Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-08, 05:16
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή Νερό Αντίστροφης Όσμωσης!!!!!

Ξέρω οτι δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για το συγκεκριμένο post, αλλά πήρα το θάρρος να το δημοσιεύσω εδώ, λόγω δικής μου απειρίας!
Διάβαζα λοιπόν για το νερό αντίστροφης όσμωσης, και μου ήρθε η ιδέα! (και του πέρασε στο μυαλό -ένα βλήμα, ΝΑ! )
Ας σοβαρευτούμε όμως! Σκέφτηκα λοιπόν πως για να μην τρέχω να αγοράζω μια τέτοια συσκευή, και για να μην μπαίνω κατευθείαν στα πολύ βαθυά αφού είναι η πρώτη μου επαφή με τον χώρο αυτό, πολύ απλά να κάνω απόσταξη στο νερό, βράζοντας απλά το νεράκι της παροχής!
¶λλωστε, αυτό δεν κάνει και η συσκευή ΑΟ; Μας δίνει καθαρό νερό, απαλαγμένο από από άλατα και σωματίδια και μικροοργανισμούς, νεκρούς/ζωντανούς, που υπάρχουν στο δίκτυο! Και με το αντιχλώριο του, πιστεύω οτι θα είναι ταμάμ!!!!!!
Τι λέτε και εσείς οι εμπειρότεροι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-08, 07:46
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm
Αυτο θα σε βοηθησει...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-08, 08:24
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Καλα θα ηταν να ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Με το βρασιμο τα αλατα μενουν κατω αλλα οταν αυτο σταματησει θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα με πριν, απλως καπως καλυτερο. Παρε καλυτερα μια ΑΟ να ησυχασεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω οτι δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για το συγκεκριμένο post, αλλά πήρα το θάρρος να το δημοσιεύσω εδώ, λόγω δικής μου απειρίας!
Διάβαζα λοιπόν για το νερό αντίστροφης όσμωσης, και μου ήρθε η ιδέα! (και του πέρασε στο μυαλό -ένα βλήμα, ΝΑ! )
Ας σοβαρευτούμε όμως! Σκέφτηκα λοιπόν πως για να μην τρέχω να αγοράζω μια τέτοια συσκευή, και για να μην μπαίνω κατευθείαν στα πολύ βαθυά αφού είναι η πρώτη μου επαφή με τον χώρο αυτό, πολύ απλά να κάνω απόσταξη στο νερό, βράζοντας απλά το νεράκι της παροχής!
¶λλωστε, αυτό δεν κάνει και η συσκευή ΑΟ; Μας δίνει καθαρό νερό, απαλαγμένο από από άλατα και σωματίδια και μικροοργανισμούς, νεκρούς/ζωντανούς, που υπάρχουν στο δίκτυο! Και με το αντιχλώριο του, πιστεύω οτι θα είναι ταμάμ!!!!!!
Τι λέτε και εσείς οι εμπειρότεροι;
Καλα θα ηταν να ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Με το βρασιμο τα αλατα μενουν κατω αλλα οταν αυτο σταματησει θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα με πριν, απλως καπως καλυτερο. Παρε καλυτερα μια ΑΟ να ησυχασεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinos- : 23-01-08 στις 08:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-08, 08:40
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Και να προσθεσω οτι το ρευμα που θα χαλάς, συντομα θα ξεπερασει το κοστος της Α/Ο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-08, 08:41
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Σωστα. Ασε που ποση ποσοτητα θα βραζεις και που..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-08, 08:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σαφως και η αποσταξη ειναι η καλυτερη μεθοδος παραγωγης νερου μηδενικης σκληροτητας, και οχι, αφου κρυωσει δεν θα εχεις το ιδιο νερό
Ομως χρειαζεσαι αποστακτηρα, και κυριως τεραστιες ποσοτητες ενεργειας, κανοντας τη μεθοδο τελειως αντιοικονομικη και αντιοικολογικη...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-08, 14:47
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ναι κι εγώ είχα αυτή την ιδέα flying_guardian και βρήκα τη συσκευή που θα το έκανε αυτό
Δές εδώ
Ας μας απαντήσει κάποιος εμπειρότερος αν συμφέρει τελικά...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-08, 15:31
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Αυτο απ'οτι καταλαβα ειναι ενα συστημα καθαρισμου νερου, δεν σημαινει ομως οτι αντικαθιστα την ΑΟ. Αλλο το συστημα ποσιμου νερου και αλλο η ΑΟ. Βεβαια αν εχεις κοινωνικο ενυδρειο και οχι δισκους τοτε πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη λυση. Για ενυδρειο ομως με δισκους που χρειαζεται ph 6.5-6.8 και GH & KH 2-3 δεν ειναι καταλληλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-08, 15:43
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί στην θέση της ΑΟ με επιτυχία?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-08, 15:56
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για ενυδρειο ομως με δισκους που χρειαζεται ph 6.5-6.8 και GH & KH 2-3 δεν ειναι καταλληλο.
Αν έχω όμως ενυδρείο με CD ή DVD μια χαρά δεν είναι?
(απο τοτε που γράφτηκα στο GAB το έχω στο στόμα μου και δεν το λεω )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-08, 16:51
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω όμως ενυδρείο με CD ή DVD μια χαρά δεν είναι?
(απο τοτε που γράφτηκα στο GAB το έχω στο στόμα μου και δεν το λεω )
Λαθος απαντηση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JimiDS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί στην θέση της ΑΟ με επιτυχία?
Δεν αντικαθιστα την ΑΟ. Αν εχεις ψαρια που δεν εχουν προβλημα στο σκληρο νερο δοκιμασε το , τι εχεις να χασεις..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinos- : 24-01-08 στις 16:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-08, 16:56
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντικαθιστα την ΑΟ. Αν εχεις ψαρια που δεν εχουν προβλημα στο σκληρο νερο δοκιμασε το , τι εχεις να χασεις..
Μα αφου έχω μετρήσει ηλεκτρονικά τη σκληρότητα και δείχνει 18 p.p.m. δηλαδή 1dGH εκτός και αν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-08, 20:39
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οχι γιατι να υπαρχει λαθος. Αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε πρεπει να ειναι ενταξει. Αν και δεν εχω προσωπικη αποψη γι'αυτο το συστημα θα σου προτεινα να το δοκιμασεις. Βεβαια δεν γνωριζω το κοστος αγορας και ποσο συμφερει η αλλαγη των υλικων. Μηπως γνωριζεις εσυ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-08, 14:26
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JimiDS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αφου έχω μετρήσει ηλεκτρονικά τη σκληρότητα και δείχνει 18 p.p.m. δηλαδή 1dGH εκτός και αν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος.....
Ρε συ Jimάρα, έτσι όπως τα έγραψες ακούγονται πολύ καλά! Αν έχεις την καλοσύνη.....γράψε και τιμούλα, και πες μας πως μπορούμε να το προμυθευτούμε! Θα το πούμε σε σένα και θα το φέρεις μέσω του πατέρα σου;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-08, 15:57
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι γιατι να υπαρχει λαθος. Αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες τοτε πρεπει να ειναι ενταξει. Αν και δεν εχω προσωπικη αποψη γι'αυτο το συστημα θα σου προτεινα να το δοκιμασεις. Βεβαια δεν γνωριζω το κοστος αγορας και ποσο συμφερει η αλλαγη των υλικων. Μηπως γνωριζεις εσυ;
Δεν χρειάζεται αλλαγή γιατί δεν είναι φίλτρο ροής απευθείας από τη βρύση (νομίζω υπάρχει και αυτό το μοντέλο) αλλά είναι αποστακτήρας
http://www.camelot.gr/columbiafilter.php
Εγώ το έχω στο σπίτι για "παραγωγή" πόσιμου νερού και μάλλον απ' αυτό το νερό θα βάλω μόλις αρχίσω το στρώσιμο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ Jimάρα, έτσι όπως τα έγραψες ακούγονται πολύ καλά! Αν έχεις την καλοσύνη.....γράψε και τιμούλα, και πες μας πως μπορούμε να το προμυθευτούμε! Θα το πούμε σε σένα και θα το φέρεις μέσω του πατέρα σου;
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά εγώ είμαι Κύπρο θα πρέπει να επικοινωνήσετε με την εταιρία Camelot στην Ελλάδα
Κεντρικά γραφεία Ευρώπης:
(Διοίκηση)
Ηρακλέους 97, Καλλιθέα
Aθήνα, Ελλάδα, 17672
Tel.: (0030)210 9574709-714
Fax: (0030)210 9587994
E-mails:
order@camelot.gr
info@camelot.gr
hiway@camelot.gr
------------------------------------------------------------------------
Τώρα η τιμή είναι από τσουχτερή μέχρι παγοκολώνα αλλά....Απ' ότι μου είπε ο πατέρας μου είναι 600Ε στην Κύπρο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-08, 18:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

600 euro?
Οταν μια Α/Ο μαζι με DI στην εξοδο κανει με το ζορι 150?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-08, 19:23
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
600 euro?
Οταν μια Α/Ο μαζι με DI στην εξοδο κανει με το ζορι 150?
Ναι...αλλά (εγώ προσωπικά δεν έχω ΑΟ) απ' ότι έχω δεί μετά την ΑΟ περνάς το νερό και από αντιχλώριο (κάποιοι και από ενεργό άνθρακα αν δεν κάνω λάθος......) Από αυτή τη ταλαιπωρία σε γλιτώνει η συγκεκριμένη συσκευή... Για μένα αποτελεί μονόδρομο γιατί στην Κύπρο (λόγω λυψειδρίας ) δεν έχουμε την ευχαίρια να πετάμε 75% του νερού για να παίρνουμε ένα 25% που θα μπαίνει στο ενυδρείο...(προσωπικά ήθελα μόνο να βεβαιωθώ ότι θα ήταν ασφαλές για νερό ενυδρείου για προσωπική χρήση) Όσο για τα 600Ε θα σκεφτόμουν ότι είναι αγορά της μίας φοράς με εγγύηση εφ'όρου ζωής σε αντίθεση με τα "περιφεριακά" της ΑΟ αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το μειονέκτημα του ρεύματος...Περι ορέξεως λοιπόν....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-08, 20:09
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Για ενα λεπτο γιατι πολυ υπεροχα τα περιγραφεις ολα.. Τι θα πει αγορα της μιας φορας και εφ'ορου ζωης ; Ασε που δεν εχω ξαναδει συσκευη καθαρισμου νερου που να μην χρειαζεται αλλαγη σε καποια περιφερειακα. Αντιχλωριο γιατι να βαλεις σε απιονισμενο νερο ; Δεν χρειαζεται. Αν ηταν ετσι οπως τα λες τοτε πρεπει το συγκεκριμενο συστημα να προκαλεσει χαμο παγκοσμιως. Εχω αρκετες επιφυλαξεις φιλε μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-08, 20:20
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Φίλε Dino όπως είπα ξανά δεν είναι συσκευή ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ του νερού αλλά κάνει ΑΠΟΣΤΑΞΗ του νερού οπότε δεν χρειάζεται ανταλλακτικά όσο για την ΑΟ και το αντιχλώριο παραδέχομαι πως δεν γνωρίζω αν και έχω την εντύπωση ότι κάπου το διάβασα... Όπως και να 'χει είπα ότι το συγκεκριμένο σύστημα είναι καθαρά προσωπική λύση για να μην έχω μεγάλες ποσότητες άχρηστου νερού και εφ' όσων υπάρχει ήδη στο σπίτι... Αρχάριος και συγχισμένος είμαι φίλε μου μην κατακρίνεις
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-08, 20:31
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οχι δεν σε κατακρινω και sorry αν ειπα κατι. Αλλωστε σου ειπα να το δοκιμασεις και αν γινεται μετα απο λιγο καιρο πες μου την αποψη σου. Θελω να παρω για το σπιτι ενα συστημα ποσιμου νερου και θα με ενδιεφερε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-08, 20:38
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JimiDS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι...αλλά (εγώ προσωπικά δεν έχω ΑΟ) απ' ότι έχω δεί μετά την ΑΟ περνάς το νερό και από αντιχλώριο (κάποιοι και από ενεργό άνθρακα αν δεν κάνω λάθος......) Από αυτή τη ταλαιπωρία σε γλιτώνει η συγκεκριμένη συσκευή... Για μένα αποτελεί μονόδρομο γιατί στην Κύπρο (λόγω λυψειδρίας ) δεν έχουμε την ευχαίρια να πετάμε 75% του νερού για να παίρνουμε ένα 25% που θα μπαίνει στο ενυδρείο...(προσωπικά ήθελα μόνο να βεβαιωθώ ότι θα ήταν ασφαλές για νερό ενυδρείου για προσωπική χρήση) Όσο για τα 600Ε θα σκεφτόμουν ότι είναι αγορά της μίας φοράς με εγγύηση εφ'όρου ζωής σε αντίθεση με τα "περιφεριακά" της ΑΟ αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το μειονέκτημα του ρεύματος...Περι ορέξεως λοιπόν....
Το νερο της ΑΟ ΔΕΝ το περναμε απο αντιχλωριο, αλλα (προαιρετικα απο δευτερο φιλτρο ανθρακα και οχι οταν προκειται για ενυδρειακη χρηση).
Τωρα για το προιον που αναφερεις, αμφιβαλλω οτι λειτουργει με αποσταξη, και δεν λεει και πως λειτουργει.. Λεει ομως οτι χρησιμοποιει ανθρακα, αρα για αρχή εχει και αυτό αναλώσιμα. Επισης λεει οτι ξαναπροσθετει μεταλλικα αλατα, (κατι που χρειαζεται μεν για ανθρωπινη καταναλωση, αλλα σε ενυδρειακή χρήση μαλλον θα περιπλεξει την κατάσταση δε). Επισης αυτά τα αλατα που προσθετει απο καπου προερχονται.. Ειναι βεβαιο οτι εχει και αλλα αναλωσιμα και για αυτά τα άλατα.
Επισης τα 18 TDS που μετρησες (as NaCl ? as CaCo3?) ειναι ενδεικτικά μεν ενός γενικά μαλακού νερού, αλλά χρειαζομαστε και μετρηση GH/KH καθοτι και αυτή η σχέση ειναι κρίσιμη οταν θέλουμε να "παιξουμε" με το νερό.

Οσο για τα απονερα της ΑΟ, εκτος του οτι κανουν για ποτισμα, ξεπλυμα, καζανακι κλπ, ειναι ενα φυσικως ανακυκλωμενο "αποβλητο" με μηδενική περιβαντολογική επιβαρυνση. Σιγουρα οταν το νερό ειναι λίγο πρεπει να κανουμε οικονομια, αλλά αν δεις ποσο νερό θελει ενα παρτερι με γκαζον, το ξανασυζηταμε.

Στην τελική, αφου την εχεις τη συσκευή και βγάζει σαφώς καλυτερο νερό απο την βρυση, τοτε φυσικά και να τη χρησιμοποιησεις... Ακομα καλυτερα αν επιλεξεις ψαρια που θελουν σκληρό νερό τοτε δεν χρειάζεσαι τιποτε απο ολα αυτά ουτως ή αλλως....

Ομως στα 600Ε + κοστος αναλωσιμων + σαφως χαμηλοτερη ποιοτητα νερού η αντιστροφη οσμωση οπως και να το κανουμε παραμενει η κορυφαια λυση για ενυδρειακή χρήση, οπου χρειαζομαστε μαλακό νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-08, 01:58
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για το προιον που αναφερεις, αμφιβαλλω οτι λειτουργει με αποσταξη, και δεν λεει και πως λειτουργει.. Λεει ομως οτι χρησιμοποιει ανθρακα, αρα για αρχή εχει και αυτό αναλώσιμα. Επισης λεει οτι ξαναπροσθετει μεταλλικα αλατα, (κατι που χρειαζεται μεν για ανθρωπινη καταναλωση, αλλα σε ενυδρειακή χρήση μαλλον θα περιπλεξει την κατάσταση δε). Επισης αυτά τα αλατα που προσθετει απο καπου προερχονται.. Ειναι βεβαιο οτι εχει και αλλα αναλωσιμα και για αυτά τα άλατα.
Δε χρησιμοποιεί άνθρακα, μπορώ να βεβαιώσω τουλάχιστον αυτό αφού το λειτουργώ στο σπίτι...Το βάζεις στο ρεύμα και ζεσταίνει το νερό εαν αυτό δεν είναι απόσταξη τότε τι είναι? Τα μεταλλικά άλατα που ξαναπροσθέτει είναι απλώς ένα δοχείο που το βάζεις (ή όχι ) στην έξοδο του απεσταγμένου νερού...(αυτό έχεις δίκιο είναι ανταλλακτικό αλλά το μοναδικό).
Επισης τα 18 TDS που μετρησες (as NaCl ? as CaCo3?) ειναι ενδεικτικά μεν ενός γενικά μαλακού νερού, αλλά χρειαζομαστε και μετρηση GH/KH καθοτι και αυτή η σχέση ειναι κρίσιμη οταν θέλουμε να "παιξουμε" με το νερό.
Ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω γιατί απλούστατα δεν μας αναφέρει τίποτα το μηχάνημα αλλά μάλλον τη μετρά ολικά και γενικά...Στις επόμενες μέρες θα αγοράσω τεστ σκληρότητας γιατί ακόμα είμαι στη διαδικασία στρωσίματος και δεν έχω...Μετά θα ξέρω σίγουρα γιατί και με το δίκιο σου θερωρείς τα ¨18 ppm" ανεπαρκείς πληροφορία...
Οσο για τα απονερα της ΑΟ, εκτος του οτι κανουν για ποτισμα, ξεπλυμα, καζανακι κλπ, ειναι ενα φυσικως ανακυκλωμενο "αποβλητο" με μηδενική περιβαντολογική επιβαρυνση. Σιγουρα οταν το νερό ειναι λίγο πρεπει να κανουμε οικονομια, αλλά αν δεις ποσο νερό θελει ενα παρτερι με γκαζον, το ξανασυζηταμε.
Σ' αυτό συμφωνούμε
Στην τελική, αφου την εχεις τη συσκευή και βγάζει σαφώς καλυτερο νερό απο την βρυση, τοτε φυσικά και να τη χρησιμοποιησεις... Ακομα καλυτερα αν επιλεξεις ψαρια που θελουν σκληρό νερό τοτε δεν χρειάζεσαι τιποτε απο ολα αυτά ουτως ή αλλως....
Επέλεξα το μονομάχο...μάλλον μαλακό θα έλεγα
Ομως στα 600Ε + κοστος αναλωσιμων + σαφως χαμηλοτερη ποιοτητα νερού η αντιστροφη οσμωση οπως και να το κανουμε παραμενει η κορυφαια λυση για ενυδρειακή χρήση, οπου χρειαζομαστε μαλακό νερό.
Φίλε netblues....θα επιμείνω μέχρι να μετρήσω τη σκληρότητα...
Φίλε Dinos- προσωπικά το θεωρώ λύση για τους απαιτητικούς εγώ χρησιμοποιώ εντατικά το προηγούμενο μοντέλο με απ' ευθείας ροή γιατί πολύ απλά βαριέμαι να περιμένω την απόσταξη, κάθε τόσο όμως αλλάζω το νερό μου με το πιο αγνό πόσιμο που μπόρεσα να βρώ, όσο για την ενυδρειακή χρήση το θέλω γιατι υπάρχει ήδη, μην μπλέκω με ΑΟ και πετάω και τόσο νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-08, 02:06
JimiDS Ο χρήστης JimiDS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ξέχασα...για να τελειώσει το θέμα με τα ανταλλακτικά παραθέτω τα δύο συστήματα (ένα με απ' εύθείας ροή και ένα απόσταξη)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  camelot.JPG
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  27,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-08, 09:09
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οπως καταλαβες ειμαστε ολοι επιφυλακτικοι, αυτο δεν σημαινει πως απορριπτουμε ολο αυτο. Θα το συζητησουμε στο μελλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμένο νερό ???? namesis Αρχάριοι γλυκού νερού 21 02-08-09 11:43
Συσκευή αντίστροφης όσμοσης αξίζει; qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-03-05 21:33
Εμφιαλομένο νερό ksaderfos Γλυκό νερό - Γενικά 3 10-09-04 15:29
Νερό από A/C torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-08-04 21:33
απιονισμένο νερό ALKAR Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-07-04 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08325 seconds with 16 queries