Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-08, 14:37
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ CARREFOUR

Καλησπέρα.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μεγάλο post αλλά θέλω να αναλύσω πλήρως την υπάρχουσα κατάσταση.

Πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο Carrefour, το οποίο και σκοπεύω να φυτέψω (πολύ!!!).
Ήδη έχω κινήσει διαδικασίες για CO2 από Internet, το οποίο υπολογίζω να έχω μέχρι τέλος του μήνα (5κιλη φυάλη, μανόμετρο Papillion, σκάλα διάχυσης κτλ κτλ).

Ο κύριος προβληματισμός μου έγκειται στο φωτισμό. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει μια λάμπα 18W (η οποία έχει αλλαχθεί πριν 1,5 μήνα περίπου). Λογικό είναι όμως εφόσον θέλω να βάλω δύσκολα φυτά και έχω ήδη δώσει λεφτά για το CO2 να θέλω και να φροντίσω για το φωτισμό...
Και εδώ θέλω τις γνώμες των εμπειροτέρων. Τι επιλογές έχω?
1) Είδα ήδη τα post για τις πατέντες στα ενυδρεία Carrefour που έχουν γίνει κατά καιρούς για extra λάμπες, αλλά η αλήθεια είναι πως είμαι εντελώς άσχετη από ηλεκτρολογικά....Και σύν τοις άλλοις ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια μου
2) Ο steady μου πρότεινε κάτι τέτοιο http://www.aquadiskont.com/shop/product_info.php/products_id/812 όμως και πάλι σκέφτομαι ότι εαν τελικά το χωρέσω θα μπορώ να βάλω 2x18W συνολικά (μία η νέα λάμπα και μία η ήδη υπάρχουσα), όπου και πάλι δε θα με καλύπτουν...
3) Σκέφτηκα να πάρω ένα ολόκληρο σύστημα της Jewel (το τρίτο καπάκι με τις λάμπες ουσιαστικά) αλλά λόγω έλειψης ύψους και πάλι θα πρέπει να κάνω πατέντα ώστε να ψηλώσω το καπάκι ώστε να χωράει το σύστημα (το οποίο σκέφτηκα να δέσω με σύρμα και να κολλήσω με σιλικόνη κάτω από το κουτί του ballast που υπάρχει τώρα) και παράλληλα να καλύψω κάπως το κενό ανάμεσα στο καπάκι και το τζάμι ώστε να μη χάνω φως από κενά
4) Τέλος, σαν λύση υπάρχει και το diy καπάκι, αλλά α) Είπαμε....τα χέρια μου ΔΕΝ πιάνουν και β) Θα μου πάει ο κούκος αηδόνι.

Τί μου προτείνετε εσείς εν τέλει? Υπ’ όψιν ότι το budget μου παίζει στα 100€ περίπου...

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-08, 15:05
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο σου είναι το 96λιτ. Θα σου πρότεινα να πάς να πάρεις στεγανά ακροφύσια για Τ5. Ένα ballast για Τ5 590mm (νομιζω είναι 24w αλλα ρώτησε καλύτερα) και 4 ωμέγα clips.
Αν δεν βίαζεσαι μπορω να στο φτιάξω και γώ σε 1-2 ωρίτσες, αλλα σε 3 βδομάδες περίπου απο σήμερα που θα είναι καλά το χέρι μου.
Αλλιως ολο και κάποιο καλο παλικάρι θα προσφερθεί, ή δεν ξέρω μήπως κανονίσεις με κάποιον και πας με το καπάκι στον σύλλογο...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-08, 22:04
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Για δές και αυτό που κάναμε με την DIY team Θράκης:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23455
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-08, 22:36
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

θα το πω άλλη μια φορά, ούτε μπάλαστ ούτε στεγανά ούτε τίποτα. φωτιστικά κουζίνας από οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρολογικών όχι πάνω από 20 ευρώ έκαστο και λαμπίτσα osram ή philips στα αντίστοιχα βατ και φάσμα φωτός όχι πάνω από 4 ευρώ έκαστη. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις να κάνεις είναι να κρατάς κατσαβίδι και να βιδώνεις. Έχω αντίστοιχο ποστ αλλά δεν θυμάμαι που είναι . Ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρεις πολλές και οικονομικές λύσεις
.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-08, 22:48
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το πω άλλη μια φορά, ούτε μπάλαστ ούτε στεγανά ούτε τίποτα. φωτιστικά κουζίνας από οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρολογικών όχι πάνω από 20 ευρώ έκαστο και λαμπίτσα osram ή philips στα αντίστοιχα βατ και φάσμα φωτός όχι πάνω από 4 ευρώ έκαστη. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις να κάνεις είναι να κρατάς κατσαβίδι και να βιδώνεις. Έχω αντίστοιχο ποστ αλλά δεν θυμάμαι που είναι . Ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρεις πολλές και οικονομικές λύσεις
.
Φωτιστικο κουζινας με τι μονωση ακριβως? Βαζεις προσωπικα τετοιο πραγμα κατω απο το καπακι ενυδρειου με την τοση υγρασια? Εκτος κ αν το παστωνεις με σιλικονη στις ενωσεις που και παλι οταν χρειαστει να αλλαξεις λαμπα εχει την σχετικη του μανουρα. Οτι φωτιστικο κουζινας εχω παρει το εχω κανει φυλλο κ φτερο κρατωντας μονο το ηλεκτρονικο ballast.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-08, 22:52
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

περίπου 6 μήνες που τα έχω βάλει στο ενυδρείο μου δεν έχει γίνει τίποτα...ούτε τσαφ...χωρίς παστώματα και άλλα κόλπα. Αν τώρα προβληματίζεσαι τόσο πολύ μπορείς να βάλεις λίγη σιλικόνη στα σημεία που πιστεύεις ότι είναι επικίνδυνα έτσι ώστε να βγαίνει άνετα μετά με ένα απλό τράβηγμα χωρίς να "παλεύεις"
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-08, 22:55
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Καταλαβαινω απολυτα τι λες αλλα δεν το διακινδυνευω για κανενα λογο. Προτιμω να ξηλωσω το ballast, τη λαμπα κ να παρω ενα σετ στεγανα ακροφυσια ~13ε και ειμαι πανετοιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-08, 23:42
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-08, 23:51
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..
αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα ολοκληρώσατε μια αντίστοιχη πατέντα στο καπάκι ενός φίλου μας εκεί πάνω
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-08, 00:14
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

220v χωρις στεγανοποιηση στο καπακι ειναι αργα η γρηγορα αυτοκτονια!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-08, 00:14
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..
Τα φωτιστικα κουζινας (αυτα που μπαινουν απο κατω και περιμετρικα στα ντουλαπια) δεν εχουν γυαλινο καλυμα παρα πλαστικο. Βασικα δεν εχω δει πουθενα φωτιστικα τυπου μπαρας να διαθετουν γυαλινο καλυμα λαμπας. Και γυαλι να εχει παρολαυτα, στεγανο 100% δεν ειναι αφου το καλυμα θα αφαιρειται κουμπωτα για πιθανη αλλαγη λαμπας. Το νερο και η υγρασια περναει απο τρυπες/ανοιγματα/ρωγμες μικροτερα κ απο το 1/10 του χιλιοστου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πατεντα για αδειασμα ενυδρειου. sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 10 28-04-08 15:06
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29
βοηθεια με τα φωτα ΑΝΤΩΝΗΣ1980 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 02-02-08 23:39
Τα φωτα σας σχετικα με μια ολοκληρωμένη λίπανση noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 21-06-07 13:17
ΚΑΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ? georgetax Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 22-03-07 00:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07533 seconds with 13 queries