Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-10, 23:51
nikzanta Ο χρήστης nikzanta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikzanta Send a message via Skype™ to nikzanta
Προεπιλογή Βοήθεια στην αναδιάταξη και ανταλλαγές ψαριών

Γειά σας, παρακαλώ για τη βοήθειά σας γιατί πρέπει να κάνω ανακατατάξεις.
Ενυδρείο 400 λίτρα, χαμηλοπεχάς Αμαζόνιος φυτεμένο πολύ.
Αρκετά φυτά αδύνατον να τα ονομάσω όλα, καποια έχουν χαθεί κάποια αναπτύσσονται πολύ και τα πετάω. Δεσπόζει Nymphaea Lotus και Ανούμπιες, διάφορες κρυπτοκορίνες, και 3-4 είδη ακόμα που κυριαρχούν. Με κρυψώνες και σπηλιές και ξύλα.
Επιθυμώ να δώσω για ανταλλαγή αν γίνεται τα ψάρια που μάλλον τρώνε αυγά και δολοφονούν, και να αφήσω αναπαραγωγικά ζευγάρια να έχουν οικογενειακή ζωή. Δεν ξέρω πόσα ζευγάρια και τι είδη, θα ήθελα ένα μικρό είδος και ένα πιο μεγάλο αν γίνεται. Κάτι ανάμεσα σε kbibensis, herotilapia multispinoza, angel fish που έχω ήδη, ή να βάλω convict όμως αυτά τα φοβάμαι ως δολοφόνους. Καταρχήν, γίνεται δυο διαφορετικά είδη να έχουν οικογενειακή ζωή, π.χ. kribensis και herotilapia multispinoza? το ενυδρείο έχει χώρο...
(τα kribensis δεν είναι στον Αμαζόνιο το ξέρω αλλά είναι οκ με το ph λίγο κάτω από 7 πάντα και εγκλιματίζονται τέλεια).
Επομένως, με το σκεπτικό ότι αυτά τρώνε αυγά, διότι εάν δεν τρώνε δεν θα ήθελα να τα δώσω...πρέπει να δώσω για ανταλλαγή:
1. έναν υπέροχο πλεκόστομο 25 εκ. (που σκότωσε τη γυναίκα του)
2. έναν υπέροχο φάιερμαουθ (που σκότωσε δυο φαιερμαουθ και ενοχλεί τα χεροτιλάπια μουλτισπινόζα)
3. έναν υπέροχο συνοδόντις νιγκριβέντρις (upside down catfish) που όλο κρύβεται αλλά τη νύχτα κάνει ότι θέλει
4. δύο πανέμορφους clowns, είναι 15+ εκατοστά με τέλεια χρώματα αλλά τρώνε ότι θέλουν δεν τους σταματάει κανείς, βασικοί ύποπτοι μαζί με τον πλεκόστομο ότι τρώνε τα αυγά των αγγελόψαρων...
5. δύο zebra loaches που είναι μικροί αλλά ίσως κι αυτοί που φαίνονται τόσο άκακοι τρώνε αυγά;
6. ο chinese algae eater τρώει αυγά? αν ναι τον δίνω
7. ένα υπέροχο platinum angelfish το οποίο δολοφόνησε τη γυναίκα του και ενοχλεί το άλλο αγαπημένο ζευγάρι angelfish που γέννησε τρεις φορές...
8. κάτι coryndoras μου φαίνεται ότι αποκλείεται να τρώνε αυγά αλλά εάν τρώνε τα δίνω κι αυτά!
9. κάτι lemon tetra αποκλείεται να τρώνε αυγά, αλλά κι αυτά τα δίνω εάν είναι αυγοφάγοι.
Αυτά θα προτιμούσα ανταλλαγή με κάποια από αυτά που θα μείνουν, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να μείνει για οικογενειακή ζωή.
Δική μου εκτίμηση, herotilapia multispinoza, angelfish και kribensis μπορούν να ζήσουν ήσυχα και τα τρία είδη αναπαράγονται εύκολα είναι ήρεμα με χώρο στο ενυδρείο για τα σπίτια/φωλιές τους. Τα convict έχω διαβάσει ότι αναπαράγονται εύκολα αλλά επίσης ότι γίνονται δολοφόνοι και πρέπει μόνα τους, ή στα 400 λίτρα μπορούν με άλλα π.χ. kribensis; καμιά ιδέα;
Α, για να ανταλλάξουμε ψάρια επικοινωνία 2106658252 και 6938864682 Νίκος
Ευχαριστώ.
-------------------------
γέννησαν αυγά τα αγγελόψαρα πάλι! πάνω στο φίλτρο και σε ένα ξύλο... πωπω τι να κάνω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikzanta : 16-02-10 στις 23:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση ψαριών - βοήθεια... aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 10 05-03-09 15:54
Βοήθεια: Δίλημα για εισαγωγή ψαριών aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-11-08 10:23
Ανταλλαγές / δωρεές guppies Fonamstel Ζωοτόκα 5 02-06-05 17:31
Φροντίδα ψαριών στην περίοδο των διακοπών. antonio Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-08-04 16:00
Μια μικρή βοήθεια για την επιλογή ψαριών xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-02-04 03:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12273 seconds with 15 queries