt σου πεθανει μια γαριδα ή σαπισει ενα φυτο θα επηρεασει παρα πολυ τις παραμετρους ενω στα 60lt οχι και τοσο. Βασιλιας θα ειναι το ψαρακι αν μπορεις να του προσφερεις εκτος απο λιτρα και σωστες συνθηκες νερου!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-10, 11:00
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Κι εγώ θα σου έλεγα αφού το έχεις ήδη κράτα το και μην αγοράζεις μικρότερο. Η φροντίδα που χρειάζεται το 60λιτρο είναι ίδια (ή και μικρότερη) από ένα 30λιτρο. Αν δοκιμάσεις corys, τότε πρέπει να βγάλεις τη λάβα σίγουρα (καθώς τραυματίζονται πολύ εύκολα τα μουστάκια τους) και να πας σε λεπτό χαλικάκι ή ψιλή άμμο.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-10, 11:04
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Amalia,
Αν διαβασεις το ποστ απο την αρχη, θα δεις οτι το θεμα ξεκινησε απο την ερωτηση μου να κρατησω το 60λιτρο η να παρω μικροτερο για τον μονομαχο. Καποιο αλλο μελος μου προτεινε το μικροτερο, οποτε ο καθενας εχει την αποψη του. Δε θελω να βαλω ουτε γαριδες μεσα ουτε τιποτα αλλο εκτος απο φυτα και γνωριζω τη δυσκολια στο να κρατησω τις τιμες του νερου σταθερες σε μικροτερο ενυδρειο.Απλα στο 60λιτρο λογω ελλιπους φωτισμου φοβαμαι οτι δεν θα μου κρατησουν τα φυτα και θα εχω μακροπροθεσμα μεγαλυτερα προβλληματα..
Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι οι μονομαχοι οπως και τα χρυσοψαρα ειναι αδικημενα ψαρια καθως συνηθως αναγκαζονται να ζησουν σε γυαλες και ποτηρακια(!!!!!) αλλα ελπιζω να μην εννοεις οτι αδικουνται και απο μενα!!!
Φιλικα παντα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-10, 12:03
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Εννοειται οτι δεν εννοω οτι αδικουνται απο εσενα!!!
Απλα πιστευω οτι οτι σαν υπευθυνοι χομπυστες που θελω να πιστευω οτι ειμαστε και αγαπαμε αυτο που κανουμε, εχουμε την υποχρεωση να πραττουμε με τον καλυτερο τροπο!
Για να σου δωσω ενα παραδειγμα... Καποιος ρωταει "εχω αγορασει ενα 20lt ενυδρειο και θελω να μου πειτε τι να βαλω μεσα?" Εγω θα απαντουσα "Γαριδουλες, σαλιγκαρια και στη χειροτερη περιπτωση με μεγαλη εμπειρια εναν μονομαχο" Ενω καποιος αλλος ρωταει " Θελω ενα μονομαχο, τι ενυδρειο να παρω?" Εδω πιστευω η απαντηση πρεπει να ειναι " Ενα 60lt με το μονομαχο, καμια γαριδα και κανενα σαλιγκαρι".
Δεν ξερω αν μπορεις να αντιληφθεις τη διαφορα.... απλα επειδη εσυ εχεις ηδη το 60αρι μπορεις να κανεις το "καλυτερο" για το ψαρακι σου Το θεμα του φωτισμου διορθωνεται αν θελεις!
Τελοσπαντων, δε χρειαζεται να συμφωνουμε ολοι! Καλο ξεκινημα οτι και να κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-03-10, 14:04
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καταλαβαινω τι εννοεις και εχεις δικιο..
Θα δω τι μπορω να κανω με τον φωτισμο ωστε να μπορεσω να κρατησω αρκετα φυτα γιατι δε θελω να φαινεται αδειο. Επαναλαμβανω οτι δε θελω να βαλω αλλο ειδος μεσα, ουτε σαλιγκαρακια ουτε γαριδες παρα μονο εναν μονομαχο.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μονομαχοενυδρειο! filimonas2 Αρχάριοι γλυκού νερού 29 05-08-09 22:47
-Μονομαχοενυδρειο maikl Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 5 06-10-08 12:16
Νεο μονομαχοενυδρειο.. Λιγη βοηθεια.. boom Bettas 8 24-04-08 10:27
Μονομαχοενυδρειο Χ2 imichal DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 11-12-07 14:58
το μονομαχοενυδρειο μου..... aristomenis Bettas 5 06-11-07 16:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,77078 seconds with 15 queries