Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-03-08, 11:29
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή ασυμβατοτητα ψαριων

Οταν ξεκινας κατι καινουργιο,οπως ενα ενυδρειο, για το μονο που εισαι σιγουρος ειναι οτι δεν ξέρεις τιποτε για το αντικειμενο με το οποιο πας να ασχοληθεις. Η επιλογη των ψαριων που τοποθετεις στο ενυδρειο γινεται η με την βοήθεια του καταστηματαρχη, που το μονο που εχω καταλαβει ειναι να πουλησουν και οχι να σε ενημερωσουν ή παιρνεις μαζι με τον μικρος σου γιο και αυτος διαλεγει πια ψαρακια του αρέσουν.Και έτσι γυρίζεις σπιτι με κατοικους για το ενυδρείο σου ασυμβατους μεταξυ τους και ως αφορα την συμπεριφορα τους και ως αφορα την συνθηκες διαβιωσης.
Και το ερωτημά μου .. μπορει ψαρια που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους να επιβιώσουν στον ίδιο χώρο? Τα δικα μου εχουν 6 μήνες μαζι εκτος απο το pagasius που εναι και ο παλαιοτερος κατοικος εκλεισε πριν λιγες μερες χρόνο.

Απωλειες είχα οχι ομως απο ασυμβατότητα αλλα απο κακης ποιοτητας νερου.
Υπαρχει καποιος αλλος στο φορουμ που έχει πειραματιστει με ανωμοια ψαρια και αν ναι τι αποτελεσματα ειχε? Εγω παντως πιστευω οτι ολα εναι θεμα συνηθειας και προσαρμογης
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-03-08, 14:43
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

η αλλη λυση ειναι τα 200μετρα λυμνη
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-03-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
η αλλη λυση ειναι τα 200μετρα λυμνη
υπαρχουν εδω στο νομο θεσσαλονικης οποτε μη βαζετε ιδεες....καποιοι μπορει να τις εφαρμοσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-03-08, 14:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μόνο που αυτό είναι χειρότερο!!
Τέτοια ψάρια δεν κάνουν για τις δικιές μας λίμνες, άλωστε με λίγη σκέψη θα καταλάβεις οτι αυτό θα προκαλέσει οικολογική καταστροφή!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-03-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο που αυτό είναι χειρότερο!!
Τέτοια ψάρια δεν κάνουν για τις δικιές μας λίμνες, άλωστε με λίγη σκέψη θα καταλάβεις οτι αυτό θα προκαλέσει οικολογική καταστροφή!
μανο............αυτο το κατι που λεγεται χιουμορ?? ενοειται οτι ηταν αστειο και γιαυτο και τα χαμογελαστα προσωπακια...φανταζεσαι να επιβιωναν και να ηταν αρσενικο-θηλυκο? με το μεγεθος τους θα γινοταν το επικρατες ειδος...γκοτζιλα νουμερο 28
αραγε τρωνε ανθρωπου αν χωρανε στο στομα τους??? χε χε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-03-08, 15:00
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

μην ξεχνατε οτι εχουν και τα γιαννενα λιμνη
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-03-08, 15:00
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το κατάλαβα απλά το ανέφερα σε περίπτωση που διαβάσει κάποιος το ποστ και δεν το προσέξει!
Εχει γίνει δυστυχώς από όσο (έχω ακούσει με επιφύλαξη) να ελευθερωθούν ψάρια σε λίμνες μας με τραγικά αποτελέσματα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-03-08, 15:12
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωσει να επιβειωσουν τροπικα ψαρια τον χειμωνα σε εξωτερικο περιβαλλον?
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-03-08, 15:22
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

κάπου έιχα διαβάσει για γκάπι σε λίμνη.....δε τα καταφεράν.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-03-08, 15:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μονο σε ζεστα νερα (πχ λιμνη βουλιαγμενης που εχει ζεστες πηγες και εδω και δεκαετιες ζουνε black molly).
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-03-08, 15:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
εννοώ όταν μάθαινες ποδήλατο και έπεσες και σηκώθηκες γιατί ήθελες να ξαναπροσπαθήσεις, εννοώ όταν χάλασε κάτι και προσπάθησες να το φτιάξεις χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις και εννοώ το συναίσθημα όταν αυτό το κάτι το είδες να δουλεύει. Αυτό είναι ο πειραματισμός. .....
Οπως καταλαβαινω εγω ομως, ο πειραματισμος αυτος (ζωοτόκα και κιχλιδα) γινεται πανω στα ψαρια.
Δεν θα χτυπησεις εσυ πεφτοντας απο το ποδηλατο αλλα τα ψαρια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
......Και στόχος μου δεν είναι βέβαια να πειράξω τα ψάρια. Όπως είπα πριν μαθαίνουμε από τα λάθη μας και δε τα ξανακάνουμε,......
Αν σου λενε ολοι οτι ειναι δοκιμασμενο και αποτυχημενο, γιατι επιμενεις να "πειραματιστεις" και εσυ?
Στοχος δεν ειναι να πειραξεις τα ψαρια αλλα (για να μην αποκλεισω ολες τις πιθανοτητες και ετσι να συνεχισεις να πιστευεις οτι θα το πετυχεις εσυ πρωτος) κατα 99% θα αποτυχεις και θα την πληρωσουν καποιες ζωες και οχι ενα χαλασμενο ραδιοφωνο που προσπαθησες να επιδιορθωσεις χωρις να ξερεις τι κανεις.

Αυτη ειναι και η ουσια της αποψης μου.
Δεν αξιζει να πειραματιζεσαι με τιποτα οταν αυτος ο πειραματισμος εχει επιπτωση πανω σε αλλους και ιδιως σε ζωες αθωων (ανθρωπων και ζωων)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-03-08, 15:29
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Αν από όλα αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι πρώτα διάβασα ότι δε κάνει να βάλουμε κιχλίδες και ζωοτόκα μαζί και μετά είπα....ΑΑΑ ωραία εγώ θα τα βάλω, τότε έχω φοβερό πρόβλημα έκφρασης.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-03-08, 15:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Νομίζω ότι κακώς εστιάζεται το θέμα στην μάλλον "κραγμένη" περίπτωση του pangasius.. Υπάρχουν και πιο απλές περιπτώσεις.. Είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που ξεκίνησε κάνοντας μια βόλτα σε ένα pet shop, αγόρασε ένα ενυδρειάκι, έβαλε μέσα τα ψαράκια που του πρότειναν και στη συνέχεια ανακάλυψε πόσο όμορφο είναι το "άθλημα" για να αρχίσει να ασχολείται λιγάκι πιο σοβαρά.. Και ανακάλυψε ότι όλα (ή σχεδόν όλα) όσα είχε κάνει μέχρι στιγμής ήταν λάθος, γιατί ο "ειδικός" που λογικό ήταν να συμβουλευτεί στην κατάστασή του ήταν ο μάλλον άσχετος υποτιθέμενος "ιχθυολόγος" του pet-shop.. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που ξεκινούν διαβάζοντας και μαθαίνοντας, και μετά παίρνουν το ενυδρείο.. Αρκεί μία μόνο αναζήτηση στο forum, για να δει κανείς, πόσοι ξεκίνουν (κι εγώ μέσα σ'αυτούς) με λάθος σύνθεση, και πόσοι ξεκινούν μαζεύοντας συμβουλές εκ των πρωτέρων.. Και τα λάθη στα οποία σε οδηγούν οι πετ-σοπάδες (χωρίς να γενικεύω.. δεν υπάρχει λόγος εδώ να ξεκινήσει διαμάχη..) είναι πολλά:

1. Δε μαθαίνεις πώς γίνεται το στρώσιμο! Είμαι σίγουρος ότι όλοι (κι εγώ μέσα σ'αυτούς) ξεκινούν βάζοντας ψάρια σε άστρωτο ενυδρείο!
2. Δε μαθαίνεις καν για τις αλλαγές νερού! Η δική μου πληροφόρηση ήταν 30% το μήνα!
3. Πρώτα ψαράκια πήρα 2 ροδόστομούς! Καμία απολύτως ενημέρωση ότι πρόκειται περί σμηνόψαρου!
4. Πήρα 3 αρσενικά γκάπι.. Καμία απολύτως ενημέρωση περί αναλογίας αρσενικών-θηλυκών.. Παίζει μάλιστα να σου πουν ότι για να μη μπλέξεις με γέννες και να μην έχεις τι να τα κάνεις, πάρε καλύτερα μόνο αρσενικά, που είναι και πιο όμορφα!
5. Περί μαλακού και σκληρού νερού, δεν το συζητάμε.. Αυτά είναι πλέον ψιλά γράμματα..
6. Στα φυτά, εκεί κι αν γίνεται το έλα να δεις.. Σου προτείνουν φυτά χωρίς καμία συζήτηση περί φωτισμού, CO2, κ.τ.λ., και τελικά καταλήγεις να ξοδεύεις ένα κάρο χρήματα, για φυτά που είναι αδύνατο να μεγαλώσουν στο ενυδρείο σου..
7. Δικό μου λάθος βέβαια το συγκεκριμένο, αλλά για πολύ καιρό τάιζα και με ληγμένη τροφή!
8. Δεν ξέρω αν ευσταθεί, αλλά φοβάμαι ότι υπάρχει και μία πιθανότητα να έχασα ψαράκια από παράσιτα που μπορεί να "εισέβαλαν" στο ενυδρείο μου με κάποιο φυτό που πήρα από pet-shop.. Δε νομίζω να έχει ακούσει ποτέ κανείς από μαγαζάτορα για βούτηγμα στο γνωστό διάλυμα κ.τ.λ. (και πάλι δε θέλω να γενικεύω..)

Και το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι είναι κρίμα.. Όχι μόνο για τα κακόμοιρα τα ψαράκια, αλλά και για μας του ίδιους.. Εμένα τουλάχιστον με στενοχωρεί πραγματικά πολύ, που ενώ ξεκίνησα με καλό σκοπό, τελικά έχω ακόμη ασύμβατα ψαράκια που τα αναγκάζω να υποφέρουν!

Και μια και διαβάζω και περί προτάσεων για όλα αυτά.. Σε κάποια pet-shop έχω δει διαφημιστικά φυλλάδια του Συλλόγου.. Τα οποία όμως, για να είμαι ειλικρινής, μη γνωρίζοντας περί τίνος πρόκειται, θα αγνοούσα και θα το θεωρούσα και υπερβολή.. "Είπαμε, να πάρουμε ένα ενυδρειάκι, δε θα φτιάξουμε και καναν βιότοπο, δε θα γίνουμε και επαγγελματίες.." Και δε νομίζω ότι είναι λίγοι αυτοί που σκέφτονται έτσι.. Και τελικά η πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση! Η βοήθεια που όλοι δίνετε εδώ μέσα, το ενδιαφέρον, οι πληροφορίες, η φιλοξενία στο Σύλλογο (γι'αυτό εξάλλου έγινα κι εγώ μέλος.. ), είναι πραγματικά πολύτιμα! Και μέσω internet, που όλοι έχουν πλέον πρόσβαση, είναι πολύ χρήσιμο και πρακτικό για οποιονδήποτε αρχάριο! Και πιστεύω πως αν έβλεπα κάπου "μπείτε στο τάδε site, μάθετε πως να προσφέρετε στα ψαράκια του ενυδρείου σας τις καλύτερες συνθήκες", θα ήταν το πρώτο πράγμα που θα έκανα με την αγορά του ενυδρείου!

Πρώτον αυτό.. Δεύτερον.. Η sera έχει κάποια φυλλαδιάκια που μοιράζει σε κάποια καταστήματα.. Δεν ξέρω αν είναι όλα όσα γράφουν σωστά.. Αν μή τι άλλο, μπορεί κανείς να μάθει για τον κύκλο του αζώτου, για τα φυτά στο ενυδρείο, ακόμα και ότι πρέπει να κάνουμε τακτικές αλλαγές νερού! Γιατί να μην κυκλοφορήσει ένα αντίστοιχο φυλλαδιάκι του Συλλόγου, ένα δισέλιδο, με μια συλλογή κάποιων, πολύ βασικών συμβουλών, κάποιων προειδοποιήσεων (όπως για τα παπαγαλόψαρα και τα βαμμένα), και με μία παρότρυνση για επίσκεψη στα site (του συλλόγου, το γη&ύδωρ, το gab κ.τ.λ.) για περισσότερες πληροφορίες? Είμαι σίγουρος ότι θα προλάβαινε πολλά από τα λάθη που έχω κάνει τουλάχιστον εγώ.. Και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο, εγώ τουλάχιστον είμαι πρόθυμος να ενισχύσω με κάθε τρόπο μια τέτοια προσπάθεια..

Και τρίτον και τελευταίο.. Αν και αναφέρθηκε και παραπάνω.. Δε θα ήταν άσκοπη μία αξιολόγηση των καταστημάτων, ακόμα και μέσα στο forum..

Αυτά από μένα (πολυλογάς ήμουν και πάλι..)
Φιλικά, και με κάθε σεβασμό στους παλιότερους, αισθάνομαι ότι μπροστά στην εμπειρία, το ενδιαφέρον και την ενασχόλησή σας, η "ασχετοσύνη" μου δε μου επιτρέπει να κάνω σχόλια και προτάσεις.. Ίσως όμως και να μην είμαι ο μόνος που έκανε λάθος ξεκίνημα, και νιώθω πραγματικά ότι αν καταφέρω και προλάβω με κάποιον τρόπο έστω και έναν από το να κάνει αντίστοιχα λάθη, τουλάχιστον για μένα, θα είναι σημαντικό..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-03-08, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν από όλα αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι πρώτα διάβασα ότι δε κάνει να βάλουμε κιχλίδες και ζωοτόκα μαζί και μετά είπα....ΑΑΑ ωραία εγώ θα τα βάλω, τότε έχω φοβερό πρόβλημα έκφρασης.
Δεν ξερω τι γινεται αλλα πραθετω ολο το ποστ σου παλι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν εγώ έχω μια κιχλίδα μαζί με ζωοτόκα. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται καλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι. καταρχάς είναι μόνη της, γιατί δε θέλω να βάλω και άλλες κιχλίδες μέσα. Είχα διαβάσει κάπου ένα σωστό παράδειγμα...που έλεγε μια ιστορία και κατέληγε και εσύ θα επιβίωνες, αλλά πχ. φαντάσου να ζούσες μόνο με πιγκουίνους, θα επιβίωνες, αλλά ξέρεις θέλεις παρέα ανθρώπων. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ σε πολύ απλοικό επίπεδο και με μηδενικές γνώσεις. Φυσικά υπάρχουν και ψάρια που προτιμούν να μένουν μόνα τους, όπως οι μονομάχοι...

Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....
και παιρνω ως δεδομενο οτι απο λαθος και χωρις να ξερεις εβαλες αυτα τα ψαρια μαζι.
Απο την ωρα που εμαθες οτι δεν γινεται αυτο, τι εχεις κανει?
Πειραμα?
Αφου μετα ωραια τα λες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι ταυτίζομαι με τη πρόταση "το ότι επιβιώνουν δε σημαίνει ότι είναι και καλά." Για αυτό και προσπαθούμε όλοι για το καλύτερο.
Φιλικα Σπυρος.
Οντως δυσκολευομαι να καταλαβω τη συλλογιστικη σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-03-08, 15:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι ολο αυτο μου θυμιζει παιχνιδι λεξεων?
παιδια η φιλη μας εκανε μια ερωτηση καινομιζω πως εχει παρει πλεον την απαντηση.....αν υπαρχει διαφωνια στην απαντηση που δοθηκε ας αναφερθει...αλλα να μενουμε στην ουσια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-03-08, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι κακώς εστιάζεται το θέμα στην μάλλον "κραγμένη" περίπτωση του pangasius.. Υπάρχουν και πιο απλές περιπτώσεις........
Ετσι ειναι.
Αλλα για να δεις το προβλημα ποσο μεγαλο ειναι, φτανει να συνειδητοποιησεις οτι γραφουμε και διαφωνουμε ποση ωρα και σ'αυτο και σε αλλα σχετικα με το Pangasius ποστ και τελικα δεν εχουμε συμφωνησει οτι δεν πρεπει να κραταμε σε ενυδρεια αυτα τα ψαρια.
Ποσο μαλλον τωρα να συμφωνησουμε για κιχλιδες με ζωοτοκα μαζι, τετρα και ζωοτοκα μαζι, Clown Botia και Common Pleco σε 120αρια kai 180αρια ενυδρεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ολο αυτο μου θυμιζει παιχνιδι λεξεων?
παιδια η φιλη μας εκανε μια ερωτηση καινομιζω πως εχει παρει πλεον την απαντηση.....αν υπαρχει διαφωνια στην απαντηση που δοθηκε ας αναφερθει...αλλα να μενουμε στην ουσια..
Για κανε ενα απολογισμο να δουμε τι εγινε τελικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-03-08 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-03-08, 16:06
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Από την ώρα που το έμαθα έψαξα τις συνθήκες που μπορεί να ζήσει η κιχλίδα και είδα αν μπόρεί να ζήσει με τα γκάπι, επειδή την είχα αγαπήσει. Αυτό λοιπόν που έκανα ήταν να της παρέχω φυτά που να μπορεί να κουρνιάζει και να γυροφέρνει και να της παρέχω όσο το δυνατόν μαλακότερο νεράκι όχι ότι πετυχαίνω το 10 που είναι το ανώτερο που θέλει το ψαράκι, αλλά κάνω ότι μπορώ. Επίσης προσπαθώ για συχνές αλλαγές και σωστή διατροφή, καθαρό βυθό...αυτά νομίζω. Γενικά η συγκεκριμένη κιχλιδα σε πολλά site αναφέρεται ότι μπορέι να μπεί μαζί με guppy και αυτό με μπέρδεψε πολύ. Εν πάσει περιπτώση προσπαθώ να παρέχω σε όλα τα ψάρια τις καλύτερες συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-03-08, 16:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την ώρα που το έμαθα έψαξα τις συνθήκες που μπορεί να ζήσει η κιχλίδα και είδα αν μπόρεί να ζήσει με τα γκάπι, επειδή την είχα αγαπήσει. Αυτό λοιπόν που έκανα ήταν να της παρέχω φυτά που να μπορεί να κουρνιάζει και να γυροφέρνει
Τι κιχλιδα ειναι ακριβως?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
και να της παρέχω όσο το δυνατόν μαλακότερο νεράκι
ναι αλλα ετσι κανεις κακο στα ζωοτοκα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι ότι πετυχαίνω το 10 που είναι το ανώτερο που θέλει το ψαράκι, αλλά κάνω ότι μπορώ.
τι σημαινει το 10?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης προσπαθώ για συχνές αλλαγές .....
Οι αλλαγες νερου ειναι θεμα ρουτινας και οχι προσπαθειας.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά η συγκεκριμένη κιχλιδα σε πολλά site αναφέρεται ότι μπορέι να μπεί μαζί με guppy και αυτό με μπέρδεψε πολύ.
για δωσε καποιο λινκ απο τα σαιτ αυτα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-03-08, 16:39
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

ρε παιδια γιατι μαλωνετε.Δεν βλεπετε οτι δεν υπαρχει λογος?
Ολοι συμφωνουμε οτι οι επιλογες που εγιναν,εγινα χωρις κακες προθεσεις.
και αγαπητε delta66 δεν είναι παντα τοσο ευκολα οπως τα λες. Παιζουν και συναισθηματικοι λογοι μετα.Οσο αφορα τα ακατάλληλα ψαρια για ενυδρεία οπως τα pagasius δεν βλεπω καμια λυση ,απο την στιγμη που βγηκαν στην αγορα το μελλον τους ειναι προδιαγεγραμενο,οπότε δεν εχει νοημα αν μηνει σε μενα η το γυρισω πισω
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-03-08, 16:45
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Το 10 είναι η σκληρότητα νερού. Τα ζωοτόκα γενικά από όσο ξέρω θέλουν μέτριο προς σκληρό νερό.
site δε θυμάμαι πιο είχα βρεί, αλλά θα το ψάξω.
η κιχλιδα είναι altispinosa microgeophagus Bolivian Ram
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-03-08, 19:11
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

καποια ζωοτοκα.
υπαρχουν παρα πολλα ειδη ζωοτοκων και ζουν σε διαφορα νερα απο μαλα κα και οξυνα εως σκληρα και αλκαλικα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-03-08, 20:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
υπαρχουν παρα πολλα ειδη ζωοτοκων και ζουν σε διαφορα νερα απο μαλακά και οξυνα εως σκληρα και αλκαλικα
Μιλαμε παντα για τα γνωστα ζωοτοκα του εμποριου (guppy mollies xiphos platies, ακομα και πιο σπανια οπως godeids κλπ) απο Κ. Αμερικη που ζουν ολα σε αλκαλικα σκληρα νερα.

(ακομα και πιο σπανια οπως dermogenys κλπ απο Ασια, οι απαιτησεις τους δεν ειναι για μαλακά οξινα νερα)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-03-08, 21:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Ε ΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙς ΛΕΞΕΙΣ...ΚΑΙ Ε,ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 28-03-08, 08:12
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Red face

delta66 είδα την αγγελία σου περί clown και πρέπει να ομολογήσω ότι σε αδίκησα. Βλέπω ότι γενικά έχεις μια πιο προσεχτική και συστηματική προσέγγιση στο θέμα και αυτό βέβαια σε τιμά και είναι σίγουρα πολύ καλό. Ως εκ τούτου θα ήθελα να ανακαλέσω το ότι χρησιμοποιείς τις γνώσεις σου για να μειώσεις τους άλλους. Ήταν λάθος μου!! Από εκεί και πέρα καλό είναι βέβαια να δεχόμαστε λίγο παραπάνω κάτι διαφορετικό, γιατί δε σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Συγγνώμη και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-03-08, 09:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως εκ τούτου θα ήθελα να ανακαλέσω το ότι χρησιμοποιείς τις γνώσεις σου για να μειώσεις τους άλλους. Ήταν λάθος μου!!
Δεν το ειχα εκλαβει ετσι αλλα δεκτο.
Η γνωση για μενα ειναι κατι που πρεπει να μεταδιδεται, και οταν γραφω κατι το κανω οχι για να μειωσω καποιον αλλα για να τον ενημερωσω για κατι που κανει λαθος και συνηθως το εκανα και γω αυτο ο λαθος.
Αλλωστε δεν ειναι δυσκολο να δεις ψαχνωντας οτι δεν ειμαι ο παλιος καλος εμπειρος χομπιστας.
Περσυ το καλοκαιρι αρχισα να ασχολουμαι και επειδη την ΠΑΤΗΣΑ, και ετρεχα για να σωσω τα ψαρια και μου βγηκαν τα ματια να διαβαζω για να προλαβω το κακο, δεν θελω να συμβαινει και σε αλλους αυτο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
και αγαπητε delta66 δεν είναι παντα τοσο ευκολα οπως τα λες. Παιζουν και συναισθηματικοι λογοι μετα.
Δεν μαλωνουμε, συζηταμε, συμφωνοντας ή και διαφωνοντας.
Το θεμα το συναισθηματικο το γνωριζω καλα.
Ηδη μια φορα εχω δωσει ψαρι μου πολυ αγαπημενο (χρυσοψαρο) που πολυ απλα δεν μπορει να ζει με τα αλλα που εχω και οταν το ειχα παρει αρχαριος δεν το ηξερα (πρωτακουστο ε?)
Τωρα ειμαι στο 2ο που πρεπει να δωσω για τους "γνωστους λογους" ασχετοσυνης και παραλληλα μη ενημερωσης απο τον πωλητη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23919
και εχω και ενα ακομα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 10 είναι η σκληρότητα νερού. Τα ζωοτόκα γενικά από όσο ξέρω θέλουν μέτριο προς σκληρό νερό.
site δε θυμάμαι πιο είχα βρεί, αλλά θα το ψάξω.
η κιχλιδα είναι altispinosa microgeophagus Bolivian Ram


Mikrogeophagus altispinosus 1

Mikrogeophagus altispinosus 2


Mikrogeophagus altispinosus 3


Bolivian ram, Mikrogeophagus altispinosus 4

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-03-08 στις 09:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ newfish Malawi 11 12-12-11 14:38
ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ Efi Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-01-07 14:32
επιλογη ψαριων steady Malawi 20 07-01-07 23:14
Ασυμβατοτητα ? Manos179 Γλυκό νερό - Γενικά 1 29-06-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09224 seconds with 13 queries