Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-09-10, 21:36  
λιγες αποριες για το νεο μου ενυδριο 110 λιτρα RECORD 800
 
Το avatar του χρήστη zweet
zweet
Member
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος 01-09-10, 21:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!
οπως εγραψα ,πριν λιγες μερες απεκτησα ενα ενυδριο 110 λιτρα της JEWEL το RECORD 800.
το ενυδριο εχει υποδεχθει τα ψαρακια του εδω και 5 μερες με λιγα προβληματακια
Τα ψαρακια ειναι 2 moly, 2 ξιφοφοροι, 2 σαν καρχαριακια με πορτοκαλι πτεριγια , 4 μικρα με ριγες οριζοντιες , 1 μικρο με κοκκινη μουριτσα , 1 γλυφτη , 1 μικρο σαν χελι για το βυθο και ενα αλλο περιεργο που δεν εχω ιδεα πως το λενε..
ειχχα ετοιμασει τα βακτιρια της sera για 20 μερες σε ενα μικρο ενυδριακι και οταν ξεκινησα το 110 λιτρα μεσα στο νερο προσθεσα τα ετοιμα βακτηρια και επεισης το "sera filter biostart" οπου ο πωλητης μου ειπε οτι θα ετοιμασει το υπολοιπο νερο μεσα σε 1 μερα.
Τελος παντων εβαλα τα ψαρακια και ολα πηγεναν καλα μεχρι που ενα παιδακι αποφασισε να ριξει μεσα μιση φετα ψωμι....το οποιο ανακαλιψα αφου ειχε διαλυθει το περισσοτερο.
εκανα αλλαγη νερου με σκουπα βυθου και μαζεψα το περισσοτερο και αλλαξα και τον υαλοβαμβακα του φυλτρου που ειχε γινει μες τα ψωμια.
2 μερες μετα ψωφισε 1 γκουραμι που ειχα και πηγα δειγμα νερου και μου ειπαν οτι εχει αμμωνια... (λογικο)..
τωρα μου εδωσαν το prime seasem και μου συνεστησαν να κανω αλλαγη νερου κατα το 1/5 και αντι για αντιχλωριο να βαλω αυτο σε μεγαλυτερη ποσοτητα απο το συνηστομενο, και μετα να προσθεσω και παλι τα βακτηρια.
εντομεταξυ εχω βαλει να δουλευει και ενα δευτερο φιλτρο με πετρες AMMO CHIPS το οποιο σκευτομαι να αφησω για 1 εβδομαδα.
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας, για την ωρα ολα δειχνουν να πηγενουν καλα στο ενυδριο (ελπιζω να ειναι ετσι)- τα ταιζω λιγο 1 φορα τη μερα - μηδαμινα θα ελεγα...
ομως δεν ξερω με τα προιοντα που εβαλα μεσα τι πρεπει να προσεξω? ... εκτως απο τα παιδακια

επεισης ενα ακομα ερωτημα - το φυλτρο του ενυδριου δεν βγαζει φυσαλυδες και εγκατεστησα μεσα επιπλεων απο μονη μου, εκανα καλα? ειναι αναγκαιες?

ευχαρηστω!!
Εμφανίσεις: 10701
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 12-09-10, 21:14
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

έβαλα σχετικό θέμα αλλά η ιδέα σου είναι πολύ καλή!μάλλον αύριο που θα μπω από υπολογιστή,γιατί τώρα είμαι από το κινητό,θα βάλω μια αγγελία για αυτό.μήπως έχεις εσυ τέτοια ψαράκιά;λέω εγώ τώρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-09-10, 22:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
έβαλα σχετικό θέμα αλλά η ιδέα σου είναι πολύ καλή!μάλλον αύριο που θα μπω από υπολογιστή,γιατί τώρα είμαι από το κινητό,θα βάλω μια αγγελία για αυτό.μήπως έχεις εσυ τέτοια ψαράκιά;λέω εγώ τώρα
Ειχα μια ομαδα 6 ατομων σε ενυδρειο μαλακου νερου με Ασιατικη συνθεση για ενα χρονο.
Το ξεστησα και το μετανοιωσα. Ηταν απο τα πιο πετυχημενα και λειτουργικα ενυδρεια μου.
Αν το ειχα ακομα θα στο επαιρνα με κλειστα ματια. Πανεμορφα ζωντανα.
Τα εβλεπα συχνα να κανουν βολτες χωρις να κρυβονται συνεχως (πιστευω λογω ομαδας, σωστης συνθεσης ψαριων και καλου νερου)

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα νεο ενυδριο 350 λιτρα terios Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-10-09 20:59
ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΛΙΓΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ.... coolise30 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 14-12-08 13:08
co2 λιγες φυσαλιδες rixardos73 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 13-02-08 10:12
Nεο ενυδριο 300 Λιτρα και εξοπλισμος niouch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 07-06-05 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03525 seconds with 15 queries