Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-09, 12:32   #1
Επιλογή ψαριών...
pavlos_k
Member
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος 09-02-09, 12:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Το ενυδρείο μου έχει στρωθεί πια, και ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με τους κατοίκους του.

Είναι RIO 180, με ΝΗ4=0, Ν02=0, ΝΟ3-->0 (φαντάζομαι τα φυτά τρώνε μπόλικο απο δαύτο, για αυτό και πολύ μικρό)

ΡΗ=7,2, GH=8, KH=10-11

Xρησιμοποιώ τύρφη στο φίλτρο για να το μαλακώνω.

Φυτά: 2x anubies, 1x Vallisneria, 1 x elgeria, 1 x λευκοκεφαλο.

περισσοτερες λεπτομέρειες και φοτο στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29497

Γύρισα το νεον και το γκαπυ στο πετ σοπ και πήρα 2 Ancistrus dolichopterus γιατί άρχισα να γεμίζω καφέ και λίγη πράσινη άλγη.

Έχω ήδη 1χ σκαλάρι και έναν μονομάχο (δεν φαίνετε να δημιουργείτε πρόβλημα)

Θέλω να βάλω και άλλα σκαλάρια. Πόσα να βάλω? το ιδιου χρώματος?
Και με τι άλλο θα προτείνατε? Θα ήθελα ένα κοπαδάκι...

Παρακαλώ τις γνώμες σας.

Υ.Γ. Χοντρέ προσπάθησα πολύ να μην γράψω πολλα...χαχαχα
-------------------------
Γύρισα το νεον και το γκαπυ στο πετ σοπ και πήρα 2 Ancistrus dolichopterus γιατί άρχισα να γεμίζω καφέ και λίγη πράσινη άλγη.

Είναι πανάσχημα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos_k : 09-02-09 στις 12:32. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3750
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-09, 12:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα σκαλαρια πηγαινουν ειτε σε ζευγαρι ειτε σε κοπαδι...επειδη εχεις ηδη 1 και υποθετω πως ειναι δυσκολο να διακρινεις το φυλο του καλυτερα βαλε αλλη μια 4αδα.....αλλα επειδη τα λιτρα σου δεν ειναι πολλα για 5 ενηλικα σκαλαρια μελλοντικα, μπορεις οταν σχηματιστει ζευγαρι να κρατησεις αυτα.....
τι υψος εχει το ενυδρειο σου?? πρεπει να ειναι αρκετα ψηλο λογω σχηματος των σκαλαριων....οσο για το χρωμα...θεμα γουστου...εγω εχω χρωματιστα αλλα θα το γυρισω σε πιο φυσικο χρωματισμο...
με το μονομαχο πολυ προσοχη και συνεχης παρατηρηση γιατι τα σκαλαρια σαν κιχλιδες δε ξερεις ποτε μπορει να τσαμπουκαλευτουν...προσωπικα δε θα τον εβαζα με τα σκαλαρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-09, 13:07
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Εχει καθαρό ύψος 40-45εκ τα οποία μάλλον είναι οριακά. σκεφτόμουν να βάλω άλλα 3.

Με τί άλλο να τα συνδυάσω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-09, 14:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενα κοπαδακι κορυντορας....
μηπως να αυξανες την ποσοτητα της τυρφης?? θα πρεπει για τετοια ψαρια να εχεις πιο μαλακο νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-09, 14:35
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Θα βάλω περισσότερη.

Δέν μου αρέσουν πολύ τα γατόψαρα όμως....κάτι άλλο???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-09, 21:37
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καμιά άλλη πρόταση?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-09, 21:57
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Γιατι τα Νεον και τα γκαπυ δεν σου αρεσαν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-09, 00:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ειναι και οι ιδανικοι συγκατοικοι για τα σκαλαρια....μπορει να γινουν και η τροφη των σκαλαριων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-09, 09:47
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tonisgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι τα Νεον και τα γκαπυ δεν σου αρεσαν?
Μου άρεσαν πολύ (ιδίως το νεον) αλλά είναι αυτό που λέει ο Πάνος...

Τι λέτε για γκουράμις? αρλεκίνους? ή άλλα είδη τέτρας?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-09, 13:06
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου άρεσαν πολύ (ιδίως το νεον) αλλά είναι αυτό που λέει ο Πάνος...

Τι λέτε για γκουράμις? αρλεκίνους? ή άλλα είδη τέτρας?
Παιδιά μια γνώμη παρακαλώ , γιατί αύριο θα πάω να πάρω και δεν θέλω να κάνω καμιά μ.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-02-09, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι μικροσωμα ειδη τετρα....μπορει να εχουν την καταλληξη των νεον....
με σκαλαρια μπορεις να βαλεις bleeding hearts...αλλα θα σου υπενθμισω οτι σε αυτα τα λιτρα θα πρεπει να βγαλεις ζευγαρι....ειναι λιγα για 5-6 ενηλικα σκαλαρια...ποσο μαλλον αφου θες να εχεις και αλλα ψαρια μεσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-09, 14:13
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι μικροσωμα ειδη τετρα....μπορει να εχουν την καταλληξη των νεον....
με σκαλαρια μπορεις να βαλεις bleeding hearts...αλλα θα σου υπενθμισω οτι σε αυτα τα λιτρα θα πρεπει να βγαλεις ζευγαρι....ειναι λιγα για 5-6 ενηλικα σκαλαρια...ποσο μαλλον αφου θες να εχεις και αλλα ψαρια μεσα...
Έχω 1 και + 3 που θα πάρω σύνολο 4, ελπίζοντας οτι θα βγεί ζευγάρι. Έιναι πολλά? Σκέφτομαι να βάλω και 2 γκουραμι (rainbow dwarf) και 5-6 μικρά τετρας (Τα bleeding hearts είναι ωραία , αλλά δεν ξέρω αν θα βρώ...

Τι λέτε?
-------------------------
Τελικά δεν κρατήθηκα, και πήρα 3 σκαλαρακια (λιγο μικρότερα απο τα δικά μου) και 2 Trichogaster leeri (ελπίζω να διάλεξε ζευγάρι)...

Τα Bleeding tetras τα είδα και μου αρέσουν, αλλά ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι δεν πάνε. Ο τι τσιμπάνε ουρές. Και είχε και μόνο 2 οπότε προτίμησα να περιμένω για να μην κάνω και απότομη ιχθειο-φόρτιση. Είναι υπερβολή για τα λίτρα μοθυ 5-6 τέτοια?

Το σκαλάρι που είχα συνεχώς κυνηγάει τα μικρά σκαλαράκια. Θα ηρεμήσει? Τα γκουράμι μια χαρά τα βλέπω.

Μια ερώτηση ακόμα. Τα σκαλάρια που πήρα έχουν πιο κοντά πτερύγια. Είναι φυσιολογικό? Θα μεγαλώσουν? Μήπως είναι Altum?

Υ.Γ. Η κοπέλα μου τρελάθηκε με τους δίσκους αλλά φυσικά της απαγόρεψα να μου πάρει. Στο μέλλον, θα μπορούσα να βάλω 2-3 με ένα ζευγάρι σκαλάρια (180 λίτρα)???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos_k : 13-02-09 στις 14:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-09, 00:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά δεν κρατήθηκα, και πήρα 3 σκαλαρακια (λιγο μικρότερα απο τα δικά μου) και 2 Trichogaster leeri (ελπίζω να διάλεξε ζευγάρι)...κι εγω το επλιζω..

Τα Bleeding tetras τα είδα και μου αρέσουν, αλλά ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι δεν πάνε. Ο τι τσιμπάνε ουρές. Και είχε και μόνο 2 οπότε προτίμησα να περιμένω για να μην κάνω και απότομη ιχθειο-φόρτιση. Είναι υπερβολή για τα λίτρα μοθυ 5-6 τέτοια? δε τα ειχα ποτε δε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα αν "τσιμπανε" οντως..απλα λογω μεγεθους τα προτεινουν..

Το σκαλάρι που είχα συνεχώς κυνηγάει τα μικρά σκαλαράκια. Θα ηρεμήσει?οι κιχλιδες ειναι κυριαρχικα ψαρια...μεχρι να δημιουργηθουν οι ιεραρχιες θα υπαρξει λιγο σαματας...γιαυτο αν δεν ειναι ζευγαρι λεμε τουλαχιστον 5 για να κατανεμεται η επιθετικοτητα.. Τα γκουράμι μια χαρά τα βλέπω.

Μια ερώτηση ακόμα. Τα σκαλάρια που πήρα έχουν πιο κοντά πτερύγια. Είναι φυσιολογικό? ναι...ο ανθρωπος δημιουργησε πολλες παραλλαγες...Θα μεγαλώσουν? θα κρατησουν τις αναλογιες που εχουν....μια φορα κοντοπτερυγα...για παντα κοντοπτερυγα...Μήπως είναι Altum?βαλε φωτο για αναγνωριση...ετσι κανεις δε θα σου πει...

Υ.Γ. Η κοπέλα μου τρελάθηκε με τους δίσκους αλλά φυσικά της απαγόρεψα να μου πάρει. Στο μέλλον, θα μπορούσα να βάλω 2-3 με ένα ζευγάρι σκαλάρια (180 λίτρα)???
και οι δισκοι μπαινουν σε ζευγαρι η κοπαδια...λιγα τα καθαρα λιτρα για τετοια ψαρια...και οι δισκαδες μπορουν καλυτερα να πουν ακομη και σε μεγαλυτερο ενυδρειο με τι ψαρια μπορουν να συμβιωσουν οι δισκοι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-02-09 στις 00:49
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-09, 16:31
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ανέβασα photos απο τα ψαράκια μου. Λογικά είναι κοντο-πτέρυγα σκαλάρια. Επίσης τα γκουράμι , το ένα έχει πορτοκαλί λαιμό (άρα αρσενικό), οπότε νομίζω ότι είναι ζευγάρι. Σωστά?

Με το φαΐ έχω κάποιες απορίες. Για τα πλακόστομα , πήρα ταμπλέτες βυθού που τις ρίχνω αφού είναι σβηστά τα φώτα.Πόσες να ρίχνω? Μία για κάθε ψάρι?

Και αν βάλω την ταίστρα? Πότε θα ταΐζω?

Τα γκουράμι δέν μου φαίνεται να προλαβένουν να φάνε γιατι τα τρώνε τα σκαλάρια. Υπάρχει κάποια τεχνική? και αν ναι, τι θα γίνει αν λείπω και βάλω την ταιστρα?

Υ.Γ. Γενικά τα ταίζω λίγο. Αλλά μια μέρα τα λυπήθηκα και τους έβαλα πολύ, και το μεγάλο το σκαλάρι τα καθάρισε όλα , με αποτέλεσμα η κοιλιά του να φοθσκώσει...χαχαχα Εννοειται οτι δεν το ξανακάνω...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα123.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  63,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα129.jpg
Εμφανίσεις:  291
Μέγεθος:  81,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-09, 16:10
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

τιποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-09, 16:27
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια είναι επηλεκτικών αναπαραγωγών (αυτά ειναι γουστα αλλα εσενα μπορει να σου αρέσουν...)..

Ακόμη βλέπω εναν μονομάχο στις φωτο...Βγάλτον γρήγορα πριν αρχισει τους τσακωμούν με τα γκουράμι(ιδιαίτερα αφού ειναι και τα δυο αναβαντίδες) ή τα σκαλαρια...

Εχεις και πλέκο;Αν ναι τάιζε 2 φορες την ευδομάδα ταμπλέτα(sera vipan ή αλλες...)...

Απο διακοσμο βλέπω εχεις φυτά και διακρίνω ενα ελληνικό μνημείο...
Βγάλε τα μη φυσικά αντικείμενα απο το ενυδρείο...Αντικατέστησέ τα με ρίζες(mopani etc) ή με μη ασβεστολιθηκες πέτρες...

Βάση σύνθεσης διαφωνώ κάθετα(οχι οριζόντια) με το να βάλεις δισκους...
Ουτε η τωρινή σου σύνθεση μου αρεσει αφού πέζει να επιτεθούν τα σκαλαρια στα γκουραμι σε περιοδο αναπαραγωγής...

Απο μετρήσεις πως τα πάμε;Το ph πρέπει να το μειώσεις απο το 7,2 στο 6,8...

Μην κάνεις αλλες βιαστικές κινήσεις (μην βάλεις αλλα ψάρια με αλλα λόγια)...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-02-09, 15:45
pavlos_k Ο χρήστης pavlos_k δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2009
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκαλάρια είναι επηλεκτικών αναπαραγωγών (αυτά ειναι γουστα αλλα εσενα μπορει να σου αρέσουν...)..

Μια χαρά είναι. Απλά θα προτιμούσα να ήταν όλα μακρυ-πτέρυγα. Σε 4 πετ σοπ που πήγα στην Αθήνα , μόνο επιλεκτικών αναπαραγωγών είχαν...Νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο να βρεί κάποιος φυσικά άγρια σκαλάρια...

Ακόμη βλέπω εναν μονομάχο στις φωτο...Βγάλτον γρήγορα πριν αρχισει τους τσακωμούν με τα γκουράμι(ιδιαίτερα αφού ειναι και τα δυο αναβαντίδες) ή τα σκαλαρια...

Το έχω υπόψιν μου, αλλά απο την στιγμή που δέν ενοχλεί, τον αφήνω. Έχει πάντως πλάκα γιατι κάνει πολύ παρέα με τα σκαλάρια...


Εχεις και πλέκο;Αν ναι τάιζε 2 φορες την ευδομάδα ταμπλέτα(sera vipan ή αλλες...)...

'Εχω 2 Ancistrus dolichopterus. Μία ταμπλέτα και για τους 2?

Απο διακοσμο βλέπω εχεις φυτά και διακρίνω ενα ελληνικό μνημείο...
Βγάλε τα μη φυσικά αντικείμενα απο το ενυδρείο...Αντικατέστησέ τα με ρίζες(mopani etc) ή με μη ασβεστολιθηκες πέτρες...

Έχω μια μεγάλη ρίζα (πρέπει να φαίνεται και στις φοτος), και πέτρες απο λάβα. Όσο για το μνημείο, είναι μικρο και μου αρέσει , οπότε το αφήνω.

Βάση σύνθεσης διαφωνώ κάθετα(οχι οριζόντια) με το να βάλεις δισκους...
Για δίσκους και εγώ δεν το σκέφτομαι...Ίσως στο επόμενο ενυδρείο...Απλά ρώτησα , αλλάζοντας την σύνθεση και αφήνοντας ένα ζεθγάρι σκαλάρια, αν θα μπορούσα να βάλω και ένα ζευγάρι δίσκους...

Ουτε η τωρινή σου σύνθεση μου αρεσει αφού πέζει να επιτεθούν τα σκαλαρια στα γκουραμι σε περιοδο αναπαραγωγής...

Δεκτή η αποψη σου. Αλλά πήρα τα συγκεκριμένα γκουράμι γιατί διάβασα σε πολλά site οτί είναι καλοί συγκάτοικοι. Και μέχρι στιγμής δεν ασχολείται κανένας μαζί τους...


Απο μετρήσεις πως τα πάμε;

Μετράω ΝΗ4=0, Νο2=0 και Νο3->0 με υγρά τεστ της SERA.
Για το ΝΟ3 φαντάζομαι οτι φταίνε τα φυτά που είναι σχεδόν 0. Κάνω αλλαγή 30% κάθε βδομάδα...


Το ph πρέπει να το μειώσεις απο το 7,2 στο 6,8...

Το παλεύω με τύρφη αν και είναι λίγο διαδικασία. Πόσες μέρες μπορώ και πρέπει να την αφήνω μέσα?

Μην κάνεις αλλες βιαστικές κινήσεις (μην βάλεις αλλα ψάρια με αλλα λόγια)..
.
Θέλω να συμπληρώσω την σύνθεση με ένα κοπαδάκι. Οχι γατόψαρα!!! Μεγαλόσωμα τετρα μαλλον. Τι προτείνετε και για πότε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-02-09, 15:55
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φιλε δεν σου ειπα να βρεις αγρια σκαλάρια,απλά(θέμα γουστου) θα προτιμούσα(εγώ) να εχουν ενα πιο φυσικο χρωματάκι(γκρι-μαυρο)...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ψαριών... Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 22 09-10-08 13:48
Επιλογή ψαριών vouros Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-04-07 13:53
Επιλογή ψαριών! maria7 Γλυκό νερό - Γενικά 5 25-05-04 13:47
Επιλογή ψαριών Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-05-04 03:27
Επιλογή Ψαριών nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-03-03 15:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09018 seconds with 14 queries