Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-10, 18:27
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Θα σας παρει και θα σας σηκωσει και τους δυο.......
Μην αρχισετε παλι τους καβγαδες.

Εδω και αρκετο καιρο μπαινω σε ξενα φορουμ για λιμνες και παρακολουθω διαφορα θεματα που εχουν σχεσει με τη λιμνη.

Θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Βασιλης σχετικα με την τεχνολογια του σημερα......καλυτερο το νεο σχεδιο και πιο κατανοητο απο το πρωτο και θα συμφωνησω ακομα και για το Bottom drain αλλα αν μου επιτρεπεται, να πω και παλι την αποψη μου.

Ναι στα Bottom drain αλλα στα αεριουχα Bottom drain.

Αυτο που λες εσυ Βασιλη μου ειναι ενα απλο Bottom drain που σε βαθος χρονου λογο του οτι τα βαρια συντριμια οπως τα αποκαλουν οι ξενοι θα συσορευονται μεσα στις σωληνωσεις θα ερθει η ωρα που θα μπουκωσει......

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν και τα αεριουχα Bottom aeration drain για να ξεμπλοκαρουν τις σωληνωσεις να αεριζετε και να οξυγονονετε το νερο...

Παντως πολυ καλη η σκεψη σου αλλα ξερεις τι γινεται κατω στο βυθο μιας λιμνης ειδικα με κοι ετσι????

Τα λεμε.............
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-10, 18:33
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Πρωτον μην αρπαζεσται για μια απλη διαφωνια.Γιατι δεσατε κομπο τα κοι???Εγω θελω να με βοηθησετε και οχι να μην μιλαμε μεταξυ μας στο τελος.Το τελευταιο σχεδιο του πουριτανου μου φανηκε πιο απλο και πιο πρακτικο γιατι αν μπλεξεις με σταθμες και τετοια πραγματα το πιο πιθανο ειναι να μην δουλευει και να πρεπει να βαλεις αντλιες μετα για να ρουφαει και να στελνει νερο.Ειναι παρομοιο με αυτο που εχεις εσυ γιαννη με τα μπλε βαρελια...Θα ηθελα την συμφωνη γνωμη και των τριων σας πριν ξεκινησω τις εργασιες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-10, 07:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σας παρει και θα σας σηκωσει και τους δυο.......
Μην αρχισετε παλι τους καβγαδες.

Εδω και αρκετο καιρο μπαινω σε ξενα φορουμ για λιμνες και παρακολουθω διαφορα θεματα που εχουν σχεσει με τη λιμνη.

Θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Βασιλης σχετικα με την τεχνολογια του σημερα......καλυτερο το νεο σχεδιο και πιο κατανοητο απο το πρωτο και θα συμφωνησω ακομα και για το Bottom drain αλλα αν μου επιτρεπεται, να πω και παλι την αποψη μου.

Ναι στα Bottom drain αλλα στα αεριουχα Bottom drain.

Αυτο που λες εσυ Βασιλη μου ειναι ενα απλο Bottom drain που σε βαθος χρονου λογο του οτι τα βαρια συντριμια οπως τα αποκαλουν οι ξενοι θα συσορευονται μεσα στις σωληνωσεις θα ερθει η ωρα που θα μπουκωσει......

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν και τα αεριουχα Bottom aeration drain για να ξεμπλοκαρουν τις σωληνωσεις να αεριζετε και να οξυγονονετε το νερο...

Παντως πολυ καλη η σκεψη σου αλλα ξερεις τι γινεται κατω στο βυθο μιας λιμνης ειδικα με κοι ετσι????

Τα λεμε.............
Γεια σου βρε Άντρο, αυτό ακριβώς! Βλέπω πως έχεις τελικά συμμορφωθεί με την ιδέα του drainage σαν αναγκαία τεχνολογία στις τεχνητές λίμνες, ιδιαίτερα αυτές των μεγαλύτερων βαθών όπου η οξυγόνωση εκεί κάτω είναι μειωμένη.

Εσύ Άντρο, πας ακόμα ένα βήμα πάρα πέρα όπου το drainage θα συνδυάζει και την αεραντλία για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν σου κρύβω ότι αυτό είναι και το σύστημα το οποίο θα εφαρμώσω και εγώ στο άμεσο μέλλον, όπως έχουμε ήδη μιλήσει στο τηλέφωνο προ ημερών. Το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι ότι κοστίζει κάπως ακριβά. Το φθηνότερο (δεν συστήνεται) της αγοράς κοστίζει κάπου 150-200 ευρώ, χωρίς ακόμα να υπολογίζεται η αεραντλία λίμνης.

Απλά για να ανακεφαλαιώσω, λέω ότι το σχέδιο που έχω παρουσιάσει έχει να κάνει με το 95% της εφαρμογής που θα προχωρήσω εγώ μετά από πολύ μελέτη, ώστε τουλάχιστον να γλυτώσω ένα έτοιμο μεγάλο φίλτρο που μπορεί να μου κοστήσει κάπου στα 1000 ευρώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-10, 15:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Σίγουρα υπάρχουν φοβερά και τρομερά συστήματα φιλτραρίσματος.
Πολλά ακουστήκαν και θα ακουστούν ακόμα για το θέμα αυτό.

Αλλά δύστυχος ο φίλος όπως και πολλοί σαν αυτών δεν θέλουν να ξοδέψουν ένα μεγάλο χρηματικό ποσό για αυτόν των σκοπό. Οπότε πιστεύω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε σε ένα εργονομικό–οικονομικό και σχετικά ικανοποιητικό σύστημα diy.

Ότι δίνεις παίρνεις δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι ένα απλό αλλά καλοφτιαγμένο σύστημα φιλτραρίσματος μπορεί να συγκριθεί με ένα πανάκριβο ολοκληρωμένο μηχανικό σύστημα.

Δύστυχος στην λιμνοκοινωνια μας επικρατή ακόμα και η λογική ότι δεν θέλει καν φίλτρο. Οπότε από την μια η πλήρως ασχετοσύνη και από την άλλη το τελευταίο hi tech σύστημα.

Εγώ μπορώ μονό να προτείνω σύστημα diy και το πώς σκέφτομαι την κατασκευή του (μια και φτιάχνω κάτι 90% παρόμοιο με αυτό που πρότεινα) η γνώσεις μου φτάνουν σε αυτό το επίπεδο. Όπως έχω αναφέρει στο παρελθών δεν θέλω να επενδύσω σε πολλά χρήματα για ένα καλό μηχανικό σύστημα μια και η λίμνη θα είναι πρόσβαση από κάθε άσχετο. Οπότε για αυτό των λόγω επικεντρώθηκα μονό σε diy.

Το μονό σίγουρο είναι ότι σε ένα φόρουμ όσοι είναι γνωστές του θέματος και ξερόυν το τι υπάρχει πάνω σε θέματα φιλτραρίσματος καλό είναι να το αναφέρουν.


Y.Γ.Αν ο φίλος αποφασίσει ένα χτιστό diy σύστημα έχω να προτείνω βελτιώσεις και τροποποιήσεις πάνω στο σκίτσο που ανέβασα πριν.
Y.Γ.Αν θελήσει κάτι ποιο εξειδικευμένο εγώ σηκώνω τα χεριά ψηλά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-10, 15:28
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

ρε παιδια μια λιμνη κομπλε (με φυτα ψαρια φιλτρα και ολα) χωρις τιποτα να ειναι diy στις διαστασεις που λεει ο φιλος μας ποσο κοστιζει περιπου???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-10, 19:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια μια λιμνη κομπλε (με φυτα ψαρια φιλτρα και ολα) χωρις τιποτα να ειναι diy στις διαστασεις που λεει ο φιλος μας ποσο κοστιζει περιπου???
Χμ... Είναι σαν να μας ζητάς να σου πούμε πόσο στοιχίζει ένα αυτοκίνητο με τροχούς, μηχανή και τιμόνι...

Εξαρτάται από το μέγεθος της, τον τρόπο εφαρμογής της (λάινερ-μπετόν-τσιμεντόλιθοι) τον τρόπο φιλτραρίσματος που θα προτιμήσεις, αν θα βάλεις UV ή όχι και πολλά άλλα. Θα ήταν καλύτερα να μας πεις, εσύ προσωπικά τί λίμνη θέλεις ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε πιο υπεύθυνα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-03-10, 20:06
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήταν καλύτερα να μας πεις, εσύ προσωπικά τί λίμνη θέλεις ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε πιο υπεύθυνα.
βασικα τωρα δεν υπαρχει δυνατοτητα για λιμνη καθως βρισκομαι στην αθηνα αλλα μετα απο καποια χρονια που θα ανεβω στο "χωριο" μου (Καβαλα) το σκεφτομαι γτ μ'αρεσει πολυ..
γι'αυτο ρωταω ετσι χοντρικα ποσο περιπου στοιχιζει για να εχω καποιο πλανο στο νου μου...
ετσι στις διαστασεις του φιλου μας και χωρις τπτ να μην ειναι diy για να εχω μια χοντρικη αποψη για το τι συμβαινει...

ενα μετριο αμαξακι δλδ εχει απο 15000-20000 θα μπορουσαμε να πουμε..μια λιμνουλα???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-10, 21:49
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Επειδη τα λιτρα του φιλου μας ειναι σχεδον ισα με τα δικα μου πανω κατω να σου πω εγω που δεν εχω D.I.Y εξοπλισμο παρα το γεγονος οτι υπαρχουν διαφορες σε ποιοτητα και τιμες απο τις διαφορες εταιριες......

Οι τιμες παρακατω ειναι μονο για λαινερ και εξοπλισμο.

1) Λαινερ HDPE 340 ευρω.

2) 2 αντλιες βυθου 380 ευρω.

3) 2 φιλτρα το ενα ροης και το αλλο πιεσεως 490 ευρω.

4) 1 αεραντλια 130 ευρω.

Συνολο 1340 ευρω.

Οσα στοιχιζει δηλαδη....σχεδον.... μια εξωτερικη αντλια HAYWARD οι οποιες θεωρουνται οι κορυφαιες που γι'αυτα τα λιτρα ειναι γυρω στα 1200 ευρω.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα.....αφου οπως ειπε κι'ο Βασιλης εξαρταται και απο πολλα αλλα.....

Αυτα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-10, 22:00
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων

ενα μετριο αμαξακι δλδ εχει απο 15000-20000 θα μπορουσαμε να πουμε..μια λιμνουλα???

Ο in the pond σε απάντησε πολύ σωστά.
Αν παρόλα αυτά θες να μάθεις για ποιο λόγω δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και γιατι, άνοιξε ένα νέο θέμα.
Για να μην χαλάσουμε και ξεφύγουμε από το θέμα του άνοιξε ο φίλος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη τα λιτρα του φιλου μας ειναι σχεδον ισα με τα δικα μου πανω κατω να σου πω εγω που δεν εχω D.I.Y εξοπλισμο παρα το γεγονος οτι υπαρχουν διαφορες σε ποιοτητα και τιμες απο τις διαφορες εταιριες......

Οι τιμες παρακατω ειναι μονο για λαινερ και εξοπλισμο.

1) Λαινερ HDPE 340 ευρω.

2) 2 αντλιες βυθου 380 ευρω.

3) 2 φιλτρα το ενα ροης και το αλλο πιεσεως 490 ευρω.

4) 1 αεραντλια 130 ευρω.

Συνολο 1340 ευρω.

Οσα στοιχιζει δηλαδη....σχεδον.... μια εξωτερικη αντλια HAYWARD οι οποιες θεωρουνται οι κορυφαιες που γι'αυτα τα λιτρα ειναι γυρω στα 1200 ευρω.

Δεν ξερω αν σε βοηθησα.....αφου οπως ειπε κι'ο Βασιλης εξαρταται και απο πολλα αλλα.....

Αυτα
Βαλέ και βαλέ……και όλα αυτά που θα κάνει για να την ομορφαίνει και πάει λέγοντας.. ψαριά - διαμόρφωση -κούραση αστοχία μηχανημάτων -αστοχία κατασκευής. κτλ.

Άντρο αν έβαζες όλα όσα ξόδεψες έως τώρα για την λίμνη σου.
(θα απογοητεύονταν πολύς κόσμος)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 25-03-10 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06340 seconds with 15 queries