Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-11, 15:31
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post Οσκαρ εξω απο το νερο....

Γεια σε ολους.Εχω ενα οσκαρ περιπου στα 10 cm σε ενυδρειο 200 λτ.Πριν απο καμια 4αρια ημερες, δεν τον ειδα τον ψαρι μεσα στο ενυδρειο και αρχησα να κοιταω μπας και εχει κρυφτει πουθενα αλλα τιποτα.Ξαφνικα τον ειδα λιγο πιο περα πισω μου ετοιμοθανατο.Τρελαθηκα γιατι οταν τον ειδα παρατηρησα και τα λεπια του κολημενα στο πατωμα σε καποια σημεια που προφανως διμιουργηθηκαν οταν σπαρταρουσε.Τον επιασα και τον εβαλα με προσοχη γρηγορα μεσα στο νερο.Τελος παντων δεν ειχε σπασει πτερυγιο ή ουρα και χαρηκα .Απο την επομενη μερα φερεται παραξενα και δε μασουλαει πολυ καλα το φαγητο του και το πεταει καποιες φορες.Επισης ειναι συνεχως καπως ασπρος με δειγματα στρες.Ολα ειναι καλα εκει μεσα θερμοκρασια 25-26C φιλτρο εσωτερικο με βιολογικο ηλικο,ιαλοβαμβακα και σφουγκαρακι.Για να μη τα πολυλεω πιστευω πως αυτη η συμπερηφορα,το ασπρο χρωμα και η επιθετικοτητα του οφειλονται στο στρες που προκληθικε απο το πεσημο γιατι διμιουργηθηκαν και μεγαλες πληγες που ανεβασα τη θερμοκρασια για να μην μολυνθει.Εγω τη γνωμη σας ηρθα να ζητησω μπας και ψυχολογισω αυτο το ψαρι . Ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Afias
Afias Ο χρήστης Afias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Μεταμορφωση Αττικης
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παλι καλα που τον προλαβες. Εγω δεν ημουνα τοσο τυχερος μιας και πηδηξε το βραδι και εγω τον βρηκα το πρωι. Απο τοτε παντα εχω πανω απο τα καπακια 3 μεταλικες μπαρες για βαρος για να μην τα ξανανοιξουν. Πιστευω οτι αμα τον αφησεις και ηρεμησει θα στρωσει. Ειναι ανθεκτικα ψαρια.
__________________
Οσκαροκαμμένος !!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-11, 16:36
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι τυχερος ειμουν .Και βεβαια ειναι ανθεκτικα και το παρατηρησα αφου την εβγαλε στο πατωμα για ενα τεταρτο περηπου.Η συμπερηφορα του με ανυσηχει και το χρωμα του
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-11, 13:06
Το avatar του χρήστη George1324
George1324 Ο χρήστης George1324 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2011
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 52
Post

Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει πως πηγαινει στο πλαινο τζαμι και κοιταει συνεχως και ειναι ασπρος απο στρες.Ισως καθρεφτηζει απο το φως του παραθηρου και κοιταει τον εαυτο του.Ειναι αληθεια αυτο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μεγαλο οσκαρ+μικρο οσκαρ=κολατσιο?? DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 25-08-11 14:54
αμμωνια, ηλεκτρικη σκουπα και τι νερο θελει το οσκαρ... mariloulou Γλυκό νερό - Γενικά 46 18-05-11 13:45
αμμο για οσκαρ DIMITRIUS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 27-06-10 13:48
ΟΣΚΑΡ-ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ KWSTAS718 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 13-02-07 22:01
Γέννα οσκαρ RED-OSKAR Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-01-07 21:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03088 seconds with 13 queries