Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-08, 16:01
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Επεξεργασία ξύλου για καπάκι DIY;

Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά post που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς αλλά για να πω την αλήθεια ακόμα δεν νομίζω να έχει ξεκαθαριστεί ποιά είναι η απαιραίτητη επεξεργασία που πρέπει να γίνει εσωτερικά και εξωτερικά σε ένα καπάκι DIY από κόντρα πλακέ θαλλάσης.

Έχουν αναφερθεί τα εξής: βερνίκι, λούστρο, βερνίκι νερού, βερνίκι θαλλάσης, βερνίκι νερού με βάση πολυουρεθάνης, βερνίκι εμποτισμού, συντηρητικό ξύλου, βελατούρα, λαδομπογιά κλπ.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος έγραφε τους σωστούς τρόπους (με εναλλακτικά σενάρια) και ίσως αναφέροντας και συγκεκριμένες μάρκες και τύπους προιόντων.

Εγώ πάντως για την ώρα έχω καταλήξει ότι εσωτερικά (μάλλον) θα πρέπει να περαστούν πολλά χέρια βερνίκι θαλλάσης και εξωτερικά είτε βερνίκι εμποτισμού και συντηρητικό ξύλου στην αρχή για χρωματιμό και έπειτα πολλά χέρια βερνίκι θαλλάσης είτε συντηρητικό, βελατούρα και λαδομπογιά και πολλά χέρια βερνίκι θαλλάσης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-08, 16:20
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το παν ειναι στο τριψιμο με τα γυαλοχαρτα. Απο εκει και περα το καπακι που εχω και παρουσιασα ειναι απο μαονι και βερνικι για μαονι με περασμα βερνικι εμποτισμου.Αυτο μου το προτεινε φιλος μου μαραγκος που εχει κανει αρκετα καπακια για φιλους και εχουν αψογη εικονα εδω και αρκετα χρονια.
Για κοντρα πλακε θαλασσης εχω βαλει απο κατω να παταει το ενυδρειο οποτε αυτο το αφησα οπως ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-08, 21:37
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ναι καλό τρίψιμο έχω σκοπό να κάνω, αλλά εκεί που εγώ ζητούσα αν μπορούμε λίγο να συγκεκριμενοποιήσουμε τα πράγματα, εσύ μας έμπλεξες και άλλο
Το κόντρα πλακέ θαλλάσης το είχα σίγουρο (ήδη το έχω αγοράσει και άρχισα το κόψιμο) και εσύ έθεσες και την παράμετρο "μαόνι".

Τελικά μάλλον δεν υπάρχει κάτι standard και όλοι λίγο πολύ πειραματιζόμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-08, 08:14
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akisG Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μάλλον δεν υπάρχει κάτι standard και όλοι λίγο πολύ πειραματιζόμαστε
αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

όπως και με όλο το στήσιμο του ενυδρείου δεν υπάρχει η απόλυτη μέθοδος, έτσι και με τις κατασκευές. ο καθένας ακολουθεί αυτό που πιστεύει ότι θα του δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα έχοντας δυο παραμέτρους, το κόστος και τη δουλειά. κάποιος μπορεί να πει, ότι για να γλιτώσω δουλειά θα δώσω περισσότερα χρήματα και κάποιος άλλος θα πει, ότι για να γλιτώσω χρήματα θα κάνω περισσότερη δουλειά. όλα αυτά όμως έχοντας δεδομένο ότι η κατασκευή είναι στο 100% αυτού που ζητάμε και πάνω. κάποιος θα αρκεστεί στο 100% και κάποιος άλλος για να αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια θα επιδιώξει το 200%. σίγουρα δεν μπορούμε να του πούμε γιατί το κάνει. εκεί που θα επέμβουμε δυναμικά θα είναι όταν δούμε κάποιος να πέφτει κάτω από το 100%.

στο ερώτημα σου, αυτό που θα σου έλεγα είναι πως εσωτερικά κανε ότι θέλεις και χρησιμοποίησε ότι θέλεις, αρκεί εξωτερικά να το περάσεις αρκετά χέρια με βερνίκι θαλάσσης με βάση το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-08, 16:48
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
στο ερώτημα σου, αυτό που θα σου έλεγα είναι πως εσωτερικά κανε ότι θέλεις και χρησιμοποίησε ότι θέλεις, αρκεί εξωτερικά να το περάσεις αρκετά χέρια με βερνίκι θαλάσσης με βάση το νερό.
Ευχαριστώ για την απάντηση, κάπως έτσι το είχα αποφασίσει και εγώ, σήμερα που πήγα να αγοράσω βερνίκι θαλλάσης και εξήγησα στον πωλητή τί το θέλω μου έδωσε ένα βερνίκι νερού, οικολογικό, ανθεκτικό στην υγρασία και μου είπε ότι για την συγκεκριμένη χρήση είναι καλύτερο από το βερνίκι θαλλάσης. Τον εμπιστεύομαι, γιατί ο ίδιος μου έδωσε για το κόλλημα του ενυδρείου κάτι σιλικόνες της Bayer που για την ώρα αποδείχτηκαν καλές. Αν και η πρώτη μου προσπάθεια για DIY ενυδρείο και χωρίς εμπειρία στα κολλήματα, δεν είχα καμία διαρροή στην δοκιμή που έκανα στο ενυδρείο. Είχα λίγο άγχος γιατί ένα από τα τζάμια δεν ήταν απόλυτα κάθετα κομμένο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η ιδανική εφαρμογή στην τοποθέτηση του τελευταίου τζαμιού με τα υπόλοιπα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχέδια για καπάκι ενυδρείου DIY KIRKMAN DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 27-04-10 15:53
Diy καπάκι για το καρφρουρίσιο!! Neoklis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 14-01-10 17:16
Καπάκι DIY Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 25-02-08 12:05
DIY Καπάκι Cydox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 22-10-07 12:53
Φωτισμός σε DIY καπάκι Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 12-11-05 18:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03954 seconds with 15 queries