Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-10-08, 23:15   #1
Την γνώμη-βοήθεια σας παρακαλώ....?
Ifestion
Junior Member
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος 13-10-08, 23:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τους χαιρετισμούς μου σε όλα τα μέλη αυτού του υπέροχου φόρουμ.!!

Σαν αρχάριος και εγώ, θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη των πιο έμπειρων σχετικά με το στήσιμο-βελτίωση του ενυδρείου μου.

Είναι χωρητικότητας 330 λίτρων, χωρίς φυτά, με απομιμήσεις βράχων και κοραλλιών σιλικόνης με εξολοκλήρου νερό όσμοσης ρυθμισμένο με αλάτι JBL Dura Plus και με τον εξής εξοπλισμό:

1.Φίλτρο Εξωτερικό Eheim 2078 Electronic 700 λίτρων
2.Velda UV-C, 36W 10.000 λίτρων
3.Κυκλοφορητή hydor 1000

Αυτή την στιγμή μετά από 2 μήνες λειτουργίας φιλοξενεί 28 ψαράκια και ειδικώτερα:

5 Zebra Danios
5 Blue Ram
5 Cherry Barb
2 Golden Barb
2 Tetra Black Widow
2 Koi Angelfish
1 Balla Shark
1 Snakeskin Gourami
1 Opaline Gourami
1 Neon Darf Gourami
1 Red Gourami
1 Clown Loach
1 Grey Botia

Η απορία μου είναι αν ο αριθμός των ψαριών μου είναι υπερβολικός, παρόλο που όλα βαίνουν καλώς, ή χρειάζεται μείωση.
Μέχρι πόσα (μεγέθους max 10 cm) μπορώ να έχω?
Επίσης από χθες το βράδυ το ένα από τα αγγελόψαρα δείχνει ανορεξία και τάσεις απομόνωσης σε γωνίες ή κρυψώνες παρόλο που εδώ και 20 μέρες που τα έχω έκαναν συνέχεια παρέα χωρίς τσακωμούς κ.λ.π
Ζητώ συγνώμη αν σας ζάλισα με τις απορίες μου, θα ακολουθήσει στην συνέχεια και φωτογραφία του ενυδρείου μου για περαιτέρω βοήθεια σας.

Να είστε καλά
Εμφανίσεις: 10485
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-08, 23:24
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

1) Τον κυκλοφορητή τον χρησιμοποιείς για ποιον λόγο?
2) Τα ψάρια σου είναι μπερδεμένα και διαφορετικών απαιτήσεων.
3) Από μετρήσεις πως πας? Για δώσε ...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-08, 23:47
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλημέρα Πασχάλη.!

Το κυκλοφορητή το έβαλα διότι όπως έχω βάλει την εισαγωγή του νερού παράλληλα με την επιφάνεια του νερού και κατά μήκος του ενυδρείου, το ρεύμα της ανακύκλωσης έφτανε ισχυρό μέχρι την μέση του βυθού καθότι ο βράχος με τα κοράλια είναι σο μ΄σεον του ενυδρείου, με αποτέλεσμα να καθυστερεί να καθαρίσει και κάποια απομεινάρια φαγητού ή περιτωμμάτων να περιστρέφονται κυκλικά πολύ ώρα μέχρι να τα ρουφήξει ή εισαγωγή του φίλτρου. Ενώ τώρα σε 15 λεπτά το νερό είναι καθαρό.

Το PH μου είναι 7.0
Το ΚΗ είναι 3d
Το GH είναι >4d
Τα Νο3 είναι 15
Τα Νο2 είναι 0
Η Αμμονία είναι στο safe
Θερμοκρασία στους 27C

Ευχαριστώ για την βοήθεια.!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-08, 01:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτό το η αμμωνία είναι στο safe δεν με καθησυχάζει, βέβαια βλέπω δεν έχεις ΝΟ2 και υποθέτω οτι δεν έχεις πρόβλημα.
Όπως σου είπα όμως τα ψάρια σου είναι πολλά και μπερδεμένα.
www.tsamisaquarium.gr ...καλό διάβασμα και ότι απορίες εδώ είμαστε.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-08, 01:30
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Η ένδειξη safe στην αμμωνία είναι από το καρτελάκι της Seachem και όχι από κάποιο υγρό τέστ όπως της ΑΡΙ που έχω για το Νο3.
Σκέφτομαι να πάρω ένα τέστ υγρό για αμμωνία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το πρόβλημα με το αγγελόψαρο πως σου φαίνεται?
Μέχρι πόσα ψάρια πρέπει να έχω?
Μέχρι πόσα τον αριθμό αγγελόψαρα μπορώ να έχω? του ίδιου τύπου π.χ ΚΟΙ?

Και πάλι ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-08, 02:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ περιεργο αυτο με το κυκλοφορητη.
Το φιλτρο σου ειναι υπεραρκετο για τα λιτρα σου και δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα κυκλοφοριας.
Εδω λεει οτι γυριζει απο 400-1850 λιτρα !!! την ωρα. και θα ειχε προβλημα?
Υποψιαζομαι λαθος χειρισμο, βρωμικο φιλτρο ή βλαβη.
Ποσο καιρο τρεχει χωρις να το ανοιξεις?

Οταν λες "...έχω βάλει την εισαγωγή του νερού παράλληλα με την επιφάνεια του νερού και κατά μήκος του ενυδρείου..."
Εχεις βαλει την εισαγωγη του φιλτρου (το μπαστουνι που ρουφαει νερο) παραλληλα με την επιφανεια?

Η χρηση της UV θελει επαναθεωρηση

Τα ψευτικα φυτα, διακοσμητικα κλπ πρεπει να αντικατασταθουν με αληθινα, αφου δεν προσφερουν τιποτα στο θετικο στο νερο του ενυδρειου και τα ψαρια. (ετσι κι αλλιως τα σιλοκονουχα δεν εχουν περαση πλεον )

Εχεις πολλα διαφορετικα ειδη, πρεπει να επανεξετασεις τη συνθεση των ψαριων (κοπαδοψαρα, συμβατοτητα κλπ)

Και επισης υποψιαζομαι οτι ουτε και τα υπολοιπα τεστ εκτος της αμμωνιας ειναι υγρα, οποτε ουτε σε αυτα μπορεις να στηριζεσαι 100%.

Καλη συνεχεια και καλως ηρθες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-08, 09:53
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλημέρα Delta66

Εκ παραδρομής έγραψα εισαγωγή ενώ το σωστό είναι εξαγωγή.!! όπως και ο αριθμός των ψαριών είναι 30 (παρέλειψα 2 flying fox). Sorry!
Παραθέτω φωτογραφίες που βοηθούν πιο πολύ.
Το φίλτρο το ήλεγξα πριν από 10 μέρες και ήταν καθαρό, μπορεί να μειώνει την ένταση του η παρεμβολή της λάμπας UVC που είναι πραγματικά πολύ μεγάλη.
Το σετάρισμα του ενυδρείου έγινε από την αρχή έτσι (όχι φυτά, διάκοσμος υφάλου) γιατί αποσκοπώ σε θαλασσινό σε κάνα χρόνο από τώρα.
Απλά την περίοδο του γλυκού νερού την θεωρώ δοκιμαστική για απόκτηση γνώσης..
Παραδόξως το κλίμα στο ενυδρείο είναι πολύ φιλήσυχο και όλα τα ψάρια κοπαδόψαρα και μη ζουν μια χαρά μαζί. Ενδεχομένως να αφαιρέσω τα Danios που είναι τα πιο ζωηρά.
Όλα τα τέστ πλην της αμμωνίας είναι υγρά της ΑΡΙ.
Δυστυχώς, το ανορεξικό αγγελόψαρο, αποδήμησε εις Κύριο σήμερα το πρωί, δεν πρόλαβα να το σώσω.
Αλήθεια.. δεν πήρα καμμία απάντηση τι μπορεί να έφταιγε και πόσα τον αριθμό ψάρια για το ενυδρείο μου μπορώ να έχω.
Από Αγγελόψαρα πόσα μαζί, και τι είδος?

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση και καλώς σας βρήκα.!!











Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03060.JPG
Εμφανίσεις:  3437
Μέγεθος:  101,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03053.JPG
Εμφανίσεις:  6783
Μέγεθος:  100,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03054.jpg
Εμφανίσεις:  2525
Μέγεθος:  62,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03055.jpg
Εμφανίσεις:  2242
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03058.JPG
Εμφανίσεις:  2173
Μέγεθος:  61,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  26-08-08_1512.jpg
Εμφανίσεις:  2150
Μέγεθος:  35,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-08, 01:50
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

για να πω την αληθεια, πρεπει να αποφασισεις τον διακοσμο του ενυδρειου σου... δεν ξερω πως να το πω, αλλα ενα ενυδρειο γλυκου νερου, θα επρεπε να ειναι ετσι:



και οχι καπως ετσι



που παραπεμπει σε αυτο




πρεπει να κατασταλαξεις σε κατι ποιο φυσικο, εστω με ψευτικα φυτα, αλλα ποιο κοντα στο περιβαλον των ψαριων σπου εχεις (γλυκου νερου!!)

αυτα, εντελως φιλικα, χωρις καμια προθεση για παρεξιγηση,,, ειναι και βραδυ

παρεπιπτοντως το γλυκου νερου ειναι του πανου, και το θαλασσινο του κωστα, προς αποφυγη παρεξιγησεων...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aaaooll : 15-10-08 στις 01:51 Αιτία: αυτη η ορθογραφια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-08, 02:38
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το ξέρω είναι σχήμα οξύμωρο σε διάκοσμο για reef να βάζεις ψάρια γλυκού νερού αλλά αν πρόσεξες στο κείμενο μου, το ξεκαθαρίζω ότι είμαι προσωρινά στο γλυκό, μόνο και μόνο για σχετική εξοικείωση.
Μην πυροβολείτε.!!
Επιθυμία μου είναι το θαλασσινό fish only.
Με την προσθήκη skimmer και ενός δευτέρου φίλτρου για χημικό καθαρισμό ξεκινούσα θαλασσινό αμέσως αλλά δεν το έκρινα λογικό όσο και αν έχεις διαβάσει βιβλία ή λαμβάνεις καλές συμβουλές από έμπειρους του αλατιού.
Πρέπει να φας μερικές αποτυχίες και συνάμα απώλειες στο γλυκό που είναι και πιο ανώδυνες οικονομικά, για να νιώσεις έτοιμος κάποια στιγμη να μεταβείς στο θαλασσινό.
Καμμία γνώμη για τις απορίες μου.??
Aπό το 1975 με τον πατέρα μου φτιάξαμε από τα πρώτα τότε στην Ελλάδα ενυδρεία με κόλλα εποξική Araldit δυο σωληναρίων και μεταλικό σκελετό (δεν υπήρχαν τότε σιλικόνες στην χώρα μας, σημειωτέον ζουν και βασιλεύουν μέχρι σήμερα) και φυσικά γλυκού νερού (με φυτά, φιλτράκια αέρος με καρβουνάκι, και τα σχετικά..) και ομολογώ ότι έχω βαρεθεί τόσα χρόνια την σωστή εικόνα του γλυκού.
Δυστυχώς για μένα έχει 15 χρόνια που αποσύρθηκα από την φροντίδα των ενυδρείων του πατέρα μου και πρέπει τώρα να ξεσκουριάσω και να θυμηθώ πάλι τα παλιά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ifestion : 15-10-08 στις 02:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-08, 09:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Καλα θα ηταν να δωσεις το bala shark γιατι μεγαλωνει γρηγορα και πολυ και θα ειναι μπελας. Τα ντανιο δεν χρειαζεται να τα δωσεις.
Τα μποτια θελουν να ειναι σε κοπαδακι για να αισθανονται ασφαλη. Θα μπορουσα(με) να επεκταθουμε πιο πολυ στη συνθεση των ψαριων αλλα το γεγονος οτι ειναι προσωρινο με φρεναρει λιγο.

Ακομα και για θαλασσινο παντως, η συσταση του ντεκορ και η αφισσα πισω παραειναι "pop" και δεν (θα) παραπεμπει σε ενα κομματι φυσης...

Παράθεση:
και ομολογώ ότι έχω βαρεθεί τόσα χρόνια την σωστή εικόνα του γλυκού.
Τι εννοεις με αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-08, 10:02
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

και πως θα παρεις γνωσεις και πειρα με ενα εντελως λαθος ενυδρειο ;

και τι θα πει ειναι προσωρινο ; επειδη ειναι πιο φθηνα τα ψαρια πρεπει να ταλαιπωρουνται ;

το ενυδρειο σου να το κανεις σαν θαλασσινο οταν γινει θαλασσινο , τωρα πρεπει να μοιαζει με ενυδρειο γλυκου νερου και να αποφασισεις τι ψαρια θες , σκληρου ή μαλακου νερου και να φροντισεις να ειναι απο το ιδιο μερος

την οσμωση ποιος σου ειπε να την βαλεις ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-08, 12:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω πως πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι το θαλασσινο κατ'ευθειαν.
Κριμα και για τα ψαρια να ζουν σε τετοιο περιβαλλον.
Δεν νομιζω οτι σου προσφερει καποια σημαντικη εμπειρια για το μελλον.
Απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι αυτο που χρειαζεται την εμπειρια μας ειναι το να "φτιαχνουμε" το νερο σωστα.
Αυτο (τουλαχιστον στο "γλυκο" ενυδρειο) γινεται ακομα και χωρις ψαρι.

Για αρχισε συντομα τη μελετη στα αλατια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-08, 16:03
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σιγά σιγά, παιδιά ένας ένας…

Να ζητήσω τυπικά συγνώμη από τους φίλους του γλυκού νερού που τους «αναστάτωσα» με τον διάκοσμο του ενυδρείου μου.
Αναρωτιέμαι, όταν το 90% των ψαριών του γλυκού νερού προέρχονται πια από τεράστιες μεταλλικές δεξαμενές εκτροφής με ολοκληρωτική απουσία «φυσικού» διακόσμου, πως αυτά γνωρίζουν πως είναι στην φύση για να «ταλαιπωρηθούν» όταν φιλοξενούνται σε ένα εντελώς πιο φιλικό περιβάλλον ασχέτως αν είναι ή όχι τυπολατρικά πιο κοντά στην φύση….Και μη μου πείτε από το DNA τους, θα γελάσω.
Χωρίς παρεξήγηση, θα δεχόμουν τις οποιασδήποτε ενστάσεις σας και διαμαρτυρίες αν είχαμε να κάνουμε με ψάρια που προέρχονται από αιχμαλωσία από το φυσικό τους περιβάλλον, όπως θαλασσινά κοραλλιογενή υφάλου, όπου πρέπει να καταβάλλεις την μεγαλύτερη προσπάθεια να τα κάνεις να νιώσουν πιο οικεία αλλιώς μην τα αγοράζεις καθόλου.
Εμείς οι άνθρωποι που ζούμε στις τσιμεντένιες πόλεις ζούμε καθημερινά σε επαφή με το πραγματικό φυσικό μας περιβάλλον..?
Συγχωρέστε με αλλά θεωρώ τουλάχιστον ουτοπία να προσπαθείς να αντιγράψεις την φύση σε μια γυάλινη δεξαμενή νερού έστω και 1000 λίτρων στο σαλόνι σου, στο υπόγειο του σπιτιού σου, ή όπου αλλού βολεύει τον κάθε χομπίστα.
Και λέω χομπίστα όπως είμαστε όλοι, γιατί αν έχεις σπουδάσει Ωκεανολογία, Ιχθυολογία ή κάτι συναφές και ασχολείσαι με αυτό σε επαγγελματικό επίπεδο τότε δικαιούσαι και με το παραπάνω να είσαι λεπτολόγος και απόλυτος με σοβαρές πιθανότητες να πετύχεις την αντιγραφή της φύσης.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αγαπητό delta66 που με παροτρύνει να γυρίσω σύντομα στο θαλασσινό, απλά μου υπολείπονται άμεσα τουλάχιστον 1300 ¤ για skimmer, δεύτερο φίλτρο κ.α (δαπάνησα ήδη σε 4 μήνες 3700 ¤ για το έπιπλο και το ενυδρείο).
Αναφορικά με το ποιος που πρότεινε την όσμωση δεν νομίζω να υπάρχει έμπειρος aquaristas θαλασσινού ενυδρείου που να μην χρησιμοποιεί εξ ολοκλήρου νερό όσμωσης ρυθμισμένο με πρόσθετα για σκληρότητα και αλατότητα.
Αντιθέτως έχω δει την πλειονότητα των «επαγγελματιών» που πωλούν ψαράκια να παιδεύονται με συστήματα όσμωσης, σε παροχή νερού ύδρευσης με πίεση 3bar και να απορούν γιατί δεν παράγουν της προκοπής οσμωτικό νερό, αφού τσιγκουνεύονται να αγοράσουν ένα πιεστικό της προκοπής για να δουλεύουν αποτελεσματικά την όσμωση τους στα 6-7 bar.
Συγνώμη αν σας κούρασα με την μακρηγορία μου, υπόσχομαι να ξανακάνω post τις φωτογραφίες μου από το «πιστό αντίγραφο υφάλου» (σε διάκοσμο και περιεχόμενο) ενυδρείο μου, το συντομότερο δυνατόν.


Να περνάτε καλά και..... χαλαρά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-08, 16:27
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πρωτα απ ολα χαλαρωσε εσυ , δεν εχει κανεις υποχρεωση να σου απαντησει ουτε κερδιζει τιποτα απο αυτο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ifestion Εμφάνιση μηνυμάτων

Χωρίς παρεξήγηση, θα δεχόμουν τις οποιασδήποτε ενστάσεις σας και διαμαρτυρίες αν είχαμε να κάνουμε με ψάρια που προέρχονται από αιχμαλωσία από το φυσικό τους περιβάλλον, όπως θαλασσινά κοραλλιογενή υφάλου, όπου πρέπει να καταβάλλεις την μεγαλύτερη προσπάθεια να τα κάνεις να νιώσουν πιο οικεία αλλιώς μην τα αγοράζεις καθόλου.

αυτο και μονο δειχνει την αγνοια σου για το γλυκο γενικοτερα και κατα συνεπεια για το χομπυ

η καραμελα για τα ψαρια εκτροφης υπαρχει μονο επειδη μας βολευει , και ολος περιεργως μονο απο ελληνες χομπυστες το βλεπω σε τοσο μεγαλη εκταση ... γιατι αραγε ;;;;;;;;;;;;;;; καποια απο τα ψαρια σου θελουν νερο οπως βγαινει απο την βρυση ασε λοιπον την οσμωση στην ακρη κρατα μονο αυτα τα ψαρια και βαζε νερο απο την βρυση μην κουραζεσαι κιολας


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ifestion Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά σιγά, παιδιά ένας ένας…


Αναφορικά με το ποιος που πρότεινε την όσμωση δεν νομίζω να υπάρχει έμπειρος aquaristas θαλασσινού ενυδρείου που να μην χρησιμοποιεί εξ ολοκλήρου νερό όσμωσης ρυθμισμένο με πρόσθετα για σκληρότητα και αλατότητα.
Αντιθέτως έχω δει την πλειονότητα των «επαγγελματιών» που πωλούν ψαράκια να παιδεύονται με συστήματα όσμωσης, σε παροχή νερού ύδρευσης με πίεση 3bar και να απορούν γιατί δεν παράγουν της προκοπής οσμωτικό νερό, αφού τσιγκουνεύονται να αγοράσουν ένα πιεστικό της προκοπής για να δουλεύουν αποτελεσματικά την όσμωση τους στα 6-7 bar.
Συγνώμη αν σας κούρασα με την μακρηγορία μου, υπόσχομαι να ξανακάνω post τις φωτογραφίες μου από το «πιστό αντίγραφο υφάλου» (σε διάκοσμο και περιεχόμενο) ενυδρείο μου, το συντομότερο δυνατόν.



αλλο που δειχνει την αγνοια σου
τα ψαρια σου δεν απαιτουν συνθηκες οσμωσης καποια μαλιστα ακριβως το αντιθετο
τωρα πως εμπλεξες τους επαγγελματιες δεν θα το εξετασω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-08, 16:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αναρωτιέμαι, όταν το 90% των ψαριών του γλυκού νερού προέρχονται πια από τεράστιες μεταλλικές δεξαμενές εκτροφής με ολοκληρωτική απουσία «φυσικού» διακόσμου, πως αυτά γνωρίζουν πως είναι στην φύση για να «ταλαιπωρηθούν» όταν φιλοξενούνται σε ένα εντελώς πιο φιλικό περιβάλλον ασχέτως αν είναι ή όχι τυπολατρικά πιο κοντά στην φύση….Και μη μου πείτε από το DNA τους, θα γελάσω.
Αρχισε να γελας. Εαν αναπαραγεις στην αιχμαλωσια μεσα σε τεραστιες μεταλλικες δεξαμενες, κιχλιδες αφρικης της λιμνης μαλαουι, σκαλαρια, κοχυλοψαρα της ταγκανικα, εαν τα βαλεις μετα σε ιδια ενυδρεια με συμπλεγμα πετρων, μια περιοχη με φυτα, και μια περιοχη με αμμο και αδεια κελυφη σαλιγκαριων, οι κιχλιδες μαλαουι θα κανουν σπιτι τους τις πετρες, τα σκαλαρια θα γεννησουν στα φυλλα των φυτων, και τα κοχυλοψαρα θα πανε να κατοικησουν στα κελυφη σαλιγκαριων. Ολα αυτα χωρις να τους πει κανεις τιποτα στο αυτι...

Παράθεση:
Συγχωρέστε με αλλά θεωρώ τουλάχιστον ουτοπία να προσπαθείς να αντιγράψεις την φύση σε μια γυάλινη δεξαμενή νερού έστω και 1000 λίτρων στο σαλόνι σου, στο υπόγειο του σπιτιού σου, ή όπου αλλού βολεύει τον κάθε χομπίστα. Και λέω χομπίστα όπως είμαστε όλοι, γιατί αν έχεις σπουδάσει Ωκεανολογία, Ιχθυολογία ή κάτι συναφές και ασχολείσαι με αυτό σε επαγγελματικό επίπεδο τότε δικαιούσαι και με το παραπάνω να είσαι λεπτολόγος και απόλυτος με σοβαρές πιθανότητες να πετύχεις την αντιγραφή της φύσης.
Αναρωτιεμαι τοτε γιατι οι Ιχθυολογοι σε Ευρωπη και Αμερικη εμπιστευονται τους συλλογους χομπιστων και συνεργαζονται μαζι τους σε ενα καρο ζητηματα, οπως η παρατηρηση και αναπαραγωγη ειδων γλυκου νερου προς εξαφανιση. Και δεν καταλαβα γιατι το "δικαιουται" ο ιχθυολογος και δεν το "δικαιουται" ενας ψαγμενος χομπιστας. Αν ξερεις τι ψαρια εχεις, τι αναγκες εχουν σε φυσικοχημικες παραμετρους νερου, και πως ειναι το φυσικο τους περιβαλλον, μπορεις να τους προσφερεις ενα σωστο ενυδρειο, που μπορει να θεωρηθει "ενα κομματακι της φυσης" (εχοντας παντα υποψιν πως η φυση δεν αντικαθισταται ετσι ευκολα). Απο το να δωσεις στα ψαρια σου ενα περιβαλλον που πλησιαζει οσο πιο πιστα γινεται το περιβαλλον τους στη φυση, μεχρι να τα εχεις σε ενα ποπ αρτ περιβαλλον με χρωματα που δεν τα αναγνωριζουν και τους δημιουργουν ανασφαλεια = στρες = ευαλωτα σε ασθενειες, υπαρχει μια πολυ μεγαλη αποσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-08, 16:39
Το avatar του χρήστη PUF
PUF Ο χρήστης PUF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2008
Περιοχή: Athens City
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Εγω εκνευριζομαι με post αρχαριων που μπαινουν σε forum για να ζητησουν την βοηθεια των πιο εμπειρων, και στην συνεχεια κανουν και υποδειξεις (λανθασμενες) για να δικαιολογησουν τα λαθη τους αντι να τα διορθωσουν.

Αν δεν θες να το διορθωσεις φιλε μου, δικαιωμα σου, αλλα το να κανεις και υποδειξεις βγαζοντας διαγγελμα των λανθασμενων πεποιθησεων σου περι του θεματος, νομιζω οτι ειναι προκλητικο.

Υ.Γ. Κι εγω αρχαριος ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-08, 19:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαχα πλακα εχουμε.

Φιλε ifestion βαση του συλλογισμου σου, γιατι δεν βαζεις πλαστικα φυτα και ψευτικες πετρες-ξυλα γλυκου νερου στο θαλασινο που ετοιμαζεσαι να φτιαξεις?

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-08, 20:07
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι,

Νομίζω ότι διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλο.

Στο αρχικό μου post δεν νομίζω να ζήτησα την γνώμη των συναδέλφων χομπιστών για το πως τους φαίνετε ο διάκοσμος και οι επιλογές που έχω κάνει σε background και απομιμήσεις ή όχι βράχων, φυτών κ.λ.π.
ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ:
1. Ο αριθμός των ψαριών είναι μεγάλος ή χρειάζεται μείωση?
2. Μέχρι πόσα (μεγέθους max 10 cm) μπορώ να έχω?

ΑντΆαυτού ο καθένας πλην ελαχίστων άρχισε να κάνει υποδείξεις για το πως πρέπει να είναι το ενυδρείο μου με βάση τις δικές του αισθητικές ή μη προτιμήσεις.
Ανέβασα φωτογραφίες του ενυδρείου μου για να διευκολύνω τον αγαπητό delta66 στην απορία του για το πως έχω τοποθετήσει την εισαγωγή και εξαγωγή του φίλτρου μου και όχι για να ακούσω την καλοπροαίρετη κριτική των υπολοίπων για το πως πρέπει να είναι το «σωστό» ενυδρείο.
Το πως και γιατί διαμορφώνει ο καθένας το ενυδρείο του με κάποιο στυλ είναι καθαρά προσωπική του επιλογή, πόσο μάλλον όταν αυτοχαρακτηρίζεται αρχάριος την στιγμή που ασχολήθηκε για πρώτη φορά το 1975 και τα παράτησε το 1992 λόγω στράτευσης (εσείς οι αυτοαποκαλούμενοι με έπαρση ψαγμένοι χομπίστες από πότε και πόσα χρόνια ασχολείστε ουσιαστικά?)
Το τι background επιλέγει κάποιος και αν αυτό είναι “pop art” ή όχι την στιγμή που εδώ και 20 χρόνια κυκλοφορούν παγκοσμίως αυτά τα pop art πόστερ χωρίς να έχουν δημιουργήσει «ανεπανόρθωτο» στρες στα ψαράκια (αλλιώς θα είχαν αποσυρθεί από το εμπόριο) είναι δικαίωμα του χρήστη αν θα τα επιλέξει (όταν αποδεδειγμένα δεν του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα για πάρα πολλά χρόνια) και είναι τουλάχιστον αγένεια να εκφέρει κάποιος αρνητικά σχόλια ΧΩΡΙΣ να του έχει ζητηθεί η γνώμη του επ αυτού.
Δεν είναι καλύτερο να διαβάζουμε προσεκτικά τι ρωτάει κανείς προτού να αρχίσουμε να εκφέρουμε την γνώμη μας βάση των ψαγμένων από εδώ και από εκεί πληροφοριών και προσωπικών μας απόψεων?
Ο σπουδαγμένος (συγχωρέστε με για την έκφραση) πτυχιούχος ιχθυολόγος, ωκεανολόγος και παρόμοια, είναι παρασάγκας καλύτερα πληροφορημένος από τον «ψαγμένο» χομπίστα διότι πλην της αγάπης του προς αυτό που επαγγέλλεται, αμείβεται για αυτό που κάνει συνεπώς έχει δέσμευση ευθύνης και συνάμα έχει απεριόριστη πρόσβαση σε πολύ περισσότερες βάσεις δεδομένων πανεπιστημιακού και εργαστηριακού επιπέδου. Το ότι χρησιμοποιεί για το δικό του συμφέρον (εξοικονόμηση χρόνου) τους χομπίστες ως βοηθητικό εργαλείο στην δουλειά του δεν σημαίνει ότι αυτοί (οι χομπίστες) καθίστανται βασιλικότεροι του βασιλέως.!!
Θεωρώ μεγαλύτερη πρόκληση να διατηρώ το PH του ενυδρείου μου σταθερό στα 6.8 (με όσμωση και πρόσθετα που ελέγχω επακριβώς) γιατί μου δίνει πολύ μεγαλύτερο εύρος επιλογής ψαριών (αλκαλικών και όξινων) από το να επιλέγω την εύκολη λύση να φτιάξω ενυδρείο ενός μόνο είδους (βαρετού κατά την γνώμη μου) π.χ αφρικανικές κλπ κιχλίδες με αντιχλωρικό, και τα σχετικά. Μπορεί να είναι πιο δαπανηρή η επιλογή μου αλλά ο καθένας κάνει κουμάντο στο δικό του πορτοφόλι.
Τον ίδιο βαθμό προσαρμοστικότητας που περιέγραψε τόσο γλαφυρά ο αγαπητός tolis στο παράδειγμα με τις κιχλίδες, μπορούν να επιδείξουν και τα ψαράκια γλυκού νερού και σε άκρως τεχνικό περιβάλλον που προσομοιάζει ακόμα και ύφαλο (πλην της αναπαραγωγής).
Κάθε άλλο παρά προκλητική μπορεί να θεωρηθεί η απάντηση μου στους καλοπροαίρετους επικριτές της σύνθεσης μου, το αντίθετο μάλιστα.
Και πάλι θερμά ευχαριστώ στους αγαπητούς delta66 και PascM για την ευπρέπεια που επέδειξαν και την άμεση ανταπόκριση τους στα ερωτήματα μου.

Να περνάτε όλοι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-08, 21:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο αρχικό μου post δεν νομίζω να ζήτησα την γνώμη των συναδέλφων χομπιστών για το πως τους φαίνετε ο διάκοσμος και οι επιλογές που έχω κάνει σε background και απομιμήσεις ή όχι βράχων, φυτών κ.λ.π.
Παράθεση:
και είναι τουλάχιστον αγένεια να εκφέρει κάποιος αρνητικά σχόλια ΧΩΡΙΣ να του έχει ζητηθεί η γνώμη του επ αυτού.
Παράθεση:
Δεν είναι καλύτερο να διαβάζουμε προσεκτικά τι ρωτάει κανείς προτού να αρχίσουμε να εκφέρουμε την γνώμη μας βάση των ψαγμένων από εδώ και από εκεί πληροφοριών και προσωπικών μας απόψεων?
Μηπως να διατυπωνουμε πιο σωστα τοτε την ερωτηση μας?:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ifestion Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν αρχάριος και εγώ, θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη των πιο έμπειρων σχετικά με το στήσιμο-βελτίωση του ενυδρείου μου.
.................................................. .....................
Παράθεση:
εσείς οι αυτοαποκαλούμενοι με έπαρση ψαγμένοι χομπίστες από πότε και πόσα χρόνια ασχολείστε ουσιαστικά?
Δεν βλεπω να αυτοαποκαλεστηκε κανεις κατι, και το να εισαι ψαγμενος (ναχεις διαβασει 5 πραγματα για να κανεις τη ζωη των εμβιων των οποιων εχεις την ευθυνη) καλυτερη, δεν το θεωρω ουτε ελλατωμα, ουτε χαρακτηριστικο επαρσης.
Προσωπικα ασχολουμαι πανω 30 χρονια ασταματητα κι ακομα θεωρω οτι μαθαινω.

Παράθεση:
Το τι background επιλέγει κάποιος και αν αυτό είναι “pop art” ή όχι την στιγμή που εδώ και 20 χρόνια κυκλοφορούν παγκοσμίως αυτά τα pop art πόστερ χωρίς να έχουν δημιουργήσει «ανεπανόρθωτο» στρες στα ψαράκια (αλλιώς θα είχαν αποσυρθεί από το εμπόριο) είναι δικαίωμα του χρήστη αν θα τα επιλέξει (όταν αποδεδειγμένα δεν του έχουν δημιουργήσει πρόβλημα για πάρα πολλά χρόνια)
Το γεγονος οτι δεν εχουν αποσυρθει απο το εμποριο χιλιαδες πραγματα που κανουν κακο (να απαριθμησω στην επομενη απαντηση, αν θαχω?), δεν ειναι επιχειρημα, αλλα τα χρωματα παιζουν σημαντικο ρολο σε ολη τη συμπεριφορα ενος ψαριου, απο τα δικα του και του ειδους του, που αλλαζουν και ειναι συγκεκριμενα αναλογα με το αν ειναι στρεσσαρισμενο, αρρωστο, θελει να κυριαρχησει σε αλλα, η θελει να αναπαραχθει, αλλων ειδων που τα βλεπει ως θηρευτες, ενοχλητικους ή ακινδυνους, και περιβαλλοντος οπου ακομα και οι πιο εντυπωσιακοι υφαλοι απεχουν παρασαγγας (με σοφο τροπο) απο το ποπ αρτ που εχεις εκει μεσα. Δεν τα ξερουν αυτα τα χρωματα, δεν τους τα λεει το DNA τους (για να γελασεις παλι) και οτι ειναι αγνωστο και εντονο συμβαλλει στην αποκτηση στρες.
Παράθεση:
Ο σπουδαγμένος (συγχωρέστε με για την έκφραση) πτυχιούχος ιχθυολόγος, ωκεανολόγος και παρόμοια, είναι παρασάγκας καλύτερα πληροφορημένος από τον «ψαγμένο» χομπίστα διότι πλην της αγάπης του προς αυτό που επαγγέλλεται, αμείβεται για αυτό που κάνει συνεπώς έχει δέσμευση ευθύνης και συνάμα έχει απεριόριστη πρόσβαση σε πολύ περισσότερες βάσεις δεδομένων πανεπιστημιακού και εργαστηριακού επιπέδου. Το ότι χρησιμοποιεί για το δικό του συμφέρον (εξοικονόμηση χρόνου) τους χομπίστες ως βοηθητικό εργαλείο στην δουλειά του δεν σημαίνει ότι αυτοί (οι χομπίστες) καθίστανται βασιλικότεροι του βασιλέως.!!
Κανεις δεν ειπε η υπονοησε οτι οι χομπιστες ειναι βασιλικοτεροι. Οι χομπιστες εχουν ενα προτερημα απεναντι τους , κι αυτο ειναι οτι ασχολουνται με πολυ λιγα ειδη ο καθενας, κι αφιερωνουν παρα πολυ χρονο στα ειδη αυτα, πραγμα που με ελαχιστες εξαιρεσεις ο επιστημονας δεν μπορει να κανει. Και εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι κατα τη γνωμη σου ενας ιχθυολογος "δικαιουται" να ειναι λεπτολογος και ενας χομπιστας δεν το "δικαιουται" (και χρησιμοποιω ομοιοματικα γιατι το "δικαιουται" θαπρεπε να ειναι "εχει την υποχρεωση").

Παράθεση:
Τον ίδιο βαθμό προσαρμοστικότητας που περιέγραψε τόσο γλαφυρά ο αγαπητός tolis στο παράδειγμα με τις κιχλίδες, μπορούν να επιδείξουν και τα ψαράκια γλυκού νερού και σε άκρως τεχνικό περιβάλλον που προσομοιάζει ακόμα και ύφαλο (πλην της αναπαραγωγής).
Πρωτον το ντεκορ που εχεις δεν προσομοιαζει σε υφαλο αλλά σε ντισκο του 70. Δευτερον, δεν περιεγραψα προσαρμοστικοτητα (που σημαινει οτι προσαρμοζεσαι σε κατι για το οποιο δεν εισαι φτιαγμενος) αλλά αμεση προσβαση σε στοιχεια του περιβαλλοντος του ειδους τα οποια το ψαρι δεν ταχει δει αλλα τα αναγνωριζει αμεσως (ατιμο DNA που μας κανεις και γελαμε).

Αφου τα ενυδρεια ενος μονο ειδους, οπου μονο εκει μπορει αυτο αν δειξει την πραγματικη ενδιαφερουσα συμπεριφορα του, τα θεωρεις βαρετα, δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε περισσοτερο. Αν θεωρεις οτι το ενυδρειο ειναι ενα κομματι φωσφοριζε τζαμι με εναν αχταρμα ψαριων μεσα, με γεια σου με χαρα σου. Κι αν απαντω προσωπικα ακομα, ειναι οχι τοσο για σενα, αλλά για να μην διαβασουν κι αλλοι αρχαριοι τις θεωριες σου και τις ακολουθησουν. Ολα αυτα που ειπα δε, ταχω διαβασει χρονια τωρα σε αρθρα επιστημονων που ....δικαιουνται....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-08, 22:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

δεν θα πω τιποτα για το ενυδρειο και το στησιμο οσο και τα ψαρια αλλα θα γελασω με αυτο.....


διότι πλην της αγάπης του προς αυτό που επαγγέλλεται, αμείβεται για αυτό που κάνει συνεπώς έχει δέσμευση ευθύνης




ναι!!!! ειναι πολυ αστειο!!!!!! την ιδια ευθθνη που εχουν και τα πετ σοπ...
οχι ολα... τα καλα αυτα που φτιαχνουν σουπες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-08, 22:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
το ντεκορ που εχεις δεν προσομοιαζει σε υφαλο αλλά σε ντισκο του 70
Προτεινομενα backround ενυδρειων απο εδω και εμπρος.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  disco_lights.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  15,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20-discoDanse%20web.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  112,6 KB  
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-08, 22:34
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ifestion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον ίδιο βαθμό προσαρμοστικότητας που περιέγραψε τόσο γλαφυρά ο αγαπητός tolis στο παράδειγμα με τις κιχλίδες, μπορούν να επιδείξουν και τα ψαράκια γλυκού νερού και σε άκρως τεχνικό περιβάλλον που προσομοιάζει ακόμα και ύφαλο (πλην της αναπαραγωγής).

ακου να δεις , οταν ενα ψαρι εχει προσαρμοστει καπου αναπαραγεται , ειτε το θες ειτε οχι . . .

τα αλκαλικα νερα ειναι νερα με μεγαλη σκληροτητα , τα οξινα νερα ειναι νερα με χαμηλη σκληροτητα οπου σκληροτητα βαλε GH , KH , TDS τα ψαρια απο αλκαλικα νερα δεν κανουν για νερο οσμωσης που δινει σχεδον μηδενικη σκληροτητα το γιατι , ειναι μεγαλη κουβεντα

αρα η οσμωση δεν σου δινει δυνατοτητα για περισσοτερα ειδη ψαριων αντιθετως σε περιοριζει σε ψαρια μαλακου νερου

και τωρα μια ερωτηση ποσα ειδη ψαριων νομιζεις πως υπαρχουν , 10 ;;;

οι αφρικανες (tanganuika - mallawi , victoria ) ειναι κατι χιλιαδες ειδη,μονο η Mallawi εχει 600 ειδη αν και λογικα , ως , τωρα θα εχουν ανακαλυψει περισσοτερα , το υδροβιο συστημα της αμαζονιας 1000+ ειδη

πριν συνεχισεις να το παιζεις ειδημων και να μιλας χωρις γνωσεις σκεψου μηπως πρεπει να αρχισεις να ακους και λιγο γιατι υπαρχουν και ανθρωποι που ξερουν κατι παραπανω απο εσενα , χωρις να εχουν καβαλησει το καλαμι απλα και μονο λογω αγνοιας , και να σκεφτεις μηπως εκτειθεσαι γιατι ενω αυτοι σου μιλουν με επειχειρηματα εσυ πατας την κοιλια σου και οτι βγαλεις

αν εισαι απο αυτους που κανουν ερωτησεις για να παρουν την απαντηση που θελουν και να κοροιδευσουν στην συνεχεια τον εαυτο τους μεσα στην νοοτροπια της αυτοεπιβεβαιωσης πες το μου να μην χανω τον χρονο μου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-08, 23:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε θα ασχοληθω με το αισθητικο μερος και απλα θα εστιασω στις αναγκες των ψαριων...δε θα επρεπε να ειναι σεβαστες?? εχεις π.χ.ενα και μοναδικο ψαρι ενω θα επρεπε να ειναι κοπαδι (clown loach)...εχεις ψαρια που θελουν γρηγορης ροης νερα πλουσιο σε οξυγονο (silver shark) με ψαρια που ζητουν ακριβως το αντιθετο (gouramis)...αυτα δε θα ηθελες να τα διορθωσεις?
δε θα ηθελες με τις καλοπροαιρετες υποδειξεις των παιδιων να κανεις κατι πιο σωστο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Χάθηκα στο site. Βοήθεια παρακαλώ!!!! ioannist Αρχάριοι γλυκού νερού 1 23-06-07 19:18
Γειά σας και παρακαλώ βοήθεια Αθηνά2 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-06-07 23:58
Σωστό ξεκίνημα για αρχάριο - παρακαλώ την γνώμη σας! jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-09-06 09:01
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12252 seconds with 16 queries