Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-08, 11:29
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή ασυμβατοτητα ψαριων

Οταν ξεκινας κατι καινουργιο,οπως ενα ενυδρειο, για το μονο που εισαι σιγουρος ειναι οτι δεν ξέρεις τιποτε για το αντικειμενο με το οποιο πας να ασχοληθεις. Η επιλογη των ψαριων που τοποθετεις στο ενυδρειο γινεται η με την βοήθεια του καταστηματαρχη, που το μονο που εχω καταλαβει ειναι να πουλησουν και οχι να σε ενημερωσουν ή παιρνεις μαζι με τον μικρος σου γιο και αυτος διαλεγει πια ψαρακια του αρέσουν.Και έτσι γυρίζεις σπιτι με κατοικους για το ενυδρείο σου ασυμβατους μεταξυ τους και ως αφορα την συμπεριφορα τους και ως αφορα την συνθηκες διαβιωσης.
Και το ερωτημά μου .. μπορει ψαρια που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους να επιβιώσουν στον ίδιο χώρο? Τα δικα μου εχουν 6 μήνες μαζι εκτος απο το pagasius που εναι και ο παλαιοτερος κατοικος εκλεισε πριν λιγες μερες χρόνο.

Απωλειες είχα οχι ομως απο ασυμβατότητα αλλα απο κακης ποιοτητας νερου.
Υπαρχει καποιος αλλος στο φορουμ που έχει πειραματιστει με ανωμοια ψαρια και αν ναι τι αποτελεσματα ειχε? Εγω παντως πιστευω οτι ολα εναι θεμα συνηθειας και προσαρμογης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-08, 11:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι περισσοτεροι πειραματιστηκαν ετσι οπως λες γιατι πολλοι ξεκινησαμε σαν εσενα.....λαθος.....το αποτελεσμα? επιβιωσαν καποια ψαρια για καποιο διαστημα..και υποφεροντας στο διαστημα αυτο......οταν ενα ψαρι επιβιωνει δε σημαινει και οτι ικανοποιουνται οι μινιμουμ απαιτησεις του...αλλα ολα αυτα σου τα εχω γραψει και στο αλλο ποστ σου...πιο αναλυτικα....
οποτε δινω τη σειρα μου στους αλλους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-08, 11:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το ερωτημά μου .. μπορει ψαρια που δεν ταιριάζουν μεταξύ τους να επιβιώσουν στον ίδιο χώρο?
Υπαρχει καποιος αλλος στο φορουμ που έχει πειραματιστει με ανωμοια ψαρια και αν ναι τι αποτελεσματα ειχε? Εγω παντως πιστευω οτι ολα εναι θεμα συνηθειας και προσαρμογης

Η απαντηση ειναι οτι το εχουν δοκιμασει πολλοι..
Τα αποτελεσματα ηταν παντα αρνητικα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-08, 11:58
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ έχω μια κιχλίδα μαζί με ζωοτόκα. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται καλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι. καταρχάς είναι μόνη της, γιατί δε θέλω να βάλω και άλλες κιχλίδες μέσα. Είχα διαβάσει κάπου ένα σωστό παράδειγμα...που έλεγε μια ιστορία και κατέληγε και εσύ θα επιβίωνες, αλλά πχ. φαντάσου να ζούσες μόνο με πιγκουίνους, θα επιβίωνες, αλλά ξέρεις θέλεις παρέα ανθρώπων. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ σε πολύ απλοικό επίπεδο και με μηδενικές γνώσεις. Φυσικά υπάρχουν και ψάρια που προτιμούν να μένουν μόνα τους, όπως οι μονομάχοι...

Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-08, 12:01
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

συμφωνω με την τελευταια σου προταση.
Παντως εγω μετα απο οσα εχω διαβασει στο φορουμ κραταω σημειωσεις με την καθημερινη συμπεριφορα των ψαριων πιστευω στην προσαρμογη των ειδων απλα χρειαζεται χρονος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η προσαρμογη των ειδων οπως και η φυσικη επιλογη ειναι πραγματα με τα οποια ασχοληθηκε ο δαρβινος και που θελουν πολλα χρονια για να γινουν.....δεν εχουμε τοσο χρονο με τα ενυδρεια μας......
επισης γινονται με πολλα θυματα....δηλαδη προσαρμοζονται η επιλεγονται καποια ...αλλα ξεκληρωνεται σχεδον ολος ο πληθυσμος.....
κι εσενα τα ψαρακια σου δε θα προσαρμοστουν στο ενυδρειο σου..απλα θα σου πεθανουν.....
κι οτι εχει προσαρμοστει στα νερα μας ειναι μετα απο πολλες αναπαραγωγες και επιλογη απογονων!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-08, 12:10
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

και τι κανω? ουτος η αλως δεν έχω και πολλες επιλογες. Το να τα δωσω πισω δεν νομιζω ο πετ-σοπας να τα παρει. Βεβαια εχω και την επιλογη της γατας γαι μια νοστημια δεν νομιζω να ελεγε οχι.Αρα το μονο που μου μένει είναι να ξεκαθαριστει η κατασταση απο μόνη της. Εκτος και αν έχετε να μου προτεινετε κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-08, 12:16
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Εγώ πάλι ταυτίζομαι με τη πρόταση "το ότι επιβιώνουν δε σημαίνει ότι είναι και καλά." Για αυτό και προσπαθούμε όλοι για το καλύτερο.
-------------------------
Το αντιμετωπίζεις λάθος το θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKOBAS : 27-03-08 στις 12:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-08, 12:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι κανω? ουτος η αλως δεν έχω και πολλες επιλογες. Το να τα δωσω πισω δεν νομιζω ο πετ-σοπας να τα παρει. Βεβαια εχω και την επιλογη της γατας γαι μια νοστημια δεν νομιζω να ελεγε οχι.Αρα το μονο που μου μένει είναι να ξεκαθαριστει η κατασταση απο μόνη της. Εκτος και αν έχετε να μου προτεινετε κατι αλλο.
βαλε μια αγγελια να ανταλαξεις χαρισεις η πουλησεις καποια....
επισης καποιοι πετσοπαδες τα δεχονται....
μενει σε σενα αν θες να τα αφησεις και οπου παει η να προσπαθησεις να τα δωσεις.....αρκει να μην ειναι παγκασιους γιατι κοιτα τι τραβαω εγω εδω!!!! και μαλιστα για ψαρια που δεν ειναι δικα μου... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%E9%EF%F5%F2
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-08, 12:25
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

δεν ειναι οτι δεν συμφωνω με την αποψη σας ομως αν το ακταστημα που αγορασα τα ψαρια δεν κοιτουσε μονο το δικο του συμφερων δεν θα βρισκομουν εγω τωρα στην δυσαρεστη θεση να κοιτω θα καθε πρωι το ανυδρειο να δω αν εχω καποια απωλεια η οχι .
-------------------------
το μονο που δεν θα δωσω ειναι το pagasius.Το πολυ πολυ να μεταφερω ολα τα μεγαλα στο 200 και να κρατησω τα μικρα στο 60 λιτρων .Τι λετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη viviane : 27-03-08 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-08, 12:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι οτι δεν συμφωνω με την αποψη σας ομως αν το ακταστημα που αγορασα τα ψαρια δεν κοιτουσε μονο το δικο του συμφερων δεν θα βρισκομουν εγω τωρα στην δυσαρεστη θεση να κοιτω θα καθε πρωι το ανυδρειο να δω αν εχω καποια απωλεια η οχι .
-------------------------
το μονο που δεν θα δωσω ειναι το pagasius.Το πολυ πολυ να μεταφερω ολα τα μεγαλα στο 200 και να κρατησω τα μικρα στο 60 λιτρων .Τι λετε?
ποια ειναι τα μικρα και ποια τα μεγαλα? δε θυμαμαι τι ψαρια εχεις...διαβασε τις αναγκες τους και ποσο μεγαλωνει το καθενα...σκεψου ποια θα μπουν σε 200 και ποια οχι συμφωνα με τις απαιτησεις τους.....και πες τι θα κανεις να σου πουν οι πιο εμπειροι απο εμας αν ειναι σωστο η οχι....
επισης να σου πω οτι δε σε "μαλωνουμε" εδω αλλα προσπαθουμε να σε βοηθησουμε..γιατι σε καταλαβαινουμε....
οσο για το παγκασιους να ξερεις οτι θα εχεις προβλημα γιατι μεγαλωνει υπερβολικα....αν τωρα το δωσεις σε ενα πετ σοπ θα το ξεφορτωθεις ευκολα....οχι βεβαια πως το ψαρι θα εχει καλυτερη καταληξη....αλλα επειδη εγω κατηγορηθηκα που δεν τα παω στο πετσοπ να τα ξεφορτωθω το λεω να ξερεις τι μπορει να αντιμετωπισεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-03-08, 12:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το καταστημα μπορει να κοιτουσε το δικο του συμφερον, αλλα αν σου πουλαγε πχ μια αρκουδα θα την επερνες?
Και οι αντιπροσωπειες αυτοκινητων πουλανε αυτοκινητα, αλλα αμα δεν ξερεις να οδηγεις κινδυνευεις να σκοτωθεις και να σκοτωσεις.
Με ολη την καλη θεληση, δεν σου τη λεμε, απλα βρισκεσαι σε ενα αδιεξοδο για το οποιο εχεις ενα μερος της ευθυνης.

Και αν θες να κρατησεις το pagasious ετοιμασου να του προσφερεις την πισινα που του χρειαζεται.
Δυστυχως ΔΕΝ μπορεις να αλλαξεις τις απαιτησεις που διαμορφωθηκαν σε δεκαδες χιλιαδες χρονια σε αυτές που εχεις επειδη ετσι ετυχε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-03-08, 12:43
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Βρε παιδιά συγγνώμη, αλλά ειδικά με τα παγκάσιους, δεν έχει παργίνει το κακό. Δηλαδή μήπως τελικά και τα pet shop είναι η αιτία του κακού, γιατί δε μπορεί ο νέος χομπίστας να ξέρει όλες τις κατηγορίες. Βλέπει ένα ψάρι, του αρέσει, ρωτάει αν ταιριάζει και ο άλλος λέει πάντα ναι. Εκαι που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα μπορούσε μέσα από το φόρουμ να ξεκινήσει μαι διαδικασία πανελλήνιας αξιολόγησης των PET shop, από τα οποία ψωνίζουμε. Εγώ λόγω της επαγγελματικής μου ιδιότητας θα μπορούσα να ετοιμάσω ένα καλό ερωτηματολόγιο, το οποίο να συμπληρώνουν όσοι θέλουν, αλλά δεν έχω ιδέα πως θα γίνεται ηλεκτρονικά η συμπλήρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-03-08, 12:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....213#post249213

τι λετε???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-08, 12:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εχει προταθει κι αλλες φορες αυτο.
Ενα πετσοπ συνηθως γνωριζει πελατες ή σε κοβει, κι αναλογα σου συμπεριφερεται. Σε μενα δεν θα πει παρε παγκασιους, στον ασχετο θα το πει ενδεχομενως - τι να αξιολογησεις? Δυστυχως (με λιγες εξαιρεσεις) στο φορουμ ή στο συλλογο καταληγει καποιος αφου την εχει πατησει και ψαχνει να σωθει.

Το γιατι επιμενουν να φερνουν παγκασιους, παπαγαλοψαρα, βαμμενα, σφυριδες και ροφους, ειναι αλλη ιστορια. Και πουλανε, οποτε αμα παιζει κερδος τι να λεμε, και ξεκιναει γενικως απο μια νοοτροπια λαθους ανταγωνισμου (αμα δεν το πουλησω εγω θα το πουλησει ο διπλα)...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-03-08, 12:59
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Ναι, αλλά μπορεί να γίνει μια προσπάθεια για να μάθουμε όλοι. Θα βοηθήσει και την επαρχία, αλλά και την Αθήνα και ενδεχομένως να βοηθήσουμε και κάποιους σαν εμένα, που ξέρουμε μόνο το water inn, να μάθουμε κάποια τοπικά μαγαζιά, που αξίζει οτ κόπο. Επίσης μπορεί άλλα καταστήματα να είναι πιο καλά στο γλυκό νερό, άλλα στο θαλασσινό, άλλα στα ψάρια και άλλα στους εξοπλσιμούς. anyway...μια ιδέα είναι, αν θέλετε τη συζητάμε να μη φάμε και το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-08, 13:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν εγώ έχω μια κιχλίδα μαζί με ζωοτόκα....
....Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με την τελευταια σου προταση.

Λυπαμαι.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που δεν θα δωσω ειναι το pagasius.Το πολυ πολυ να μεταφερω ολα τα μεγαλα στο 200 και να κρατησω τα μικρα στο 60 λιτρων .Τι λετε?
Το pagasius συγκαταλεγεται στα μεγαλα που θα παει στο μεγαλο 200αρι ή στα μικρα που θα πανε στο 60αρι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-08, 13:50
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

στο 200 θα μπει το pagasius,τα 2 ασημενια δολλαρια,ο μαυρος καρχαριας με την κοκκινη ουρα,και στο 60αρι θ΄αφησω τα 3 τιγρακια, τα 2 ζεβρα ,τα 2 με την κοκκινη γραμμη πανω απο τα ματια, και τα 3 γκαπι
αυτη θα ειναι η νεα συνθεση εαν παλι δεν παει καλα με διορθωνετε.
Οσο για το pangasius διαβασα οτι καταληγει κατα λαθος στα πετ-σοπ και και οτι εχει απαγορευτη η διαθεση στην αγορα ως ενυδρειακο ψαρι.τωρα μιας και το εχω θα το κρατησω και αν χρειαστει θα του διαθεσω και την φουσκοτη πισινα με διαμετρο 3μ,74εκ λετε να του φτανει? αστιευομαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-03-08, 14:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γιατι επιμενουν να φερνουν παγκασιους, παπαγαλοψαρα, βαμμενα, σφυριδες και ροφους, ειναι αλλη ιστορια. Και πουλανε, οποτε αμα παιζει κερδος τι να λεμε, και ξεκιναει γενικως απο μια νοοτροπια λαθους ανταγωνισμου (αμα δεν το πουλησω εγω θα το πουλησει ο διπλα)...
Ναι αλλα εμεις καθομαστε και περιμενουμε να αλλξουν τα πραγματα μονα τους

Ενω καποιοι αλλοι :

1. Dyed Fish Campaign

2. A new animal welfare bill will ban children under the age of 16 from buying pets and will make it a crime punishable by a year's imprisonment to give goldfish away as prizes at fairs

3. Become an undercover reporter



ΥΓ για κοιταχτε αυτο καπου στα τρια τεταρτα της σελιδας, μετα τα θυλαστικα, πουλια, ερπετα και αμφιβια πιανει και τα ψαρια και λεει :
CLASS ACTINOPTERYGII (FISH)
Pangasiidae Pangasid catfish
http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml
Ο τιτλος του εγγραφου : "convention on international trade in endangered species of wild fauna and flora"
μεταφραση : "σύμβαση σχετικά με το διεθνές εμπόριο στα απειλούμενα υπό εξαφάνιση είδη άγριας πανίδας και χλωρίδας".




.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-08, 14:08
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

η πισινα θα του φτανει...στο μηκος,δεν θα μπορει να στριψει ομως.

μαθε τα ειδη των ψαριων σου και κατσε κανε μια σωστη συνθεση θα το ευχαριστηθεις παρισσοτερο το ενυδρειο σου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-08, 14:08
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS
Λοιπόν εγώ έχω μια κιχλίδα μαζί με ζωοτόκα....
....Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....


μην απομονόνεις λέξεις και προτάσεις για να πεις αυτό που θες. Το νήμα του post που έκανα δεν είναι αυτό που παρουσιάζεις. Εάν αυτό βγήκε τότε είναι δικό μου λάθος, αλλά αν διαβαζές θα έβλεπες ότι έχω απαντήσει ο ίδιος
το ότι επιβιώνουν δε σημαίνει ότι είναι και καλά." Για αυτό και προσπαθούμε όλοι για το καλύτερο, καθώς και Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται καλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι.
Να προσέχουμε γιατί είναι κρίμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-08, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 200 θα μπει το pagasius,τα 2 ασημενια δολλαρια,ο μαυρος καρχαριας με την κοκκινη ουρα,..........


Πανεμορφο οντως το pangasius, οπως ολα τα μωρα.
















Και ενηλικο ωραιο ειναι (σε 200αρι το ειχανε και αυτοι, 200 μετρα λιμνη)




.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-08, 14:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτα ολα τα εχουμε πει χιλιες φορες....μηπως να προτειναμε καμια λυση?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-08, 14:14
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

τηνεχω δει αυτη την φωτογραφια 8 μηνες πριν και μου ηρθε να σκοτωσω τον καταστηματαρχη που μου το πουλησε.Το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα τι κάνουμε.Αλλωστε δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα αν τα ξεραμε δεν θα καναμε και λαθη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-08, 14:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσέχουμε γιατί είναι κρίμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Συγνωμη αν παρεξηγησα
Δεν καταλαβα μαλλον καλα τι εννοουσες οταν ελεγες :
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....
Αν μπορεις διευκρινισε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από viviane Εμφάνιση μηνυμάτων
τηνεχω δει αυτη την φωτογραφια 8 μηνες πριν και μου ηρθε να σκοτωσω τον καταστηματαρχη που μου το πουλησε.Το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα τι κάνουμε.Αλλωστε δεν μπορουμε να τα ξερουμε ολα αν τα ξεραμε δεν θα καναμε και λαθη.
Εγω θα το εδινα πισω στο πετσοπ.
Ξερω δεν υπαρχει ελπιδα να ζησει εκει αλλα και πουθενα αλλου ομως.
Οποτε την ευθυνη πρεπει να την αναλαβει αυτος που το πουλησε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα ολα τα εχουμε πει χιλιες φορες....μηπως να προτειναμε καμια λυση?
Εμμεσα εχω απαντησει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα εμεις καθομαστε και περιμενουμε να αλλξουν τα πραγματα μονα τους

Ενω καποιοι αλλοι :

1. Dyed Fish Campaign

2. A new animal welfare bill will ban children under the age of 16 from buying pets and will make it a crime punishable by a year's imprisonment to give goldfish away as prizes at fairs

3. Become an undercover reporter





.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-03-08 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-03-08, 14:22
Το avatar του χρήστη viviane
viviane Ο χρήστης viviane δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

εννοει οτι σε καθε πειραματισμο περα απο τα δεδομενα υπαρχει παντα η αναμονη οτι εσυ θα καταφερεις να εξαιρεσης το κανονα, να καταφερεις το ακατορθωτο.Σκεψου μια γορα πως ενιωσες οταν καταφερες κατι περα απο της δυναμεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-03-08, 14:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ενηλικο ωραιο ειναι (σε 200αρι το ειχανε και αυτοι, 200 μετρα λιμνη)





.
Πάντος εδώ αν προσέξεις έχει πρόβλημα με την ουρά κάτι σε fin rot μου κάνει μάλλον χρειαζόταν ακόμη μεγαλύτερο χώρο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-03-08, 14:39
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

αφου δεν θελει να το δωσει πισω το ψαρι,τι ψαχνετε να βρειτε....δικο του/της προβλημα ειναι τι θα το κανει οταν μεγαλωσει......ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε και μαθαμε απο τα λαθη μας.....
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-03-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμμεσα εχω απαντησει
αυτο δεν ειναι λυση στο συγκεκριμενο προβλημα με τα συγκεκριμενα ψαρια σημερα στις 27/03/08
εννοω λυση στην περιπτωση μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-03-08, 14:43
Το avatar του χρήστη KOKOBAS
KOKOBAS Ο χρήστης KOKOBAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2007
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS
Πάντως έχει και ο πειραματισμός τη γλύκα του....
Αν μπορεις διευκρινισε.

εννοώ όταν μάθαινες ποδήλατο και έπεσες και σηκώθηκες γιατί ήθελες να ξαναπροσπαθήσεις, εννοώ όταν χάλασε κάτι και προσπάθησες να το φτιάξεις χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις και εννοώ το συναίσθημα όταν αυτό το κάτι το είδες να δουλεύει. Αυτό είναι ο πειραματισμός. Σαφώς και κάνουμε λάθη και από αυτά μαθαίνουμε.Αν εσύ έχει καταφέρει να αποφύγεις όλα τα λάθη, μπράβο σου. Εγώ πάντως έχω κάνει λάθη, αλλά η χαρά που νοιώθω όταν κάτι πάει καλά υπερνικάει τα πάντα. Και στόχος μου δεν είναι βέβαια να πειράξω τα ψάρια. Όπως είπα πριν μαθαίνουμε από τα λάθη μας και δε τα ξανακάνουμε, αλλά και εγώ έχω πέσει θύμα λαθών άλλων ανθρώπων πχ στη δουλειά μου. Δεν είναι ωραίο να μειώνουμε τις προσπάθειες των άλλων για να αναδείξουμε τις γνώσεις μας. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι ήταν κάτι λάθος, αλλά η διαδικασία της γνώσης και της μάθησης έχει πολύ ενδιαφέρον. Μπορέι βέβαια αυτό να αποτελεί προσωπική άποψη, αλλά είναι εν γενει αντιληπτό ότι ο ενήλικας προτιμά τη βιωματική μάθηση, δηλαδή τους τρόπους μάθησης που ο ίδιος παίρνει μέρος, παρά τη καθοδήγηση και το να μαθαίνει κάτι πρώτα θεωρητικά και μετά να το εφαρμόζει στη πράξη, με όσα λάθη μπορεί να προκύπτουν από αυτο.
Όπως έγραψα προσπαθούμε για το καλύτερο και για μένα μόνο αν δεις το λιγότερο καλό, μπόρείς να εκτιμήσεις το καλύτερο.
Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, γιατί έχω την εντύπωση ότι ΄βλέπουμε το ίδιο ποτήρι μισοάδειο και μισογεμάτο. Εγώ λέω ότι από τα λάθη μαθαίνεις, εσύ λες μάθε πριν κάνεις λάθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ newfish Malawi 11 12-12-11 14:38
ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΨΑΡΙΩΝ Efi Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-01-07 14:32
επιλογη ψαριων steady Malawi 20 07-01-07 23:14
Ασυμβατοτητα ? Manos179 Γλυκό νερό - Γενικά 1 29-06-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09813 seconds with 13 queries