Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 31-08-13, 01:52
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Νέος! (Δεν εχω ιδεα απο τιποτε)@

Καλησπερα, Παιδια κανουργιος εδω , δεν εχω ιδεα απο τιποτεεεε

Ελπιζω και προτίθεμαι να μαθω τα βασικα (δεν πεφτω στα βαθεια λογο ελειψεις χρονου )πως να μπορω να κουμανταρω ενα μικρο μικρο ενυδρειο .. ωστε να μεινουν ευχαριστημενοι οι κατοικοι του και εγω ο ιδιος



Μου αρεσει το design και εχω παραγγειλει το παρακατω ενυδρειο (30λιτρων ) δεν ξερω εναν εκανα καλα η όχι .(θα ερθει οπως το βλεπετε στην φωτο ) τα φυτα ειναι ψευτικα αν και δεν μου αρεσει το ψευτικο για αρχη θα τα αφησω και αργοτερα θα αφαιρεσω πραγματα.

τι χωραει μεσα σε αυτο ενυδρείο ?
Που μπορω να δω τι επιλογες εχω για ψαρακια ?
Μπορω να το βάλω στο δωματιο μου , δεν με πειραζει ο θορυβος (κοιμαμαι σαν ζωο !)?

Οπως Παντα
Να ευχαριστησω εκ το προτερων οποιος με βοηθησει
Περιμενω σχολια (Αρνητικα-Θετικά)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  429403147622945765_1d31c1be8085.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  52,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 10-10-13, 19:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
εννουσα ειναι στουσ 22 βαθμους ειναι καλο ?
εξαρταται.αν εχεις ψαρια μεσα,συνηθως δεν ειναιεπισης αν εισαι στο στρωσιμο,δεν το βοηθας.
με τι μετρας θερμοκρασια?
εχεις μεσα ψαρια?
τι ψαρια ειναι?
εχεις στρωσει το φιλτρο?
εχεις θερμαντηρα?

απαντα αυτα γι'αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-10-13, 00:56
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρταται.αν εχεις ψαρια μεσα,συνηθως δεν ειναιεπισης αν εισαι στο στρωσιμο,δεν το βοηθας.
με τι μετρας θερμοκρασια?
εχεις μεσα ψαρια?
τι ψαρια ειναι?
εχεις στρωσει το φιλτρο?
εχεις θερμαντηρα?

απαντα αυτα γι'αρχη
exo mesa 3 νέον kai 2 garidakia
θερμαντηρα δεν εχω
το ενυδρειο το δουλεψα 24 ωρες κανονικα , χωρις ψαρια και μερτα εβαλα οπως ελεγε ο κατασκευαστης
θερμοκρασια τι μετραω με θερμομετρο που εχο τοπο8ετησει
φιλτρο να στρωθει , what mean ?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-10-13, 02:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νεον σε 30 λιτρα?

Γιατι δε διαβαζεις προφιλ ψαριων πριν τα αγορασεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
θερμαντηρα δεν εχω
το ενυδρειο το δουλεψα 24 ωρες κανονικα , χωρις ψαρια και μερτα εβαλα οπως ελεγε ο κατασκευαστης

Συγνωμη δηλαδη αλλα εχω μια απορια, αφου εχεις το manual του "κατασκευαστη" και το ακολουθεις πιστα ασχετα με το τι γραφουμε εδω, ποιο ειναι το νοημα αυτου του ποστ? να μας μεταφερεις τις "οδηγιες του κατασκευαστη"?


Παράθεση:
φιλτρο να στρωθει , what mean ?
απο τα ποστς που αρχισες το 2009 σου εχουν πει επανελημενως και με links και με τα παντα, και για γλυκο νερο, και για θαλασσινο που σε ενδιεφερε.
Αν δεν εχεις ορεξη να διαθεσεις ελαχιστο χρονο να διαβασεις πεντε πραγματα για ποιο λογο αυτη η επιμονη να στησεις ενυδρειο?
Το συγκεκριμενο χομπυ ΔΕΝ ειναι για ολους! Απαιτει πολυ διαβασμα, αφοσιωση και διαθεση. Εσυ, δεν ξερω γιατι σου εχει καρφωθει τοσο η αποκτηση ενυδρειου, σε ολα σου τα ποστ και σε ολα σου τα μεχρι τωρα βηματα το φωναζεις οτι δεν εχεις καμια διαθεση να ασχοληθεις σοβαρα.
Δε μπορω να καταλαβω λοιπον γιατι αυτη η επιμονη. Η κατοχη ενυδρειου δε σε κανει ουτε ανωτερο ανθρωπο, ουτε τιποτα, απλα μια ασχολια ειναι για ανθρωπους που αγαπανε τον υδροβιο κοσμο και προσπαθουν να εξομοιωσουν ενα κομματι του μεσα στο σπιτι τους.
Εσυ αποδεδειγμενα δεν ανηκεις σε αυτους (οποιος βιαστει να πει οτι τον αποπαιιρνω ας διαβασει ολα του τα θεματα και μυνηματα ) οποτε για ποιο λογο να μπεις και εσυ σε ταλαιπωρια και εξοδα, και να βασανισεις καποιες ζωες που για σενα ισως δε σημαινουν και πολλα πραγματα, αλλα για τους λατρεις αυτης της ασχολιας σημαινουν παρα πολλα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 11-10-13 στις 02:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-10-13, 05:07
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Νίκο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-10-13, 08:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ομοιως.

Υπηρχε καιρος να ενημερωθεις για καποια πραγματα, οπως το βασικοτερο ολων, το στρωσιμο του ενυδρειου. Απο εκει και περα, η επιλογη ειναι δικη σου. Ή προχωρας με αυτο τον τροπο, δηλαδη τις οδηγιες του κατασκευαστη, με το τελος σου στο χομπι να ειναι αδοξο με τα απο καποιο καιρο με παρα πολλες απωλειες ψαριων, ή ακολουθεις τον σωστο τροπο του διαβασματος και της φροντιδας των κατοικων του ενυδρειου σου.

Δυστυχως (ή ευτυχως), το ενυδρειο δεν απαιτει απλα νερο για να ζησουν τα ψαρια. Θελει υπομονη και μελετη.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-10-13, 08:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
exo mesa 3 νέον kai 2 garidakia
θερμαντηρα δεν εχω
το ενυδρειο το δουλεψα 24 ωρες κανονικα , χωρις ψαρια και μερτα εβαλα οπως ελεγε ο κατασκευαστης
θερμοκρασια τι μετραω με θερμομετρο που εχο τοπο8ετησει
φιλτρο να στρωθει , what mean ?
"mean",οτι πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους,οπως σου ειπανε ολοι απτην αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-10-13, 11:17
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
"mean",οτι πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους,οπως σου ειπανε ολοι απτην αρχη
ok παιδια σας ευχατιστω πολυ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τα ποστς που αρχισες το 2009 σου εχουν πει επανελημενως και με links και με τα παντα, και για γλυκο νερο, και για θαλασσινο που σε ενδιεφερε.

στην αρχη του αρθρου μου μου ειχε αναφερει καποιος οτι ημουν απο το 2009 και εφαγε το καταλληλο στολισμα ,
οραια και τι ειναι αυτο κραξιμο , που κολαει το ενα με το αλλό , δεν χρειαζεταια να κραζετε , βλεπεις κατι απλα μην απαντας , μην μου πρειζετε τον ερωτα , ξερεις ρε φιλε εγω εαν εχω χρονο και τα λοιπά ,η τι προβλημα εχει ο καθενας , (κλασικα θα μου πεις εαν δεν εχεισ χρονο μην ασχολεισε ) , οκ μπορει να σκεφτομαι και λαθος πες το ποιο ηρεμα και ποιο πρεπων , οχι καθομαστε πισω μια οθονη κια ενα υπολογιστη και κραζουμε .

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΕΛΕΟΣ με λιγη κατανοηση δεν χαθηκε κανεις . ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Συγνωμη δηλαδη αλλα εχω μια απορια, αφου εχεις το manual του "κατασκευαστη" και το ακολουθεις πιστα ασχετα με το τι γραφουμε εδω, ποιο ειναι το νοημα αυτου του ποστ? να μας μεταφερεις τις "οδηγιες του κατασκευαστη"?
εξοργιστικατε που εβαλα ψαρια , τι να κανω εχω φιλους και μου τα φεραν δωρο , θα τους ελεγα οχ συγνωμη δεν μπορω πηγαινετα πισω .

η φραση manual κατασκευαστη ηταν λαθος . και ποιοσ σας ειπε οτι το ακολουθο πιστα , χαιρω πολυ και παλιοτερα στο petshop ελεγε '' 30 litra παρα πολα μπορεισ να βαλεις καμια 10αρια ) εγω ελεγα ειναι λαθος ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 11-10-13 στις 11:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-10-13, 11:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω φιλους και μου τα φεραν δωρο , θα τους ελεγα οχ συγνωμη δεν μπορω πηγαινετα πισω .
ΝΑΙ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-10-13, 11:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανεις λαθος,δεν ειναι κραξιμο.αλλα ρωτας,σου απανταμε ολοι,και τελικα κανεις το δικο σου.οποτε δεν εχει νοημα το θεμα.μιλωντας για μενα παντα,εδω δεν ειμαι γιατι με νοιαζει ο καθενας που μπαινει και ρωταει,αλλα γιατι με νοιαζουν τα ψαρια.τωρα αν με πολλους συμφωνουμε και εχουμε κοινο χομπι,ακομα καλυτερα.

η απαντηση στο ερωτημα σου,ειναι ναι,θα μπορουσες να πεις σε οποιον σου εκανε το δωρο,οτι δεν εισαι ετοιμος να δεχτεις ψαρια ακομα,και ειναι κριμα να βασανιστουνε.αν δεν ηθελες με κανενα τροπο να το κανεις αυτο,θα μπορουσες (αν ειχες διαβασει τα υπομνηματα), να βαλεις μια αγγελια και να ζητησεις μπολι επειγοντως,ωστε να μην εχουν σοβαρο αμεσο προβλημα τα ψαρια.

αντι γιαυτο,ενω εχουμε ξεκινησει ολοι και απανταμε με μονο σκοπο να βοηθησουμε καταρχην τα ψαρια και μετα εσενα, μας τη λες κιολας γιατι "κραζουμε".

εσυ τι θα εκανες?δε θα "εκραζες"?

βαλε λοιπον αγγελια τωρα που εχεις τα ψαρια γραφοντας την περιοχη σου,μηπως βρεθει καποιος να σου δωσει,και αφου μπολιασεις το φιλτρο σου,κατσε διαβασε το προφιλ των ψαριων σου για να δεις γιατι εκανες λαθος που τα δεχτηκες.
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/

κιεμενα μπορει να μου φερουνε μια φωκια δωρο,αλλα δε σημαινει οτι θα τη δεχτω κιολας.

απτην αρχη ειπαμε οτι τα 30 λιτρα ειναι δυσκολα στη συντηρηση.δεν το ακουσες.
σου ειπαμε να διαβασεις τα υπομνηματα,δεν το ακουσες.
σου ειπαμε να μη βιαστεις να βαλεις ψαρια και να διαβασεις,δεν το ακουσες.

σε 15-20 μερες θα ανοιξεις θεμα και θα λες βοηθηστε πεθαινουν τα ψαρια μου.

παρε και θερμαντηρα τωρα που πηρες τα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-10-13, 14:36
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε και θερμαντηρα τωρα που πηρες τα ψαρια...
πηρα και ειναι μεσα ,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξαρταται.αν εχεις ψαρια μεσα,συνηθως δεν ειναιεπισης αν εισαι στο στρωσιμο,δεν το βοηθας.
με τι μετρας θερμοκρασια?
εχεις μεσα ψαρια?
τι ψαρια ειναι?
εχεις στρωσει το φιλτρο?
εχεις θερμαντηρα?

απαντα αυτα γι'αρχη
*εχω βαλει θερμαντηρα και τον εχω βαλε ιστου 25 βαθμους , σιγα σιγα απο 22 που ηταν ανεβει 23-24 .
*μολις τωρα εκανα τεστ ΝΟ2 και μου βγηκε 0ppm
*ΑΜΜΟΝΙΑ 0,20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη googlino : 11-10-13 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-10-13, 14:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα ανεβει κιαλλο η αμμωνια και σε λιγο καιρο θα εχεις και νιτρωδη.

μεχρι να βρεις μπολι να μπολιασεις το φιλτρο σου,

1)βαλε αεραντλια να δουλευει η ανεβασε την εξοδο του φιλτρου σου να αναταρασει καλα την επιφανεια.καλυτερα ειναι να κανεις και τα δυο.
2)ταισμα μια φορα ελαχιστο,καθε 3 μερες.
3)αλλαγες νερου 15 λιτρα καθε μερα με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου,αποχλωριωμενο με αντιχλωριο και εισαγωγη στο ενυδρειο αργα.μισαωρο τουλαχιστον.
4)παρε αντιχλωριο seachem prime και ξεκινα να ριχνεις μεσα μια δοση για καθε 1mg αμμωνιας που μετρας καθε φορα.ξεκινα με μονη δοση απο σημερα.
5)μετρησεις κανε καθημερινα.
6)κανονισε το ταισμα (αυτο το ελαχιστο)να το κανεις πριν απτην αλλαγη νερου.
7)βαλε αγγελια για μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-10-13, 15:18
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Μια και είσαι νέος, αν υποθέσουμε πως το φίλτρο και ο θερμοστάτης λειτουργούν κανονικά και αλλάζεις το 10% του νερού ανά εβδομάδα οι επιλογές είναι σαφείς.

5-7 Danio rasbora. Μικρά σμηνόψαρα που με την κίνησή τους θα κρατάνε το ενυδρείο σε κέφια. Είναι ανθεκτικά στα πάντα και την βγάζουν κότσι με βασικές τροφές.

3 Corydoras sp. γιατί είναι υπέροχα και θέλεις και κάτι για τον βυθό.

2-3 Otocinclus affinis αλλά θα χρειαστούν ή λίγο τροφή για φυτοφάγα σε μορφή ταμπλέτας ή μια ροδέλα στρογγυλή ελαφρά βραστό κολοκύθι κάθε δυο μέρες. Βγάζεις ότι περισσέψει από την πρώτη νύχτα.

Εναλλακτικά για τους Ottocinclus μια Farlovela Acus. Ίδιες απαιτήσεις με τους Ότο.

Μπορείς να βάλεις μέχρι 5 μικρογαρίδες.

Αυτά είναι το πάνω όριο αν τα κάνεις όλα τέλεια.

Αλλιώς

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, Παιδια κανουργιος εδω , δεν εχω ιδεα απο τιποτεεεε

Ελπιζω και προτίθεμαι να μαθω τα βασικα (δεν πεφτω στα βαθεια λογο ελειψεις χρονου )πως να μπορω να κουμανταρω ενα μικρο μικρο ενυδρειο .. ωστε να μεινουν ευχαριστημενοι οι κατοικοι του και εγω ο ιδιος



Μου αρεσει το design και εχω παραγγειλει το παρακατω ενυδρειο (30λιτρων ) δεν ξερω εναν εκανα καλα η όχι .(θα ερθει οπως το βλεπετε στην φωτο ) τα φυτα ειναι ψευτικα αν και δεν μου αρεσει το ψευτικο για αρχη θα τα αφησω και αργοτερα θα αφαιρεσω πραγματα.

τι χωραει μεσα σε αυτο ενυδρείο ?
Που μπορω να δω τι επιλογες εχω για ψαρακια ?
Μπορω να το βάλω στο δωματιο μου , δεν με πειραζει ο θορυβος (κοιμαμαι σαν ζωο !)?

Οπως Παντα
Να ευχαριστησω εκ το προτερων οποιος με βοηθησει
Περιμενω σχολια (Αρνητικα-Θετικά)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-10-13, 17:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων

στην αρχη του αρθρου μου μου ειχε αναφερει καποιος οτι ημουν απο το 2009 και εφαγε το καταλληλο στολισμα ,

ωπα ρε μεγαλε, ενταξει τον εβαλες στη θεση το?
Αυτο μονο εσυ το ειδες

Παράθεση:
οραια και τι ειναι αυτο κραξιμο , που κολαει το ενα με το αλλό , δεν χρειαζεταια να κραζετε , βλεπεις κατι απλα μην απαντας , μην μου πρειζετε τον ερωτα , ξερεις ρε φιλε εγω εαν εχω χρονο και τα λοιπά ,η τι προβλημα εχει ο καθενας

ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ!!!!!!!






Παράθεση:
, (κλασικα θα μου πεις εαν δεν εχεισ χρονο μην ασχολεισε ) , οκ μπορει να σκεφτομαι και λαθος πες το ποιο ηρεμα και ποιο πρεπων , οχι καθομαστε πισω μια οθονη κια ενα υπολογιστη και κραζουμε .

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΕΛΕΟΣ με λιγη κατανοηση δεν χαθηκε κανεις . ..

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ PRIVATE ΨΕΚΑΣΤΗΡΙ...

Σιγα μη διαμαρτυρηθεις οτι σε εθιξα κι απο πανω που ερχεσαι, ρωτας ενα σωρω πραγματα, παιρνεις ενα σωρω απαντησεις και μαλιστα εντελως ΔΩΡΕΑΝ, ενα σωρω ανθρωποι καθησαν και σπαταλησαν το χρονο τους για να σε βοηθησουν να αποφυγεις τις μαλ....ες κι εσυ πετας ολες αυτες τις συμβουλες στα σκουπιδια και κανεις του κεφαλιου σου, κι ερχεσαι κι απο πανω και το λες.


Παράθεση:
εξοργιστικατε που εβαλα ψαρια , τι να κανω εχω φιλους και μου τα φεραν δωρο , θα τους ελεγα οχ συγνωμη δεν μπορω πηγαινετα πισω .
ΕΝΩΕΙΤΑΙ!
Δηλαδη αν οι φιλοι σου σου φερναν κι εναν ελεφαντα θα τον κραταγες για να μη τους προσβαλεις?




Τεσπα, ας μην το κουραζω αλλο, ειναι κριμα τα ψαρακια βεβαια, αλλα εμεις τουλαχιστ προσπαθησαμε, εσυ κανε οτι θες, οτι γραφει το manual, οτι θελουν οι φιλοι σου και τεσπα οτι σου κατεβει...


ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΜΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ, Αν ηταν φυσιολογικοτερες (τουλαχιστο Χ10 ) δε θα ειχαμε τετοια ευτραπελα






Ζωη σε μας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-10-13, 17:09
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωπα ρε μεγαλε, ενταξει τον εβαλες στη θεση το?
Αυτο μονο εσυ το ειδες




ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ ΜΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ!!!!!!!









ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ PRIVATE ΨΕΚΑΣΤΗΡΙ...

Σιγα μη διαμαρτυρηθεις οτι σε εθιξα κι απο πανω που ερχεσαι, ρωτας ενα σωρω πραγματα, παιρνεις ενα σωρω απαντησεις και μαλιστα εντελως ΔΩΡΕΑΝ, ενα σωρω ανθρωποι καθησαν και σπαταλησαν το χρονο τους για να σε βοηθησουν να αποφυγεις τις μαλ....ες κι εσυ πετας ολες αυτες τις συμβουλες στα σκουπιδια και κανεις του κεφαλιου σου, κι ερχεσαι κι απο πανω και το λες.




ΕΝΩΕΙΤΑΙ!
Δηλαδη αν οι φιλοι σου σου φερναν κι εναν ελεφαντα θα τον κραταγες για να μη τους προσβαλεις?




Τεσπα, ας μην το κουραζω αλλο, ειναι κριμα τα ψαρακια βεβαια, αλλα εμεις τουλαχιστ προσπαθησαμε, εσυ κανε οτι θες, οτι γραφει το manual, οτι θελουν οι φιλοι σου και τεσπα οτι σου κατεβει...


ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΜΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ, Αν ηταν φυσιολογικοτερες (τουλαχιστο Χ10 ) δε θα ειχαμε τετοια ευτραπελα






Ζωη σε μας


ευχαριστω ολα τα παιδια ,(kgf12345, ineth κ.τλ) που μου απαντησαν ειτε θετικα ειτε αρνητικα μερικοι αλλοι , απλα οσο αναφορα για τον επανω κυριο , ενταξει μην το κανεις ολοκληρο θεμα , κανουμε λαθοι , απλα επειδη τα ξερεις καλα μην εισαι και απο πανω και να μαθεις να ακους και μαλακιες που θα σου συκωθει η τριχα . σε τοσα προηγουμενα μηνηματα το παραδεχομαι , τι θα γινει τωρα δηλαδη καταλαβαινβω γενικα , εσεις οι 40αρηδες απο οτι καταλαβα απ οτην ηλικια σου και τις αποψη σου καπως κλασικες , εχω τα μισα χρονια τι να κανω , απλα γενικα για τις τιμες των ψαριων καποιοι σαν εσενα σε ολα τα ειδη εππαγγελματων , εχουνε καταστρεψει την αγορα αλλα τεσπα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-10-13, 17:20
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Googlino o nick74 εχει δικιο σε αυτα που λεει.Απλα ο τροπος που τα λεει ειναι λιγο ιδιαιτερος.Το χομπυ θελει διαβασμα και κυριως υπομονη.Ενταξει καταλαβαινουμε ολοι τον ενθουσιασμο σου μιας και ολοι απο εδω μεσα ετσι ημασταν στην αρχη.Θελουμε λιγοτερο ενθουσιασμο και περισσοτερο διαβασμα.Τα ψαρια και για εμενα κακως τα δεχτηκες.Καλο θα ειναι να τα πας πισω και να διαβασεις τα υπομνηματα των αρχαριων ωστε να στησεις ενα υγιες και σωστο ενυδρειο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-10-13, 17:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φίλε googlino
όσοι ασχολήθηκαν για να απαντήσουν στις ερωτήσεις σου απο το 2009 μέχρι σήμερα,
το έκαναν για να σε βοηθήσουν,
απαντώντας ξανά και ξανά σε πράγματα χιλιοειπωμένα εδώ μέσα (με μια απλή αναζήτηση θα τα έβρισκες όλα).
Παρόλα αυτά βλέπω μια αγνωμοσύνη
Κανείς δεν έχει όρεξη να "του πρήζουν τον έρωτα" ή "να μάθει να ακούει μαλακίες" (όπως λες).

Κι επειδή εγώ έχω λιγότερες ανοχές από τους "40άρηδες" που αναφέρεις,
αν και μιλάω περισσότερο ευγενικά στους 24άρηδες σαν κι εσένα,
έχεις κάρτα δώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-10-13, 18:41
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε googlino
όσοι ασχολήθηκαν για να απαντήσουν στις ερωτήσεις σου απο το 2009 μέχρι σήμερα,
το έκαναν για να σε βοηθήσουν,
απαντώντας ξανά και ξανά σε πράγματα χιλιοειπωμένα εδώ μέσα (με μια απλή αναζήτηση θα τα έβρισκες όλα).
Παρόλα αυτά βλέπω μια αγνωμοσύνη
Κανείς δεν έχει όρεξη να "του πρήζουν τον έρωτα" ή "να μάθει να ακούει μαλακίες" (όπως λες).

Κι επειδή εγώ έχω λιγότερες ανοχές από τους "40άρηδες" που αναφέρεις,
αν και μιλάω περισσότερο ευγενικά στους 24άρηδες σαν κι εσένα,
έχεις κάρτα δώρο.



Δεν ειμαι κανένας των σπηλαίων . Καλη διάθεση να υπάρχει , και δεν υπάρχει λόγος να τσακονομαι. ΣΥΓΝΩΜΗ Παιδιά απο όλους απλα το τράβηξα και με πείραξε ο τρόπος μου του τα εσουρε χύμα, ()
Απλα αυτοί που ειναι έμπειροι ας ρίχνουν λιγο νερό στο κρασί τους .
Ειλικρινά σας ευχαριστω και ας το κλείσουμε το θέμα εδω .
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-10-13, 19:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,απο μενα εχει κλεισει το θεμα,το ζητημα ειναι να σωθουνε τα ψαρια.

θεωρω οτι σε νοιαζει το να ζησουν τα ψαρια,αλλιως δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε.(γιατι τοχουμε ακουσει κιαυτο στο παρελθον)

εφοσον λοιπον σε νοιαζει,το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα πας σε ενα πετσοπ και να τα δωσεις.δωστα ακομα και δωρεαν αν δεν μπορουνε να στα κρατησουνε μεχρι να ετοιμαστει το ενυδρειο σου.

ετσι κιαλλιως,τσαμπα τα πηρες και δεν ειναι και τοσο ακριβα,1 ευρω το καθενα εχει,αντε να χασεις 5 ευρω στη χειροτερη περιπτωση.αλλα τοτε θα εχεις και το χρονο και τη δυνατοτητα να ψαχτεις,να διαβασεις, και να στησεις το ενυδρειο σου οπως πρεπει για να μην εχεις προβληματα ουτε εσυ ουτε τα ψαρια.


αυτη ειναι η καλυτερη λυση.

η δευτερη καλυτερη ειναι να ζητησεις μπολι και να μπολιασεις το φιλτρο σου ωστε να μην καουνε απτην αμμωνια.
σαυτη την περιπτωση,θα στρωσεις μεν το φιλτρο αμεσα και δεν θαχουνε προβλημα τα ψαρια,αλλα στο τελος θα εχεις δυο ψαρακια που θελουνε ομαδα απο 8 ατομα και πανω για να ζησουνε σωστα,μαλακο νερο σε σχεση με το σκληρο που βγαζουν οι περισσοτερες βρυσσες στην αθηνα,μεγαλυτερο μηκος ενυδρειου,σταθερες συνθηκες (οπως και ολα τα αλλα ψαρια)και γενικα ενυδρειο στημενο οπως το χρειαζονται,με επαρκη φιλτρανση,ταισμα,καθαρο νερο με τα χαρακτηριστικα που θελουνε τα ψαρια κλπ.μπορεις να τα προσφερεις αυτα?

αν το ενυδρειο σου ητανε μεγαλυτερο,τα προβληματα θα ητανε μικροτερα,γιατι σε περισσοτερο νερο κρατας πιο ευκολα σταθερες συνθηκες.η συγκεντωση της αμμωνιας θα ητανε επισης μικροτερη,αλλα θα εξακολουθουσε να ειναι επικινδυνη.οτιδηποτε πανω απο 0 ειναι επικινδυνο.


η τριτη και χειροτερη επιλογη ειναι αυτο που κανεις τωρα,δηλαδη να στρωθει το ενυδρειο με τα ψαρια που εχεις,αναγκαζοντας τα να ζησουν για ενα μηνα μεσα στα σκ...α τους,η αμμωνια να καψει βραγχια,συκωτια,και γενικως οτι οργανο εχουν στο σωμα τους,και καποια στιγμη αν επιζησουν απο ολα αυτα,να πεθανουν γιατι ταλαιπωρηθηκανε πολυ.

διαλεγεις και παιρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-10-13, 04:33
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου ...Και εγώ προσωπικά όταν μου χάρισαν το ενυδρείο πριν 10 χρόνια έτσι ενθουσιώδης ήμουν και έκανα τα λάθη που έκανα.

Το γεγονός όμως ότι έχω ενυδρείο 10 χρόνια δεν με κάνει και έμπειρο.
Να σου ομολογήσω ότι το 90% από αυτά που ξέρω (και είμαι ακόμα στην αρχή) τα έμαθα βγάζοντας τα μάτια μου στο διάβασμα τον τελευταίο 1 μήνα που γράφτηκα στο φόρουμ και γενικότερα ψάχτηκα στο internet.

Για αυτό και οι συμβουλές όλων να διαβάσεις κάποια πράγματα. Νομίζω και ο ενθουσιασμός σου θα συμβάλει θετικά σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να το βάλω στο δωματιο μου , δεν με πειραζει ο θορυβος (κοιμαμαι σαν ζωο !)?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
koita sto domatio exo olo to bradi anoikto pc kai den me enoxlei ,, diladi 8a einia poio megalos 8oribos ????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
1)θέλω ενα ενυδρείο για το δωματιό μου τι μου πρωτείνετε εως 120 λίτρα ... ?
2)εαν το βάλω δεν θέλω να ακούγετε τίποτα , ακομα και ο θώρηβος ενος υπολογιστή με ενοχλει.
Μια μικρή απορία ... Τι από τα 3 ισχύει ??? γιατί μπερδεύτηκα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-10-13, 19:07
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου ...Και εγώ προσωπικά όταν μου χάρισαν το ενυδρείο πριν 10 χρόνια έτσι ενθουσιώδης ήμουν και έκανα τα λάθη που έκανα.

Το γεγονός όμως ότι έχω ενυδρείο 10 χρόνια δεν με κάνει και έμπειρο.
Να σου ομολογήσω ότι το 90% από αυτά που ξέρω (και είμαι ακόμα στην αρχή) τα έμαθα βγάζοντας τα μάτια μου στο διάβασμα τον τελευταίο 1 μήνα που γράφτηκα στο φόρουμ και γενικότερα ψάχτηκα στο internet.

Για αυτό και οι συμβουλές όλων να διαβάσεις κάποια πράγματα. Νομίζω και ο ενθουσιασμός σου θα συμβάλει θετικά σε αυτό.







Μια μικρή απορία ... Τι από τα 3 ισχύει ??? γιατί μπερδεύτηκα

μιλας για 4 χρονια πισω, (48 μηνες )

*εχω αλλαξει πολη
*εχω αλλαξει σπιτι
*εχω αλλαξει δωματιο
*εχω αλλαξει αποψεις
*εχω αλλαξει οικονομικη δυνατοτητα
*εχω αλλαξει ηλικια


αυτα τα λιγα , ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-10-13, 19:39
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλας για 4 χρονια πισω, (48 μηνες )

*εχω αλλαξει πολη
*εχω αλλαξει σπιτι
*εχω αλλαξει δωματιο
*εχω αλλαξει αποψεις
*εχω αλλαξει οικονομικη δυνατοτητα
*εχω αλλαξει ηλικια
Αφού έχεις αλλάξει πόλη λογικό να έχεις αλλάξει και σπίτι και δωμάτιο (εκτός αν έμενες σε τροχόσπιτο θα μπορούσες να έχεις το ίδιο δωμάτιο και το ίδιο σπίτι σε διαφορετικές πόλεις ). Αλήθεια αλλάζοντας δωμάτιο - σπίτι - πόλη, αλλάζει και το πως ακούμε???

Απόψεις όλοι αλλάζουμε.. Αυτό όμως που κολλάει με τον ύπνο ??? εκτός αν ο ύπνος είναι άποψη και όχι ανάγκη.

Οικονομική δυνατότητα θεωρώ ότι το 95% των Ελλήνων έχει αλλάξει τα 4 τελευταία χρόνια, αλλά αυτό που κολλάει με τον ύπνο ??

Μεγαλώνοντας ξέρω (αν κρίνω από μένα και τους γνωστούς μου) παραξενεύεις, οπότε αν πριν κοιμόμουνα σαν ζώο όπως λες με τα χρόνια μπορεί να αρχίσω να ενοχλούμε. Το αντίθετο δεν το έχω ακούσει εκτός αν χάσω κάποιο ποσοστό της ακοής μου με τα χρόνια. (Μπορεί και να κάνω λάθος )

Τα δύο post που λες ότι έχεις pc στο δωμάτιο και δεν σε ενοχλεί και στο άλλο, ότι και ο θόρυβος ακόμα και ενός pc σε ενοχλεί έχουν διαφορά κάτι μέρες όχι 4 χρόνια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα λιγα , ευχαριστω
Αυτά τα λίγα, Παρακαλώ
------------------------------
Υ.Γ Σου απάντησα μόνο και μόνο μην βγάλεις την λανθασμένη εντύπωση ότι με έβαλες στη θέση μου, όπως θεώρησες με κάποιον άλλο ποιο πάνω
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-10-13, 21:48
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παιδιά βλέπετε σπαταλατε σάλιο άσκοπα !!! Γιατί δε σταματάτε απλά ???
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-10-13, 22:07
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Χαρά στην υπομονή σας... Εξ αρχής φαινόταν απότομος και είχε ένα αυθάδες ύφος. Και μόνο που είχε διάστημα ~1 μήνα από την παραγγελία για διάβασμα (ας αγνοήσουμε τα 4 έτη απουσίας) και δε διάβασε ούτε στιγμή, τι να αναλύσουμε;
Όλοι έχουν την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν και τους απορρίπτεις, γιατί; Μην περιμένεις έτοιμη τροφή, δε βρίσκεσαι στη σχολική τάξη.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-10-13, 01:51
googlino Ο χρήστης googlino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2009
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρά στην υπομονή σας... Εξ αρχής φαινόταν απότομος και είχε ένα αυθάδες ύφος. Και μόνο που είχε διάστημα ~1 μήνα από την παραγγελία για διάβασμα (ας αγνοήσουμε τα 4 έτη απουσίας) και δε διάβασε ούτε στιγμή, τι να αναλύσουμε;
Όλοι έχουν την καλή διάθεση να σε βοηθήσουν και τους απορρίπτεις, γιατί; Μην περιμένεις έτοιμη τροφή, δε βρίσκεσαι στη σχολική τάξη.

Όχι ρε φίλε θα κάθομαι να μου την λέει ο καθένας . Στα προηγούμενα μηνύματα σας ευχαρίστησα όλους . Για την βοήθεια ! Και πετάγεται ο καθένας και λέει το μακρι και το κοντό του, ενώ έχω κλείσει το θέμα αυτό ,

Βασιλακη δεν το καταλαβαίνεις , μετα πάμε σε
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-10-13, 03:11
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Φίλε.googlino.σορρυ που.στο λέω αλλά η μάλλον δεν.συνειδητοποιείς τι γράφεις η απλα γράφεις χωρίς να.σκέφτεσαι !!! Εδώ είναι φόρουμ ενυδρειακο θα ακούσεις.πολλά !!! Τα παιδιά προσπάθησαν να σε βοηθήσουν αλλά με.αυτά που γράφεις φίλε ειλικρινά δε ξέρω τι να πω!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-10-13, 04:19
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ρε φίλε θα κάθομαι να μου την λέει ο καθένας . Στα προηγούμενα μηνύματα σας ευχαρίστησα όλους . Για την βοήθεια ! Και πετάγεται ο καθένας και λέει το μακρι και το κοντό του, ενώ έχω κλείσει το θέμα αυτό ,

Βασιλακη δεν το καταλαβαίνεις , μετα πάμε σε
Λοιπών επειδή μάλλον έχεις παρεξηγήσει μερικά πραγματάκια για πάμε να στα κάνω ποιο ξεκάθαρα...και ας είμαι μέλος του φόρουμ κάτι μέρες

Και στο δικό μου πρώτο ποστ αλλά και στα άλλα που παρεξηγήθηκες δεν πεταχτήκαμε αυτοβούλως ... Εσύ ζήτησες βοήθεια.... Στο δικό μου μάλιστα ποστ σου περιγράφω σε 2 γραμμές τα δικά μου λάθη...Για να σου δώσω να καταλάβεις να μην κάνεις και εσύ τα ίδια λάθη με μένα... Απλά εσύ θεώρησες σωστό να απαντήσεις μόνο στην απορία μου με τον τρόπο που απάντησες και για αυτό η απάντηση που έλαβες....

Στη ζωή φίλε μου η δράση έχει και αντίδραση... Εσύ ανέβασες του τόνους όχι εγώ ή κάποιος άλλος....

Μπήκα στο "τρυπάκι" να διαβάσω όλα σου τα ποστ μόνο και μόνο για να καταλάβω τι ακριβώς θες...

Τι κατάλαβα ?
Ότι θέλεις ένα ενυδρείο έστω και 30 λίτρα (Ενυδρείο να ναι και ότι να ναι).... Δεν θες να ασχολείσαι πολύ .... Θες να διαθέσεις ελάχιστα χρήματα.... Δεν γουστάρεις να διαβάσεις πολλά για αυτό το χόμπι .... Θες να σου πουν ποιο ειδικοί τι να κάνεις .... Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τίποτα από τα παραπάνω... Αυτά θες να κάνεις και ΜΑΓΚΙΑ σου...

Αντί λοιπόν να μπεις και να πεις παιδιά (ξέρω ότι είναι λάθος) αλλά αυτά θέλω να κάνω για αρχή (γιατί μέχρι εκεί μπορώ ή θέλω, αλλά από την άλλη το έχω κ@@α το ενυδρείο) όποιος θέλει ας μου πει 2-3 πράγματα ...

Αρχίζεις τις δικαιολογίες και εκνευρίζεις τους άλλους γιατί καταλαβαίνουμε όλοι, ότι άλλα θες και άλλα λες μπας και ''τσιμπήσεις'' καμία απάντηση από αυτά που πραγματικά θες.
Είπαμε δεν θες να διαβάσεις και θες να αφιερώσεις ελάχιστο χρόνο... Στο λέω πάλι..... ΜΑΓΚΙΑ σου απλά πες το.

Σου λένε 30 λίτρα είναι πολύ λίγα ακύρωσε την παραγγελία και πάρε τουλάχιστον 60 (Δεν μπαίνεις στο κόπο να απαντήσεις καν)
Πες αυτό μ αρέσει, μέχρι εκεί σηκώνει η τσέπη μου, αυτό χωράει στο δωμάτιο μου, πες για ποιο λόγο θα πάρεις το συγκεκριμένο ενυδρείο... Υποστήριξε με αλήθειες τη απόφαση σου ρε αδελφέ (αντ΄αυτού σιωπή).

Σου λένε όλοι διάβασε τα υπομνήματα για αρχαρίους. (λες έχω ξεκινήσει) Ενώ όλοι μετά καταλαβαίνουμε ότι δεν το έχεις κάνει όταν λες αυτό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από googlino Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλτρο να στρωθει , what mean ?
Πες είναι πάρα πολλά από που να ξεκινήσω, πες δεν έχω χρόνο, πες στην τελική δεν γουστάρω να διαβάσω... (¶μα έβλεπα εγώ κάτι τέτοιο ειλικρινά μπορεί τους άλλους να τους εκνεύριζες αλλά εγώ θα σου έλεγα 1-2 πράγματα ... Γιατί γενικά κάτι παθαίνω όταν βλέπω ΝΤΟΜΠΡΟΥΣ) Αυτούς δηλ. που λένε ορθά κοφτά, Αυτό θέλω και αυτό μπορώ.

Πριν ακόμα παραλάβεις το ενυδρείο σου λένε μην βάλεις ψάρια....
Αυτό δεν το συζήτησες με τους φίλους σου ???? Ότι παιδιά σε ένα φόρουμ μου είπαν να μην βάλω ψάρια αμέσως ?? Παρά μόνο τους είπες παιδιά περιμένω ενυδρείο ???
Πες την ΑΛΗΘΕΙΑ δεν τρώνε κουτόχορτο οι άλλοι... Πες ναι παιδιά από το 2009 έχω κολλήσει με τα ενυδρεία και επιτέλους μετά από 4 χρόνια κατάφερα να το κάνω πραγματικότητα και για αυτό δεν κρατήθηκα και πήγα και πήρα ψάρια τώρα τι κάνω.... Πάλι εγώ αυτό θα το εκτιμούσα και θα σου έστελνα πμ που είσαι να σου δώσω μπόλι και ας μην ξέρεις τι είναι αυτό, και θα ανακάλυπτες και μόνος σου στην πορεία ότι τα ψάρια που πήρες δεν κάνουν για αυτό το ενυδρείο... Δεν θα καιγόντουσαν τουλάχιστον από την αμμωνία.

¶ρα λοιπόν εσύ λες το μακρύ σου και το κοντό σου και όχι την ΑΛΗΘΕΙΑ. Και όχι όλοι εμείς οι υπόλοιποι που απαντάμε σε ένα δημόσιο φόρουμ που σύμφωνα κιόλας με τα λεγόμενα σου πρέπει να πάρουμε και την άδεια σου να απαντήσουμε, γιατί εσύ το έληξες το θέμα.

--------------------------------------

Υ.Γ Μπορώ να σου απαντάω μέχρι και για 5 χρόνια (καλά να είμαστε όλοι)άμα βλέπω ότι άλλα λες και άλλα εννοείς ... Έχω γαϊδουρινή υπομονή...
Οπότε κάνε νέο ποστ ΠΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι θες και αν δεν βρεθεί άλλος ποιο έμπειρος,γιατί τους έχεις δικαιολογημένα εκνευρίσει εξαιτίας όλων όσων σου ανέφερα, εδώ είμαι εγώ να σε βοηθήσω με τις ελάχιστες γνώσεις μου..
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-10-13, 04:37
Το avatar του χρήστη aqua jimmy
aqua jimmy Ο χρήστης aqua jimmy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2013
Περιοχή: peiraia
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

ΛοΛ XD
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-10-13, 07:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Δεν νομίζω πως προσφέρουν κάτι τα συγκεκριμένα ποστς...

Ο καθένας γράφει και λέει αυτά που θεωρεί σωστά. Εφόσον παραμένουν στα ενυδρειακά, νομίζω είναι αποδεκτά

Πλέον όμως έχουν γίνει... (κοινώς : Αντε γεια!!!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-10-13, 09:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@sofos76

+1 για το σκεπτικο

@Googlino

τι φιλτρο εχει το ενυδρειο σου?βαλε μια φωτο του ενυδρειου και γραψε και μαρκα και μοντελο του ενυδρειου να το δουμε.
γραψε και την περιοχη σου,η αν δεν θελεις να τη γραψεις εδω,στειλε μου ενα πμ να δω που εισαι,μηπως μπορω να σου δωσω εγω μπολι.
καντα γρηγορα αυτα,μπας και σωσουμε τα ψαρια.
φτασαμε τις 2 σελιδες και δουλεια δεν εχει γινει.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 13-10-13, 10:37
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ηρεμήστε....ταράζουμε τα ψάρια μας...
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εχει κανεις ιδεα? ignatios1993 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 17-07-12 22:35
Ιδεα μου ή οχι? elpar19 Ζωοτόκα 2 19-12-08 22:53
Τρελη ιδεα ! livel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 09-12-05 09:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12355 seconds with 14 queries