Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 21-10-06, 14:44
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή Στήσιμο νέου ενυδρείου....

Γεια σας παιδια καλοσ σασ βρηκα μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)


1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μου αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???


παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 21-10-06 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 02-12-06, 20:05
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Red face ωπα,ωπα....!!!

συγνωμη ρε κολλητοι,εγω φταιω,εκ παραδρομης, που δεν ειχα δει αρκετα πιο πισω στο ποστ, τον τυπο του φιλτρου σου,και νομισα οτι η ερωτηση αναφεροταν σε εναν γυμνο και μονο του κυκλοφορητη,ο οποιος απλα θα υπηρχε και θα δουλευε μεσα στο νερο...(για αυτο και η λαθος απαντηση μου..)
αυτα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις....
ξαναζητω συγνωμη για την κεκτημενη μου ταχυτητα.....
τουλαχιστο εσυ georgetax,ελπιζω να με συγχωρεις..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-12-06, 20:27
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλα πλακα κανεις εννοειτε.
4 μερα παιδια και μετραω σταθερα 3 mg στην αμμωνια.σε καμια βδομαδουλα ελπιζω να αρχισουν να εμφανιζονται και τα νιτρωδη.
Eκανα μια μετρηση σε ΝΟ2 ετσι για να την κανω και τιποτα περισσοτερο και μου εδειξε 3.3-33 mg/l ( τεστ τετρα )αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει τιποτα μεσα απο νιτρωδη ετσι δεν ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 05-12-06 στις 18:22
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-12-06, 22:02
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Συνέχισε να μετράς μόνο αμμωνία...Για νιτρώδη ουσιαστική μέτρηση θα πάρεις όταν αρχίσουν να πέφτουν τα επίπεδα αμμωνίας που σε λίγο καιρό θα έχουν πάει στο θεό (οι τιμές της)...

Ρίξε διάβασμα.....
Όλες οι απορίες είναι στα παρακάτω link.....

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters2.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...llagi_chim.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/test.htm
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 05-12-06, 18:00
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

εννοεις οι τιμεσ τισ αμμωνιας?θα ανεβουν?γιατι λογο δουλειασ ελειπα καιδεν προσθεσα αμμωνια 1 μερα και τα νουμερα ανεβηκαν απο την τελευταια μετρηση.

κατι αλλο ρε παιδια ειδα ενα μικρο σαλιγκαρι μεσα στο ενυδρειο μου απο που ηρθε?εχω παθει σοκ.την αμμο την διπλοεβρασα τισ πετρεσ τισ επλυνα απο που ηρθε?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 05-12-06, 18:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

το σαλιγκαρι ηρθε ειτε σαν σαλιγκαρι,ειτε σαν αυγο σαλιγκαριου μαζι με καποιο απο τα φυτα που εβαλες μεσα......
ΥΓ. εε,ενταξει δεν ηρθε και το τελος του κοσμου....
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-12-06, 12:05
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

klaz δεν εβαλα καθολου φυτα,ισως απο καμια πετρα να μου ξεφυγε τιποτα.
τα υγρα τεστ τα τεσταρετε αν ειναι καλα και οχι (ληγμενα) με νερο τισ βρυσης ετσι δεν ειναι?ενοοω για αμμωνια,νο2,νο3.
κατι αλλο πριν απο 6 μηνες πριν ακομα καν φανταστω να κανω ενυδρειο ειχε ενα φιλοσ μου ενα ενυδρειο και εβαλε ψαρια μεσα κατευθειαν με το που το πηρε και εχει ακομα τα ιδια ψαρια απο τοτε χωρισ κανεναν θανατο δεν το εστρωσε καν ουτε προσθεσε ποτε τιποτα ειναι αυτο δυνατον????τα ψαρια που ειχε μεσα ηταν 3 χρθσοψαρο,10 νεον,και ενα παπαγαλοψαρο τι λετε?γιατι μου φαινεται πολυ παραξενο
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-12-06, 12:10
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχε ενα φιλοσ μου ενα ενυδρειο και εβαλε ψαρια μεσα κατευθειαν με το που το πηρε και εχει ακομα τα ιδια ψαρια απο τοτε χωρισ κανεναν θανατο δεν το εστρωσε καν ουτε προσθεσε ποτε τιποτα ειναι αυτο δυνατον????τα ψαρια που ειχε μεσα ηταν 3 χρθσοψαρο,10 νεον,και ενα παπαγαλοψαρο τι λετε?γιατι μου φαινεται πολυ παραξενο
κριμα που τοτε δεν πηγαινατε μαζι με το φιλαρακι σου καθημερινα σε καζινο.....
τωρα θα ησασταν ζαμπλουτοι με την τυχη του φιλου σου.....
σοβαρα τωρα,επειδη παντα υπαρχει και ο παραγοντας της τυχης,τετοια περιστατικα ειναι κατακριτεα,και δεν θα πρεπει να γινονται απο ανθρωπους -χομπιστες που ειναι και θεωρουν τους εαυτους τους υπευθυνους απεναντι σε ζωντανους οργανισμους...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 09-12-06, 14:15
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή καλημερα

καλημερα παιδια 10 μερα στωσιματος και ακομα τιποτα η αμμωνια σταθερα στο 5mg/l .
εκανα τεστ αμμωνιας νο2 νο3 απο νερο βρυσης και μου εδειξαν 0 εκτοσ απο νο3 που εδειξε 12.5 mg /l αυτο δεν σημαινει οτι τα τεστ μου ειναι οκ?
και κατι αλλο στην επιφανεια του νερου υπαρχει κατι σαν γλυτσα να το πω, σαν να αιωρείτε κατι σαν λαδι ελπιζω να καταλαβενεται τι θελω να πω.τι ειναι? θερμοκρασια στους 29 - 30 κατ τα αλλα υπομονη
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 09-12-06, 16:29
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

12.5 NO3 νερό βρύσης ?
Πάρε ενα μπουκαλάκι εμφιαλομένο νερό που γράφει απο πίσω αναλύσεις και τσέκαρε το τέστ σου με αυτό ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 09-12-06, 20:29
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

παιδιά ο υαλοβαμβακας μου εχει γινει απο ασπρος καφε λογο καθαρισμου φυσικα και σκουπιδιων που τραβαει.
α)αυτο ειναι κακο μηπωσ για το στρωσιμο και χρειαζεται να το καθαρισω η να τον αντικαταστησω?
β)τα νο2 δειχνουν 0,3mg/l.αυτο δεν σημαινει οτι αρχιζει κατι να γινεται????η ειναι ακομα νωρις?και δεν το ρωταω λογο το οτι βιαζομαι αλλα για την κατανόηση του στωσιματος

crazyio θα το κανω αυτο που λες αυριο αλλα εχω καποιες αμφιβολιες για τα εμφιαλωμενα οσον αφορα τις τιμες τους
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 09-12-06, 21:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εισαι στην αρχη ακομα, αλλα κατι εχει αρχισει να γινεται οντως.
Οσο δεν μειωνεται η ροη δεν υπαρχει λογος αντικαταστασης του υαλοβαμβακα...

Υπαρχει περιπτωση οντως το νερο της βρυσης να εχει νιτρικά μεσα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05243 seconds with 14 queries