Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-18, 10:53
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Στα συγκεκριμένα ενυδρεία, δεν θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν σου στον υπολογισμό των λίτρων, το ύψος που αναφέρουν οι εταιρίες, καθώς αυτό αναφέρεται μέχρι το πάνω μέρος του καπακιού. Στο Hailea για παράδειγμα, επειδή το έχω, το καθαρό ύψος του γυαλιού (μέχρι εκεί που μπορείς να γεμίσεις νερό) είναι 38cm (49cm αναφέρει η εταιρεία).
Αλλά και το άλλο που αναφέρεις, ακόμα και τις διαστάσεις που αναφέρονται να πολλαπλασιάσεις βγαίνει 72lt. Απο την φωτογραφία του και αυτό έχει αρκετά ψηλό καπάκι και δεν νομίζω τα 40cm ύψος που λένε να είναι της γυάλας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-18, 13:10
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aura Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα συγκεκριμένα ενυδρεία, δεν θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψιν σου στον υπολογισμό των λίτρων, το ύψος που αναφέρουν οι εταιρίες, καθώς αυτό αναφέρεται μέχρι το πάνω μέρος του καπακιού. Στο Hailea για παράδειγμα, επειδή το έχω, το καθαρό ύψος του γυαλιού (μέχρι εκεί που μπορείς να γεμίσεις νερό) είναι 38cm (49cm αναφέρει η εταιρεία).
Αλλά και το άλλο που αναφέρεις, ακόμα και τις διαστάσεις που αναφέρονται να πολλαπλασιάσεις βγαίνει 72lt. Απο την φωτογραφία του και αυτό έχει αρκετά ψηλό καπάκι και δεν νομίζω τα 40cm ύψος που λένε να είναι της γυάλας.
ναι έτσι είναι δίκιο έχεις, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι έτσι είναι δίκιο έχεις, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
πάντως το hailea δεν το προτείνεις ε? αυτό για το εξωτερικό φίλτρο ισχύει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 31-10-18 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-18, 13:16
Το avatar του χρήστη aura
aura Ο χρήστης aura δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Νέα Ερυθραία
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Μια χαρά ενυδρείο είναι, αλλά με τις επισημάνσεις για την λάμπα και το εξωτερικό φίλτρο. Και φυσικά σαν λίτρα είναι κάτω απο 60, ιδίως αν υπολογίσεις και 4-5cm το υπόστρωμα που θα βάλεις!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-18, 13:45
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-18, 11:00
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ
ναι ειναι σωστα ολα αυτα που μου λες. και διαβασα ηδη να αποφυγω γκαπυ λογω ομοιοτητων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πω να έχεις κατά νου τι θα κάνεις με τα ψάρια σε περίπτωση που :
1)Ο μονομάχος δεν τα βρει με τις μονομαχινες
2)Οι μονομαχίνες δεν τα βρουν μεταξύ τους
3)ισως συμβούν και τα 2 πιο πάνω ταυτόχρονα..

Το έχω κάνει και στην αρχή υπήρχε πρόβλημα.. Λύθηκε όταν μπήκαν περισσότερα φυτά,μια ρίζα κτλ
Μέχρι να ισορροπήσει η κατάσταση είχα ακριβώς δίπλα ένα άλλο ενυδρείο σε αναμονή..
Αυτή τη στιγμή απλά κοιτάζονται.. Ούτε κυνηγητά ούτε τίποτα.. Στην αρχή όμως ήθελε προσοχή.. Γκαπυ αν θέλεις τη γνώμη μου μη βάλεις.. Εκτός από τις παραμέτρους ίσως υπάρξουν κυνηγητά κτλ Διάλεξε αν θέλεις κάποιο άλλο είδος.. Χωρίς πολλές ουρίτσες χρωματιστές κτλ
αυτό ισχύει και για τις μονομαχίνες με τα γκάπυ ή αυτές μπορούν να συνυπάρξουν μαζί τους?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gusteg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αριθμός των σαλιγκαριών δεν μπορεί να υπολογιστεί. Αν βάλεις 5 σε λίγο καιρό θα έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες. Αλλά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση. Αν θα βάλεις μονομάχο μόνο του, το φιλτράκι του ενυδρείου αρκεί, ή ένα απλό μικρό εσωτερικό. Δεν θέλουν ροή και δεν απαιτούν μεγάλο φίλτρο. Μάλιστα με μεγάλο φίλτρο θα έχεις θέμα με την ροή του. Αν βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, εφόσον βρεις συμβατά, ίσως χρειαστείς κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο με spray bar γυρισμένο προς το τζάμι για να μην έχεις έντονη ροή στο ενυδρείο.
καλημέρα. οπότε μιας και τα σαλιγκάρια δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση σημαίνει ότι μπορώ να έχω πολλά χωρίς πρόβλημα?

μιας που το ανέφερες, στο υφιστάμενο μου ενυδρείο, ένα 27άρι με έναν μονομάχο έχω ένα θέμα με ένα φιλτράκι εσωτερικό που έχω, μου σηκώνει την άμμο γιατί έχει ροή αλλά επειδή είναι και ελαφριά η άμμος αυτή.

τι μπορώ να κάνω στην περίπτωση αυτή? να χαμηλώσω την ροή του? πως γίνεται αυτό? είχα βάλει στην έξοδο του το εξαρτηματάκι για τις μπουρμπουλήθρες αλλά δεν δούλευε από ένα σημείο και μετά και το έβγαλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 01-11-18 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-18, 12:51
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Οι μονομαχίνες δεν μου πείραξαν ποτέ άλλο ψαράκι.. Μόνο μεταξύ τους έπεφτε κυνήγι στην αρχή.. Ούτε γαρίδες πείραξαν.. Απλα πλησίαζαν πολύ κοντά και τις παρατηρούσαν.
Ο μονομάχος πριν μπουν οι μονομαχίνες πήγε να κάνει επίθεση αλλά κι αυτό μόνο την 1η μέρα.. Μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.. Επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν, προτίμησε εξ αρχής να βάλεις ψάρια που έχουν λιγότερες πιθανότητες να δεχθούν επίθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-18, 15:14
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μονομαχίνες δεν μου πείραξαν ποτέ άλλο ψαράκι.. Μόνο μεταξύ τους έπεφτε κυνήγι στην αρχή.. Ούτε γαρίδες πείραξαν.. Απλα πλησίαζαν πολύ κοντά και τις παρατηρούσαν.
Ο μονομάχος πριν μπουν οι μονομαχίνες πήγε να κάνει επίθεση αλλά κι αυτό μόνο την 1η μέρα.. Μετά δεν ξανά ασχολήθηκε.. Επειδή είναι ιδιαίτερα ψάρια κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν, προτίμησε εξ αρχής να βάλεις ψάρια που έχουν λιγότερες πιθανότητες να δεχθούν επίθεση.
οκ τέλεια οπότε μπορώ να βάλω 2-3 μονομαχίνες με μερικά guppy (πόσα λες?) σε 60-70 λίτρα από όσο καταλαβαίνω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-18, 13:55
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ο αριθμός των σαλιγκαριών δεν μπορεί να υπολογιστεί. Αν βάλεις 5 σε λίγο καιρό θα έχεις δεκάδες ή εκατοντάδες. Αλλά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο στην ιχθυοφόρτιση. Αν θα βάλεις μονομάχο μόνο του, το φιλτράκι του ενυδρείου αρκεί, ή ένα απλό μικρό εσωτερικό. Δεν θέλουν ροή και δεν απαιτούν μεγάλο φίλτρο. Μάλιστα με μεγάλο φίλτρο θα έχεις θέμα με την ροή του. Αν βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, εφόσον βρεις συμβατά, ίσως χρειαστείς κάποιο μεγαλύτερο φίλτρο με spray bar γυρισμένο προς το τζάμι για να μην έχεις έντονη ροή στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο νέου ενυδρείου headhunt3r Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 43 15-06-17 22:36
Στήσιμο νέου ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 137 24-08-11 19:57
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Στήσιμο νέου ενυδρείου-Υπόστρωμα CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-03-06 10:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05278 seconds with 15 queries