Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-12, 23:51
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Φωτισμος ενυδρειου

Σε ενα ενυδρειο 96lt τι φωτισμο χρειαζεται να εχω? Ακομα δεν το εχω παρει το ενυδρειο αλλα απο μερα σε μερα. Λεω για ταινια led 14.4W. Ποσα watt χρειαζομαι? Σιγουρα θα εχει μονο guppy μεσα αλλα και φυτα (δεν ξερω ποια) τα οποια δεν χρειαζονται πολλα πραγματα (τα ευκολα δηλαδη).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-12, 02:32
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

αναλογως τα φυτα που θα βαλεις.και να ξερεις οτι ειναι δυσκολο να υπολογισεις με τα watt οταν μιλαμε για λεντ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-12, 12:06
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

14,4 βατ... αυτό να ξέρεις ότι θέλει ψύκτρα, το έχεις υπολογίσει??? από εκεί και μετά 15βατ λεντ είναι αρκετά για το ενυδρείο σου, αλλά η ταινία λεντ δεν θα είναι 15... θα είναι γύρω στα 10, συν ότι το κόστος της αγοράς είναι τεράστιο (στο ηράκλειο κάνει 20¤ ip6. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με diy κατασκευή λεντ, με high power led. αν πάλι δε θες, βάλε 2 μέτρα 14,4 βατ ταινία, και θα είσαι μια χαρά. Πάρε όσο πιο αδιάβροχη μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-12, 14:30
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ψυκτρα?? Πρωτη φορα το ακουω. Για ποιο λογο?
Κολλητα στο καπακι 2χ1m (δυο λωριδες δηλαδη) ταινια led 14.4W ip65 ή ip68 ψυχρο λευκο μαζι με το τροφοδοτικο τους.
Ελεγα ομως να βαλω και αλλη μια ταινια led μπλε παλι 14.4W με τα ιδια χαρακτηριστικα η οποια θα αναβει οταν σβηνουν οι αλλες για 1-2 ωρες.
Ολα αυτα βγαινουν γυρω στα 80 ευρω.
Και το προβλημα μου ειναι η ενταση του φωτισμου αν θα ειναι οκ για το ενυδρειο ή μηπως θα θελει πιο πολυ ή πιο λιγο.
Ειμαι καπως ασχετος με το θεμα οποτε αν κανω λαθος μ'αυτο να με συγχωρεσετε. Γι'αυτο αλλωστε ρωταω πριν κανω το οτιδηποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-12-12, 17:07
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Σε ονομαστικά βατ, είσαι εντάξει σίγουρα, αλλά ρώτα το μαγαζί για το θέμα της ψύκτρας. Σε τοπικό μαγαζί που είχα ρωτήσει μου είπαν ότι η 14,4 θέλει ψύκτρα. Πάρε ip68 όχι 65, ίσως και η 66 να σου κάνει αν βρεις, αλλά αφού την πληρώνεις τόσο, πάρε την 68 να είσαι σίγουρος. την μπλε γιατί να την βάλεις??? αν είναι για moonlight, νομίζω θα πέσει πολύ. βάλε χαμηλότερα βατ και για πιο πολλές ώρες, φεγγάρι είναι άλλωστε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-12, 17:27
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ναι για moonlight ελεγα. Αρα αν ειναι γι'αυτο να βαλω 7,2 ή 4,8.
Απο τις αλλες μπορω να βαλω λιγοτερα watt? Δηλαδη 2χ7,2 ή θα ειναι λιγο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-12, 17:50
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα. Τα λεντ, παράγουν περισσότερο par από τις άλλες λάμπες. (par είναι πρακτικά το φως που χρειάζονται τα φυτά για να φωτοσυνθέσουν). Έτσι μία 30βατ λάμπα τ8 για το ενυδρείο σου είναι αρκετή, αλλά για λεντ δεν ξέρω ακριβώς τι σου χρειάζεται για να έχεις τα par μίας 30βατ τ8. Το ψάχνω από το πρωί, αλλά δεν υπάρχουν μελέτες που να λένε ακριβώς τι παράγει η κάθε λάμπα σε Par. Το μόνο που έχω βρει, είναι ότι μία τ8 στα 30βατ, έχει φωτεινότητα 1800λμ, και παράγει ας πούμε χ par. μία λέντ με φωτεινότητα 1800λμ, παράγει par ψ, όπου χ αρκετά μικρότερο από το ψ.

Συμπερασματικά λοιπόν, εγώ αν ήταν να αντικαταστήσω μία λάμπα τ8, θα επέλεγα λεντ που θα είχαν τουλάχιστον τη φωτεινότητα μίας τ8. Δηλαδή, αν 1 μέτρο ταινίας 15βατ έχει φωτεινότητα 800λμ, τότε θα χρειαστείς 2.5 μέτρα για να είσαι ασφαλής. Εγώ θα έπαιρνα αυτό πάντως http://dx.com/p/14-4w850lm-6500k-60x...th-220v-108573

τα τρία θα κοστίσουν 9,5 χ3 = 28,5¤ το κολλάς και το βάζεις στην πρίζα. ))
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-12, 23:09
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Χμμμ... ενδιαφερουσα λυση. Σ'ευχαριστω.
-------------------------
Παντως για την ψυκτρα εψαξα δικα μου φυλλαδια της δουλειας μου αλλα ρωτησα κι αλλους ηλεκτρολογους και μου ειπαν πως δεν χρειαζεται κατι τετοιο. Γι'αυτο μου φανηκε περιεργο. Εγκαταστασεις τετοιων ταινιων εχω κανει αρκετες φορες σε σπιτια και μαγαζια και δεν χρειαστηκε ποτε κατι τετοιο. Δεν ξερω ομως αν υαπρχει καποια ιδιαιτεροτητα στο ενυδρειο. Πρεπει να ρωτησω και σε petshop που εγκαθηστουν οι ιδιοι ταινιες σε ενυδρεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pulsedia : 02-12-12 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-12, 23:35
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Βασικά σε μαγαζί που πουλάει ταινίες λεντ είχα πάει (www.ledlighting.gr) μαγαζί που εξειδικεύετε στα λεντ, και μου πρότεινε την 14άρα, αλλά μου είπε ότι δε σου τι συνηστώ για ενυδρείο γιατί θέλει ψύκτρα... Τώρα αυτό μου το είπε γιατί είχε ενυδρείο παλαιότερα... ίσως να το είπε γιατί η ταινία θα μείνε ανοιχτή για 8 ώρες συνεχόμενα, και σε κλειστό ζεστό χώρο... Δεν ξέρω κάτι παραπάνω... Κράτα μας ενήμερους, ενδιαφέρει πολύ κόσμο η ταινία λεντ. Εγώ προσωπικά έχω παραγγείλει μία τανία 5 μέτρα 5βατ / μέτρο, και θα τη βάλω στο καπάκι όπου χωράει (υπολογίζω να χωρέσω 3 μέτρα) Μόλις συμβεί αυτό θα σε ενημερώσω για την απόδοση. Για την ώρα έχω προσθέσει 2 λάμπες λεντ h4 (αυτοκινήτου) με 65 smd3528 η κάθε μία και στο σημείο που φέγγουν τα φυτά έχουν πάνω από 30% μεγαλύτερη ανάπτυξη απότι στο υπόλοιπο ενυδρείο (τυχαίο??? Δεν ξέρω) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι αρκετές για να αντικαταστήσω την τ8... Βέβαια αυτές οι λάμπες επειδή είναι τύπου καλαμποκιού, απλώνουν το φως 360 μοίρες, και το μισό τουλάχιστον δεν καταλήγει στο ενυδρείο, ίσως όμως 20βατ ταινία λεντ να είναι αρκετά τελικά, θα σου πω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-12-12, 10:02
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

λειτουργούσα απροβλημάτιστα ταινία λεντ 14,4 για 10 μήνες χωρίς ψύκτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-12-12, 11:11
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Μετα τους 10 μηνες? Ποσο μηκος ειχε η λεντοταινια? Ειχες ικανοποιητικο φωτισμο?
Παντως πηγα σε 2 μαγαζια με ηλεκτρολογικα και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται ψυκτρα γιατι τα led δεν εκπεμπουν θερμοτητα τετοια ωστε να χρειαζεται ακομα και σε πολυ μικρο χωρο. Σε petshop που πηγα εδω στη Σαλαμινα δεν ηξεραν να μου πουν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-12, 11:50
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pulsedia Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα τους 10 μηνες? Ποσο μηκος ειχε η λεντοταινια? Ειχες ικανοποιητικο φωτισμο?
ξεστήθηκε το ενυδρείο
1 μέτρο ήταν cool white σε ~ 70 lt (δε μου άρεσε το αποτέλεσμα, να πας σε warm)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-12, 12:18
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Το προβλημα δηλαδη ηταν ο χρωματισμος? Η ενταση ομως του φωτισμου ηταν ικανοποιητικη?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-12, 12:32
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

όχι δεν ήταν πολύ δυνατός ο φωτισμός, δεν με απασχολουσε όμως γιατί είχα φυτά χαμηλών απαιτήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-12-12, 12:45
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

χμ... πολυτιμη η παρατηρηση σου. Αρα δεν πρεπει να παω σε 1μ ταινια αλλα σιγουρα σε 2μ οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-12, 08:52
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

εγω πηρα led 1,20 14,4 πριν 2 εβδομαδες...1,20 αντιστοιχει σε περιπου 30 w ...τουλαχιστον τοσο την ειδα σαν φως στο ενυδρειο μου.

εχω βαλει το ανεμιστηρακι να φυσα ακριβως πανω στο μετασχηματιστη της και αυτη σε μια ωρα το πολυ βρρρρααααζει!!!!

το καλοκαιρι δεν ξερω αν τη βγαλει καθαρη....

εγω παντως σαν λυση δεν θα την προτεινα....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-12, 09:27
ΠΕΤΡΟΣ Κ. Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Το δικό μου project σε ενυδρείο 72 λίτρων φυτεμένο κοινωνικό.
Στην αρχή έβαλα συνολικά 1 μέτρο ledοταινία των 14Watt ανά μέτρο. Το αποτέλεσμα ήταν οτι μετά από 1 με 2 μήνες τα led μαυρίσανε λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Σημειωτέον οτι το καπάκι ήταν το μανίσιο πλαστικό.
Στη συνέχεια αντικατέστησα το καπάκι με ιδιοκατασκευή με πλάκα αλουμινίου πάχους 6 χιλιοστών και έβαλα 2 μέτρα ledοταινια των 7 watt ανά μέτρο (οπότε συνολικά έχω πάρι 14watt).
Από τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το καπάκι αλουμινίου, απάγει την όποια θερμότητα προκαλούν τα led. Μέχρι στιγμής μετά από 3 και πλέον μήνες η φωτεινότητα δεν έχει πέσει καθόλου και φυσικά τα φυτά πήραν τα πάνω τους.
Αυτά από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-12-12, 21:51
pulsedia Ο χρήστης pulsedia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πηρα led 1,20 14,4 πριν 2 εβδομαδες...1,20 αντιστοιχει σε περιπου 30 w ...τουλαχιστον τοσο την ειδα σαν φως στο ενυδρειο μου.

εχω βαλει το ανεμιστηρακι να φυσα ακριβως πανω στο μετασχηματιστη της και αυτη σε μια ωρα το πολυ βρρρρααααζει!!!!

το καλοκαιρι δεν ξερω αν τη βγαλει καθαρη....

εγω παντως σαν λυση δεν θα την προτεινα....
Αν ειχες παρει μετασχηματιστη στο οριο φυσικο ειναι να αναψει. Θελει τουλαχιστον 30% ανοχη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου project σε ενυδρείο 72 λίτρων φυτεμένο κοινωνικό.
Στην αρχή έβαλα συνολικά 1 μέτρο ledοταινία των 14Watt ανά μέτρο. Το αποτέλεσμα ήταν οτι μετά από 1 με 2 μήνες τα led μαυρίσανε λόγω υψηλών θερμοκρασιών. Σημειωτέον οτι το καπάκι ήταν το μανίσιο πλαστικό.
Στη συνέχεια αντικατέστησα το καπάκι με ιδιοκατασκευή με πλάκα αλουμινίου πάχους 6 χιλιοστών και έβαλα 2 μέτρα ledοταινια των 7 watt ανά μέτρο (οπότε συνολικά έχω πάρι 14watt).
Από τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το καπάκι αλουμινίου, απάγει την όποια θερμότητα προκαλούν τα led. Μέχρι στιγμής μετά από 3 και πλέον μήνες η φωτεινότητα δεν έχει πέσει καθόλου και φυσικά τα φυτά πήραν τα πάνω τους.
Αυτά από μένα
Οι πληροφοριες σου χτυπησαν ακριβως εκει που ψαχναμε.
Αρα εχουμε προβλημα στα 14,4 με το πλαστικο καπακι και οχι μονο.
Οποτε σε ενυδρειο συζηταμε για 7,2W.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pulsedia : 06-12-12 στις 21:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμοσ ενυδρειου thanos patra Γλυκό νερό - Γενικά 8 27-12-11 18:26
Φωτισμος ενυδρειου 100lt Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 29-10-10 00:20
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ CHRIS4204 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-01-09 20:58
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ MEGADOM Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 21-07-08 09:32
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ golis1 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 15-05-08 17:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06299 seconds with 15 queries