Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-10, 08:24
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

για το κρεας,νομιζω οτι ο κτηνιατροσ ειχε δικιο,γιατι ειναι γνωστος μου και ασχολειται πολυ με ερπετα,και οταν αρχισα να τουσ δινω κρεασ το καβουκι σε μια εβδομαδα και κατι μερεσ τησ ειχε ξαλακληρινει.οσο για τουσ τσακομους μεγαλο ενυδρειο δν εχωτωρα σκευτομαι να φτιαξω μονη μου ενα terrarium τησ προκοπησ αλλα μοναχα την ωρα του φαγητου τσακωνονται και ολη την υπολιπη μερα ειναι μια χαρα .και για τα αερια θατησ δωσω λιγο καροτο οπωσ μου ειπες και ελπιζω να τησ φυγουν γρηγορα .αν την αφησω μια μερα αταιστη θα βοηθησει
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-10, 10:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Άποψή μου, να μην τους δίνεις συχνά. Μην ξεχνάς, επίσης, ότι όσο είναι μικρά η μισή τους δίαιτα πρέπει να περιλαμβάνει πρωτεΐνη και όσο μεγαλώνουν μειώνεται μέχρι και στο 15% με τα υπόλοιπα φυτικά. Εγώ πιστεύω ότι λίγη δίαιτα θα κάνει καλό, εάν έχει αέρια.

Την ώρα του φαγητού θα σφάζονται, αφού έχουν ήδη ξεκινήσει, αλλά μικροτσακωμούς μπορεί να δεις για το οτιδήποτε. Ακόμα και για την καλύτερη θέση στον ήλιο! Τώρα το πόσο σοβαροί θα είναι θα δείξει.

Όταν λέω μεγάλο ενυδρείο εννοώ μεγάλο! Μιλάμε για 350 λίτρα στην κάθε μία, το λιγότερο, και κατάλληλα διαμορφωμένο. Γιατί να φτιάξεις τεράριουμ; Κοκκινομάγουλες δεν έχεις; Στο νερό ζουν και βγαίνουν έξω για τον ήλιο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-08-10, 10:55
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για 350 λίτρα στην κάθε μία, το λιγότερο, και κατάλληλα διαμορφωμένο.
δυστυχωσ για 700λιτρα ενυδρειο δν υπαρχει περιπτωσηοταν λω τεραριουμ εννοω σαν ενυδρειο αλλα ανοιχτο με χαμηλοτερα τζαμια και χαμηλοτερη σταθμη νερου και μια νησιδα για να βγαινουν ,αλλα πολυ μεγαλο σε πλατοσ και σε μηκοσ
__________________
COOL:the magic word
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-10, 11:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέρω τις δυσκολίες από πρώτο χέρι, ακόμα και για ένα μικρό ενδρείο, οπότε σε καταλαβαίνω, απλά αν δεν μπορείς κάποια στιγμή να τις φιλοξενήσεις ίσως να χρειαστεί να τις δώσεις σε κάποια χρόνια (εννοείται ΠΟΤΕ απελευθέρωση στην ελληνική φύση). Τα λέω να τα ξέρεις κι ας σε χτυπάω στην καρδιά! Θα το καταλάβεις αν θα υπάρξει πρόβλημα.

Πάντως ψάξε το ζήτημα του πώς θα είναι αυτό που θέλεις να φτιάξεις, ώστε να μη δώσεις ένα σκασμό λεφτά και δεν είναι σωστό αυτό που θα έχεις. Δεν πρέπει να είναι πολύ χαμηλό, αφού αν φτάνουν στην άκρη μπορούν να το σκάσουν "μαγικά"! Επίσης, χρειάζονται το βάθος, ειδικά όσο μεγαλώνουν. Να φανταστείς ότι σε όσες είχα, ακριβώς επειδή είχαν από την αρχή της ζωής τους αρκετό νεράκι, όσο και να τους έδινα το εκμεταλλεύονταν. Και την μπανιέρα να γέμιζα θα βουτούσαν!

Δες και αυτό, γιατί είναι κάτι που αν δεν έχεις ψαχτεί δεν το έχεις καν ως επιλογή στο μυαλό σου, ενώ στο εξωτερικό χρησιμοποιείται σε μεγάλη κλίμακα, και είναι πολύ απλό που λες μα γιατί δεν το σκέφτηκα;!

http://www.redearslider.com/forum/vi...atform&start=0
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-10, 11:35
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ουαου πρωτο,μαλλον ενα ιδιο θα προσπαθησω να φτιαξω.αν μεγαλωσουν παρα πολυ,θα τισ παω στη γιαγια μου,εχει λιμνη με κοι,αλλα φομαβαι λιγο για αυτεσ γιατι ειναι πολυ μεγαλα
-------------------------
εε ναι,τωρα που το παρατηρησα καλυτερα ειναι λιγουλακι μεγαλο,αλλα δν πειραζει ειναι super
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 10-08-10 στις 11:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-10, 11:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν είναι να ανησυχείς για κάποιο από τα δύο είδη αυτό είναι τα Koi! Μην ξεχνάς ότι οι χελώνες τρώνε ψάρια και είναι αρκετά γρήγορες! Τώρα αν τα Koi είναι μεγάλα δε νομίζω να μπορούν να τα πιάσουν, αλλά θα προσπαθούν να τα δαγκώσουν και άμα έχουν και μεγάλα νύχια μπορεί να τα τραυματίσουν. Τα μικρά θα γίνουν μεζές σίγουρα. Θα τσακώνονται και με τα Koi για τροφή... άτιμα πλάσματα, δεν ακούν τι τους λες... καταραμένο ένστικτο! Πάντως υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν μαζί. Βέβαια πήγαμε πολύ μπροστά, αλλά καλό είναι να τα έχεις στο μυαλό σου.

Προς το παρόν παρατήρησε μην έχουν κάποιο πρόβλημα και δεν είναι απλά ακίνδυνα αέρια και δώσε βάση στη διατροφή τους, ώστε να αποφύγεις όσο γίνεται ζητήματα με ασθένειες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-10, 12:21
Το avatar του χρήστη αλεξανδρα
αλεξανδρα Ο χρήστης αλεξανδρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2009
Περιοχή: κερκυρα
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

απ'οτι βλεπω σημερα παει πολυ καλυτερα
-------------------------
τωρα ετσι κιαλλιωσ τα χελωνακια ειναι πολυ μικρα,εγω ελεγα αν ειναι για οταν μεγαλωσουν
-------------------------
κααααααααααααααααααι τα ευχαριστα νεα μολις τωρα την παρτηρησα και αποδιχθηκε οτι ηταν απλα αερια.και τησ περασαν εντελωσ,ειναι ακριβως οπως πριν
__________________
COOL:the magic word

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αλεξανδρα : 10-08-10 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι ειναι αυτο παλι ????????? harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 7 30-11-09 16:56
Tι ειναι αυτο παλι? Nik25 Δίσκοι 8 20-01-09 21:04
Τι ειναι παλι αυτο?? tonisgr Χρυσόψαρα 4 02-01-09 15:59
Τι ειναι παλι αυτο?? octania246 Malawi 2 28-11-08 12:47
Τι ειναι αυτο παλι? imichal Γλυκό νερό - Γενικά 10 09-02-08 12:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04221 seconds with 15 queries