Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-07-08, 12:21  
Νέα αρχή για 60λ
 
Το avatar του χρήστη mafia
mafia
Member
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος 19-07-08, 12:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν σιγά σιγά και εμείς οι αρχάριοι. Καταρχήν να περιγράψω το ενυδρείο μου.
Μάρκα – aquatlantis
Διαστάσεις – 60,30,35
Λίτρα – 60
Φίλτρο – εσωτερικό biobox τοποθετημένο στο κέντρο με 2 υλικά (ένα σαν μικρά πετραδάκια και ένα σαν μακαρονάκια) + ένα σφουγγάρι
Φωτισμός – μια λάμπα φθορίου 15 watt
Οξυγόνο – με αντλία
Υπόστρωμα – περίπου 4 κιλά χαλίκι
Έλεγχω θερμοκρασίας – θερμοστάτης τις EVCO (κορυφαίο) που ελέγχει κατώτατη και μέγιστη θερμοκρασία, 2 ανεμιστιρακια 12V στο καπάκι + μια τρύπα, ένα θερμαντήρα 50 watt.
Και τώρα τα ψάρια μου τα όποια βεβαία μετά από συμβουλές θα αλλάξω.
-ένα pearl gourami (το οποίο πρέπει να είναι και άρρωστο με velvet γιατί είναι γεμάτος σημάδια)
-δυο colisa lalia που από τι μου είπατε είναι κ τα δυο αρσενικά
-ένα labeo
-ένα neolamrologous brevis
-ένα μονομάχο
-ένα gl gibbiceps (πανέμορφο για μένα)
-ένα black molly
-ένα ballon molly (το οποίο είναι συνέχεια κρυμμένος και τρέμει γιατί το black molly τον κυνιγαει συνέχεια).
Και τώρα 2 λόγια για το πώς το δουλεύω. Το φώς το ανοίγω εγώ γύρο στης 10 το πρωί και το κλείνω γύρο στης 11 το βραδύ. Τα ανεμιστιρακια ανοίγουν όταν ο θερμοστάτης ανέβει στους 27,5 και κλείνει στους 26,5 (για να καταλάβετε σε μια ώρα περίπου ανεβαίνει και σε μια ώρα κατεβαίνει). Το οξυγόνο το έβαλα γιατί τα ψάρια ζοριζόντουσαν (ήταν συνέχεια στην επιφάνια) και από τότε έχουν ηρεμίσει. Για τροφή τους δίνω την TETRA PRO. Έχω αγοράσει και μια σκούπα τις τετρα με την οποία μια φορά την εβδομάδα καθαρίζω και σύγχρονος αδειάζω και αλλάζω περίπου το 40% του νερού. Σε κάθε τέτοια αλλαγή βάζω αντιχλοριο τις API και λίγα βακτηρίδια τις ίδιας μάρκας. Μετρήσεις στο νερό δεν έχω κάνει ποτέ.
υπόψη πως τα έχω κάνει όλα μόνος μου! Η μόνη βοήθεια ήταν αυτό το φόρουμ και ένα άλλο ιταλικό (είμαι ιταλός) που μου άνοιξαν τα μάτια.
Σκάφτομαι να ξεκολλήσω το φίλτρο και να το βάλω στο πλάι για να έχω όλη την επιφάνια. Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω από την αρχή ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά και πολλά όμορφα ψαράκια… γίνετε ????
Ευχαριστωωωωω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(030).jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(031).jpg
Εμφανίσεις:  530
Μέγεθος:  72,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(032).jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(033).jpg
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  83,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(034).jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(035).jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(036).jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(037).jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  50,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(038).jpg
Εμφανίσεις:  389
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(039).jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19072008(040).jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  63,7 KB  

Εμφανίσεις: 10343
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 27-08-08, 11:46
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Με εγκαταλείψατε
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 27-08-08, 13:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλησπερα..καλοκαιρακι ειναι...οι περισσοτεροι λειπουν..η κινηση περιορισμενη....
τι εγινε με τη συνθεση των ψαριων σου??
ελπιζω να εχει φυγει ο μονομαχος που πρεπει να ειναι μονος .. ο gibiceps που γινεται θηριο και δεν κανει για το ενυδρειο σου..να εχεις αποφασισει αν κρατησεις ζωοτοκα οπως τα μολυ που θελουν σκληρο νερο και αλατακι η αν θα κρατησεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο οπως τα γκουραμι... στη δευτερη περιπτωση θα πρεπει να αντικαταστασεις το ενα αρσενικο colisa lalia με θηλυκο...επισης πρεπει να περιορισεις τον αριθμο των ψαριων σου για αυτα τα λιτρα...τα ψαρια δε χωρανε και αυτο φανηκε και απο το γεγονος πως δεν επαρκουσε το οξυγονο και χρειαστηκε να βαλεις αεραντλια...
επισης να εχεις μια μικρη ποικιλια τροφων και καλο θα ηταν καμια κατεψυγμενη η αποξηραμενη και οχι μονο μια...φυσικα αναλογα και τα ειδη που θα κρατησεις θα διαβασεις και τι τροφη θελουν...δεν ειναι μια και μονο γενικη τροφη για ολα τα ψαρια...
οσο για φυτα..θα πρεπει να αναβαθμισεις τον φωτισμο σου με μια ακομη τουλαχιστον 15αρα λαμπα και να κανεις ενα diy διοξειδιο και να ψαξεις το θεμα των λιπασματων...αν αποφασισεις να εχεις μονο ευκολα φυτα (διαβασε το υπομνημα στην κατηγορια φυτεμενα) το φως αρκει...παρε και ενα γενικο λιπασμα και με το διοξειδιο θα εισαι οκ...
να κανεις μετρησεις και να μην αφηνεις τα πραγματα στην τυχη τους...και αφοσον εχεις στρωμενο φιλτρο δε χρειαζεται στις αλλαγες να ριχνεις βακτηρια...το ενυδρειο σου εχει πολλες δυνατοτητες αλλα πρεπει να διαβασεις αρκετα εδω μεσα και στο www.tsamisaquarium.gr και να εχεις υπομονη...
καλη επιτυχια!!!

υ.γ. και καλο διαβασμα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω από την αρχή ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά και πολλά όμορφα ψαράκια… γίνετε ????

60 λιτρα και πολλα ομορφα ψαρακια δεν πανε μαζι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-08-08 στις 13:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 27-08-08, 14:42
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..καλοκαιρακι ειναι...οι περισσοτεροι λειπουν..η κινηση περιορισμενη....
τι εγινε με τη συνθεση των ψαριων σου??
ελπιζω να εχει φυγει ο μονομαχος που πρεπει να ειναι μονος .. ο gibiceps που γινεται θηριο και δεν κανει για το ενυδρειο σου..να εχεις αποφασισει αν κρατησεις ζωοτοκα οπως τα μολυ που θελουν σκληρο νερο και αλατακι η αν θα κρατησεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο οπως τα γκουραμι... στη δευτερη περιπτωση θα πρεπει να αντικαταστασεις το ενα αρσενικο colisa lalia με θηλυκο...επισης πρεπει να περιορισεις τον αριθμο των ψαριων σου για αυτα τα λιτρα...τα ψαρια δε χωρανε και αυτο φανηκε και απο το γεγονος πως δεν επαρκουσε το οξυγονο και χρειαστηκε να βαλεις αεραντλια...
επισης να εχεις μια μικρη ποικιλια τροφων και καλο θα ηταν καμια κατεψυγμενη η αποξηραμενη και οχι μονο μια...φυσικα αναλογα και τα ειδη που θα κρατησεις θα διαβασεις και τι τροφη θελουν...δεν ειναι μια και μονο γενικη τροφη για ολα τα ψαρια...
οσο για φυτα..θα πρεπει να αναβαθμισεις τον φωτισμο σου με μια ακομη τουλαχιστον 15αρα λαμπα και να κανεις ενα diy διοξειδιο και να ψαξεις το θεμα των λιπασματων...αν αποφασισεις να εχεις μονο ευκολα φυτα (διαβασε το υπομνημα στην κατηγορια φυτεμενα) το φως αρκει...παρε και ενα γενικο λιπασμα και με το διοξειδιο θα εισαι οκ...
να κανεις μετρησεις και να μην αφηνεις τα πραγματα στην τυχη τους...και αφοσον εχεις στρωμενο φιλτρο δε χρειαζεται στις αλλαγες να ριχνεις βακτηρια...το ενυδρειο σου εχει πολλες δυνατοτητες αλλα πρεπει να διαβασεις αρκετα εδω μεσα και στο www.tsamisaquarium.gr και να εχεις υπομονη...
καλη επιτυχια!!!

υ.γ. και καλο διαβασμα!!!
-------------------------


60 λιτρα και πολλα ομορφα ψαρακια δεν πανε μαζι...
Ααα επιτέλους κάποιος ξανά ασχολήθηκε μαζί μου. Μάλλον όμως δεν διάβασες όλα τα posts για να δεις πως έχω προχωρήσει. Από ψαριά έχω guppy και τα 2 colisa (τα οποία θα φύγουν κ μάλλον θα μπουν σε δεύτερο ενυδρείο). Έχω φτιάξει CO2 και πάει μια χαρά. Έχω παραγγέλλει ήδη και τα περιμένω εξωτερικό φίλτρο 2213(θα αφαιρέσω το εσωτερικό), λίπασμα υγρό, υγρά τεστ, υγρό για άλγη και μια αρκαδια fresh water μαζί με το ballast και διάφορα άλλα πραγματάκια. Επίσης έχω παραγγέλλει άλλα φυτά και τα περιμένω και αυτά.
Το πρόβλημα είναι πως θα βάλω τι δεύτερη λάμπα (δες τελευταίο post έχει φωτο).
Thanks πάντως για το ενδιαφέρον και πίστεψε με έχω διαβάσει και διαβάζω αρκετά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010001.jpg
Εμφανίσεις:  148
Μέγεθος:  51,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 27-08-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κοιτα που την πατησα.......εμφανιζεται το πρωτο μηνυμα της πρωτης σελιδας του ποστ και καπακι το απεγνωσμενο σου μηνυμα...
δεν κοιταξα τις σελιδες και δεν ειδα την πορεια σου οποτε ουσιαστικα σου απαντησα στο αρχικο...

καλο ειναι που θα χωρισεις γκουραμι ζωοτοκα...επισης υγρο για αλγη καλυτερα να μη βαζεις....σημασια εχει να δεις απο που προερχεται (με μετρησεις) και να καταπολεμησεις την αιτια και οχι το αποτελεσμα...οσο για τη λαμπα...υποθετω οτι θα πρεπει να εχεις το μπαλαστ εκτος καπακιου και μεσα απο τρυπουλες να περνανε τα καλωδια για τη λαμπα...εχεις στεγανα ακροφυσια?? αν οχι μπορεις να στεγανοποιησεις τις συνδεσεις με θερμοσυστελομενο μακαρονι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 27-08-08, 15:55
Το avatar του χρήστη mafia
mafia Ο χρήστης mafia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-07-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Χεχεχε… μα λέω και εγώ δεν διάβασε ?!?!? λοιπόν τα γκουραμι αν και μΆαρεσουν πολύ πρέπει να φύγουν το ξέρω… όσο για την λάμπα πήρα αυτό εδώ .

Το πρόβλημα είναι που θα μπει η λάμπα !
Μάλλον θα αφαιρέσω από το καπάκι το κουτί του ballast τις πρώτης λάμπας και στη θέση του να μπει η λάμπα. Τα 2 ballast θα είναι εξω
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 27-08-08, 17:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ωραια...εχεις λοιπον στεγανα ακροφυσια.....κι εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα...θα εβγαζα και τα 2 μπαλαστ απο εξω ωστε να εχω χωρο για 2 λαμπες μεσα η και περισσοτερες αν χρειαζοταν..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χεχεχε… μα λέω και εγώ δεν διάβασε ?!?!?
αν δουλευεις νυχτα και την επομενη δε πιεις καφε ειδες τι παθαινεις??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-08-08 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για να ζήσουν τα νέα σας χρυσόψαρα Blanch Χρυσόψαρα 0 11-10-06 14:18
Νέα χρήση του κεζάπ για το ενυδρείο Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-03-06 23:31
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Πρόταση για νέα κατηγορία. Fonamstel Greek Aquarist's Boards 0 02-10-04 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05694 seconds with 16 queries