Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-23, 18:22
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Νερό Αθήνας

Γεια σας παιδιά,

Έγραφα και παλιά στο forum, αλλά απέχω καμιά δεκαετία...😬

Να πω λίγα λόγια για το ενυδρείο μου, είναι ένα Rio 300, έχει μέσα λίγα εύκολα φυτά και ζωοτόκα. Το ενυδρείο τρέχει πάνω από δέκα χρόνια αλλά δεν έχει πάει καλά ποτέ και για να είμαι ειλικρινής αυτή είναι η τελευταία μου απόπειρα πριν το πάρω απόφαση και το ξεστησω (κατι που με στεναχωρεί πολύ).

Εξαρχής είχα θέμα με αρρώστιες το οποίο τότε είχε αποδοθεί σε ήδη άρρωστα ψάρια που πουλούσαν τα μαγαζιά. Πράγματι, όταν μετά από γενική απολύμανση με υπερμαγγανικο κάλιο έβαλα ψαράκια από χομπίστα σταμάτησε αυτό το μαζικό θανατικό.

Όμως, συνέχιζα να χάνω αραιά και που ψαράκια χωρίς να δικαιολογείται από την ηλικία τους. Επισης τα αρσενικά γκαπυ από ένα μέγεθος ουράς και πάνω πάντα έχουν σκισιματα κτλ. Είναι στάνταρ δηλαδή αυτό. Επίσης δεν έχω πολλούς γόνους, έχω λίγους και από αυτούς λίγοι ενηλικιώνονται.

Οι απώλειες ψαριών φαίνεται πάντα να ακολουθούν αλλαγή νερού στο ενυδρείο για κάποιο λόγο. Αρχικά έκανα αλλαγή νερού απευθείας με το λάστιχο στο ενυδρείο, με χαμηλή ροή. Μετά πήρα μπετονακια και το προετοίμαζα από πριν για μια μέρα με αντιχλωριο και αεραντλία. Καμία διαφορά, συνεχίζω να χάνω ένα ψάρι περίπου τη βδομάδα μετά την αλλαγή (τις έχω αραιώσει πλέον τις αλλαγές και κάνω 10% ανά 15 μέρες).

Ειλικρινά η καλύτερη φάση του ενυδρείου ήταν όταν το είχα παρατήσει τελείως στην τύχη του και είχε γίνει μες στην άλγη μεν, αλλά τα ψαρακια είχαν γίνει άπειρα.

Η σκέψη μου όπως καταλαβαίνετε πηγαίνει στο νερό της Αθήνας και γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω πόσοι από εσάς το χρησιμοποιείτε και με ποιον τρόπο κάνετε τις αλλαγές σας, προετοιμασία κτλ. Σκέφτομαι να πάρω αντίστροφη ωσμοση αλλά επειδή τα οικονομικά είναι χάλια μαύρα δε θέλω να πάρω κάτι που δεν χρειάζεται σε αυτή τη φάση. Να πω ότι αμμωνία, νιτρώδη δεν υπάρχουν κ νιτρικά είναι εξαιρετικά χαμηλά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-23, 09:51
Το avatar του χρήστη Sailor
Sailor Ο χρήστης Sailor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2022
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εγώ για να κάνω αλλαγές το 30% του νερού κάθε εβδομάδα χρησιμοποιώ το φίλτρο MK304LF Torayvino (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση). Από τότε που άρχισα να το χρησιμοποιώ νομίζω πάει πολύ καλά το ενυδρείο. Εννοείται βάζω και αντιχλώριο.
Επίσης κοιτάω το καινούργιο νερό που θα βάλω να έχει όσο γίνεται δυνατόν, την ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου.
Και κάτι ακόμα κοιτάω όταν βάζω το νέο νερό να γίνεται αργά για να μη υπάρχει πολύ ανατάραξη στο στρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-23, 20:13
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εγώ τόσο έκανα αρχικά, μετά το μείωσα σε ποσότητα κι έκανα δύο φορές τη βδομάδα, μετά άρχισα να μειώνω γενικά...Αλλά έχω και θέματα με άλγες και δεν επαρκούν αυτές οι αλλαγές για να είναι περιποιημένο το ενυδρείο. Εκτός όλων των άλλων δηλαδή.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να κάνω λάθος, θερμοκρασία είναι ιδια (μετρημένη με το ίδιο θερμόμετρο) και εννοείται μπαίνει αντιχλωριο.

Αν κάποιος άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα ή αν μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο που μπορεί να συμβαίνει ας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-23, 23:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Κατά τη γνώμη μου το νερό της Αθήνας με την προετοιμασία που κάνεις δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Δεν χρειάζεσαι όσμωση. Τα ζωοτόκα θέλουν σχετικά σκληρό και αλκαλικό νερό όπως αυτό αλλά και μια σχετική αλατότητα (θα πρότεινα προσθήκη χοντρού θαλασσινού αλατιού 1 γρ. / λιτρο). Το τελευταίο συμβάλλει και στην πρόληψη διάφορων ασθενειών στα (ωο)ζωοτόκα.
Τα προβλήματα στα φυτά είναι άλλο θέμα (που δεν έχω και πολλές γνώσεις ) και θα βοηθούσε να αναφέρεις τι φυτά έχεις, τι φωτισμό για πόσες ώρες, τυχόν προσθήκη λιπασμάτων κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-23, 19:41
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είχα βάλει αλάτι για κάποιο διάστημα και ήταν λίγο καλύτερα τα ψαράκια, κάποια πλατυ και μολι που μόλις τα είχα φέρει και είχαν θέματα έγιναν κατευθείαν καλά. Τα γκαπυ ωστόσο συνέχισαν να έχουν σκισιματα στην ουρά.

Τωρα τα φυτά μου είναι άλλη πονεμένη ιστορία...Σε γενικές γραμμές είχα πάντα το φωτισμό της juwel που είχε το ενυδρείο εξαρχής, με φωτοπεριοδο 7-8 ώρες. Κατά καιρούς έκανα προσπάθειες με εξελ ή diy CO2 αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση. Λίπασμα έβαζα στις αλλαγές νερού το seachem flourish. Σε αυτή τη φάση το ενυδρείο εμφάνισε όλα τα είδη αλγης εκτός από BBA (ευτυχώς).

Τώρα εδώ και 1 χρόνο χάλασε το ένα από τα δύο φωτιστικά της juwel οπότε το ενυδρείο έχει μόνο 1 φωτιστικό. Τώρα πήρα λεντοταινια αδιάβροχη για να αλλάξω το φωτισμό.

Τα φυτά που έχω αυτή τη στιγμή είναι ανουμπιες (που πάνε πολύ καλά), gygrophila (που πάει πολύ αργά συγκριτικά με τον φυσιολογικό ρυθμό ανάπτυξης), κερατόφυλλο (που επίσης πάει πολύ αργά), κρυπτοκορινες (που πάνε αργά και έχουν και τρυπιτσες στα φύλλα) και εχινοδορους (που φαίνονται σα να λιώνουν). Έχω και ένα μικρούτσικο java fern που δεν μεγαλώνει με τίποτα. Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει πολλές φορές Egeria densa, bacopa caroliniana, cabomba,valisneria, java fern κανονικού μεγεθους χωρίς επιτυχία.

Η άλγη που έχω αυτή τη στιγμή λόγω πολύ χαμηλού φωτισμού είναι καφέ, πιάνει γρήγορα και παντού. Πριν ένα μήνα ξεστησα τελείως το ενυδρείο και το καθάρισα εντελώς και τώρα πάλι έχει αρχίσει να γίνεται χάλια. Όταν το ξαναστησα έβαλα πολύ λίγο υπόστρωμα της tropica στο πίσω μέρος του ενυδρείου εκεί που θα θελα να έχω ψηλά φυτά. Παρήγγειλα και λίπασμα νιτρικών γιατί σκεφτόμουν ενδεχομένως φταίνε και τα τόσο χαμηλά νιτρικά (κ ο φωτισμός) για την τωρινή κατάσταση. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής αυτό που αναμένω να γίνει είναι να γεμίσω άλλου είδους άλγες στο τέλος 🙄.

Αν βάλω το αλατι σε συγκέντρωση 1mg/lt επί μονίμου βάσης, τα φυτά θα είναι οκ?
-------------------------
Βάζω εδώ και μερικές φωτογραφίες από την άλγη μου και τα γκαπυ (στην πραγματικότητα πιστεύω ότι είναι υβρίδια γκαπυ-εντλερ) με τα θέματα στην ουρά.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 10-12-23 στις 19:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-23, 15:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βάλω το αλατι σε συγκέντρωση 1mg/lt επί μονίμου βάσης, τα φυτά θα είναι οκ?
-------------------------
Θα εισαι οκ.
Τα φυτά σου κατά τη γνώμη μου είναι λίγα και (νομίζω) ότι έχουν περισσότερες απαιτήσεις σε λίπασμα και φωτισμό. Μαζί με τις ανούμπιες θα έβαζα αρκετές βαλισνέριες και κρινουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-23, 17:27
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Και κατά τη δική μου γνώμη είναι λίγα, δεν λένε να πάρουν επάνω τους με τίποτα...Τον φωτισμό τον αύξησα τώρα (έβαλα και τη λεντοταινια), θα δω τι μπορώ να κάνω κ από λιπάσματα μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.

Βαλισνεριες δεν είχα καταφέρει να κρατήσω, συνεχώς μου έλιωναν αλλά θα δοκιμάσω πάλι. Κρίνουμ δεν έχω βάλει ποτέ μέχρι στιγμής.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το πόσο ρόλο παίζει που δεν έχω διοξείδιο, δηλαδή θέλω να πω μπορεί κάποιος να πετύχει φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτά στα 300 λίτρα?

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-23, 22:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....μπορεί κάποιος να πετύχει φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτά στα 300 λίτρα?
Κατά τη γνώμη μου με εύκολα φυτά και λίγο λιπασματάκι ακόμα και χωρίς ιδιαίτερο φωτισμό και διοξείδιο, μπορεί
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-23, 22:59
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Μακάρι...Είμαι λίγο απελπισμένη για να είμαι ειλικρινής...Θα ξεκινήσω αλάτι με την επόμενη αλλαγή και θα αυξήσω λίπασμα να δω τι θα γίνει. Το πρώτο μου άγχος είναι να σταθεροποιηθούν τα ψάρια, να μην έχω απώλειες, δεν μπορώ κάθε φορά που κάνω αλλαγή σφίγγεται η καρδιά μου.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-23, 01:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αύξησε πρώτα τα φυτά και μετά η ελάχιστη ποσότητα λιπάσματος αρκεί για αρχή πχ απ αυτό https://tropica.com/en/plant-care/li...sed-nutrition/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-24, 18:15
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Να τα πάρουμε λίγο με τη σειρά.
Αυτό με τις αλλαγές δεν έχει λογική.
Μήπως....βάζεις νερό από το .. θερμοσίφωνο για να μην κρυώσουν τα ψαράκια σου?
Ήταν από τα πρώτα μου λάθη στο πρώτο στήσιμο. Γέμισα με χαρά το ενυδρείο σε μια σωστή θερμοκρασία .
ΔΔ ξέρω αν έφταιγε τύχω σκουριά από το θερμοσίφωνα ή οι καινούργια σωλήνωση που του είχε περαστεί και μπορεί να έβγαζε χημικά κατάλοιπα, όμως τα ψάρια μου πέθαναν ακαριαία.
Με μια αλλαγή 20-30% με νερό που το έχεις αφήσει σε ένα κουβά/ βαρελακι(που δε χρησιμοποιείται ποτέ για καθαριότητα) να πάρει θερμοκρασία δωματίου για μια μέρα, η αλλαγή πρέπει να είναι απροβληματιστη.
Δες το θέμα των ψαριών λίγο πιο απλά. Να ξέρεις ότι δε κάνουν όλα τα ψάρια για το ενυδρείο μας.
Ανάλογα τις γνώσεις και το χρόνο που αφιερώνεις και το είδος του ψαριού, αλλά θα είναι εύκολο να τα κρατήσεις και αλλά πάντα θα σου ψοφανε...
Τα γκάπυ όπως έχω διαβάσει, έχουν κάποια ιδιαιτερότητα με ασθένειες.
Κάνε μια δοκιμή με ένα κοπαδακι Αρλεκίνους που είναι "σκυλιά" , μέχρι να βρεις ποιο θα ήθελες να ταιριάξεις μαζί του η να το αντικαταστήσεις.
Εξαιρετικό κοπαδοψαρο είναι τα ζεμπρα danio όπως και τα νεότερα μεταλλαγμένα danio με τα έντονα χρώματα, γιατί είναι ένα είδος υπερδραστήριο (σαν τα γκάπυ σου) και έχει αντοχή σε παραμέτρους και συνθήκες και ασθένειες....
Τέλος τα φυτά. Έχεις ελάχιστα φυτά ΧΑΜΗΛΩΝ απαιτήσεων και δε φωτισμό και σε λίπανση.
Δε χρειάζονται απολύτως τίποτα.
Το "μαμά" φως του ενυδρείου επαρκεί και περισσεύει.
Τα λιπάσματα απλά περισσεύουν γιατί δε τα καταναλώνει τίποτα οπότε τρέφουν τις άλγες.
5 ώρες φωτισμός αρκεί για τα φυτά σου που ως επιτοπλειστον είναι και αργής ανάπτυξης...
Καλά , για διοξείδιο δε το συζητάμε ούτε καν σε αυτό που βλέπω...
Με φυτά χαμηλών απαιτήσεων μπορείς να κάνεις μια κανονικη ζούγκλα και μετά όταν είναι τούμπανο το ενυδρείο , να χρησιμοποιήσεις λιπάσματα και αυτοσχέδιο co2.
Αν πεις ότι θέλεις "δύσκολα" φυτά, τότε μιλάμε για άλλον σχεδιασμό εξ αρχής....
Εδώ το φυτεμένο χαμηλών απαιτησεων που είχα στήσει ξεκινώντας από δω μέσα όπως εσύ με μηδενικές γνώσεις ..
Υγ. Κόψε το αλάτι αν θες να ασχοληθείς με το φυτεμένο και βρες είδος ψαριού που να μη το χρειάζεται εκτός περιπτώσεων θεραπειών...
¶σε που ίσως αυτό με τις αλλαγές και τους θανάτους να έχει αιτία τις αλλαγές ή τις μη σωστές τιμές της αλατότητας...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....mirelli&page=2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-01-24, 20:53
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το νερό της βρύσης μου είναι σκληρό και με ψηλό ph οπότε τα μόνα ψάρια που μπορώ να βάλω είναι ζωοτόκα, χρυσόψαρα και κιχλίδες...Οπότε επέλεξα ζωοτόκα τα οποία από όσο ξέρω είναι και από τα πιο εύκολα ψαράκια για αρχάριους.

Δεν ξέρω τι να πω για τους θανάτους...Παλιά όντως έβαζα νερό κ από θερμοσίφωνο για να φτιάξω τη θερμοκρασία αλλά πλέον αυτό δεν το κάνω, η αλλαγή γίνεται όπως περιέγραψες πιο πάνω, βάζω κ ένα θερμοστάτη κ η θερμοκρασία είναι ίδια με του ενυδρείου όταν βάζω το νερό.

Τώρα άρχισα πάλι να κάνω 30% κάθε βδομάδα κ έχασα ένα ψάρι (μολυ) το οποίο φαινόταν υγιέστατο...έτσι απλά μια μέρα το βρήκα νεκρό.

Έβαλα λίγο αλάτι τώρα να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση (1g/lt).

Τα φυτά είναι καλύτερα, έβαλα κ άλλα επιπλέον (βαλισνεριες, κρίνουμ, κερατόφυλλο) και βάζω και το λίπασμα της τροπικα στην ελάχιστη ποσότητα εδώ και 3-4 βδομάδες. Μόνο που είδα σήμερα ότι εμφανίστηκε λίγη green spot algae στο τζάμι ενώ έκανα αλλαγή 30% προχθές



Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Αθήνας ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 473 06-08-14 19:16
Νερό αθήνας: Αναγκαίες μετρήσεις PH/GH για ψάρια σκληρού νερού; plin Αρχάριοι γλυκού νερού 6 31-01-13 17:33
Πόσο ph έχει το νερό της Αθήνας? elias 68 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 12-03-11 12:34
νερό αθήνας kostasbaf Αρχάριοι γλυκού νερού 3 05-07-09 00:05
Μετρήσεις δικτύου Αθήνας manolis1976 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-02-09 17:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06234 seconds with 14 queries