Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-05, 07:51
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Αδέλφια Χρόνια Πολλά, Χρειαζομαι τη βοηθεια σας,

Λοιπόν
Melanochromis auratus, ενήλικο 7 cm , αρσενικό.
Ενυδρείο 120 λτ με πληθυσμό 3 άτομα, αμμωνία 0 , νιτρικά τείνει στο 0, νιτράτης ελάχιστος (μετά από αλλαγή), ph 8.
Το πρόβλημα: ενώ μέχρι πριν 2 ημέρες ήταν φυσιολογικά τα χρώματα του , χθες ξαφνικά το πρωι άλλαξε χρώμα. Δυσκολο να σας μεταφέρω το χρώμα
θα σας μεταφέρω το σχόλια της κοπελιάς μου "μοιάζει σαν μία μπανανα που έχει μαυρίσει", είναι ακριβώς έτσι σαν μία μπανανα κατακίτρινη που έχει μείνει καιρο και έχει αρχισει να μαυρίζει .
Η συμπεριφορά του κανονικότατη.

Γνωρίζει κανένας κάτι ?

ευχαριστώ εκ'των προτέρων
wodan
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-05, 11:21
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

hello wodan,

αφου ειναι αρσενικο θα πρεπει να ειναι μαυρο ...Αμα τα χρωματα του ηταν σαν τις photo παρακατω και τωρα τα εχασε μπορει να οφειλετε σε πολλα.Μπορει καποιο ψαρι να τον ενοχλει αν και λιγο δυσκολο γιατι ειναι αρκετα αγριο.εχεις αλλο αρσενικο μεσα? εχεις αρκετες πετρες μεσα για να νιωθει ανετα?εξετασε ολες τις περιπτωσεις και δειξε μας καμια photo.( και κατι ασχετο )Τα melanochromis να ξερεις πως δεν ειναι και η πιο καλη επιλογη για 120 λιτρα..Εγω θα εβαζα μονο αυτο το ειδος στα λιτρα σου επειδη τα αλλα ψαρια λογικα θα δεινοπαθησουν..Τα αλλα 2 ψαρακια τι ειναι?


http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=750

(Στο url αυτο θπαρχει μαι photo ποθ λεγεται transforming male.για κοιτα μηπως μοιαζει με αυτο.)
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-05, 11:52
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

γεια σου inser
Λοιπόν μέσα είναι ακόμη ένα Labidochromis caeruleus και ένα δελφινάκι , όλα στο ίδιο μέγεθος.
Έχω τρείς μεγάλους βράχους λάβας, με 8-10 σπηλιές ο καθένας.
Φίλτρο με μεγαλη κυκλοφορία νερου.
Εχεις δίκιο είναι θηλυκό.
τι φταίει??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-05, 23:17
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Να μαι και εγω Λοιποοον φιλε wodan απο τα λεγομενα σου θα ηθελα να σου τονισω τα εξης απλα πραγματακια... 1) το αρσενικο Mel.auratus αν και κατα την γεννηση του εχει τα ιδια χρωματα με την θηλυκη (κυριως κιτρινο δηλαδη) κατα την ενηλικιωση του παρουσιαζει τα χρωματα οπως ακριβως τα περιγραφεις καταληγοντας τελικα σε ενα καθαρο και εντονο μαυρο, οποτε πιθανοτατα εχεις ενα φυσιλογικοτατο αρσενικο!... 2) δεν σκουραινει τα χρωματα του επειδη καποιο αλλο του κανει την ζωη δυσκολη αλλα και κατι τετοιο δεν θα ηταν ευκολο να συμβει, επειδη υπαρχουν μολις δυο ειδη (σε συνολο και των τριων λιμνων) που θεωρουνται πιο αγρια απο αυτα 3) Το συγκεκριμενο ειδος πρεπει να κρατειτε υπο μορφη γκρουπ μονο και με αναλογια ενος αρσ. με τεσσερις ή και περισσοτερες θηλ. 4) Η ιδια αναλογια ισχυει και για το Lab.caeruleus που ηδη εχεις... 5) Αν κρατησεις αυτα τα δυο ειδη και μαλιστα οπως ακριβως πρεπει, δηλαδη υπο μορφη γκρουπ δεν χωραει αλλο ειδος στο ενυδρειο σου! και... 6) Το δελφινι που αναφερεις (Cyrtocara moorii) ναι μεν μπορει να κρατηθει ΚΑΙ υπο την μορφη ζευγαριου αλλα οχι σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο! Λαβε απλα υπ οψιν σου οτι το αρσενικο φτανει σε τελικο μεγεθος τα 25-27 εκ. και οτι το μινιμουμ ενυδρειο για αυτα θα πρεπει να θεωρειται αυτο με τουλαχιστον 300 λιτρα χωρητικοτητα και μπολικο ελευθερο χωρο μπροστα για να κοβουν βολτες Για τα αλλα δυο ειδη που αναφερα στην αρχη χρειαζεσαι μπολικες πετρες και η λαβα δεν θεωρειται και οτι το καλυτερο για αυτα Φιλικα Στεφανος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-05, 07:46
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Αγαπητε stefane.f
μου έκανε τρομερη εντύπωση που άλλαξε το χρώμα του σέ ΜΙΑ μέρα
(Σαββατο ήταν κανονικό και την Κυριακή το βράδυ ήταν έτσι).
Όσο για το "δελφινάκι" δεν είναι αυτό που μου έδειξες, και πολυ θα ήθελα να ξέρω πιό είναι , γιατί δεν το ξέρω. Στο μαγαζι μου το είπαν δελφινάκι χωρις να ξέρουν το όνομά του & ότι φτάνει τα 10-12 εκ. (είναι μπλέ σκουρο προς μωβ, με κιτρινο το ραχαιο πτερυγιο , η ουρά του και τα πλαινα του πτερυγια).
Αλλά το πρόβλημά μου είναι το Melanochromis auratus.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-05-05, 08:30
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Μήπως αυτό που λες για δελφινακι είναι ΑΥΤΟ?
Όσο για το melanochromis μήπως είχες καιρό να κάνεις αλλαγή νερού και σου είχε κατέβει το Ph και είχαν ανέβει και λίγο τα νιτρικά σου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-05-05, 09:33
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Αγαπητέ jpatou
Εχεις δίκιο αυτό είναι το "δελφινάκι",(το δευτερο μονο που είναι πιο σκούρο), ευχαριστώ.
Τώρα για το άλλο ph έχω σταθερα 8 και νιτρικά ελάχιστα (κάνω αλλαγη καθε 15 μερες, 30%).

Δεν ξέρω τι να κάνω
Υπάρχει πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-05-05, 10:05
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Κατα την αποψη μου το μονο προβλημα που ισως εχεις ειναι να ειναι υβριδιο αλλα εμενα και παλι μου φαινεται φυσιολογικη συμπεριφορα αρσενικου.Το οτι πηρε χρωμα σε μια μερα για μενα δεν ειναι περιεργο.Με σιγουρια θα μπορουμε να μιλησουμε αν βγαλεις μια καλη photo οποτε κανε μια προσπαθεια για να καταληξουμε.Κρατα το πολυ 2 ειδη στο ενυδρειο σου και αυτα υπο την μορφη group για να δεις τις πραγματικες συμπεριφορες των ψαριων.
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-05, 07:34
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Mάλλον θα τρελαθώ τελείως
Ενας πετσοπας με ρώτησε πόσο την πήρα και πόσα εκατοστά , του είπα 7 ευρώ και ήταν 4-5 εκ. Και μου λέει : το ψάρι σου ήταν βαμμενο και ξέβαψε , οι φθηνές κιχλίδες ,λέει, είναι κακής ποιότητας και είναι όλες βαμμένες
Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-05, 10:20
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Αυτο που σου ειπε ο petshopas μπορει να ειναι αληθεια.Οταν λει βαψιμο μην νομιζεις πως γινετε με πινελα και νερομπογιες :P ταισμα με ορμονες ειναι.. Αλλα αφου δεν το ειδε απο κοντα το ψαρι δεν μπορει να ειναι σιγουρος ουτε αυτος.Ρε wodan γιατι δεν βγαζεις μια photo μηπως λυθει το προβλημα σου??
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-05-05, 23:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wodan
....οι φθηνές κιχλίδες ,λέει, είναι κακής ποιότητας και είναι όλες βαμμένες
Χα,χα,χα,χα,χα Jesus christ superstar !!!
Βάλε και Hummerite να μην σκουριαζει !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24966 seconds with 12 queries