Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-10-12, 13:59  
Τιμές Αμμωνιας
Oblisgr
Member
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος 10-10-12, 13:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μέτρησα σήμερα NH3/NH4 με το τεστ της API και μου έβγαλε τιμή 0,25!
Αυτό είναι καλό η κακό?

Είναι αμέσως επόμενη τιμή μετά το 0
Μετα πάει 0,50, 1,0 μέχρι το 8,0
Εμφανίσεις: 9896
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 10-10-12, 19:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μάλιστα, απαντάς μόνο και μόνο για να συνεχίζεις μία κουβέντα χωρίς νόημα ενώ ξεκίνησες με επίθεση σε κάποιους που θέλησαν να βοηθήσουν έναν άνθρωπο. Και μου απαντάς λέγοντας τι; Αυτά που εγώ υπέδειξα; Λες να μην ξέρω τι είναι η αμμωνία και τι το αμμώνιο; Και τι συμβουλεύεις κάποιον που έχει μόνιμα στο ενυδρείο του αμμώνιο αλλά καθόλου αμμωνία; Αν είχες ενυδρείο με pH 5 θα έβγαζες και το φίλτρο σου;

Εγώ ό,τι είχα να πω σε αυτό το θέμα το είπα.

Καλή συνέχεια.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-10-12, 20:19
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα, απαντάς μόνο και μόνο για να συνεχίζεις μία κουβέντα χωρίς νόημα ενώ ξεκίνησες με επίθεση σε κάποιους που θέλησαν να βοηθήσουν έναν άνθρωπο. Και μου απαντάς λέγοντας τι; Αυτά που εγώ υπέδειξα; Λες να μην ξέρω τι είναι η αμμωνία και τι το αμμώνιο; Και τι συμβουλεύεις κάποιον που έχει μόνιμα στο ενυδρείο του αμμώνιο αλλά καθόλου αμμωνία; Αν είχες ενυδρείο με pH 5 θα έβγαζες και το φίλτρο σου;

Εγώ ό,τι είχα να πω σε αυτό το θέμα το είπα.

Καλή συνέχεια.
Καταρχήν δεν είχα πρόθεση να ξεκινήσω επίθεση σε κανένα και ζητώ ειλικρινά συγνώμη αν κάποιος το κατάλαβε έτσι. Στο χώρο αυτό βρισκόμαστε όλοι πιστέυω για να λύνουμε απορίες δικές μας και των άλλων αν μπορούμε και η συνησφορά όλων είναι απαραίτητη.Επίσης βρισκόμαστε εδώ για να περνάμε καλά χωρίς τσακωμούς και άλλα περίεργα.

Σαυτά τα πλαίσια exelix και αν έχεις την διάθεση και το χρόνο εξήγησε σε παρακαλώ γιατί προφανώς δεν το έχω καταλάβει γιατί υπάρχει πρόβλημα με το Αμμώνιο σε ένα ενυδρείο αφού εγώ διαβάζω το αντίθετο σε πολλές αναφορές (ότι δηλαδή τοξική είναι η Αμμωνία και όχι το Αμμώνιο)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-10-12, 20:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χαίρομαι που συνεννοούμαστε, ούτε στο δικό μου μυαλό κρατάω κλειστές πόρτες, αν υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθω ακούω! Απλά τουλάχιστον να μην εκφραζόμαστε με τρόπο που ο συνομιλιτής μας να προσβάλλεται. Δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε.

Το αμμώνιο έχει πολύ μικρότερη τοξικότητα από την αμμωνία, αλλά αυτό δεν το κάνει ακίνδυνο. Είτε μιλάμε για αμμώνιο είτε για αμμωνία σε ένα ενυδρείο δε θα πρέπει να μετράμε κανένα από τα δύο και φυσικά δε μιλάω για την περίπτωση που πριν λίγο ταΐσαμε και για μερικά λεπτά υπήρχε κάτι μετρήσιμο, εννοώ σε κανονική λειτουργία. Όποιο από τα δύο και αν μετρήσουμε σημαίνει ότι κάτι έχει πάει στραβά και πρέπει να δράσουμε. Το τι πήγε στραβά μπορεί να είναι ένα απλό στιγμιαίο λάθος και την επόμενη μέρα να μην τρέχει κάστανο, μέχρι να σκοτώσαμε και όλη τη βιολογία μας. Το ότι το αμμώνιο δεν είναι τόσο τοξικό δε θα πρέπει να μας κάνει να επαναπαυόμαστε γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορεί το σύστημα να έρθει τούμπα.

Κάτω από αυτό το πρίσμα οι απαντήσεις όταν κάποιος μετρήσει αμμωνία κινούνται προς την αποκατάσταση αυτού που την προκαλεί. Το pH και η θερμοκρασία από εκεί και πέρα είναι δύο από τους παράγοντες που θα καθορίσουν το πόσο δραστικά θα πρέπει να κινηθούμε για την προστασία των ζωντανών οργανισμών που φιλοξενούμε. Φυσικά και στα υψηλά pH ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-10-12, 20:48
Oblisgr Ο χρήστης Oblisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2011
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παιδιά από οτι κατάλαβα δεν είναι ούτε χάλια ούτε και άσχημα. Θα συνεχίσω τις αλλαγές, (κάθε 4 μέρες αφαιρώντας λίγο νερό) και θα προσπαθήσω να ρίξω το PH στο 7.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και για τις γνώμες!
Ειρήνη ημην!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-10-12, 21:05
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που συνεννοούμαστε, ούτε στο δικό μου μυαλό κρατάω κλειστές πόρτες, αν υπάρχει κάτι καινούργιο να μάθω ακούω! Απλά τουλάχιστον να μην εκφραζόμαστε με τρόπο που ο συνομιλιτής μας να προσβάλλεται. Δεν έχουμε κάτι να μοιράσουμε.

Το αμμώνιο έχει πολύ μικρότερη τοξικότητα από την αμμωνία, αλλά αυτό δεν το κάνει ακίνδυνο. Είτε μιλάμε για αμμώνιο είτε για αμμωνία σε ένα ενυδρείο δε θα πρέπει να μετράμε κανένα από τα δύο και φυσικά δε μιλάω για την περίπτωση που πριν λίγο ταΐσαμε και για μερικά λεπτά υπήρχε κάτι μετρήσιμο, εννοώ σε κανονική λειτουργία. Όποιο από τα δύο και αν μετρήσουμε σημαίνει ότι κάτι έχει πάει στραβά και πρέπει να δράσουμε. Το τι πήγε στραβά μπορεί να είναι ένα απλό στιγμιαίο λάθος και την επόμενη μέρα να μην τρέχει κάστανο, μέχρι να σκοτώσαμε και όλη τη βιολογία μας. Το ότι το αμμώνιο δεν είναι τόσο τοξικό δε θα πρέπει να μας κάνει να επαναπαυόμαστε γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορεί το σύστημα να έρθει τούμπα.

Κάτω από αυτό το πρίσμα οι απαντήσεις όταν κάποιος μετρήσει αμμωνία κινούνται προς την αποκατάσταση αυτού που την προκαλεί. Το pH και η θερμοκρασία από εκεί και πέρα είναι δύο από τους παράγοντες που θα καθορίσουν το πόσο δραστικά θα πρέπει να κινηθούμε για την προστασία των ζωντανών οργανισμών που φιλοξενούμε. Φυσικά και στα υψηλά pH ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα αμμωνιας gianniwpopi Αρχάριοι γλυκού νερού 42 08-08-11 11:46
τεστ αμμωνιας κτλ Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 5 28-06-09 20:22
Προβλημα αμμωνιας again! Greg26 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 24-08-07 19:05
επιπεδα αμμωνιας-please help mpouklitsa Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 02-10-04 19:26
TEST αμμωνιας dpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-09-03 10:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04189 seconds with 15 queries