Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-09, 16:06
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή Μετρήσεις ρουτίνας-λιπασματα... παω καλά;

Γεια σας σημερα εκανα ενα ελεγχο ρουτινας και εχω κανα δυο(χιλιαδες) ερωτησουλες

Νο3 15
Νο2 0
Gh 14 μεχρι χτες ειχα μια ασβεστολιθική που δεν ειχα ελεγξει τωρα την εχω βγαλει
Kh 10
ph7,5 μπορει να εχει σχεση η ασβεστολιθικη;
Co2 DIy (η μετρηση μου δειχνει τελεια παροχη)
Fe 0,5 mg/l to ιδιο ειχα και πριν μερικες μερες και σταματησα να βαζω σιδηρο
Po4 o,1 mg/l
αλλαγες νερου 15-20% καθε βδομαδα

Χτες ανεβασα τα συνολικα watt σε 60 απο 30 (φυσικα δεν θα τα ριξω ολα μαζι) αλλα απο σημερα αφησα τα 60 για μια ωρα και ολο το υπολοιπο 8ωρο θα αφησω 48W

ερωτηση1 (επειδη ειναι πολυ χαμηλο το Pο4 σημαινει οτι κατ'επεκταση ειμαι φιδολος με τα λιπασματα και την τροφη επισης????
ερωτηση2 Το σιδηρο ειναι οκ αλλα να συνεχισω να βαζω καλιο;
ερωτηση3 Τι να κανω με το πολυλιπασμα jbl ferropol που εβαζα μετα τις αλλαγες νερου
ερωτηση4 Εβαζα μεχρι προχθες και 1 ml excel thn mera asxeta apo to co2 νομιζω οτι ειναι πολυ καλο για τα φυτα γιατι οταν το ξεκινησα τα φυτα εδειξαν πολυ καλυτερα πειραζει να το συνεχισω παροτι παρεχω co2
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-09, 17:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γεια και χαρά Μανώλη!

Κατ'αρχήν μεγειά τα καινούρια φώτα!

Κακώς νομίζω παίζεις 8-ωρο με τα 48Watt (σχεδόν 1Watt/Lt).. Καλύτερα να αφήσεις 8ωρο μόνο τα 15, και να ανάβεις φουλ για 2 ώρες λίγο μετά το ξεκίνημα της φωτοπεριόδου, και σταδιακά να κάνεις το 2ωρο 4ωρο.. Εγώ έτσι το έχω τώρα, και μάλιστα με 12ωρο τη 15άρα (είναι πολύ βέβαια, αλλά είναι θέμα των ωραρίων μου.. αν το μικρύνω, τις μισές μέρες της εβδομάδας δε θα μπορώ καν να βλέπω τα ψαράκια μου! )

Σε ό,τι αφορά στις μετρήσεις, η ασβεστολιθική πέτρα σου ανέβαζε εκτός από το GH και τα KH, pH.. Οπότε τώρα, με αλλαγές νερού σταδιακά θα επιστρέψεις σε παραμέτρους νερού βρύσης..

Στις ερωτήσεις τώρα:

1. Όχι, σημαίνει ότι έχεις πολλά φυτά και σου τα καταναλώνουνε!
Κάνε μια αναζήτηση σχετική, έχουν γραφτεί πολλά.. Θα χρειαστεί να προσθέσεις Seachem Phosphorus, ή (καλύτερα κατ'εμέ και μακράν φθηνότερα) Fleet Enema (κλύσμα ), για να έχεις PO4=0.5-1.0ppm..

2. Δε μπορώ να ξέρω.. Θα στο πούνε τα φυτά σου! Θα στο ζητήσουν εμφανίζοντας τρύπες στα φύλλα αν θέλουν περισσότερο..

3. Το JBL Ferropol, όπως και τα άλλα "γενικής χρήσης" λιπάσματα (π.χ. Tetra Plantamin, Sera Florena κ.τ.λ.) περιέχουν ιχνοστοιχεία, και Κ και Fe.. (ό,τι δηλαδή το Flourish, το Iron και το Potassium της Seachem, με τη διαφορά ότι δε μπορείς να "παίξεις" με αυτά, είναι σε στάνταρ δοσολογία).. Αν θέλεις, μπορείς να ρίχνεις μόνο Ferropol και να καταργήσεις τα παραπάνω.. Your choice.. Βέβαια, δεν περιέχουν Ν και Ρ.. Από ΝΟ3 είσαι καλά (10-15ppm), ΡΟ4 έχεις έλλειψη, οπότε θα πρέπει να προσθέσεις χωριστά..

4. Ναι, δεν είναι απαραίτητο, αλλά μπορείς να το συνεχίσεις.. Αν θέλεις, μείωσε τη δοσολογία, ή ρίχνε πιο αραιά.. Δες κι εδώ τι λέει η ίδια η seachem:
http://www.seachem.com/Products/prod...rishExcel.html
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-09, 17:20
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την απαντηση οσων αφορα το excel το εχω διαβασει απλα επειδη ειδα οτι ειναι ευεργητικο ειπα να το συνεχισω

Θα ριξω μια ματια για το phosphorus και θα επανελθω αν δεν καταλαβαινω κατι

3 Για την φωτοπεριοδο οπως ξερεις εχω ανοιξει ενα θεμα εδω , εγραψα και καποια πραγματα σημερα
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eκανα το κακό, αλλά κακό δεν είδα....:-) Carebean pirate Δίσκοι 61 24-09-06 12:45
λιπασματα stel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 16-08-05 18:34
Μου κάνει περισσότερο καλό ή κακό akis07 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 05-04-05 08:26
Κακά & καλά νέα.... mmbuna Malawi 5 03-04-05 18:43
απορίες ρουτίνας pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-01-03 22:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03673 seconds with 15 queries