Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-13, 20:32   #1
Ενυδρείο 25-30 λύτρων
 
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras
Member
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-13, 20:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας....Είμαι αρχάριος στο θέμα των ενυδρείων(ασχολούμαι με ψάρια μόνο 1,5 χρόνο) και δεν έχω ψαχτεί αρκετά.Έχω ενυδρείο 15 lt με φυτά,διακόσμηση,βασικό εξοπλισμό και 3 ψάρια ( 2χ γκάμπι , 1χ γατόψαρο).Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να φτιάξω μόνος μου ενυδρείο(γιατί θα μου έρθει ποιο οικονομικό και θα μπορώ να το κάνω και στις διαστάσεις που επιθυμώ)γι'αυτό θα ήθελα να μάθω:

1) Ποιες είναι οι διαστάσεις ενός ενυδρείου 25-30 lt(μήκος χ, ύψος χ,πλάτος χ)?
2) Πόσο περίπου θα μου κοστίσουν τα τζάμια?



Εμφανίσεις: 11200
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-13, 20:44
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

30χ30χ30 σου βγαινει 27 λιτρα και δεν πιστευω να πανε τα τζαμια πανω απο 10-15 ευρω.
γιατι ομως να το κανεις τοσο μικρο??
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-13, 20:53
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ.Για αρχή καλό μου φαίνεται γιατί είμαι και αρχάριος και πρέπει να ξεκινήσω από χαμηλά για να φτάσω ψηλά.Θέλω πρώτα να μάθω τα βασικά για τα ψάρια γλυκού νερού και για την συντήρηση των ενυδρείων(κάθε πότε θέλουν καθάρισμα,με ποιόν τρόπο,πόσο νερό να αφαιρώ κάθε φορά που θα το καθαρίζω κ.α)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-13, 20:56
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

τα λιγοτερα λιτρα ειναι και πιο δυσκολα στην συντηρηση λογω οτι δεν μπορεις ευκολα να κρατησεις σταθερες συνθηκες..
επισης εχεις και περισσοτερες επιλογες σε ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-13, 20:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ.Για αρχή καλό μου φαίνεται γιατί είμαι και αρχάριος και πρέπει να ξεκινήσω από χαμηλά για να φτάσω ψηλά.Θέλω πρώτα να μάθω τα βασικά για τα ψάρια γλυκού νερού και για την συντήρηση των ενυδρείων(κάθε πότε θέλουν καθάρισμα,με ποιόν τρόπο,πόσο νερό να αφαιρώ κάθε φορά που θα το καθαρίζω κ.α)
Ξεκίνα με ένα 60λιτρο. Παρόλο που αρκετοί θα διαφωνήσουν, για μένα είναι το "σωστό" ξεκίνημα
Ουτε πολύ χώρο πιάνει, ούτε μεγάλες αλλαγές νερού θα χρειάζεσαι, ούτε πολλά κόστη σε εξαρτήματα (φίλτρο, θερμοστάτη, υλικά) θα έχεις και γενικά θα έχεις το απόλυτο κουμάντο μέχρι να πατήσεις γερά στα πόδια σου!

Σε περίπτωση που τελικά δεις οτι το χόμπι δεν σου "πάει" (πράγμα που απεύχομαι)...δεν θα έχεις ξοδέψει μια περιουσία

Αν φυσικά έχεις χώρο και λίγα περισσότερα χρήματα να διαθέσεις, τότε ένα ενυδρείο μέχρι 120 λίτρα, είναι ίσως το "ιδανικό"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-13, 21:07
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

¶μα ξεκινήσω με 50-60 λτ ενυδρείο κάθε πόσο θα πρέπει να το συντηρώ γιατί 60 λτ είναι κάπως πολλά για να χάνονται κάθε π.χ 2 βδομάδες.Επίσης θα ήθελα να μάθω πόσο νερό να αλλάζω κάθε φορά που θα πλένω το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-13, 21:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα ξεκινήσω με 50-60 λτ ενυδρείο κάθε πόσο θα πρέπει να το συντηρώ γιατί 60 λτ είναι κάπως πολλά για να χάνονται κάθε π.χ 2 βδομάδες.Επίσης θα ήθελα να μάθω πόσο νερό να αλλάζω κάθε φορά που θα πλένω το ενυδρείο?
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα θέματα που υπάρχουν στις ενότητες των αρχαρίων
Θα λυθούν οι περισσότερες απορρίες σου

Σ οτι αφορά την αλλαγή νερού, μια σωστή προσέγγιση είναι να αλλάζουμε κάθε 7 ημέρες το 30% του νερού, αλλά κι αυτό θέλει διάβασμα, γιατί πρέπει να προσέξεις την ποσότητα του αντιχλώριου που θα έχεις ήδη προσθέσει, την θερμοκρασία του νερού...κλπ! Αρά ξαναγυρνάμε στο ίδιο : Διάβασμα!

Και φυσικά δεν υπάρχει "πλύσιμο" του ενυδρείου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-13, 21:18
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

τι εννοεις να πλενεις το ενυδρειο.??
αλλαγες καλο ειναι να κανεις το 1/3 ανα βδομαδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-13, 21:23
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Εγώ από ότι έχω μάθει νερό πρέπει να αλλάζω κάθε δυο βδομάδες και κάθε 1-2 μήνες να ξεπλένω ολόκληρο το ενυδρείο γιατί μένουν περιττώματα στον βυθό που δεν φεύγουν με την αφαίρεση του 1/3 του νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-13, 21:28
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από ότι έχω μάθει νερό πρέπει να αλλάζω κάθε δυο βδομάδες και κάθε 1-2 μήνες να ξεπλένω ολόκληρο το ενυδρείο γιατί μένουν περιττώματα στον βυθό που δεν φεύγουν με την αφαίρεση του 1/3 του νερού.
όλα αυτά που λες δεν είναι σωστά. ξεκίνα διάβασμα στην κατηγορία των αρχαρίων και θα σου λυθούν πολλές απορίες. για τα περιττώματα στο βυθό υπάρχουν πολύ τροποι όπως σκουπα βυθού, κυκλοφορητές που κοιτούν το βυθό και στέλνουν τις βρομιές στο φίλτρο κ.α.
καλή αρχή και από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-13, 21:29
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

με τιποτα και ποτε δεν αλλαζουμε ολο το νερο για να πλυνουμε το ενυδρειο.
αν εχεις καλη κυκλοφορια δεν υπαρχει προβλημα..
επισης τα περιτωματα που καθονται κατω στρωνουν και τον βυθο...αν πλενεις καθε λιγο το ενυδρειο δενθα εχεις ποτε ενα καλα στρωμενο και ισσοροπημενο συστημα...
οσο για τις αλλαγες, αυτο που ειπα δεν ειναι κανονας , οι μετρησεις ειναι αυτες που δειχνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-13, 21:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από ότι έχω μάθει νερό πρέπει να αλλάζω κάθε δυο βδομάδες και κάθε 1-2 μήνες να ξεπλένω ολόκληρο το ενυδρείο γιατί μένουν περιττώματα στον βυθό που δεν φεύγουν με την αφαίρεση του 1/3 του νερού.
Εν συντομία : Διάβασε ΟΛΑ τα υπομνήματα των αρχαρίων (Αν το ξαναγραψω...θα γίνω γραφικός)

Αυτός που σου είπε περί πλυσίματος ενυδρείων...απλά έχει άλλο χόμπι!

Ρωτάς τα πάντα εδώ μέσα, αλλά "βοήθα" κι εσύ πρώτα τον εαυτό σου και το χόμπι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-13, 21:37
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Νομίζω οτι επανω δεξια υπαρχή και η Αναζητήσει,,,καλυτερα ειναι να διαβαζουμε πρωτα και μετα να ρωταμε ,διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους και μετα ρωτα μας οτι θελεις.
Μαλλον λαθος ξεκίνησες .
Καλο διαβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Έψαξα στην "αναζήτηση" για τον "καθαρισμό ενυδρείου" αλλά δύστυχος δεν βρήκα τίποτα. Επίσης δεν βρήκα βιβλία για αρχάριους που να βοηθάνε για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου.

Ορίστε και λίγες φωτογραφίες του ενυδρείου:

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-13, 16:17
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

το αυτοκινητακι πως επεσε μεσα??????/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-13, 16:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
το αυτοκινητακι πως επεσε μεσα??????/
Πηρε κλειστα την στροφη και επεσε μεσα στο ενυδρειο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-01-13, 17:27
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

χαχαχαχα.....Μην τρομάζετε το αυτοκινητάκι δεν είναι σιδερένιο οπότε δεν σκουριάζει για να σκοτώσει τα ψάρια....Είναι του μικρού αδερφού μου και του αφαίρεσα πλαστικά και τζάμια και το έβαλα στο ενυδρείο μου για να μπαίνουν τα ψάρια μέσα...Το έχω μόλις 2 βδομάδες και τα ψάρια είναι συνέχεια μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-01-13, 17:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το έχω μόλις 2 βδομάδες και τα ψάρια είναι συνέχεια μέσα
Ίσως ψάχνουν τρόπο...για να φύγουν! (πλάκα κάνω εννοείται!)

Αν λοιπόν διαβάσεις τις ενότητες των αρχάριων, θα δεις πως πρέπει να αποφευγεις κάθετι "ψευτικο"...πλαστικό...και γενικότερα μη φυσικό!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-13, 16:06
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
πρέπει να αποφευγεις κάθετι "ψευτικο"...πλαστικό...και γενικότερα μη φυσικό!
Δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί θα το βγάλω το αμαξάκι και το κοχύλι και στην θέση τους θα βάλω έναν τρύπιο βράχο από τα βουνά της Κρήτης.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-13, 16:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους και οχι μονο.για ενυδρειο κοιτα για 60λιτρο τουλαχιστον.

εχεις κανει παρα πολλα λαθη.(δε βλεπω ουτε ενα σωστο δηλαδη)αλλα αν διαβασεις να καταλαβεις τα βασικα,θα μπορεσουνε να σε βοηθησουνε εδω τα παιδια.το θεμα ειναι να διαβασεις γιατι ειναι πολλα για να τα ξαναπουμε εδω.γιαυτο υπαρχουν τα υπομνηματα.

βγαλε το αυτοκινητο και αστον το βραχο εκει που ειναι προς το παρον.αν θες ενυδρειο,πρεπει καταρχην να παρεις η να φτιαξεις ενυδρειο.το κουβαδακι δεν ειναι ενυδρειο,και τα ψαρια δεν φταινε σε τιποτα.

διαβασε.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-01-13, 21:05
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Ξέρω κάποια πράγματα και όπως είπα και παραπάνω το αυτοκινητάκι θα το αφαιρέσω και όσο για το διάβασμα...μην ανήσυχης θα διαβάσω αυτά που μου έστειλες και θα διαβάσω και κάποια δικά μου πού βρήκα στην Sera...Ρίξε μια ματιά αν θες

http://www.sera.de/fileadmin/downloa...nfische_GR.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-01-13, 21:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ξεκινα διαβασμα.
Τα πλυσιματα και οι ...απολυμανσεις ειναι ο καλυτερος τροπος για να σακατευεις τη βιολογια σου και να εχεις μονιμως ενα αρρωστο ενυδρειο.
Επισεις τα 30 λιτρα δεν κανουν για αρχαριο. Συνηθως προτεινω 60 και πανω αλλα οσο λιγοτερες οι γνωσεις τοσο περισσοτερα λιτρα τα οποια μπορουν να σωσουν καπως μια κατασταση αν γινει καποιο λαθος
-------------------------
Επι πλεον ασε τις διαφωτιστικες σελιδες της σερα και λοιπων εταιριων και μην ξεχνας πως αυτοι πουλανε και φαρμακα και θελουν να πουλησουν...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 08-01-13 στις 21:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-01-13, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Έψαξα στην "αναζήτηση" για τον "καθαρισμό ενυδρείου" αλλά δύστυχος δεν βρήκα τίποτα. Επίσης δεν βρήκα βιβλία για αρχάριους που να βοηθάνε για το ξεκίνημα ενός ενυδρείου.
Eδω, πανω πανω στα υπομνηματα, εχει ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερεις
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


ΥΓ δεν γραφει ομως τιποτα, για το σερβις της Lamborghini Gallardo
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-01-13, 22:33
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Πρόσφατα φτιάξαμε ένα ενυδρείο DIY με ένα φίλο το ενυδρείο είχε διαστάσεις 65cm x 30cm x 35cm (όγκος καθαρό 68 λίτρα, μεικτό υπολόγιζε 55) με 6αρι τζάμι για πάτο και 5αρι για τα πλαϊνά. Το κόστος στον τζαμά της γειτονιάς ήταν 17¤.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-01-13, 23:05
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

ΟΚ ευχαριστώ....Μόλις τώρα μπήκα σε ιδική σελίδα και έβαζα διαστάσεις και μου βρήκε διαστάσεις στα 60 λτ....Θα ψάξω τώρα να βρω τζάμια και με λίγη βοήθεια θα το φτιάξω.Ένα πράγμα όμως δεν έχω καταλάβει....Καπάκι που θα βρω στα μέτρα που θα είναι το ενυδρείο να του βάλω;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-01-13, 23:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπάκι που θα βρω στα μέτρα που θα είναι το ενυδρείο να του βάλω;


στο praktiker, στο "φτιαξτο μονος σου", στο leroy merlin η στα μαγαζια της γειτονιας...
δες ποια υλικα σου αρεσουν και μπορεις να διαχειριστεις ευκολα και ασε τη φαντασια να οργιασει


btw κατα τη προσωπικη μου γνωμη σχετικα ευκολο και κυριολεκτικα ουδετερο και αθανατο υλικο ειναι το τεφλον και το ερταλον.

μερικα tips :
Ο συνδυασμος οποιουδηποτε υλικου με ζελατινη τροφιμων, φελο, ξυλο, φελιζολ κτλ κτλ κτλ μπορει να βοηθησει πολυ καλα στη σταθερη θερμοκρασια.
σε πολλες περιπτωσεις πανινες ταινιες εμποτισμενες με σιλικονη μπορουν να αντικαταστησουν τους μελντεσεδες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-01-13, 15:32
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Το ενυδρείο δεν θα έχει ακριβείς διαστάσεις π.χ 60χ30χ40 θα έχει διαστάσεις που στα μέτρα του δεν θα υπάρχουν έτυμα καπάκια π.χ 59χ35χ32 που θα είναι το δικό μου (66 λτ) γιαυτό θα ήθελα μια λύση για να φτιάξω μόνος μου ένα η για να παραγγείλω να μου φτιάξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-01-13, 16:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε τα θεματα στην κατηγορια diy.υπαρχουνε αρκετες κατασκευες.και δεν ειναι απαραιτητο σε πρωτη φαση να φτιαξεις καπακι.μπορεις να το καλυπτεις ακομα και με ενα κομματι τζαμι η πλεξιγκλας η ακομα και ζελατινα τροφιμων και να βαλεις φωτιστικο γραφειου η κατι τετοιο.προσωρινα τουλαχιστον θα κανεις τη δουλεια σου μεχρι να το σκεφτεις και να παρεις ιδεες για το καπακι ωστε να το κανεις οπως το θες.

δε σε βιαζει κανεις.
φτιαξε πρωτα το ενυδρειο που ειναι το σημαντικο για να βγει το ψαρι απτο κουβαδακι που το εχεις και βλεπεις και για το καπακι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-01-13, 19:10
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως τα ψάρια των pet shop είναι πάρα πολύ ευαίσθητα(λόγο τον φαρμάκων) και θέλουν πολλές απαιτήσεις....Όσα ψάρια έχω πάρει από pet shop δεν βγάζουν ούτε 2 βδομάδες μέσα στο ενυδρείο ενώ προχθές ενός φίλου μου τα gabby γέννησαν και μου έδωσε 2 και τα έχω τώρα 2 μήνες και είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-01-13, 19:17
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν ειναι αυτο απλα τα πρωτα ψαρια σου 2-4 βδομαδες στρωσανε το φιλτρο, και πεθαναν,γι αυτο και τα καινουρια αντεχουν, για ποσο δεν ξερω,αν κρινω απο το ενυδρειο με τη λαμποργκινι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08412 seconds with 13 queries