Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-08, 17:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή περιεργα πραγματα!!!!!

καλησπερα ειχα ενα μονομαχο αρσενικο και αγορασα και εναν θυληκο οσες φορες τους εβαλα μαζι να ζευγαρωσουν ο αρσενικος την κυνηγουσε πολυ ασχημα και αναγκαζομουν να τα χωρισω, εκανα αρκετες προσπαθειες με σωστες θερμοκρασιες κρυψωνες κτλ αλλα τιποτα,ετσι εγκατελειψα την ιδεα,πριν ενα μηνα αγορασα αλλη μια θυληκη λευκη μονομαχινα και την εβαλα στο ενυδρειο με την μεγαλυτερη μπλε που εχω,τα πηγαινουν μια χαρα δεν εχω τσακωμους κτλ,πριν καμμια ωρα παρατηρησα ομως bubblenest στην επιφανεια και σκεφτηκα οτι η μονομαχινα θελει να ζευγαρωσει γιατι διαβασα καπου οτι αν μια μονομαχινα δεν ζευγαρωσει μετα απο καποιο σημειο λειτουργει σαν αρσενικο,επισης και ο μονομαχος μου ειχε φτιαξει φωλια στο δικο του ενυδρειο ακουγα και κατι καψουροτραγουδα(καρρα)και τα λυπηθηκα και μολις μετεφερα τον αρσενικο στο μεγαλο ενυδρειο με τις μονομαχινες,το περιεργο τωρα ειναι οτι η μονομαχινα η λευκη κοιταει σαν χαζη ουτε τρεχει ουτε φοβαται, αλλα το πιο περιεργο ειναι οτι η μπλε η μεγαλη εχει ανοιξει τα βραγχια και τα πτερυγια με αποτελεσμα αντι να την κυνηγαει ο μονομαχος να τον κυνηγαει αυτη,δεν τον χτυπαει απλα παει συνεχεια διπλα του φουσκωμενη σαν παγωνι,ειναι φυσιολογικο αυτο;τι γινεται ετσι ζευγαρωνουν;ολες τις υπολοιπες φορες ετρεχε και κρυβοταν σαν τρελη τωρα τι εγινε που το βρηκε τοσο θαρρος;ο μονομαχος μου πως και δεν την πειραζει;αντιθετα καθεται σαν κοτουλα;για πειτε μου την γνωμη σας και εσεις τι γινεται ρε παιδια;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-08, 17:41
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Η αναπαραγωγή των μονομάχων δεν είναι και τόσο απλό πράγμα, απαιτεί κατάλληλη προετοιμασία και κυρίως αρκετό διάβασμα.. Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για τα betta στο τεύχος 6 και για την αναπαραγωγή τους στο τεύχος 7 του περιοδικού.. Ρίξε μια ματιά σ'αυτήν εδώ την προσφορά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21283
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813
Νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αν σκέφτεσαι να πας για αναπαραγωγή..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-08, 17:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η μπλε η μεγαλη μηπως ειναι αρσενικος με κοντα πτερυγια? Φωτο παιζει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-08, 23:05
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

οχι ειναι σιγουρα θυληκη,τωρα γυρισα απο την δουλεια και ολα ειναι καλα η θυληκη δεν επιτιθεται ουτε ο αρσενικoς τα μετεφερα σε ενα αλλο μικροτερο ενυδρειο και ολα δειχνουν μια χαρα.
-------------------------
μηπως πρεπει να τα χωρισω παλι;παντως δεν τσακωνονται.Επισης δεν θελω να κανω αναπαραγωγη απλα τα λυπομουν και ηθελα να ζευγαρωσουν για να ικανοποιησουν το ενστικτο τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 09-10-08 στις 23:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-08, 23:12
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Σε αυτό παίζει ρόλο και το γεγονός ότι οι μονομάχοι είναι ψάρια με χαρακτήρα.
Διάβασε τα links περί ζευγαρώματος για να μην χάσεις άδικα κανένα ψαράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-08, 02:34
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τελικα σε οτι ερωτηση κι αν εχω κανει ολοι μου λενε κοιτα τα links δηλαδη θεωρειται δεδομενο οτι δεν τα εχω διαβασει ηδη;Εγω σας ρωταω για μια περιπτωση που δεν την αναφερουν τα LINKS η θυληκη μονομαχινα κυνηγαει τον αρσενικο εχει καποιος να μου πει κατι σχετικα με αυτο; αν οχι ας το κλεισω το thread να τελειωνει εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-08, 09:39
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μπλε η μεγαλη μηπως ειναι αρσενικος με κοντα πτερυγια? Φωτο παιζει?
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα για αρχή, αν έχεις καμία φώτο με τα ψάρια σου θα βοηθούσε.
Επίσης δεν είναι ασυνήθιστο θηλυκιές να κυνηγάνε αρσενικούς. Συμβαίνει και αυτό... Έκανες προετοιμασία με καλό ταίσμα για 1-2 εβδομάδες?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-08, 09:47
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εγω ξερω οτι για να συμβιωσει ενας αρσενικος με θυλικιες πρεπει να ειναι μαζι με αλλες 3 τουλαχιστον αλλιως τις κυνηγαει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Το ότι αρσενικά και θηλυκά δε συμβιώνουν καλά μαζί, το λένε μάλλον όλα τα links που έχει διαβάσει ο johnpecn...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-08, 11:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα οποια λινκς εγω δεν βλεπω πουθενα να του ταχουμε δωσει... μηπως να ζητησουμε και συγνωμη που ασχολουμαστε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-08, 12:02
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Κοίτα την μπλε την μεγάλη που λες πως κυνηγάει τον αρσενικό, έχει από κάτω της μια άσπρη μικρή βούλα? (σαν σπυράκι θα το δεις).
έχει βγάλει κάθετες ρίγες που είναι χαρακτηριστικό πως θέλει να ζευγαρώσει?
αν δεν συμβαίνει έστω και ένα από αυτά τότε είναι αρσενικό το ψάρι σου ..

Και ναι, τυχαίνει θηλυκό να πλακώνει το αρσενικό στο κυνήγι ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-08, 21:08
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Δεν είναι παράξενο το θηλυκό να κηνυγάει το αρσενικό. Ειδικότερα αν το αρσενικό είναι πιο μικρόσωμο ή άλλο είδος του ίδιου γένους.

Δοκίμασε αν θες να τα βάλεις να εξοικιωθούν πρώτα μεταξύ τους και μετά καλώς εχόντων των πραγμάτων να γίνει η αναπαραγωγή. (χρησιμοποίησε ένα πλαστικό ποτηράκι που θα έχεις μέσα το θηλυκό) Το αρσενικό άστο ελεύθερο στο ενυδρείο να κάνει φυσαλίδες. Όταν είναι έτοιμο το θηλυκό θα βγεί. Αν βγεί παρά τη θέληση του και η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι.... καλύτερα χώρισετα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-08, 21:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πλαστικο ποτηρακι?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-08, 00:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί κατάλληλα για το πόση και ποια είναι η διαδικασία για ζευγάρωμα μονομάχων ...
Η διαδικασία με το ποτηράκι που αναφέρεις δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα και την όλη διαδικασία ..
Ακόμα και αν το επιχείρησες εσύ και έτυχε να σου ζευγαρώσουν δεν είναι τρόπος αυτός ζευγαρώματος ..
όπως προαναφέρω.... απλά έτυχε ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-08, 15:00
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ο καθένας κρίνει απο τις δικές του εμπειρίες.
Οι τρόποι ζευγαρώματος είναι πολλοί, η εξοικίωση με χρήση πλαστικού ποτηριού για μένα είναι ένας πάρα πολύ καλός τρόπος ο οποίος και αναφέρεται σέ φόρουμ του εξωτερικού και έχει αναφερθεί σε συνέδριο . (Πανελλήνιο Συνέδριο Ιχθυολόγων, Δράμα 2005)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-08, 17:50
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Συγνωμη που απανταω μιας και δεν εχω γνωσεις για μονομαχους, απλα σκεφτομαι οτι ισως στο μελλον να παρω. οποτε αν καποιος ειναι πραγματικα γνωστης με εμπειρια ας γραψει κατι σοβαρο απο το να ακουγονται οτι να 'ναι απο οποιον να 'ναι.
οχι τιποτα μπερδευτικα
Ευχαριστω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-08, 18:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Οι πιο πλήρεις και έγκυρες πληροφορίες για μονομάχους είναι εδώ:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει ένα πολύ καλό άρθρο για τα betta στο τεύχος 6 και για την αναπαραγωγή τους στο τεύχος 7 του περιοδικού.. Ρίξε μια ματιά σ'αυτήν εδώ την προσφορά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21283
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-08, 20:32
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Μια αναζήτηση στην ξένη βιβλιογραφία και το διαδίκτυο θα πείσει για τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται. (αυτή με το ποτηράκι είναι μια τεκμηριωμένη και δεν είναι η μοναδική) Δεν αβαντάρω καμία εταιρία
και προτιμώ να γράφω ώς χομπίστας.


Πιθανό η έννοια της λέξης ΦΟΡΟΥΜ να ξενίζει μερικούς και βλέπουν το πόσα Post έχει ο καθένας για να κρίνουν τα μηνύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-08, 21:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν ειναι τεκμηριωμενη μπορεις να μας δωσεις ενα λινκ να δουμε τα τεκμηρια?

Γιατι η λογικη του πλαστικου ποτηρακιου εχει την ιδια λογικη που λεει οτι οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν σε ποτηρακια επειδη εχουν λαβυρινθο και μπορουν να ανταπεξελθουν στην ελλειψη οξυγονου.
Για τις συγκεντρωσεις αμμωνιας και το στρες δε λενε τιποτα, ποσο μαλλον με μια θηλυκια η οποια ειναι (και πρεπει να ειναι αν θελουμε ναναι ετοιμη για αναπαραγωγη) καλοταισμενη οταν μπαινει στο πλαστικο ποτηρακι.

Το οτι γραφεις ως χομπιστας δεν το καταλαβα, εμεις ως τι γραφουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-10-08, 22:06
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ανέφερα το 12ο Πανελλήνιο συνέδριο Ιχθυολόγων, 2005.

Είναι πάρα πολλές οι πληροφορίες που έχω στο αρχείο μου για τα Bettas και η συζήτηση εδώ είναι πολύ χρήσιμη.

Διαφωνώ όμως οτι υπάρχει μία μόνο σωστή τεχνική και άλλη καμία.

Για όσους έχουν καλή σχέση με το ίντερνετ θα τους πρότεινα να πληκρολογήσουν λέξεις κλειδιά στο google ή την altavista και θα βρούν τα πάντα. Και καθημερινά όλο και πιο νέες πληροφορίες προστίθονται.

Αυτή η τεχνική που ανέφερα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στις αναπαραγωγές αλλά δεν είναι πανάκεια. Τίποτα δεν είναι απόλυτο και σε τίποτα.

Δεν είμαι μόνο χομπίστας αλλα είναι και η δουλείά μου όμως δεν γράφω για διαφήμιση. Η ανταλλαγή πληροφοριών πιστεύω είναι το καλύτερο.
Το ευκολότερο θα ήταν να έκανα copy paste απ ότι έβρησκα,
όμως πιστεύω οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

θα ανεβάσω μερικές φώτο στο imageshark και πιστεύω θα λύσω αρκετές απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-08, 00:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι υπαρχει μια μονο τεχνικη.

Σιγουρα αυτη της εξοικειωσης σε ποτηρακι ομως δεν ειναι η καλυτερη γιατι υποβαλλεις το ψαρι σε πιθανη επιθεση αμμωνιας, και το στρεσσαρεις αφ ενος γιατι δεν εχει που να παει σε ενα τοιχωμα ποτηριου γυρω γυρω, αφ ετερου αυξανεται το στρεςς γιατι δεν εχει που να κρυφτει βλεποντας το αρσενικο. Κι εσυ ο ιδιος σε αλλο σου ποστ λες να αποφευγεται οτι μπορει να στρεσσαρει ενα ψαρι, αρα καταλαβαινεις τις συνεπειες του στρεςς. Θα ηθελα πραγματικα την τεκμηριωση σου ή τον αντιλογο σε αυτο.
Υπαρχουν τροποι να εξοικειωθει το ζευγαρι, ειτε αν το ενυδρειο αναπαραγωγης ειναι αρκετα ανετο κι εχει πολλα φυτα ωστε η θηλυκια να βρει καταφυγιο αν θελει, η να εχεις διπλα στο ενυδρειο του αρσενικου το ενυδρειο της θηλυκιας (σωστα διαμορφωμενο με φυτα και κρυψωνες) και να τα χωριζεις οπτικα με ενα χαρτονι, κι οταν το βγαλεις να εξοικειωθουν αφηνοντας στη θηλυκια αν το χρειαστει τη δυνατοτητα να κρυφτει στο δικο της ενυδρειο, καθως και αλλες παρομοιες παραλλαγες πουχουν κατα καιρους βγαλει στα εξειδικευμενα φορα (ενυδρεια με μετακινουμενα χωρισματα κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-08, 08:22
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανέφερα το 12ο Πανελλήνιο συνέδριο Ιχθυολόγων, 2005.

Είναι πάρα πολλές οι πληροφορίες που έχω στο αρχείο μου για τα Bettas και η συζήτηση εδώ είναι πολύ χρήσιμη.

Διαφωνώ όμως οτι υπάρχει μία μόνο σωστή τεχνική και άλλη καμία.

Για όσους έχουν καλή σχέση με το ίντερνετ θα τους πρότεινα να πληκρολογήσουν λέξεις κλειδιά στο google ή την altavista και θα βρούν τα πάντα. Και καθημερινά όλο και πιο νέες πληροφορίες προστίθονται.

Αυτή η τεχνική που ανέφερα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στις αναπαραγωγές αλλά δεν είναι πανάκεια. Τίποτα δεν είναι απόλυτο και σε τίποτα.

Δεν είμαι μόνο χομπίστας αλλα είναι και η δουλείά μου όμως δεν γράφω για διαφήμιση. Η ανταλλαγή πληροφοριών πιστεύω είναι το καλύτερο.
Το ευκολότερο θα ήταν να έκανα copy paste απ ότι έβρησκα,
όμως πιστεύω οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

θα ανεβάσω μερικές φώτο στο imageshark και πιστεύω θα λύσω αρκετές απορίες
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;. Εχω googlaρει το σύμπαν αλλά για ποτηράκι δεν μου έδωσε τίποτα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-08, 10:45
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ίσως με το πλαστικό ποτηράκι εννοεί τον κύλινδρο που βάζουμε τη θηλυκιά για μερικές ώρες μέχρι να συνηθίσει την παρουσία του αρσενικού, πριν την απελευθερώσουμε στο ενυδρείο. Αλλά εκεί δεν βγαίνει μόνη της, εμεις την απελευθερώνουμε. Απο το ποτηράκι εννοείς ότι όταν έιναι έτοιμη πηδάει και βγαίνει μόνη της?

Πάντως υπάρχουν πάρα πολλές τεχνικές και αυτή θα μπορούσε να έιναι μία.. Δες και εδώ:
http://www.bettysplendens.com/articl....imp?catid=855
έχει ορισμένες συνηθισμένες τεχνικές (εγώ προσωπικά και οι περισσότεροι από εδώ ακολουθούμε την πρώτη)
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-08, 14:26
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Κατ αρχήν δεν μπορώ να καταλάβω τι έχετε πάθει και ασχολείστε με κάτι τόσο απλό. Μαλλον δεν λέει σε κανέναν τίποτα η λέξη "φερομόνες".!!!! Δεν είναι μόνο το στρες κάτι που μαθαίνει κάποιος απο την πρώτη στιγμή και το λέει για όλα. Αυτό το ρόλο παίζει το διαφανές μέσο που μπορεί να είναι απο ότι υλικό θέλει ο καθένας φέρνοντας σε επαφή τα 2 φύλλα. Με το ποτήρι δίνεται η δυνατότητα στο θηλυκό να βγεί όποτε θελήσει. Αμμωνία όση το νερό του ενυδρίου το οποίο επικοινωνεί άμεσα απο την επιφάνεια. Πιο πολύ στρεσάρεται απο την μάχη παρά απο το ποτηράκι.

όποιος θέλει να κάνει τον συνήγορο του διαβόλου μπορεί να συνεχίσει να το κάνει. Δεν ξαναγράφω τίποτα σε αυτό το θέμα ξανά. Οποιος κατάλαβε κατάλαβε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-08, 15:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ποτηρακι το ξερω εγω ως επιπλεον στο νερο του ενυδρειου με τη θηλυκια μεσα, διαφανες για οπτικη επαφη και καμμια επαφη με το νερο του υπολοιπου ενυδρειου.
Αν εννοεις κατι αλλο, εξηγησε το, σου το ζηταω απο την αρχη, και μην φασκεις και αντιφασκεις με τις θεωριες περι φορουμ απ τη μια και με τα οποιος καταλαβε καταλαβε απο την αλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον δεν λέει σε κανέναν τίποτα η λέξη "φερομόνες".!!!! Δεν είναι μόνο το στρες κάτι που μαθαίνει κάποιος απο την πρώτη στιγμή και το λέει για όλα. Αυτό το ρόλο παίζει το διαφανές μέσο που μπορεί να είναι απο ότι υλικό θέλει ο καθένας φέρνοντας σε επαφή τα 2 φύλλα. Με το ποτήρι δίνεται η δυνατότητα στο θηλυκό να βγεί όποτε θελήσει. Αμμωνία όση το νερό του ενυδρίου το οποίο επικοινωνεί άμεσα απο την επιφάνεια. Πιο πολύ στρεσάρεται απο την μάχη παρά απο το ποτηράκι.
Μάλλον ως ποτηράκι λέμε το ίδιο πράγμα, καθώς αυτό που περιγράφεις το κάνει ο διαφανής κύλινδρος (πλαστικός ή γυάλινος) που περιγράφεται συχνά στις μεθόδους αναπαραγωγής, δηλαδή προστατεύει τη θηλυκιά από τη μάχη και επιτρέπει να μεταφέρονται οι φερομόνες (από το κάτω μέρος ή με τρύπες στα τοιχώματα). Όταν λες ποτηράκι μπερδέυεται το πράγμα και δεν μπορώ να φανταστώ πως απομονώνει τη θηλυκιά και ταυτόχρονα επικοινωνεί με το νερό του ενυδρείου από την επιφάνεια... Αυτό σου ζητάμε να περιγράψεις να καταλάβουμε... Αν δε θες άστο..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-10-08, 17:45
Το avatar του χρήστη kostinio
kostinio Ο χρήστης kostinio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ναι ρε παιδια! και είναι τόσο απλό, ίσως δεν το εξήγησα απο την αρχή σωστά γιατί περίμενα οτι το καταλάβατε τι εννοώ.
Για τους λόγους που ξέρετε και έχετε καταλάβει όλοι το χρησιμοποιώ, δεν είναι άλλωστε κατι τρελό ή δύσκολο, απλά εμένα με διευκολύνει αφάνταστα και το θηλυκό τις περισσότερες φορές βγαίνει σχετικά γρήγορα.

Ξερεται κανένα άλλο Site που μπορώ να ανεβάσω φώτο????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-08, 01:47
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Για να ανεβάσεις φωτογραφίες:
photobucket.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-10-08, 04:08
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια παρατηρωντας τοσες μερες την υποτιθεμενη μπλε θυληκη μονομαχινα να φτιαχνει φωλια και να εχει γεμισει ριγες δεν μπορω να εντοπισω πουθενα το σπυρακι,οποτε εχω αρχισει και εγω να υποθετω οτι εχετε δικιο και ειναι αρσενικος,ασ πουμε λοιπον οτι ειναι ενας αρσενικος με κοντα πτερυγια (το μεγεθος του και το σχημα του ειναι ιδιο ακριβως με τις υπολοιπες θυληκες που εχω)πως γινεται επι 2 μηνες τωρα να κολυμπαει πλαι πλαι με την λευκη θυληκια που εχω μαζι του, και οχι μονο δεν επιτιθεται αλλα δειχνει να ειναι και προστατευτικος μαζι της,δηλαδη οταν ενα αλλο ψαρι την πλησιαζει του επιτιθεται,θα τραβηξω βιντεακι καποια στιγμη να το βαλω utube να το δειτε.κολυμπανε ολη μερα πλαι πλαι οπου παει το ενα παει και το αλλο με απολυτη ηρεμια.Εδω και δεκα μερες που εχω γραψει το thread η/ο μπλε μονομαχος δεν εχει σταματησει να φτιαχνει bubblenest και καθεται ολη μερα απο κατω και προσεχει μην παει καποιο απο τα bettas και την χαλασει.Αυριο θα αγορασω αλλο ενα ενυδρειο και θα παρω 3 μονομαχινες ακομα,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα την μπλε την μεγάλη που λες πως κυνηγάει τον αρσενικό, έχει από κάτω της μια άσπρη μικρή βούλα? (σαν σπυράκι θα το δεις).
έχει βγάλει κάθετες ρίγες που είναι χαρακτηριστικό πως θέλει να ζευγαρώσει?
αν δεν συμβαίνει έστω και ένα από αυτά τότε είναι αρσενικό το ψάρι σου ..

Και ναι, τυχαίνει θηλυκό να πλακώνει το αρσενικό στο κυνήγι ..
για κοιτα λιγο αυτο,μηπως συμβαινει κατι αναλογο;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13909

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 28-10-08 στις 04:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-10-08, 12:12
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
να φτιαχνει φωλια και να εχει γεμισει ριγες
Όταν λες ρίγες εννοείς κάθετες ή οριζόντιες? Κάθετες βγάζουν τα θηλυκά (πολύ σπάνια τα αρσενικά)... Αν ανεβάσεις φωτο θα μπορούμε να καταλάβουμε πιο καλά τι συμβαίνει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαρο συμπεριφερεται περιεργα aivas Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 13 08-03-08 01:50
αποριες και περιεργα πραγματα με tunze 7074/2 Μικρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 22-10-07 23:08
ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΖΩΥΦΙΑ bill Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 15-07-07 14:30
ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! x-nos Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 19-05-04 01:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09245 seconds with 14 queries