Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-11, 15:38   #1
Προσθήκη Επιπλέον Βιολογικού Υλικού
 
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul
Pufferator
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος 05-12-11, 15:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια,
ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, αν και μπορω να πω οτι εχω περασει αρκετες ωρες διαβασματος αρθρων και συζητησεων. Εχω ενα ενυδρειο 60lt, που η κοπελα μου πιστευει οτι εκανε το "λαθος" να μου κανει δωρο, επειδη ολη μερα με αυτο ασχολουμαι!
Το θεμα ειναι οτι οπως σχεδον ολοι, ακουσα δυστυχως και εγω τον πετσοπα στην αρχη και απο τοτε το μονο που κανω ειναι να διαβαζω σε sites και forums, προσπαθωντας να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα πλεον σε οτι με απασχολει, μεσω πολλων αποψεων των εμπειροτερων, με σκοπο να καλυψω τα πολλα αρχικα λαθη που εχουν γινει. Τα λαθη θα τα δειτε παρακατω, χωρις πολλα σχολια...

Το ενυδρειο και ολο το σετ ειναι αυτο:
http:///www.acuarioaberiak.com/docum...beriak.com.pdf

και μια συντομη παρουσιαση....

Διαστάσεις:60χ30χ38
Όγκος: 50 λιτρα καθαρα περιπου
Κατηγορία: κοινωνικο
Φυτά: κερατοφυλλο, 2 ανουμπιες barteri nana εντος της εβδομαδας
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 veiltail αρσενικος μονομαχος (ο nazgul), 1 pleco, 2 corydoras aeneus, 1 αρσενικο guppy, 2 θυλικα guppy (ετοιμογεννα), 7 pristella maxillaris, 1 golden apple snail.
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι λεπτο, πετρες μη ασβεστολιθικες, ενα πλαστικο καραβι, ενα πλαστικο φυτο.
Φόντο: σκουρο μπλε χαρτονι
Φωτισμός: Leds 4.2w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα:universal mini biobox 2
Θερμοστάτης: 75w
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2: οχι
Παράμετροι:
pH: 7,8 - 8,0
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,02
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Αλλαγές νερού: 20-30% ανα εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26


Συμπερασμα:: ξερω πλεον τα λαθη που εχουν γινει με την ιχθιοφορτιση, αλλα και με τις συνθηκες νερου και περιβαλλοντος που απαιτει το καθε ειδος. Συντομα ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση με προσθηκη δευτερου ενυδρειου.
Μεχρι τοτε, ομως, λιγο ή πολυ η ιχθιοφορτιση, λιγο το περισσοτερο ταϊσμα, εμφανιστηκε λιγη αμμωνια, που θελω να μηδενισω. Αυτο που αποφασισα να κανω, και το εκανα χθες κιολας, ειναι να προσθεσω κι αλλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου (sera siporax mini), για να ενισχυσω την προφανως μη επαρκη βιολογια μου.
Πλεον το φιλτρο μου περιεχει σε σειρα: υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι, aquaclay (αυτο που περιειχε το φιλτρο), sera siporax mini. Το θεμα, ομως, ειναι, οτι νομιζω οτι εχει μειωθει λιγο η ροη του φιλτρου μου. Εβαλα αρκετο siporax στο κουτακι του φιλτρου μου, οσο χωρουσε. Υπαρχει περιπτωση να μπουκωσει το φιλτρο ή κατι τετοιο? Επισης, πιστευετε εκανα καλα να προσθεσω και αλλο βιολογικο υλικο?


Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας (εγραψα πολλα, το ξερω)
Εμφανίσεις: 4049
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-11, 16:45
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Προσθήκη Επιπλέον Βιολογικού Υλικού

Γεια σου φιλε να ξερεις οτι μονο με εξωτερικο φιλτρο θα σωθεις οριστικα γιατι τα εσωτερικα δεν επαρκουν και δεν εχουν μεγαλη επιφανεια βιολογιας ,ειναι η προσωπικη μου γνωμη που μπορει να μην ειναι και σωστη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-11, 21:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ισως να εχεις δικιο, αλλα να πω την αληθεια θεωρω υπερβολικο το εξωτερικο φιλτρο για 60αρι ενυδρειο. Ισως θα ηταν η καλυτερη λυση για ενα μεγαλυτερο, κατα τη γνωμη μου. Θα δω πως θα παει παντως και θα δουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-11, 23:48
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

εγώ άμεσα θα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού και αύριο θα κράταγα μόνο τα ψάρια που αντέχει το ενυδρείο μου και βέβαια ταιριάζουν οι συνθήκες νερού που μπορεί να διατηρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-11, 00:21
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια,
ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, αν και μπορω να πω οτι εχω περασει αρκετες ωρες διαβασματος αρθρων και συζητησεων. Εχω ενα ενυδρειο 60lt, που η κοπελα μου πιστευει οτι εκανε το "λαθος" να μου κανει δωρο, επειδη ολη μερα με αυτο ασχολουμαι!
Το θεμα ειναι οτι οπως σχεδον ολοι, ακουσα δυστυχως και εγω τον πετσοπα στην αρχη και απο τοτε το μονο που κανω ειναι να διαβαζω σε sites και forums, προσπαθωντας να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα πλεον σε οτι με απασχολει, μεσω πολλων αποψεων των εμπειροτερων, με σκοπο να καλυψω τα πολλα αρχικα λαθη που εχουν γινει. Τα λαθη θα τα δειτε παρακατω, χωρις πολλα σχολια...

Το ενυδρειο και ολο το σετ ειναι αυτο:
http:///www.acuarioaberiak.com/docum...beriak.com.pdf

και μια συντομη παρουσιαση....

Διαστάσεις:60χ30χ38
Όγκος: 50 λιτρα καθαρα περιπου
Κατηγορία: κοινωνικο
Φυτά: κερατοφυλλο, 2 ανουμπιες barteri nana εντος της εβδομαδας
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 veiltail αρσενικος μονομαχος (ο nazgul), 1 pleco, 2 corydoras aeneus, 1 αρσενικο guppy, 2 θυλικα guppy (ετοιμογεννα), 7 pristella maxillaris, 1 golden apple snail.
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι λεπτο, πετρες μη ασβεστολιθικες, ενα πλαστικο καραβι, ενα πλαστικο φυτο.
Φόντο: σκουρο μπλε χαρτονι
Φωτισμός: Leds 4.2w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα:universal mini biobox 2
Θερμοστάτης: 75w
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2: οχι
Παράμετροι:
pH: 7,8 - 8,0
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,02
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Αλλαγές νερού: 20-30% ανα εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26


Συμπερασμα:: ξερω πλεον τα λαθη που εχουν γινει με την ιχθιοφορτιση, αλλα και με τις συνθηκες νερου και περιβαλλοντος που απαιτει το καθε ειδος. Συντομα ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση με προσθηκη δευτερου ενυδρειου.
Μεχρι τοτε, ομως, λιγο ή πολυ η ιχθιοφορτιση, λιγο το περισσοτερο ταϊσμα, εμφανιστηκε λιγη αμμωνια, που θελω να μηδενισω. Αυτο που αποφασισα να κανω, και το εκανα χθες κιολας, ειναι να προσθεσω κι αλλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου (sera siporax mini), για να ενισχυσω την προφανως μη επαρκη βιολογια μου.
Πλεον το φιλτρο μου περιεχει σε σειρα: υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι, aquaclay (αυτο που περιειχε το φιλτρο), sera siporax mini. Το θεμα, ομως, ειναι, οτι νομιζω οτι εχει μειωθει λιγο η ροη του φιλτρου μου. Εβαλα αρκετο siporax στο κουτακι του φιλτρου μου, οσο χωρουσε. Υπαρχει περιπτωση να μπουκωσει το φιλτρο ή κατι τετοιο? Επισης, πιστευετε εκανα καλα να προσθεσω και αλλο βιολογικο υλικο?


Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας (εγραψα πολλα, το ξερω)
καταρχας μπραβω που ψαχτηκες και ειδες τα λαθη σου και τα διορθωνεις.τωρα η σειρα τον υλικων του φιλτρο σου ειναι λαθος η σωστη σειρα ειναι το πρωτο που πρεπει να συνανταει το νερο στην εισοδο πρεπει να ειναι το σφουγγαρι το οποιο κραταει τα χοντρα 2 τον υαλοβαμβακα σου η σωστη ονομασια ειναι ενευδριακο βαμβακι ή filter wool και κραταει τα ποιο μικρα κομματια και τελος το σιποραξ που κραταει πλεον συστατικα του νερου σου.επισης οπως σου ειπανε καλο ειναι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο να βρεις την υγεια σου αλλα επειδει ειναι ηδη φωρτωμενο το συστημα σου πιστευω οτι αμεσα χρειαζεσε ενα δευτερο εσωτρικο φιλτρο με σφουγγαρι και σιποραξ κατι φτηνο για υποβοηθησηυπομονη και καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-11, 02:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε στο κλαμπ των ψαροκαμμενων
Μη φοβασαι τιποτα και κανενα. Αν εχεις θεληση και ορεξη για διαβασμα ολα γινονται και με λιγη διπλωματια δεν θα εχεις γκρινια απο το ετερον ημισυ.

Απο τη στιγμη που ξερεις πια τι πρεπει να κανεις με τα ψαρια, δεν ασχολουμαι με αυτο.
Να πω μονο οτι πρεπει να αλλαξεις τα πλαστικα με αληθινα διακοσμητικα σιγα σιγα.

Η μετρηση αμμωνιας ειναι μετρηση ολικης αμμωνιας ΝΗ3/NH4 ή καθαρης ΝΗ3?
Αληθεια με τι τεστ μετρας?
Παντως ειναι μικρη η τιμη για να ανησυχησεις τοσο.
Απλα παρακολουθα τη λιγο.

Καλα εκανες και προσθεσες καλο βιολογικο υλικο.
Μαλιστα το τοποθετησες απο οτι καταλαβα πολυ σωστα στη θεση του ανθρακα που ετσι κι αλλως κραταει ενα μηνα περιπου.
Η σειρα που τα εχεις ειναι σωστη.
Το φιλτρο οπως ειδα ειναι σαν του juwel με ροη απο πανω προς τα κατω.
Το filterwool μπορει να χρησιμοποιηθει οπου θελεις μεσα στο φιλτρο αναλογα τις αναγκες του καθε φιλτρου. Αυτο που ειναι χρησιμο ειναι να εχεις προσβαση να το βγαζεις (αφου λογω κατασκευης βουλωνει πιο ευκολα απο τα αλλα) χωρις να βγαζεις ολα τα υλικα για να το φτασεις.
Και η Juwel στην πρωτη θεση το εχει για να κραταει τα σκουπιδια και να περναει καθαρο το νερο στα υλικα για βιολογικη φιλτρανση, και ετσι οπως ειναι πανω πανω μπορεις να το βγαζεις ευκολα οποτε θες και να το ξεπλενεις ή να το αλλαζεις αναλογα την κατασταση του.
Απλα αν εχεις βαλει πολυ, μπορει να εχει στουμπωσει και βουλωσει γιαυτο επεσε η ροη.
Αυτο το βαζουμε αραιο, ξασμενο, να βλεπουμε απο μεσα δλδ, κι αυτο ερχεται και μαζευει μασιφ με το νερο.

Απο την αλλη ειναι φυσιολογικο ενα φιλτρο να μη εχει τη ροη που εχει μολις το πρωτοξεκινησουμε.
Παραδειγμα αν ειχες 100% αποδοση την πρωτη μερα, μετα απο 10 μερες δεν ειναι αφυσικο να εχεις 80%.
Οταν πεσει αρκετα η ροη τοτε καθαριζεις τα μηχανικα υλικα (μπλε σφουγγαρια, filterwool) πολυ καλα να γινουν σαν καινουρια, ενω τα βιολογικα ελαφρα με νερο ενυδρειου απλα να φυγει το χοντρο σκουπιδι απο πανω τους.
Ακομα ομως κι αν δεν πεσει η ροη του φιλτρου παρα πολυ για να πεις οτι θελει καθαρισμα, προτεινω για αποφυγη συσσωρευσης οργανικων (που επηρεζουν την νιτροποιηση) ακομα και για "αδικαιολογητη" ανοδο νιτρικων, να γινεται καθαρισμος των υλικων συχνα. πχ εγω καθε 4-5 μηνες καθαριζω τα υλικα χωρις να εχει πεσει η ροη.
Επισης συνιστω να γινεται σε ενα μερος του βιολογικου υλικου, λεπτομερης καθαρισμος ακομα και με καφτο νερο ή απολυμανση, για να γινει σαν καινουριο (αντι για αντικατασταση τους που προτεινουν οι εταιρειες κατασκευης τους και οχι αδιακαιολογητα) καθε 6-12 μηνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-11, 09:02
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε καλως ηρθες.
Εχω ακριβως το ιδιο ενυδρειο με εσενα το εχω σαν γενιστρα και μεσα εχω μικρα γκαπυ.Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα δεν ξερω γιατι αλλα παρολο που καθαριζα τα υλικα καθε 3,4 μερες μειωνοταν παρα πολυ η ροη του.Επειδη βαρεθηκα να ασχολουμε με το φιλτρο και δεν με επαιρνε για εξωτερικο πηρα αυτο το φιλτρο και απο εδω και ενα χρονο εχω βρει την υσηχια μου http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1181.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-11, 09:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κατ'αρχην να σας ευχαριστησω ολους για την αμεση συμμετοχη στο θεμα....και στη συνεχεια να πω οτι τελικα χθες καθισα και "ξυλωσα" ολο το φιλτρο και καθαρισα απο αντλια, μεχρι σωληνακια και τρυπες που περναει το νερο. Το αποτελεσμα ειναι να τρεχει σαν καινουργιο πλεον. Να πω την αληθεια δεν θυμομουν οτι ειχε τοσο δυνατη ροη...

Για το θεμα της αμμωνιας τωρα, σε 2-3 εβδομαδες θα ξερω αν εγινε δουλεια με την κινηση μου. Το 0,02 που μετραω ειναι ολικη αμμωνια (NH3/NH4) με υγρο τεστ της sera και οχι καθαρη (NH3). Ξερω οτι η καθαρη ειναι σχετικα ακινδυνη (0,001 ppm), αλλα θα ηθελα να εξαφανιστει και αυτη, μιας και εχω υψηλο pH και επιβαρυνει την κατασταση, αλλα και γιατι πλεον τα guppies με εκαναν παππου και θα ηθελα οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες στην παρουσα κατασταση.

Απο την αλλη, το filterwool το εχω απο την πανω μερια, οπως σωστα υποθετεις delta, για να μπορω να τον αλλαζω ευκολα. Οι ρουτινες μου περιλαμβανουν αλλαγη filterwool καθε μηνα, ελαφρυ ξεβγαλμα του σφουγγαριου με νερο ενυδρειου καθε μηνα και ανα 4 μηνες ελαφρυ ξεπλυμα των βιολογικων υλικων. Και προσθηκη βακτηριδιων μια φορα τον μηνα με τη συντηρηση του φιλτρου.

Σε οτι αφορα τα αληθινα φυτα που αναφερθηκες φιλε delta, σιγα-σιγα αυτο κανω. Ειχα περισσοτερα πλαστικα στην αρχη, τα οποια εφυγαν και τωρα εχω πολυ κερατοφυλλο και μεσα στην εβδομαδα θα προσθεσω 2 ανουμπιες nana. Αυτο που περιμενω ειναι να τελειωσω με κατι δουλειες που κανω με κατι πετρες, για να βαλω αναμεσα τους τις ανουμπιες.

Και μια και αναφερθηκα σε πετρες, εχω παρει μερικες μη ασβεστολιθικες απο το praktiker, τις εχω κολλησει με ενυδρειακη σιλικονη κανοντας μια ωραια κατα τη γνωμη μου κατασκευη με κρυψωμες κλπ και αυτη τη στιγμη τις εχω εδω και 5-6 ημερες σε νερο βρυσης που αλλαζω καθημερινα, για να αποβαλλουν οτι πιθανο εχουν πανω τους (τις εχω βρασει αρχικα εννοειται). Θα τις αφησω κανα-δυο ημερες ακομα στο νερο, αλλα χρειαζεται να κανω κατι ακομα πριν τις βαλω στο ενυδρειο? Να σημειωθει οτι εχω ηδη βαλει τρεις πετρες μεσα για να δω αν ανεβει η σκληροτητα. Δεν εχω καποιο προβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-11, 17:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα εισαι.

Τα βιολογικα μη φοβασαι να τα περνας ενα χερακι με νερο ενυδρειου και πιο συχνα, να φευγουν τα σκουπιδια.
Χειροτερα ειναι για τη βιολογια, να αφηνεις να βουλωνουν τους πορους τους τα σκουπιδια, παρα να τα καθαριζεις και να χανεις λιγα βακτηρια, αφηνωντας ελευθερους ομως τους πορους για εποικηση απο νεα βακτηρια.
Μη ξεχνας οτι για το διπλασιασμο του πληθυσμου των νιτροποιτικων βακτηριων χρειαζονται 15-25 ωρες μονο.
Θα επεναλθει γρηγορα λοιπον.

Οι πετρες απο πρακτικερ, αν ειναι οι ασπρες σαν μεγαλα βοτσαλα (φαινονται εδω), ειναι μαρμαροπετρες που μεν δεν αφριζουν στο τεστ με ακουαφορτε αλλα ειναι απο τα ειδη πετρωματων που περιεχουν αρκετο ασβεστολιθο σε αλλη μορφη, που χρειαζεται αλλο ειδος τεστ για εξακριβωση.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=13
Ομως δεν σε ανυσηχει τοσο με ζωοτοκα, αφου αναλογα την ποσοτητα κλπ μπορει να μη δεις και διαφορες, Απλα το "προβλημα" που συναντησα εγω με τις μαρμαροπετρες, ηταν οτι δεν αφηναν να πεσει το πεχα (οχι οτι το ανεβαζαν).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-11, 10:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτες ακριβως ειναι οι πετρες, ναι.

Η σκληροτητα δεν ανεβηκε αισθητα, παντως, με καποιες που εχω μεσα δοκιμαστηκα, οποτε θα το παρακολουθησω στην πορεια.

Το θεμα του pH ειναι οτι με το νερο που εχει η Θεσσαλονικη, δεν προκειται να πεσει χωρις Α/Ο. Για να μην θυμηθω μια προσπαθεια που εκανα να μειωσω το pH στην αρχη με discus buffer και με την πρωτη κουταλια, η αλγη εφυγε μετα απο 2-3 εβδομαδες με λιγο φωτισμο και σκληρης δουλειας του pleco....Οποτε λιγο με απασχολει στην παρουσα φαση, μεχρι να μπορεσω να φτιαξω και δευτερο ενυδρειο για να διαχωρισω τον μονομαχο και τα corydoras απο τα ζωοτοκα. Προς το παρον δεν κανω παιχνιδια με το pH. Ας ειναι σταθερο, καλυτερα υψηλο και σταθερο, παρα με αυξομειωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-11, 16:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστα σκεφτεσαι.

Ενημερωτικα παντως, απο οταν εβαλα τετοιες πετρες το πεχα δεν επεφτε, παρολο που χρησιμοποιω ΑΟ και με μετρηση σκληροτητων μηδαμινων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-11, 09:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλη η πληροφορια, παντως, αν και μεχρι να παρω Α/Ο θα περασει αρκετος καιρος απ'οτι φαινεται....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά υλικού....?? alex siak 1986 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 21-12-10 16:08
Επιπλέον λάμπα σε record 600 giorgio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 10-11-10 14:07
Συντήρηση βιολογικού φιλτρου LEON13 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-09-06 13:38
Αλλαγή υλικού Μάγγος Θωμάς Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 04-02-05 22:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06714 seconds with 13 queries