Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 22-01-16, 13:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Τα πες ολα τελος ειμαι μαζι σουΘα παραγγειλω αυτη τη μικρομετρικη και μεχρι να ερθει 24/7 ανοικτο..Στο τελος ξερεις θα ανοιξουμε θεμα "diy co2 κιτρικο vs μπουκαλα "να γινει χαμος...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 22-01-16, 17:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πες ολα τελος ειμαι μαζι σουΘα παραγγειλω αυτη τη μικρομετρικη και μεχρι να ερθει 24/7 ανοικτο..Στο τελος ξερεις θα ανοιξουμε θεμα "diy co2 κιτρικο vs μπουκαλα "να γινει χαμος...
Μωρέ μια χαρά είναι και η μπουκαλίτσα, και το κόστος γεμίσματος δεν νομίζω οτι είναι πολύ, απλά είναι απαγορευτικό για πολλούς το κόστος απόκτησης...

Δώσε ενέργεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 25-04-16, 02:09
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Καλησπερα επειδη λεω να φυγω και εγω σιγα σιγα απο το ζαχαρονερο, αυτη πως τη βλεπετε?
Για κιτ λεω να παω στο 501.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 25-04-16, 18:23
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

παιδια επειδη λεω να το βαλω το συστηματακι μπροστα αυτες τις μερες τελικα πια διαταξη λετε να ακολουθησω γιατι εχουν ειπωθει πολλες γνωμες.
Επεισης διαθετω και ηλεκτρομαγνητικη λετε να την βαλω η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 25-04-16, 20:17
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emperor4her Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα επειδη λεω να φυγω και εγω σιγα σιγα απο το ζαχαρονερο, αυτη πως τη βλεπετε?
Για κιτ λεω να παω στο 501.
Μια χαρά είναι!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια επειδη λεω να το βαλω το συστηματακι μπροστα αυτες τις μερες τελικα πια διαταξη λετε να ακολουθησω γιατι εχουν ειπωθει πολλες γνωμες.
Επεισης διαθετω και ηλεκτρομαγνητικη λετε να την βαλω η οχι?
Σου προτείνω την παρακάτω...

Την δουλεύω πάνω από 1.5 χρόνο και πάει μια χαρά...
Ηλεκτρομαγνητική αν θες βάλε την, αρκεί να μην έχεις μεγάλες μεταβολές στο ph σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 25-04-16 στις 20:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 25-04-16, 20:52
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

εχω καποιες ερωτησεις
στο μπουκαλι Α χρειαζεται αεροπετρα κατω?
επισης σε πια θεση μπενει η ηλεκτρομαγνητικη?
στο μπουκαλι Β που ειναι οι 2 οι ανεπιστροφες αυτη την συνδεσμολογια Υ μπορω να την κανω με ενα Τ που εχω?
επισης στο μπουκαλι Β το λαστιχο παει μεχρι κατω?
μπορεις να μου πεις μια τις δοσολογιες για μπουκαλια 1.5 λιτρα
εχω σε καποιες φωτο πολλοι βαζουν την εξοδο του συστηματος στην εισοδο του εξ. φιλτρου κανει καλο το co2 να περναει απο τα υλικα?
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 26-04-16, 12:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω καποιες ερωτησεις
στο μπουκαλι Α χρειαζεται αεροπετρα κατω?
επισης σε πια θεση μπενει η ηλεκτρομαγνητικη?
στο μπουκαλι Β που ειναι οι 2 οι ανεπιστροφες αυτη την συνδεσμολογια Υ μπορω να την κανω με ενα Τ που εχω?
επισης στο μπουκαλι Β το λαστιχο παει μεχρι κατω?
μπορεις να μου πεις μια τις δοσολογιες για μπουκαλια 1.5 λιτρα
εχω σε καποιες φωτο πολλοι βαζουν την εξοδο του συστηματος στην εισοδο του εξ. φιλτρου κανει καλο το co2 να περναει απο τα υλικα?
Δεν χρειάζεται αερόπετρα
η ηλεκτρομαγνητική μπαίνει στην έξοδο του CO2, μετά την μικρομετρική, ώστε να μπορεί να σου κλείνει άνετα την παροχή καθώς η πίεση μετά την μικρομετρική είναι πολύ χαμηλότερη...
Βέβαιως γίνεται με Τ, κι εγώ έτσι το κάνω... Στο περίπου είναι το σχέδιο...
Στο Β μπουκάλι το λάστιχο πάει μέχρι κάτω, ώστε σίγουρα να έρχεται σε επαφή με την σόδα...
Σε 1.5 λίτρο είναι όπως τις δίνω στα 250γρ κιτρικό και άλλο τόσο σόδα..
Μπορέις να βάλεις και την διπλάσσια, αλλά για δοκιμή είναι μια χαρά τα 250
Νερό αν γίνεται απεσταγμένο ή από ΑΟ αν και στην διάταξη αυτή δεν είναι υποψχρεωτικό...
Στην σόδα ελάχιστο νερό ίσα που να καλύπτει την σκόνη και στο κιτρικό το ελάχιστο που μπορέι να διαλύσει τα 250 κιτρικού... Το κιτρικό έχει διαλυτότητα περίπου 60γρ/100ml νερού.. οπότε 500-600 νεράκι είναι μια χαρά...
Πολλοι έχουν καλά αποτελέσματα με αυτή την μέθοδο, αλλά υπάρχει κίνδυνος συσσώρευσης CO2 στο άνω μέρος του καδου του φιλτρου και αν δεν μπορέι να το διαλύσει να χαλάσει...
Λειτουργεί σαν ριάκτορας πάντως...
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο εξωτερικούς ριάκτορες... καθώς το παραπάνω πρόβλημα το αντιμετώπισα, αν και το φίλτρο ήταν σχετικά μικρό...
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 26-04-16, 13:01
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

οκ σε ευχαριστω τις πιο πολλες αποριες τις ελυσα, αλλα κολλησα λιγο στην θεση της ηλεκτρομαγνητικης λες την βαζω μετα την εξοδο του μπουκαλιου Β και μετα μπενει το bubble counter.
Επισης επειδη για την ωρα δεν εχω diffuser και εχω παραγγειλει τον γυαλινο απο ebay λες να το βαλω σκετο το σωλινακι κατω απο το spaybar η να βαλω μια αεροπετρα?
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 26-04-16, 16:28
Το avatar του χρήστη emperor4her
emperor4her Ο χρήστης emperor4her δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2010
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σε ευχαριστω τις πιο πολλες αποριες τις ελυσα, αλλα κολλησα λιγο στην θεση της ηλεκτρομαγνητικης λες την βαζω μετα την εξοδο του μπουκαλιου Β και μετα μπενει το bubble counter.
Επισης επειδη για την ωρα δεν εχω diffuser και εχω παραγγειλει τον γυαλινο απο ebay λες να το βαλω σκετο το σωλινακι κατω απο το spaybar η να βαλω μια αεροπετρα?
Εγω εχω σκεφτει να το βαλω μεσα σε ενα μικρο φιλτρακι που εχω, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η οχι.
εχω παραγγειλει και εγω οποτε φιλε παγοκοφτη αν στη συνδεσμολογια κολησω καπου, ερχεσαι σπιτι μου και κερναω καφε μιας και εισαι απο πατρα!
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 27-04-16, 09:28
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ σε ευχαριστω τις πιο πολλες αποριες τις ελυσα, αλλα κολλησα λιγο στην θεση της ηλεκτρομαγνητικης λες την βαζω μετα την εξοδο του μπουκαλιου Β και μετα μπενει το bubble counter.
Επισης επειδη για την ωρα δεν εχω diffuser και εχω παραγγειλει τον γυαλινο απο ebay λες να το βαλω σκετο το σωλινακι κατω απο το spaybar η να βαλω μια αεροπετρα?
Ναι ανάμεσα μικρομετρική και bubble counter!!
Αερόπετρα καλύτερα μέχρι να σου έρθει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από emperor4her Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω σκεφτει να το βαλω μεσα σε ενα μικρο φιλτρακι που εχω, αλλα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα η οχι.
εχω παραγγειλει και εγω οποτε φιλε παγοκοφτη αν στη συνδεσμολογια κολησω καπου, ερχεσαι σπιτι μου και κερναω καφε μιας και εισαι απο πατρα!
Από το τίποτα καλύτερα θα είναι σε φιλτράκι είτε εσωτερικό είτε εξωτερικό, απλά θέλει προσοχή μην ξενερίσει το εξωτερικό...
Σε εχέση με τον γυάλινο diffuser και τον εξωτερικό ριάκτορα πάντως, έχω δει τουλάχιστον 30-40% οικονομία...
Εννοείται ότι βοήθεια θες να τα πούμε...
Μην το βλέπετε πολύπλοκο το σχήμα, είναι πολύ απλή η συνδεσμολογία, προσοχή θέλει μόνο η φορά των ανεπίστροφων βαλβίδων, μην την βάλετε ανάποδα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 27-04-16 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 28-04-16, 15:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παρελαβα την προηγουμενη βδομαδα καινουρια μικρομετρικη και εβαλα ξανα πανω την ηλεκτρομαγνητικη που την ειχα εκτος..Κανενα προβλημα με την παροχη στο ανοιξε-κλεισε,ειχες δικιο φιλε pagokofti τελικα στην μικρομετρικη ηταν το προβλημα..10 μερες τωρα η πιεση σταθεροτατη στο 2 και με μισο κιλο κιτρικο-σοδα και 1 φυσ/δευτ υπολογιζω να μου βγαλει πανω απο 1,5 μηνα τελεια δηλαδη!!!

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 28-04-16, 16:11
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά Δεν είναι και ότι καλύτερο ποιοτικά αυτές οι μικρομετρικές, την έχω πατήσει κι εγώ μια φορά... Έσφιγγα, έσφιγγα, τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 28-04-16, 23:02
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια να σας πω και εγω την κατασταση μου,
το εφτιαξα το συστηματακι ολα κανονικα με ηλεκτρομαγνητικη πανω εμενα εδωσε κατευθειαν μπουρμπουλιθρες και η πιεση φενετε να ειναι κοντα στο 1 δεν ξερω αν πρεπει να το ανεβασω και πως μπορω να το ανεβασω τωρα που τρεχει επισης μετα το bubble counter εχω βαλει Τ για τροφοδοτω 2 ενυδρεια ενα 100αρι και ενα 20αρι τα μπουκαλια ειναι αναμεσα στα ενυδρεια και στο μικρο ειναι ακριβως διπλα η εξοδος ενω στο αλλο εχω μακρι σωλινακι μεχρι την αλλη πλευρα που ειναι και η εξοδος του φιλτρου και εχω βαλει την εξοδο του συστηματος απο κατω, αυτα σας τα λεω γιατι στο μικρο φαινονται καθαρα οι μπουρμπουλιθρες ενω στο αλλο δεν βλεπω κατι και για να μπορεσω να δω πρεπει να διπλωσω το ενα σωλινακι που παει στο μικρο ωστε να του κοψω τελειως την παροχη η να αυξησω την παροχη αρκετα ωστε να αρχισει να βγαζει και αυτο. τι μπορω να κανω ωστε να βγαζουν και τα δυο ταυτοχρονα? λετε να φταινε οι αποστασεις και επιδη το ενα ειναι πιο μικρο το μηκος να φευγει απο εκει ολο το co2?
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 29-04-16, 12:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιέζοντας την πρώτη μπουκάλα, θα πέσει περισσότερο κιτρικό οπότε θα αυξηθεί και η πίεση!! Γύρω στο 2 είναι μια χαρά...
Ρόλο δεν παίζει τόσο το μήκος αλλά το βάθος που φτάνουν τα σωληνάκια μέσα στο ενυδρείο, όπου υπάρχει διαφορετική πίεση...
Δοκίμασε να τα φέρεις στο ίδιο ύψος από την στάθμη του νερού του κάθε ενυδρείου... Λογικά θα πρέπει να έχεις ίδιο αριθμό φυσαλίδων...
Γενικότερα θα χρειαστείς Τ με στρόφιγγες για περισσότερα από ένα ενυδρεία...
Το έχω παρατηρησει και με αεραντλία το παραπάνω που έχει σαφώς μαγαλύτερη πίεση αερίου..
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 07-05-16, 13:26
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παρατηρω πως μετα απο 3 εβδομαδες λειτουργιας του μειγματος με 500γρ κιτρικο+600μλ νερου(στη σοδα καθολου νερο)και πλεον με ηλεκτροβανα 9 ωρες η πιεση ενω ηταν σταθερη στο 2 απο χθες αρχισε να ανεβαινει και σημερα τη βλεπω στο 3..Το μειγμα ειναι στη μεση..Γιατι να συμβαινει αυτο φιλε pagokofti τι λες που να οφειλεται,μηπως θελει λιγοτερο απιονισμενο στο κιτρικο;;Kι ειναι κι αυτες οι ηλεκτρομαγνητικες οι κινεζικες δεν κρατανε πολυ πιεση τη βλεπω ζοριζεται,πεταει κι απο καμια φυσαλλιδα που και που, ενω ειναι κλειστη..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 08-05-16, 23:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρω πως μετα απο 3 εβδομαδες λειτουργιας του μειγματος με 500γρ κιτρικο+600μλ νερου(στη σοδα καθολου νερο)και πλεον με ηλεκτροβανα 9 ωρες η πιεση ενω ηταν σταθερη στο 2 απο χθες αρχισε να ανεβαινει και σημερα τη βλεπω στο 3..Το μειγμα ειναι στη μεση..Γιατι να συμβαινει αυτο φιλε pagokofti τι λες που να οφειλεται,μηπως θελει λιγοτερο απιονισμενο στο κιτρικο;;Kι ειναι κι αυτες οι ηλεκτρομαγνητικες οι κινεζικες δεν κρατανε πολυ πιεση τη βλεπω ζοριζεται,πεταει κι απο καμια φυσαλλιδα που και που, ενω ειναι κλειστη..
Ο λόγος για να ανέβει η πίεση σε αυτή την διάταξη είναι η μη καλή αντίδραση του κιτρικού με την σόδα!! Σε αυτή την περίπτωση κατεβαίνει περισσότερο κιτρικό, μέχρι που λόγω ανατάραξης θα αντιδράσει τελικά, παράγοντας όμως πεισσότερο CO2...
Μου έχει τύχει μία φορά μόνο και το αντιμετώπισα ανακινώντας ελαφρά το δεύτερο μπουκάλι κάθε 5-6 μέρες...
Στα αρχικά πειράματα δημιουργούνταν και δύο στιβάδες διαλυμάτων με συνέπεια να γίνεται το παραπάνω εντονότερα...
Έχω φτιάχει με μοτεράκι χαμηλών στροφών και μαγνήτη επικαλυμμένο με ρητίνη μέσα στο υλικό απλή συσκευή για ανάδευση της σόδας στο δεύτερο μπουκάλι... (το έχω δοκιμάσει σε συσκευή kalkwasser stirrer που έχω φτιάξει..) Όμως το θεωρώ υπερβολικό..
Ανάδευσε το δεύτερο μπουκάλι ελαφρά, εκτόνωσε λίγο την πίεση να φτάσει στο 2 και τσέκαρε τις επόμενες μέρες... Νομίζω θα είσαι ΟΚ!!
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 09-05-16, 00:06
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Aναγκαστηκα κι εκτονωσα την πιεση στα 2bar πριν λιγο γιατι ειχε ξεφυγει στο 4+..Σκεφτομουν μηπως θελει να βαζουμε λιγο νερο και στο μπουκαλι με τη σοδα.Παντως απ οσο θυμαμαι σε μικροτερες δοσολογειες 200-250 γρ δεν μου το χε κανει τοσο πολυ..Κι επεσε βεβαια τωρα και η σταθμη στο κιτρικο με την εκτονωση 2 bar κατω..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 12-05-16, 22:21
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Και εγώ προσπαθώ, αλλά απ' ότι καταλαβαίνω, δεν γίνεται γρήγορα η αντίδραση και τραβάει περισσότερο κιτρικό. Έτσι αναγκάζομαι να γυρίζω στο πλάι το μπουκάλι με το κιτρικό για μια μέρα.
Τρίτη προσπάθεια που τρέχει τώρα και έχω βάλει απιονισμένο, αλλά δεν βλέπω διαφορά. Σόδα και κιτρικό από 250γρ. 600γρ νερό στο κιτρικό. Στην σόδα καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 12-05-16, 23:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Βαλε λιγοτερο νερο στο κιτρικο 400μλ αντι για 600 για πιο δυνατο μειγμα και βαλε 100μλ στη σοδα αντι για καθολου..κι εγω στο επομενο γεμισμα θα βαλω λιγο νερο στη σοδα,μηπως ειναι αυτη η αιτια που μου ανεβασε την πιεση στο 4 θα δειξει.θελει καποιες δοκιμες

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 18-08-16, 20:11
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Για ένα τέτοιο σύστημα με το 501 σα½Ίστημα τι ακριβώς χρειάζεται από επιμέρους εξαρτηματάκια (βαλβίδες, αεροπετρες.κ.τ.λ) ?
¶ντε να τα μαζεύω σιγά σιγά.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 19-08-16, 00:19
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Χρήστο, μονο αυτά χρειάζεται και είμαι οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 19-08-16, 23:02
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αντί για το τρίτο μπορείς να πάρεις και αυτό για να μετράς τις φυσαλίδες http://www.ebay.com/itm/301930841641

και το τελευταίο που μετράει το CO2 δεν είναι απαραίτητο απλά για να βλέπεις σε τι επίπεδο είσαι,και εγώ τώρα τα μαζεύω τα πράγματα,πιστεύω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να έχουν έρθει και όσα μου λείπουν
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 01-09-16, 14:18
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το συγκεκριμένο σύστημα με την σύνδεση που δείχνει η εικόνα παραπάνω το έβαλα σε λειτουργιά εδώ και 2 μέρες,το πρόβλημα είναι πως μέσα σε 2 μέρες η μπουκάλα με το ξινό έχει αδειάσει τελείως και όλο το νερό έχει πάει στην μπουκάλα με την σόδα,είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι έχω κάνει λάθος,το σύστημα βεβαία συνεχίζει να βγάζει φυσαλίδες και η ένδειξη είναι στο πράσινο
-------------------------
άκυρο,σταμάτησε να βγάζει και φυσαλίδες (πρέπει να ήταν στα τελευταία του)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos : 01-09-16 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 01-09-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ακολουθησες τη συνδεσμολογια με τις 2 ανεπιστροφες;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 01-09-16, 21:09
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το έχω ακριβώς όπως είναι στην φωτογραφία και έβαλα 250γρ ξινό και άλλο τόσο σόδα,400γρ νερό στο ξινό και 100γρ στη σόδα
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 01-09-16, 22:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κι εγω φιλε μου τα ιδια θεματα ειχα στην αρχη..Μετα απο αρκετους πειραματισμους εχω καταληξει στις παρακατω δοσολογιες..
Κατ αρχην πανε αγορασε (2) 2λιτρα μπουκαλια κοκα κολα..Χαμενη αποκλειεται να παει ετσι κι αλλιως

μπουκαλι Α-500γρ κιτρικο με 900μλ απιονισμενου νερου
μπουκαλι Β-500γρ σοδα με 200μλ απιονισμενου νερου
Προσοχη μη κανεις λαθος στις ανεπιστροφες!!
Επισης το λαστιχο στη σοδα να κατεβαινει κατω κατω στο πατο,πολυ σημαντικο!!

Κουνας να διαλυθει εντελως το κιτρικο με το νερο,το αφηνεις λιγο και μετα βιδωνεις
Κουνας και το β μπουκαλι με τη σοδα να ανακατευτει οσο γινεται και βιδωνεις..
Στη συνεχεια ξερεις πιεζεις το μπουκαλι με το κιτρικο να αρχισει η αντιδραση συνεχως μεχρι η πιεση να παει στο 1 τουλαχιστον.ΔΕΝ χρειαζεται να ανοιγοκλεινεις την μικρομετρικη οσο θα πιεζεις να ανεβει η πιεση δεν υπαρχει λογος..
Τσεκαρεις και τη συνδεσμολογια μη τυχον εχεις διαρροη πουθενα,ακομη και στο buuble counter-εγω ειχα εκει διαρροη κι αναρωτιωμουν γιατι τελειωνει το μειγμα-το κανεις με σαπουνονερο-
Με αυτες τις δοσολογιες και με 1,5φυσ/δευτ.(διαχυση με γυαλ.διαχυτηρα)περναω ενα 2μηνο περιπου χωρις προβλημα με χρηση ηλκεκτροβανας 9h/24
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 01-09-16, 22:56
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

εγώ το αφήνω 24/24 ανοιχτό,λες γι' αυτό να τελείωσε γρήγορα;;αλλά και πάλι μέσα σε 2 μέρες να τελειώσει;; σήμερα ξανά έβαλα τα υλικά από την αρχή μήπως κάτι δεν έκανα σωστά,θα δείξει ....
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 01-09-16, 23:53
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ το αφήνω 24/24 ανοιχτό,λες γι' αυτό να τελείωσε γρήγορα;;αλλά και πάλι μέσα σε 2 μέρες να τελειώσει;; σήμερα ξανά έβαλα τα υλικά από την αρχή μήπως κάτι δεν έκανα σωστά,θα δείξει ....
Μπα καποιο λαθος εκανες,δε μπορει να τελειωνει σε 2 μερες,βεβαια αμα το δουλευεις 24/24 καθε 7-10 μερες θα γεμιζεις δε συμφερει ετσι Χρηστο...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 02-09-16, 07:29
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

να βάλω μια βαλβίδα για να το ανοιγοκλεινει;;κάτι τέτοιο κάνει;;

http://www.ebay.com/itm/CO2-magnetic...UAAOSwdsFUN6RS
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09213 seconds with 16 queries