Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-12-12, 00:12   #1
Αρλεκινοι, αναπαραγονται ευκολα...
 
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34
Member
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος 31-12-12, 00:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα παιδια και χρονια καλα με υγεια σε ολους. Γνωριζετε αν αναπαραγονται ευκολα οι αρλεκινοι και καθε ποτε? Εχω ενα που η κοιλια του ειναι τεραστια και δεν γνωριζω αν ειναι εγγυος . Ευχαριστω πολυ
Εμφανίσεις: 10214
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-12, 00:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εγγυος? Τα αρλεκινακια ΔΕΝ ειναι ζωοτοκα,
συμπλρωσε φορμα ασθενειων καλυτερα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-12, 00:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αναπαραγονται δυσκολα στο ενυδρειο και θελουν ιδιαιτερες συνθηκες.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/rasbora.htm

Οπως ειπε και ο Νικος, συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων και ανεβασε καμια φωτογραφια αν ειναι ευκολο:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-12, 00:44
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εννοω αν ειναι ετοιμο να γεννησει.Ειναι ετσι εδω και 1 μηνα περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-12, 00:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Επισεις για να αναπαραγεις αρλεκινους πρπει να τους δωσεις απολυτα τελειες συνθηκες για το ειδος τους (σκουρο νερο, πυκνη βλαστιση, ph 5-5.7 GH <2 βαθος στηλης <20cm, χαμηλο φωτισμο, μεγαλο μηκος ενυδρειου > 1-1.5m, πολλες περιοχες με απολυτη σκια, τυρφη και στο φιλτρο και στο βυθο κτλ κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-12, 00:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο σου λεμε. Ειναι δυσκολο να ειναι για γεννα, πιθανοτατα να ειναι καποια ασθενεια ή φουσκωμα απο φαγητο, αν και για ενα μηνα που λες οτι ειναι ετσι, δυσκολα. Γι' αυτο σου λεμε να συμπληρωσεις τη φορμα ασθενειων, μηπως βρουμε τι εχει, αν εχει κατι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοω αν ειναι ετοιμο να γεννησει.Ειναι ετσι εδω και 1 μηνα περιπου


τι να γεννησει? ΔΕΝ ειναι ζωοτοκα, αυγα γενναναι... (οι συνθηκες που γραφω ειναι για να εκολαφθουν τα αυγα και για να ζησει κανενα μικρο οχι για να ...γεννησουν)
Συμπληρωσε φορμα ασθενειων γιατι μπορει να ειναι απο απλη δυσπεψια εως το οτι χειροτερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-12, 00:48
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Δεν ειπα οτι θελω να κανω εγω αναπαραγωγη Νικο, μαλλον δεν το εξεφρασα σωστα. Ρωτησα αν παιζει να ειναι εγγυος (γενναει αυγα οκ).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-12, 00:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μαλλον δεν καταλαβες....

Ειναι σχεδον απιθανο να ειναι εγγυος. Μαλλον εχει καποια ασθενεια ή δυσπεψια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-12, 00:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΔΕΝ ειναι εγγυος, αρρωστη ειναι και ας ελπιζουμε πως δεν ειναι κατι πολυ σοβαρο, συμπληρωσε τη φορμα διαφορετικα δε μπορουμε να βοηθησουμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-12, 00:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμπληρωσε τη φορμα που σου εστειλα αν ειναι ευκολο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-12, 00:55
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εγινε παιδια καταλαβα.Και σορυ αν σας μπερδεψα λιγο. Θα προσπαθησω να βαλω καποια φωτο και θα συμπληρωσω την φορμα. Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-12, 00:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλου κακου αν ειναι ευκολο βγαλε της μια φωτο απο πανω οσο πιο καλη εινει δυνατο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-12, 01:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ή δες αν εχει εξογκωμενα λεπια, αν εχει οψη κουκουναριου δηλαδη, κοιτωντας απο πανω παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-12, 07:03
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Και ποιος αποκλειει να ειναι εγγυος ρε παιδες?
Προσωπικα σε 200λιτρο ειχα γεννες και μαλιστα 3 φορες απο τα ρασμπορα μου.
Γεννουσαν στο κατω μερος των φυλλων των φυτων κατι μικρα αυγα σε μεγεθος κοκκου ζαχαρης και χρωματος κιτρινου(οπως αυτα των ανσιστρους-για οποιον εχει δει)
Μην αποκλειετε λοιπον τπτ....βεβαια καλα ειναι να δουμε φωτοαπο το εν λογω ψαρι...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-12, 09:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανενας δεν αποκλειει τιποτα, μερικες φορες η φυση βρισκει το δρομο της και σε μη ιδανικες συνθηκες. Αλλα βλεποντας προηγουμενα ποστ του Στελιου, ειδα οτι τα ψαρια ειναι σε νερο δικτυου, αν δεν κανω λαθος, πραγμα που σημαινει οτι ειναι πολυ μακρια απο τις θεωρητικα ιδανικες συνθηκες που απαιτουνται για την αναπαραγωγη των αρλεκινων.

Οσο εχω διαβασει τουλαχιστον για τα συγκεγκριμενα ψαρακια, που δεν εχω φιλοξενησει ποτε προσωπικα, ειναι δυσκολη η αναπαραγωγη απο μη εμπειρο χομπιστα (οπως και εγω). Οποτε προληπτικα, μερικες φωτογραφιες και μια περιγραφη του ενυδρειου για αποφυγη καποιας ασθενειας οσο ειναι νωρις, δεν βλεπτει κατα τη γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-12-12, 12:02
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Μου εχει τυχη και εμενα αυτο με μια αρλεκινο,,και εγω νόμιζα οτι ηταν άρρωστη ,και μαλιστα ηταν καιρο φουσκομενη η κοιλια της,
δεν εκανα θεραπεία και δεν ηθελα να την βαλω σε αλλο ενυδρειο για θεραπεία
οσπου μια μερα ξεφούσκωσε.Τοτε ειχα καμια 15αρλεκινους και ανουμπιες μεγαλες στο ενυδρειο,και υπεθεσα οτι γεννησε .
Αρα να μην αποκλειουμε τιποτα ,ας περιμείνουμε φωτο απο τον φιλο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-12-12, 17:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

παιδια διατηρουσα καιρο αρλεκινους σε αριστες συνθηκες σε 300 λιτρα και παλι γεννα δεν ειδα -μαλλον για να πω την αληθεια ειδα γεννα, γονο δεν ειδα- σε νερο δικτυου το θεωρω σχεδον αδυνατο.
Βεβαια δεν αποκλειεται τοιποτα εντελως, αλλα τι ειναι πιο λογικο για ψαρακια που ζουν σε λαθος περιβαλλον? οτι επαιξε η μια στο εκατομμυριο ή οτι υπαρχει καποια αρρωστια?

Σε καποια πραγματα καλυτερα να χρησιμοποιουμε το ξυραφι του Οκαμ, κι εχουμε 99.999% πιθανοτητες να ειμαστε σωστοι (αν πχ μετα απο ενα τσουναμι δεις μπροστα σου ενα ξεριζωμενο δεντρο τι θα φανταστεις? οτι καποιος ρινοκερος το εσκασε απο καποιο τσιρκο και εριξε το δεντρο? ...αν και θα μπορουσε να συμβει, αλλα η λογικη βλεπει αυτο που ειναι 99.999% πιθανο κι οχι το 0.00001%)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-12-12, 18:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια διατηρουσα καιρο αρλεκινους σε αριστες συνθηκες σε 300 λιτρα και παλι γεννα δεν ειδα -μαλλον για να πω την αληθεια ειδα γεννα, γονο δεν ειδα- σε νερο δικτυου το θεωρω σχεδον αδυνατο.
Βεβαια δεν αποκλειεται τοιποτα εντελως, αλλα τι ειναι πιο λογικο για ψαρακια που ζουν σε λαθος περιβαλλον? οτι επαιξε η μια στο εκατομμυριο ή οτι υπαρχει καποια αρρωστια?
Το αν ειναι οι σκληροτητες πιο μεγαλες απο το ιδανικο δεν εχει να κανει με την διαθεση για ζευγαρωμα αλλα με το ποσοστο εκολλαψης....

Σε καποια πραγματα καλυτερα να χρησιμοποιουμε το ξυραφι του Οκαμ, κι εχουμε 99.999% πιθανοτητες να ειμαστε σωστοι (αν πχ μετα απο ενα τσουναμι δεις μπροστα σου ενα ξεριζωμενο δεντρο τι θα φανταστεις? οτι καποιος ρινοκερος το εσκασε απο καποιο τσιρκο και εριξε το δεντρο? ...αν και θα μπορουσε να συμβει, αλλα η λογικη βλεπει αυτο που ειναι 99.999% πιθανο κι οχι το 0.00001%)
Μερικες φορες καλα ειναι να "κραταμε και μια πισινη" και να μην ειμαστε με το 99.999?%ο ,αλλα ας το αφηνουμε στο 70 π.χ. (.....80 κ.λ.π)
Φωτο ειδες?Αν εισαι οσο εμπειρος θες να περασεις με τα "ενυδρειακα" θα επρεπε μαλλον να μη βιαζεσε....κι ας δικαιωθεις (που ειναι το πιθανοτερο)...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-12-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες φορες καλα ειναι να "κραταμε και μια πισινη" και να μην ειμαστε με το 99.999?%ο ,αλλα ας το αφηνουμε στο 70 π.χ. (.....80 κ.λ.π)
Φωτο ειδες?Αν εισαι οσο εμπειρος θες να περασεις με τα "ενυδρειακα" θα επρεπε μαλλον να μη βιαζεσε....κι ας δικαιωθεις (που ειναι το πιθανοτερο)...
περιπου τα ιδια μου εχει πει κι ενας φιλος που ειναι κολλημενος με αστρολογιες και τετοια "μπορει βεβαια απο τα γεγονοτα να δικαιωθω, αλλα ας κραταω πισινη"

Αφου σε ολες αυτες τις περιπτωσεις που το ξυραφι του Οκαμ λειτουργει ως θαυμασιος συμμαχος της λογικης στο τελος ξερω οτι εχω δικιο, δε βλεπω το λογο για καμια πισινη (και ειλικρινα αυτου του ειδους ο τροπος σκεψης δε μου εχει βγει σε κακο μεχρι τωρα, αρα μαλλον δουλευει )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-12-12, 18:41
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
περιπου τα ιδια μου εχει πει κι ενας φιλος που ειναι κολλημενος με αστρολογιες και τετοια "μπορει βεβαια απο τα γεγονοτα να δικαιωθω, αλλα ας κραταω πισινη"

Αφου σε ολες αυτες τις περιπτωσεις που το ξυραφι του Οκαμ λειτουργει ως θαυμασιος συμμαχος της λογικης στο τελος ξερω οτι εχω δικιο, δε βλεπω το λογο για καμια πισινη (και ειλικρινα αυτου του ειδους ο τροπος σκεψης δε μου εχει βγει σε κακο μεχρι τωρα, αρα μαλλον δουλευει )
...χαχαχαχαχ....και να φανταστεις οτι θεωρω τον εαυτο μου "απολυτο" γενικοτερα .
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-12-12, 22:39
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγγυος? Τα αρλεκινακια ΔΕΝ ειναι ζωοτοκα,
συμπλρωσε φορμα ασθενειων καλυτερα...
Καταρχην καλη χρονια και χρονια πολλα.
Στο θεμα λιγο τωρα,νομιζω οτι ο φιλος ρωταει αν γινεται να εχει ενας θυληκος αρλεκινος αυγα και οχι αν ειναι ζωοτοκος.Ναι μπορει να εχει αβγα,ακομα και αν οι συνθηκες του ενυδρειου δεν ειναι οι ιδανικες για να γινει η εκκολαψη,το θυληκο θα φερει αβγα τα οποια ομως δεν θα εκκολαφθουν ποτε(ποιοτητα νερου,θηρευτες κτλ).
Σε μενα πριν 4,5 χρονια οταν εκανα προσπαθειες να ριξω το PH τα ζεβρακια μου ειχαν δωσει μερικες γεννες και ειδα για μερικες ωρες τα μικρα να κολυμπανε στην επιφανεια.
Ολα ειναι πιθανα αφου εχουμε δει και εδω μεσα πολλα παραδειγματα ''απιθανων'' περιπτωσεων με αβγα να εκκολαπτονται και μικρα να επιβιωνουν σε ενυδρεια χωρις φιλτρα και τροφη για πολλους μηνες.
Παλι καλη χρονια σε ολους και μακαρι να πανε ολα οπως τα θελει ο καθενας μας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-12-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capetanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα ειναι πιθανα αφου εχουμε δει και εδω μεσα πολλα παραδειγματα ''απιθανων'' περιπτωσεων με αβγα να εκκολαπτονται και μικρα να επιβιωνουν σε ενυδρεια χωρις φιλτρα και τροφη για πολλους μηνες.
Παλι καλη χρονια σε ολους και μακαρι να πανε ολα οπως τα θελει ο καθενας μας.


ok ρε παιδια για να μην ειμαι εγω ο γρουσουζης της παρεας μακαρι να ειναι ετσι (αν και χμμμ...)

Το θεμα φιλε capetanakis με τα ενυδρεια χωρις φιλτρανση και τροφη που θιγεις ειναι κατι εντελως διαφορετικο και σε καμια περιπτωση δε μου μοιαζει απιθανο κατι τετοιο γιατι εστω μια στις εκατο ενα μικρο οικοσυσημα μπορει να εχει βρει την ισορροπια του (εξ αλλου απ οσο βλεπω εξω ηδη εχει γινει μοδα η προσπαθεια τετοιων αυτονομων μικρο-οικοσυστηματων, βεβαια θα μου πεις αλλο να το στησεις με πολυ κοπο και προσπαθεια ετσι κι αλλο να συμβει εντελως τυχαια, ομως δεν αποκλειεται)
Τελος παντων, θεωρω λογικοτερο να συμπληρωσει ο φιλος μας τη φορμα των ασθενειων και αν γινεται να μας δειξει μερικες φωτογραφιες παρα να του δωσουμε οδηγιες παραγωγης αρτεμιας


Καλη χρονια κι απο μενα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-01-13, 15:41
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Την καλημερα μου στα παιδια του φορουμ και καλη χρονια με υγεια για ολους!Εδω και καιρο διατειρω και εγω αρλεκινους τους οποιος φροντιζω ιδιαιτερα,τους παρεχω οσο μπορω καλυτερη τροφη και προσπαθω να φτασω τις παραμετρους του νερου τους οσο το δυνατον πιο κοντα στο φυσικο τους περιβαλλον.Παρολα αυτα και εγω δεν εχω ευτυχισει ακομη να δω γεννες παρα μονο πολυ ομορφα χρωματα υγειεστατα ψαρακια κτλ.Με αλλα λογια θελω να πω οτι ενω για καιρο μελετω σε φορουμ αρθρα για την αναπαραγωγη τους ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να ζευγαρωσουν οσο και να επιβιωσουν οι γονοι!Πιστευω λοιπον στελιο οτι μαλλον κατι αλλο ειναι το πρηξιμο που παρατηρησες !Συμφωνω με τον νικ και καλυτερα ειναι να συμπληρωσεις την φορμα ασθενειων για καλο η για κακο! Φιλικα γιωργος!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-01-13, 22:10
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους σας


Ευχομαι καλη χρονια γεματη υγεια και αγαπη για ολο τον κοσμο.

Παρακατω ειναι η λιστα, για φωτο ακομα δεν εχω καταφερει να το βγαλω σε καλη θεση
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1.20X30X40 , 120LIT
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
σχεδον 4 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν περιπου 2μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
11 αρλεκινοι, 4 ξιφοφοροι, 1 πλατυ
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):------
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 10 1/3 καθε 1 εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 6 ημερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορα τη ημερα με τροφη σε φυλλαρακια της οcean nutrition
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το ενυδρειο εχει αλγη πρασινη νομιζω

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: μεταξυ 6 και 6.5
KH:
GH: 2
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:1
αρλεκινος
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): κανονικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν τρεφοταν τις πρωτες ημερες που το πηρα πολυ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα παρατηρησα την 2η ημερα που τον πηρα μαζι με αλλα 4 (τα οποια ειναι φυσιολογικα)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: την ημερα που δεν τα ταιζω η κοιλια ξεπρηζεται λιγο αλλα φαινεται διογκωμενη

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-01-13, 22:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, κατ αρχας σε αλλο ποστ εγραφες οτι χρησιμοποιεις νερο βρυσης, και τωρα δινεις ph 6 και gh 2 (αρκετα καλα για τους αρλεκινους αλλα πολυ ασχημα για ξιφοφορους και πλατυ)
Κανεις καποια επεξεργασια η ριχνεις κατι μεσα στο νερο?


Επισεις λες οτι ξεπριζεται οταν δεν τρωει, οποτε μαλλον δεν ειναι κατι πολυ δυσκολο στην αντιμετωπιση (εχεις παρατηρησει καθολου ασταθεια στο κολυμπι της?)
Δωσε μια δυο μερες αρακα, κανε 3-4 μερες νηστεια και μετα να δινεις ειτε κατεψυγμενες τροφες ειτε μουλιασμενες και δοκιμασε να δινεις κανα δυο διαφορετικων ειδων τροφη.
Ποια τροφη αληθεια ταιζεις? πρωτεινουχα η φυτικη? (η O.N. βγαζει δεκαδες ειδη σε φυαλλαρακια, πελετακια, ταμπλετακια και κατεψυγμενες )

Επισεις αν οι μετρησεις που δινεις ειναι σωστες οι ξιφοφοροι και τα πλατυ δεν εχουν καμια δουλεια εκει μεσα, αν δεν ειναι σωστες τοτε δεν εχουν θεση οι αρλεκινοι.
Η πρασσινη αλγη ειναι καπως δειγμα ενος υγειους ενυδρειου με σωστο φωτισμο και ιχνοστοιχεια (με 2 gh ολα αυτα? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-01-13, 22:45
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Βαζω τυρφη για το νερο (μου ειπαν οτι ριχνει το ph) . Tην ημερα που δεν θα φαει φιλε Νικο ξεπριζεται πολυ πολυ λιγο (παραμενει αρκετα ερκετα φουσκωμενη η κοιλια). Δεν δοκιμασα να κανω νυστεια για παραπανω απο μια ημερα γιατι δεν μου το ειπε καποιος. Χρησιμοποιω απο Ο.Ν. αυτην για κοινωνικου τυπου ψαρια με πρωτεινη47.5 τοις εκατο. Επισης εχω αλλη μια της JBL με πρωτεινη 49 τοις εκατο. Αρακα δεν εχω δωσει ποτε οποτε χρειαζομαι βοηθεια για το τι κανω.
-------------------------
Απο το πετ που τα πηρα ηταν ετσι απο την 2η ημερα που τα προσεξα καλυτερα, αλλα ο τυπος δεν μου ανεφερε τι μπορει να ηταν αυτο το φουσκωμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34 : 01-01-13 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-01-13, 23:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, ας ελπισουμε οτι χρησιμοποιεις σωστα την τυρφη και πως δεν εχεις μονιμα σκαμπανευασματα σε καθε αλλαγη νερου γιατι δεν ειναι καθλου καλο να συμβαινει αυτο (θα μας πεις δηλαδη τι ακριβως κανεις με την τυρφη και το νερο προετοιμασιας σου, καθως και αν εχεις δυνατοτητα μετρησης ποιο ειναι το KH σου)

σχετικα τωρα με το ταισμα (δε χρειαζεται να το απομονωσεις, σε ολα τα ψαρια κανει καλο λιγξη νηστεια, οπως και στα ερπετα, και στους ανθρωπους)
Βαλε σε ενα μπρικακι λιγο αρακα (φρεσκο η κατεψυγμενο καλυτερα κι οχι τον αποξηραμενο γιατι θελει πολυ ωρα ) και ζεματισε τον να μαλακωσει τοσο ωστε να δυαλυεται σαν αλοιφη με το χερι.
Αφου πλυνεις λοιπον πολυ καλα τα χερια σου θα δυαλυσεις λιγο τα μπιζελακια και θα βγαλεις τη φλουδα αν δεν ειναι αποφλοιωμενα και θα ταισεις με αυτα.
Δωσε για μια δυο μερες απο μια η δυο φορες τη μερα αυτο το γευμα και μετα αστα 3-4 μερες να ζητιανευουν για φαι.

Η τροφη που εχεις ειναι πολυ γενικη τροφη.
Προσωπικα θα σου συνηστουσα μια formula one της ocean nutrition και μια κατεψυγμενη (πχ αρτεμια ή bloodworms ή krill) επισεις της ocean nutrition και μια φορα τη βδομαδα ταισμα με αρακα (αν θες να φτιαξεις πληρες διατροφολογιο μπορεις να δινεις το πρωι αρακα και το βραδυ σπανακι ή σπιρουλινα πχ ) και μια φορα τη βδομαδα (συνηθως μια μερα μετα την φυτοφαγια) πληρη διαιτα.
Τις τροφες σε φυλλαρακια καλο ειναι να τις μουλιαζεις (σε νερο ενυδρειου ή που και που εμπλουτισμενο με σκορδο ή καμια βιταμινη αραια και που) πριν τις δωσεις ωστε να μην εχουν αερα.

Επισεις αφου κρατας μαλακο οξινο νερακι δωσε καπου τους ξιφοφορους και το πλατυ, δεν εχουν θεση με τα αρλεκινακια.

Στις αλλαγες νερου καλυτερα φερνε το νερο στους 27 (εχει υπωθει πως ενας βαθμος δεν ειναι μεγαλο προβλημα αλλα καλυτερα ας μη ρισκαρουμε μια τοσο ευαισθητη παραμετρο, εκτος κι αν κανεις αλλαγη σταγονα-σταγονα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-01-13, 23:12
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Να σαι καλα βρε αγορι μου για τις πολυτιμες πληροφοριες!!! Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχω 4 μηνες ενυδρειο και ουτε σωστα δεν ταιζω!!! Προσπαθω να μαθω απο εσας γιατι απο τους πετσοπαδες την εχω πατησει αρκετα οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι.
Τωρα η τροφη της JBL γραφει KRILL , αυτη ειναι οκ αν την συνδυασω με αυτην της Ο.Ν. που λες? Τα φυλλαρακια τωρα τα μουλιαζω σε νερο και καθε 15 ημερες μπορω να τα βαζω πρωτα σε μια βιταμινη που πηρα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-01-13, 23:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλα βρε αγορι μου για τις πολυτιμες πληροφοριες!!! Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι εχω 4 μηνες ενυδρειο και ουτε σωστα δεν ταιζω!!! Προσπαθω να μαθω απο εσας γιατι απο τους πετσοπαδες την εχω πατησει αρκετα οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι.
Ολοι λιγο πολυ οταν ξεκινησαμε καναμε πολλα λαθη (τα δικα μου ηταν ιδιεταιρα extreme αφου ο συμβουλος μου ηταν ενας πετσοπας 100 χρονων)
Λιγο πολυ το ενυδρειο θελει πολυ διαβασμα, αλλα τουλαχιστο τα βασικα για ενα ανωδυνο ξεκινημα περιγραφεται πολυ αναλυτικα αναμεσα στα pined posts στην κατηγορια των αρχαριων

Παράθεση:
Τωρα η τροφη της JBL γραφει KRILL
Το κριλλ ειναι οντως πολυ καλη τροφουλα για ολα σχεδον τα ειδη.
Προσωπικα προτιμω το αποξηραμενο της cera ή το κατεψυγμενο της ocean nutrition αλλα κι αυτη που εχεις δεν ειναι καθολου ασχημη

Παράθεση:
αυτη ειναι οκ αν την συνδυασω με αυτην της Ο.Ν. που λες?
μια χαρα ειναι. Κι αυτη που εχεις δεν ειναι κακη, απλα μια καλυτερη προταση εκανα ωστε να εμπλουτισεις με ποικιλια αφ ενος το διαιτολογιο τους, και αφ εταιρου να εχουν σα βασικη μια πιο καλης ποιοτητας (υπερπληρη διατροφικα) τροφη.
Απο κει και περα το ποσο μεγαλη ποικιλια ειναι διατεθειμενος καποιος να δωσει στα ψαρακια του εξαρταται αποκλειστικα απο τα οικονομικα του κι απο τη διαθεση του. (προσωπικα μαζι με τα κατεψυγμενα εχω 11 ειδων τροφες που εναλασσω, αλλα δεν ειναι κατι που θα μπορουσα να επιβαλλω. Απλα καλο ειναι οποιος αγοραζει μια φρεσκια τροφη να βαζει αυτοματα τα 3/4 της για ανταλλαγη ωστε να εχουμε ολοι με τον οικονομικοτερο δυνατο τροπο οσο γινεται μεγαλυτερη ποικιλια. Εξ αλλου σε 3-4 μηνες ειναι αδυνατο να καταναλωθει ολη αυτη η τροφη οσα ενυδρεια κι αν εχει καποιος, εκτος απο περιπτωσεις ψαριων που θελουν πραγματικα πολυ τροφη πχ δισκοι.
Μετα απο αυτο το διαστημα οι τροφες ειναι αχυρο οποτε πανε στα σκουπιδια)

Παράθεση:
Τα φυλλαρακια τωρα τα μουλιαζω σε νερο και καθε 15 ημερες μπορω να τα βαζω πρωτα σε μια βιταμινη που πηρα?
σωστο, βιταμινη με ρεγουλα ομως (μια σταγονα ειναι αρκετη).
Και το σκορδοζουμι ειναι πολυ καλο (εδω δεν υπαρχει προβλημα υπερδοσολογειας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Αρλεκινοι??? afpa0c Αρχάριοι γλυκού νερού 5 31-05-11 16:20
Αρλεκινοι με τι;;; dimitrisemm Αρχάριοι γλυκού νερού 1 05-10-10 23:21
Aρλεκινοι. Gojoy Γλυκό νερό - Γενικά 7 07-04-09 20:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10584 seconds with 13 queries