Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-05-16, 12:24
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Update του ενυδρείου μιας και λίγο πριν τη Μεγάλη Εβδομάδα μου άνοιξε το ενυδρείο και αναγκαστικά το πήγα για επισκευή. Τα ψάρια έζησαν για ακριβώς 8 ημέρες σε κουτί του ΙΚΕΑ 40λιτρο που είχα πάρει πέρυσι για μεταστέγαση αυθημερόν για αλλαγή βυθού και τελικά φάνηκε για 2η φορά χρήσιμο. Η ρίζα πλέον μπήκε στη μέση και ξαλαφρώθηκε απ τη java fern που την είχε καλύψει, έφυγαν και τα 4 lemon tetra σε ενυδρείο με άλλα 15 να ζήσουν καλύτερα κι έτσι έμειναν μόνα τους τα cherry barb να κολυμπάνε ενώ προστέθηκαν και άλλα 12 οπότε συνολικά πλέον είναι 25, το ενυδρείο συμπληρώνουν 7 κορύδορας μπρονζέ, 3 μικρά ανκιστράκια και μία γαρίδα που ακόμα δεν ξέρω αν είναι caridina babaulti. Προστέθηκαν δύο φυτά, Alternanthera Reineckii Mini και leykokefala, πλέον το ενυδρείο είναι πιο μίνιμαλ όμως απ την άλλη έχω περισσότερη κίνηση και πλέον βλέπω όλα τα ψάρια που υπάρχουν μέσα.


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 03-05-16, 22:04
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αχ αυτά τα Samla του ΙΚΕΑ έχουν βοηθήσει πολλά παιδιά εδώ. Με το κάλο το restart του ενυδρείου. Όλα καλά να πάνε τώρα εύχομαι. Η ρίζα η μεγάλη που φαίνεται εδώ στη μέση, δεν μπαίνει αλλιώς? Το λέω έτσι ώστε να μην φαίνεται το κόψιμο. Πιο όμορφο στο μάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 15-05-16, 16:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Σ ευχαριστώ φίλε μου, λοιπόν update του ενυδρείου, καταρχήν να σημειώσω πως δεν είχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ απώλεια, ακόμα κι η μοναδική γαρίδα που έχω έχει επιζήσει το 8ήμερο παραμονής στο κουτί του ΙΚΕΑ. Τα φυτά αναπτύσονται τρελλά σήμερα κλάδεψα και πρόσθεσα καινούριο φωτιστικό glo 2x39 watt T5 όπου η μία είναι grolux κι η άλλη Osram lumilux 865. Επίσης προστέθηκε καινούριο εξωτερικό φίλτρο της Eheim το Eco pro200 το οποίο τρέχει παράλληλα με το εσωτερικό ώστε να μπολιαστεί και την επόμενη Κυριακή με την προγραμματισμένη ρουτίνα να βγει εκτός το εσωτερικό και να μπορέσω να τακτοποιήσω καλύτερα και τα μπαστουνάκια εισόδου - εξόδου. Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έπεσε το ph παραπάνω, ενώ δεν άλλαξα κάτι στην παροχή, πρώτη φορά μετράω κάτω απ το 6.8 που μέτραγα συνήθως και τώρα παίρνω τιμές 6.5 μετρημένα με το ηλεκτρονικό, η αυξημένη κυκλοφορία είναι υπεύθυνη για αυτό το αποτέλεσμα;




__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 16-05-16, 00:18
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Κώστα μου αρέσει το ενυδρειο σου και τα φυτά σου δείχνουν πολύ όμορφα και υγιή.απλά δεν έχει φυσικότητα η άμμος κάτω φαίνεται σαν βιομηχανικό δάπεδο, αν μπορείς δώσε κάπου ύψος να δώσει μια αίσθηση βάθους.και η πλάτη είναι κοντή με αποτέλεσμα να φαίνεται λες και έχει βάλει σορτς το ενυδρειο,ένα χαρτόνι μαύρο θα έδειχνε καλύτερά,ολα αυτα βεβαια ειναι και προσωπικό γούστο..πάντως από άποψη εξοπλισμού και φροντίδας νομίζω είσαι υποδειγματικός!!!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 16-05-16, 01:11
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Κώστα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και πεντακάθαρο
Θα συμφωνήσω με την πλάτη που είναι λίγο κοντή και φαίνεται κάπως αλλά αυτό είναι γούστο.

ΥΓ την άμμο με άλφαδι την εστρωσες?
όλο ίσια είναι
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 16-05-16, 07:34
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Κωστα αλλαξες ολο το φωτιστικο βλεπω!!Για την πλατη θα συμφωνησω με τα παιδια δεν δειχνει ωραια ετσι και η αμμος αν ηταν σκουροχρωμη θα εδειχνε ακομα πιο σουπερ αλλα αυτο ειναι και θεμα γουστου κατα τα αλλα ωραιο το στησιμο!!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 16-05-16, 17:44
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ, θα σας πω λίγα πράγματα για τις ομολογουμένως σωστές παρατηρήσεις σας καθότι υπάρχει δικαιολογία, ξεκινάμε λοιπόν, η άμμος δυστυχώς δεν φαίνεται καλά στη φωτό, είχα δώσει ύψος πίσω αλλά ήρθε μόνη της στα ίσα, δεν ξέρω αν έγινε απ τη ροή ή απ τα γατόψαρα πάντως έγινε, από κοντά δεν φαίνεται άσχημο πάντως αυτό. Για την πλάτη είναι κολλημένη εκεί 10 χρόνια, δυστυχώς μέχρι εκεί έφτανε όταν το είχα πάρει και με το εργοστασιακό καπάκι δεν φαινόταν, ούτως ή άλλως όμως αυτό είναι προσωρινό, επειδή θέλω να ξεφορτωθώ το εσωτερικό φιλτροκούτι αλλά και να δώσω βάθος στα φυτά περιμένω να πέσει στα χέρια μου ενυδρείο κατά 5 ή και 10 εκατοστά πιο φαρδύ οπότε εκεί θα κολληθεί από πίσω πλάτη γι αυτό δε με νοιάζει στην παρούσα φάση, όλη η κίνηση αγοράς εξωτερικού φίλτρου και φωτιστικού ήταν για μελλοντική χρήση σε καινούρια γυάλα απλά ήθελα να δοκιμάσω το φωτιστικό και φυσικά να μπολιάσω το φίλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 16-05-16, 17:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Κωστα καλησπερα
καλο θα ηταν για να δειχνει πιο φυσικο το ενυδρειο ,να στρεψεις την κεντρικη ριζα με τετοιο τροπο ωστε να μην φαινεται το κοψιμο.....Αυτα τα ξυλα ειναι ομορφα αν τα κρεμασεις απο καπου ψηλα ωστε να φαινονται σαν ελευθερες ριζες δεντρου ( σε μια γωνια ισως για να κρυψεις και τα μπαστουνια απο πισω......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-05-16, 18:03
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα καλησπερα
καλο θα ηταν για να δειχνει πιο φυσικο το ενυδρειο ,να στρεψεις την κεντρικη ριζα με τετοιο τροπο ωστε να μην φαινεται το κοψιμο.....Αυτα τα ξυλα ειναι ομορφα αν τα κρεμασεις απο καπου ψηλα ωστε να φαινονται σαν ελευθερες ριζες δεντρου ( σε μια γωνια ισως για να κρυψεις και τα μπαστουνια απο πισω......
Οκ, καλή ιδέα αλλά θα την δοκιμάσω στο καινούριο που θέλω να στήσω, εννοείς το χοντρό κομμάτι να πάει ψηλά και να κατεβαίνουν τα λεπτά κλαδιά κάτω; Το κόψιμο έχω υπολογίσει σε λίγο καιρό να το κρύβει η κρυπτοκορίνα. Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 19-06-16, 17:32
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εγιναν κάποιες αλλαγές όπως η ρίζα που είχατε δίκιο φαινόταν άσχημα, επίσης λίγο ανακατανομή φυτών, η ceratopteris thalictroides έφυγε απ την επιφάνεια και φυτεύτηκε και μάλιστα πάει πολύ καλά, προστέθηκε και lobelia cardinalis και stayrogyne repens για δοκιμή. Εχω και μία γαρίδα που δεν ξέρω τι είναι, στη φωτό που ακολουθεί κανιβαλλίζει ένα ramshorn, ξέρετε ποιο είδος είναι;



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 19-06-16, 21:42
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

πολύ καλύτερο τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-06-16, 11:08
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

H γαριδα ειναι η αγρια μορφη της red cherry.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-06-16, 11:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
H γαριδα ειναι η αγρια μορφη της red cherry.
Δεν νομιζω.
Απλη red cherry ειναι. Απλα εχει βγαλει την γνωστη ασπρη "αγωνιστικη" ριγα στη ραχη. Συνηθως τη βγαζουν οι πιο "γριες" και πιο κοκκινες red cherry.
Η αγρια μορφη ειναι αυτη http://www.theshrimptank.com/wild-type-neocaridina/
Και το βρισκω απιθανο να εχει καποιος στην Ελλαδα wild neocaridina davidi.
Ποιος (καταστημα) να τις φερει και γιατι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-06-16, 15:08
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδιά εγώ νομίζω ότι είναι babaulti, για δείτε λιγάκι παρόμοια εικόνα που βρήκα στο διαδίκτυο.


.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-06-16, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτη ειναι μια δικια μου γαριδα.
Στο ενυδρειο εμφανιστηκε καναδυο χρονια αφου ειχα βαλει την πρωτη αποικια απο 12 γαριδες.
Ολες red cherry.
Ποτε δεν προσθεσα αλλη γαριδα στο ενυδρειο, εκτος των 12 αρχικων.
Οποτε ειναι κι αυτη red cherry.
Εγιναν καμια 200-300αρια αν και εχουν δωθει παρα πολλες.
Εκτοτε εμφανιζονται σποραδικα κι αλλες white stripe.
Χρησιμοποιησε κι αυτην για συγκριση.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 04-07-16, 21:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Για πιο ασφαλή συμπεράσματα, μόνο αν κάποιος τη δει από κοντά, άμα βγάλει κανέναν ο δρόμος του Περιστέρι κι είναι γνώστης στις γαρίδες, κερνάω καφέ. Εν τω μεταξύ μου ήρθε κι ο ριάκτορας εξωτερικός για διάχυση και αμέσως φάνηκε το μειονέκτημα του εσωτερικού κυκλοφορητή για τη διάχυση, το ενυδρείο έγινε κρυστάλλινο όσον αφορά το νερό του, δυστυχώς με το κυκλοφορητάκι είχα και φαινόμενο σπράιτ αλλά και θολό νερό αφού το φιλτράκι του λέρωνε απ τη δεύτερη μέρα και μετά η βρωμιά αυτή κυκλοφορούσε στο ενυδρείο.



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 05-07-16, 13:17
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Κωστα πως τη βλεπεις τη ροη με τον ριακτορα εχει πεσει καθολου;Λογικα πρεπει να μειωσες λιγο και την παροχη στη μπουκαλα..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 05-07-16, 13:25
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δεν τη μειωσα γιατι εχω μπολικη αναταραξη και το ph ανεβηκε λιγακι οποτε το πρωι σημερα κατεβασα λιγο το μπαστουνι να τη μειωσω. Η αληθεια ειναι οτι ειναι νωρις ακομα να βρω τη χρυση τομη, την αναυαραξη την ειχα λογω φιλμ αλλα τωρα που εφυγε το κυκλοφορητακι εφυγε νομιζω κι αυτο, υπαρχει ενδεχομενο δηλαδη να ηταν αυτο τπευθυνο οποτε ακομα ψαχνομαι. Οσο για τη ροη με το ματι η αναταραξη στην επιφανεια μου φαινεται ιδια οποτε η μειωση λογικα ειναι μικρης κλιμακας.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 05-07-16, 17:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

κωστα γιατι δεν δοκιμαζεις και κανενα γρασιδακι?θα δειξει πολυ ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 05-07-16, 17:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωστα γιατι δεν δοκιμαζεις και κανενα γρασιδακι?θα δειξει πολυ ομορφο
Είχα γρασίδι και πήγαινε σφαίρα, είχα χάσει όμως τα κορυδοράκια μου γι αυτό και το έβγαλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 10-07-16, 15:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παιδιά ερώτηση πολύ σημαντική, θα θελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, επειδή ετοιμάζω νέο ενυδρείο ελαφρώς μεγαλύτερο ως προς το πλάτος 40 καθαρό αντί για 28 που είναι αυτό και 5 εκατοστά πιο ψηλό, τι θα γίνει με τα ψάρια πρώτα απ όλα και μετά με τα φυτά που πρέπει υποχρεωτικά να πάρω απ αυτό τη μπουκάλα με το διοξείδιο και το φωτιστικό; Το καινούριο θα μου πάρει κανά μήνα να στρωθεί γιατί θέλω να το στρώσω με αμμωνία, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγάλω το φίλτρο απ το juwel και να βάλω το εργοστασιακό του, θα πρέπει να βγάλω το φωτιστικό και να μπει το diy που είχα φτιάξει αλλά κυρίως θα πρέπει να βγει το διοξείδιο ώστε να μπουστάρω τα φυτά στο καινούριο, ποια θα είναι η επίδραση στα ψάρια και τα φυτά; Πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Μετά πως θα βάλω τα ψάρια απ το ένα στο άλλο; Να συνδυάσω ταυτόχρονη αλλαγή και το νερό που θα βγει απ το καινούριο να μπει πάρα πολύ αργά στο παλιό ώστε να προσαρμοστούν ή κατευθείαν το νερό που θα βγάλω απ το παλιό να το ρίξω στο καινούριο; Θέλω όμως το νέο ενυδρείο να είναι εντελώς καινούριο, να μη μπουν μέσα ίχνη από bba ή κυανό ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει περάσει αυτό το ενυδρείο. Οπως γράφετε και στο νήμα "στρώσιμο με αμμωνία" είναι η πιο υγιής μέθοδος στρωσίματος και θα θελα να το κάνω. Θα θελα και ένα χρονοδιάγραμμα αν σας είναι εύκολο σε ποιο στάδιο του στρωσίματος να βάλω φυτά ώστε να μη τα κάψει η αμμωνία αν όντως ισχύει ότι τα καίει. Επίσης θα ήθελα να ξεφορτωθώ στο καινούριο τα μαλαισιανά σαλιγκάρια, το νέο θα είναι πάλι με άμμο, θα έκανα καλά ή πρέπει να έχω οπωσδήποτε; Θα προτιμούσα ramshorn μόνο κι όχι μαλαισιανά, τι διαδικασία πρέπει να κάνω με τη μεταφύτευση ώστε να μη μεταφέρω αυτά τα σαλιγκάρια; Υπάρχει περίπτωση με τη ρίζα ή με τα ψάρια να μεταφερθούν; Εχω το esha 2000 το οποίο λέει ότι κάνει για απολύμανση φυτών, όμως δε λέει δοσολογία γι αυτή τη χρήση, οπότε κάνω δοσολογία κανονική ως φάρμακο; Λέει για παράδειγμα στα 100 λίτρα την 1η μέρα 25 σταγόνες και τη 2η και 3η 10 σταγόνες, άμα βάλω τα φυτά σ ένα κουβά 10 λίτρων μπορώ να βάλω την πρώτη μέρα 3 σταγόνες και τη 2η και τρίτη από 1 σταγόνα; Επίσης έχω και το gastropex της esha το οποίο είναι για εξολόθρευση σαλιγκαριών, ποιο είναι καλύτερο για απολύμανση των φυτών από σαλιγκάρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 14-07-16, 07:32
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ερώτηση πολύ σημαντική, θα θελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, επειδή ετοιμάζω νέο ενυδρείο ελαφρώς μεγαλύτερο ως προς το πλάτος 40 καθαρό αντί για 28 που είναι αυτό και 5 εκατοστά πιο ψηλό, τι θα γίνει με τα ψάρια πρώτα απ όλα και μετά με τα φυτά που πρέπει υποχρεωτικά να πάρω απ αυτό τη μπουκάλα με το διοξείδιο και το φωτιστικό; Το καινούριο θα μου πάρει κανά μήνα να στρωθεί γιατί θέλω να το στρώσω με αμμωνία, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγάλω το φίλτρο απ το juwel και να βάλω το εργοστασιακό του, θα πρέπει να βγάλω το φωτιστικό και να μπει το diy που είχα φτιάξει αλλά κυρίως θα πρέπει να βγει το διοξείδιο ώστε να μπουστάρω τα φυτά στο καινούριο, ποια θα είναι η επίδραση στα ψάρια και τα φυτά; Πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Μετά πως θα βάλω τα ψάρια απ το ένα στο άλλο; Να συνδυάσω ταυτόχρονη αλλαγή και το νερό που θα βγει απ το καινούριο να μπει πάρα πολύ αργά στο παλιό ώστε να προσαρμοστούν ή κατευθείαν το νερό που θα βγάλω απ το παλιό να το ρίξω στο καινούριο; Θέλω όμως το νέο ενυδρείο να είναι εντελώς καινούριο, να μη μπουν μέσα ίχνη από bba ή κυανό ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει περάσει αυτό το ενυδρείο. Οπως γράφετε και στο νήμα "στρώσιμο με αμμωνία" είναι η πιο υγιής μέθοδος στρωσίματος και θα θελα να το κάνω. Θα θελα και ένα χρονοδιάγραμμα αν σας είναι εύκολο σε ποιο στάδιο του στρωσίματος να βάλω φυτά ώστε να μη τα κάψει η αμμωνία αν όντως ισχύει ότι τα καίει. Επίσης θα ήθελα να ξεφορτωθώ στο καινούριο τα μαλαισιανά σαλιγκάρια, το νέο θα είναι πάλι με άμμο, θα έκανα καλά ή πρέπει να έχω οπωσδήποτε; Θα προτιμούσα ramshorn μόνο κι όχι μαλαισιανά, τι διαδικασία πρέπει να κάνω με τη μεταφύτευση ώστε να μη μεταφέρω αυτά τα σαλιγκάρια; Υπάρχει περίπτωση με τη ρίζα ή με τα ψάρια να μεταφερθούν; Εχω το esha 2000 το οποίο λέει ότι κάνει για απολύμανση φυτών, όμως δε λέει δοσολογία γι αυτή τη χρήση, οπότε κάνω δοσολογία κανονική ως φάρμακο; Λέει για παράδειγμα στα 100 λίτρα την 1η μέρα 25 σταγόνες και τη 2η και 3η 10 σταγόνες, άμα βάλω τα φυτά σ ένα κουβά 10 λίτρων μπορώ να βάλω την πρώτη μέρα 3 σταγόνες και τη 2η και τρίτη από 1 σταγόνα; Επίσης έχω και το gastropex της esha το οποίο είναι για εξολόθρευση σαλιγκαριών, ποιο είναι καλύτερο για απολύμανση των φυτών από σαλιγκάρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
Κανεις;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 24-07-16, 16:18
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά ερώτηση πολύ σημαντική, θα θελα τη γνώμη σας και τις συμβουλές σας, επειδή ετοιμάζω νέο ενυδρείο ελαφρώς μεγαλύτερο ως προς το πλάτος 40 καθαρό αντί για 28 που είναι αυτό και 5 εκατοστά πιο ψηλό, τι θα γίνει με τα ψάρια πρώτα απ όλα και μετά με τα φυτά που πρέπει υποχρεωτικά να πάρω απ αυτό τη μπουκάλα με το διοξείδιο και το φωτιστικό; Το καινούριο θα μου πάρει κανά μήνα να στρωθεί γιατί θέλω να το στρώσω με αμμωνία, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγάλω το φίλτρο απ το juwel και να βάλω το εργοστασιακό του, θα πρέπει να βγάλω το φωτιστικό και να μπει το diy που είχα φτιάξει αλλά κυρίως θα πρέπει να βγει το διοξείδιο ώστε να μπουστάρω τα φυτά στο καινούριο, ποια θα είναι η επίδραση στα ψάρια και τα φυτά; Πρέπει να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία; Μετά πως θα βάλω τα ψάρια απ το ένα στο άλλο; Να συνδυάσω ταυτόχρονη αλλαγή και το νερό που θα βγει απ το καινούριο να μπει πάρα πολύ αργά στο παλιό ώστε να προσαρμοστούν ή κατευθείαν το νερό που θα βγάλω απ το παλιό να το ρίξω στο καινούριο; Θέλω όμως το νέο ενυδρείο να είναι εντελώς καινούριο, να μη μπουν μέσα ίχνη από bba ή κυανό ή οτιδήποτε τέλος πάντων έχει περάσει αυτό το ενυδρείο. Οπως γράφετε και στο νήμα "στρώσιμο με αμμωνία" είναι η πιο υγιής μέθοδος στρωσίματος και θα θελα να το κάνω. Θα θελα και ένα χρονοδιάγραμμα αν σας είναι εύκολο σε ποιο στάδιο του στρωσίματος να βάλω φυτά ώστε να μη τα κάψει η αμμωνία αν όντως ισχύει ότι τα καίει. Επίσης θα ήθελα να ξεφορτωθώ στο καινούριο τα μαλαισιανά σαλιγκάρια, το νέο θα είναι πάλι με άμμο, θα έκανα καλά ή πρέπει να έχω οπωσδήποτε; Θα προτιμούσα ramshorn μόνο κι όχι μαλαισιανά, τι διαδικασία πρέπει να κάνω με τη μεταφύτευση ώστε να μη μεταφέρω αυτά τα σαλιγκάρια; Υπάρχει περίπτωση με τη ρίζα ή με τα ψάρια να μεταφερθούν; Εχω το esha 2000 το οποίο λέει ότι κάνει για απολύμανση φυτών, όμως δε λέει δοσολογία γι αυτή τη χρήση, οπότε κάνω δοσολογία κανονική ως φάρμακο; Λέει για παράδειγμα στα 100 λίτρα την 1η μέρα 25 σταγόνες και τη 2η και 3η 10 σταγόνες, άμα βάλω τα φυτά σ ένα κουβά 10 λίτρων μπορώ να βάλω την πρώτη μέρα 3 σταγόνες και τη 2η και τρίτη από 1 σταγόνα; Επίσης έχω και το gastropex της esha το οποίο είναι για εξολόθρευση σαλιγκαριών, ποιο είναι καλύτερο για απολύμανση των φυτών από σαλιγκάρια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.
Αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματα αυτά θα του ήμουν υπόχρεος, ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 24-07-16, 16:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν μπορεις διορθωσε λιγο την μορφη του ποστ.
Μαλλον δεν εχεις απαντησεις γιατι ισως δεν μπορεσε να το διαβασει κανεις.
Με το που βλεπει καποιος αυτον τον ογκο λεξεων, δεν μπορει καν να παρει τη δυναμη να ξεκινησει να διαβαζει.
Αλλαζε σειρες, κανε παραγραφους, πιο μικρες προτασεις κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 24-07-16, 17:04
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις διορθωσε λιγο την μορφη του ποστ.
Μαλλον δεν εχεις απαντησεις γιατι ισως δεν μπορεσε να το διαβασει κανεις.
Με το που βλεπει καποιος αυτον τον ογκο λεξεων, δεν μπορει καν να παρει τη δυναμη να ξεκινησει να διαβαζει.
Αλλαζε σειρες, κανε παραγραφους, πιο μικρες προτασεις κλπ.

Οκ έχεις δίκιο, θα τα τακτοποιήσω θεματικά και αισθητικά και επανέρχομαι.
-------------------------
Ετοιμάζεται νέο project διαστάσεων 100χ40χ45 (το ύψος δεν το έχω ακόμα αποφασίσει) θα πρέπει λοιπόν να γίνει τρόπον τινά μεταστέγαση. Εχω διαβάσει παρόμοιο θέμα όμως προκύπτουν διάφορα ερωτήματα τα οποία σας παραθέτω αριθμητικά για διευκόλυνση απαντήσεων γιατί όπως σωστά είπε ο delta πονοκέφαλος ήταν το προηγούμενο ποστ. Πάμε λοιπόν:

1) Το νέο ενυδρείο θα στρωθεί με αμμωνία για λόγους εμπειρίας, απ το παλιό θα πρέπει να αφαιρέσω διοξείδιο - φωτιστικό - φυτά, σε ποιο στάδιο θα πρέπει να γίνει αυτό; Απ το παλιό βγάζοντάς θα πρέπει να προσέξω κάτι για τα ψάρια; Τα φυτά τι θα πάθουν; Εννοείται θα μπουν σ αυτό τα εργοστασιακά του φίλτρο και φωτισμός.

2) Ο βυθός του νέου ενυδρείου θα είναι πάλι άμμος χαλαζιακή μπεζ χρώματος, θα θελα όμως να απαλλαγώ απ τα μαλαισιανά και να μείνω μόνο με τα ramshorn, θα έχω προβλήματα με την άμμο οπότε το ξεχνάω;

3) Ψάρια, πως θα κάνω προσαρμογή ώστε να βγουν απ το ένα και να μπουν στο άλλο; Το νέο θα έχει λογικά ίδιες παραμέτρους όσον αφορά θερμοκρασία και σκληρότητες το νέο όμως θα έχει χαμηλό ph λόγω διοξειδίου, αν βγάλω το 40-50% απ το παλιό και του ρίξω αντίστοιχα νερό απ το καινούριο, να βάλω στο καινούριο φρέσκο νερό και μετά από 2-3 ώρες να βγάλω τα ψάρια να τα βάλω στο νέο το βρίσκετε σωστό;

Ελπίζω να είναι πιο απλά τώρα, εις αναμονή των απαντήσεών σας.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 24-07-16 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 24-07-16, 17:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Αν καταλαβα καλα, θα μεταφερεις στο καινουριο ενυδρειο τα "διοξείδιο - φωτιστικό - φυτά"?
Αν ναι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα να τα μεταφερεις ολα, μαζι με τα ψαρια, αν γινουν ολα προσεκτικα.
Το καλυτερο ομως θα ηταν να εβγαζες τα ψαρια και το φιλτρο σε μια προχειρη δεξαμενη (πχ πλαστικο samla απο ικεα), μετα να εκανες τη μεταφορα ολων των αλλων στο νεο ενυδρειο, μετα να περιμενες 1-2 μερες να ηρεμησουν τα πραγματα και να μετεφερες και τα ψαρια.
Στο ενυδρειο που στρωνεται με αμμωνια δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω απο νερο και φιλτρο.
Αν και δεν καταλαβαινω γιατι δεν μπολιαζεις.
Αν το κανεις γιατι φοβασαι μη μεταφερεις και τιποτα αλλο μαζι στο καινουριο ενυδρειο, θα πρεπει σε οτι μεταφερθει να γινει απολυμανση. Ακομα και στα ψαρια και στα φυτα κλπ
Αλλιως τσαμπα παει το στρωσιμο με αμμωνια και οχι με μπολιασμα.

2. Οπως ειπα αν δεν γινει απολυμανση στα παντα, δεν εξασφαλιζεις οτι δεν θα περασουν και τα MTS ή εστω αυγα απο αυτα.
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν κανουν κακο παντως και σε νορμαλ πληθυσμο ειναι χρησιμα.
Ο υγιής βυθος παντως δεν ειναι θεμα σαλιγκαριων μονο. Τα MTS βοηθανε, αλλα υπαρχουν υγιέστατοι βυθοι και χωρις σαλιγκαρια.

3. α) Αν μεταφερεις νερο, εχεις μεταφερει τα παντα (και τα MTS).
β) Αν δεν σε πειραζουν τα σαλιγκαρια, μετεφερε μαλιστα και ολο το νερο αν θελεις. Ειναι ακομα καλυτερα για ολες τις περιπτωσεις.
Φυσικα μπολιασε κιολας μεταφεροντας ολα τα υλικα απο το φιλτρο,
Δεν χρειαζεται στρωσιμο με αμμωνια.
γ) Γγιατι να στρωνεις με διοξειδια κλπ? Δεν χρειαζονται ολα αυτα. Μπορεις να ειναι ιδιο το νερο του νεου ενυδρειου με του παλιου και μετα σταδιακα να το πας εκει που θελεις.
Πχ ελλατωνε σιγα σιγα το διοξειδιο στο παλιο ενυδρειο μεχρι να γινει το πεχα ιδιο με του καινουριου που θα τρεχει με νερο βρυσης. Κανε τη μετακομιση και μετα ξανανεβασε το διοξείδιο σταδιακα.


Ολα εξαρτωνται απο κατι που δεν εχεις δωσει να καταλαβουμε ξεκαθαρα.
Εχεις προβλημα να μεταφερεις κατι απο το παλιο ενυδρειο στο καινουριο?
ΔΛδ καποιο παθογονο απο τυχων ασθενειες? Σαλιγκαρια? Αλγες?
Αν εχεις τετοιο θεμα θελουν τα παντα απολυμανση πριν μεταφερθουν.
Ζωντανα και εξοπλισμος.
Αν δεν εχεις τετοια θεματα, μεταφερεις ολο το νερο, τα φυτα, τα υλικα του φιλτρου και τα ψαρια και καθαρισες.
Τα ψαρια βγαινουν πρωτα απο το παλιο ενυδρειο και μπαινουν σε δοχειο με νερο απο το παλιο ενυδρειο και το φιλτρο εκει να δουλευει, μεχρι να τελειωσουν οι εργασιες. Κανεις τις μεταφορες κλπ και μετα μεταφερεις τα υλικα του φιλτρου στο νεο φιλτρο και τα ψαρια με μια τυπικη προσαρμογη.
Τις πρωτες μερες ταιζεις ελαφρα και κανεις μετρησεις αν εχεις τεστ.
Αλλιως, αν δεν εχεις τεστ, κανεις προληπτικα καμια αλλαγη νερου 30% μερα παρα μερα και βαζεις prime στο ενυδρειο (καθε 24 ωρες, εως 5πλη δοσολογια) για να εισαι καλυμμενος σε τυχων ανεβασμα αμμωνιας και νιτρωδων.
Αν γινουν ολα σωστα ομως, δεν υπαρχει προβλημα. Μονο το ταισμα προσεχουμε για 3-4 μερες


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 24-07-16, 20:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Σπύρο σ ευχαριστώ για την απάντηση, το θέμα είναι ότι θέλω να ξεκινήσω το ενυδρείο απ την αρχή πρώτα απ όλα για την εμπειρία του στρωσίματος με αμμωνία. Αν είναι να απολυμάνω το ενυδρείο μπορώ να το κάνω με το esha2000;

Επίσης θέλω να είναι έτοιμο από πλευράς κρυψώνων το νέο ενυδρείο, εγώ σκεφτόμουνα δουλεύοντας παράλληλα το παρόν ενυδρείο, να του βγάλω το φωτιστικό, το φίλτρο το εξωτερικό και το διοξείδιο, να απολυμάνω το φίλτρο και να ξεκινήσω το στρώσιμο. Να πάρω μερικά φυτά να τα απολυμάνω να τα βάλω κι αυτά κι όταν είναι έτοιμο τότε να πάρω τα ψάρια.

Σε ποιο στάδιο μπορώ να βάλω τα φυτά κατά το στρώσιμο με αμμωνία; Εχω και μία γαρίδα αν θυμάσαι παραλλαγή της red cherry. Θέλοντας λοιπόν να απολυμάνω όλο το ενυδρείο και να ξεκινήσει το νέο απ την αρχή κι απλά κάποια στιγμή να μεταφέρω όλα τα ψάρια πως θα γίνει;

Τεστ έχω απ όλα, ήδη έχω ξεκινήσει και στρώνω για προπόνηση το 15λιτρο, θέλω να το κάνω γιατί το ενυδρείο το παρόν θα το χαρίσω σε αδερφικό φίλο που μένει όμως Κέρκυρα οπότε θα πρέπει να το στρώσει κι αυτός με αμμωνία, είναι εντελώς αρχάριος οπότε εγώ θα τον βοηθάω τηλεφωνικά στα πρώτα του βήματα, κουτί ΙΚΕΑ έχω και μου έχει χρησιμεύσει δύο φορές, μία όταν άλλαξα βυθό και μία όταν άνοιξε το ενυδρείο, την ξέρω καλά τη διαδικασία, όταν άνοιξε το ενυδρείο έμειναν στο κουτί ψάρια και η μία και μοναδική γαρίδα για 8 ολόκληρες ημέρες χωρίς ούτε μία απώλεια, απλά θέλω να σιγουρέψω ότι δεν θα περάσω άλγες, κυανοβακτήρια που έχει περάσει παλιά το ενυδρείο και φυσικά όπως είπα πιο πάνω για την εμπειρία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 24-07-16, 20:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για "απολυμανση" τα ψαρια περνανε καραντινα και καποια φαρμακα.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο αν γινεται χωρις λογο.
Ο εξοπλισμος ετσι http://www.greekdiscus.com/test2000/...D%26%238221%3B
και τα φυτα ετσι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
Υπαρχουν και αλλοι τροποι αν ψαξεις.
Αλλα χωρις λογο ειναι περιττοι.
Ιδιως οταν απολυμαινεις κατι και κατι αλλο οχι, ειναι δωρον αδωρον.

Δεν χρειαζεται τιποτα στο ενυδρειο οταν στρωνεις.
Μονο νερο βρυσης αποχλωριωμενο, φιλτρο, πηγη ρυπων, και καλη οξυγονωση
Καποια πραγματα μαλιστα, φερνουν δυσκολιες στο στρωσιμο (μικρες που περνανε παρατηρητες ή μεγαλες).

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 24-07-16, 20:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για "απολυμανση" τα ψαρια περνανε καραντινα και καποια φαρμακα.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο αν γινεται χωρις λογο.
Ο εξοπλισμος ετσι http://www.greekdiscus.com/test2000/...D%26%238221%3B
και τα φυτα ετσι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
Υπαρχουν και αλλοι τροποι αν ψαξεις.
Αλλα χωρις λογο ειναι περιττοι.
Ιδιως οταν απολυμαινεις κατι και κατι αλλο οχι, ειναι δωρον αδωρον.

Δεν χρειαζεται τιποτα στο ενυδρειο οταν στρωνεις.
Μονο νερο βρυσης αποχλωριωμενο, φιλτρο, πηγη ρυπων, και καλη οξυγονωση
Καποια πραγματα μαλιστα, φερνουν δυσκολιες στο στρωσιμο (μικρες που περνανε παρατηρητες ή μεγαλες).

.
Μετά απ αυτά που διάβασα μάλλον εγκαταλείπω την ιδέα στρωσίματος με αμμωνία, όπως είπες φαίνεται πλέον περιττό και μη αναγκαίο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 24-07-16, 21:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορεις να το κανεις μονο απο περιεργεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό 100lt panvar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-09-15 16:32
Το πρώτο μου ενυδρείο... 100lt. NICKMAN Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 08-04-11 08:21
Φωτισμος ενυδρειου 100lt Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 29-10-10 00:20
Το Juwel Rio 180 High-Lite Κοινωνικο Φυτεμενο delta66 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 04-10-09 17:07
ΝΕΟ 100lt ενυδρειο loizos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-12-08 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11036 seconds with 14 queries