Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-05, 10:04
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation DIY Sump & Drip Tray

Γειά και χαρά. Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Η πλάκα απο Plexiglass που έφτιαξα με τρύπες (Drip Tray) για να "απλώνεται" το νερό απο την υπερχείληση και να πέφτει στο σύνολο του βιολογικού υλικού δεν μου λειτουργεί σωστά. Εξηγώ : όπως πέφτει το νερό επάνω στην πλάκα που αναφέρω παραπάνω καταλήγει σε ένα σφουγγάρι για να κρατάει οτι μπορεί να κρατήσει απο βρωμιές. Το πρόβλημα είναι οτι το νερό δεν απλώνεται σε όλη την επιφάνεια της πλάκας με αποτέλεσμα να μην πέφτει σε όλο το σύνολο των βιόσφαιρων. Βέβαια χαμηλά όπως παρατήρησα πέφτει σε όλο το σύνολο των βιόσφαιρων. Ψηλά όμως, εκεί που πέφτει το νερο ακριβώς κάτω απο την πλάκα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει λάθος στις τρύπες? Τις έκανα με 2,5 τρυπάνι ανα 1 εκατοστό και φυσικά στο κέντρο της πλάκας δεν υπάρχουν τρύπες για να απλώνεται το νερό.
Επίσης έκανα ενα πείραμα και έβγαλα το σφουγγάρι για να δώ τι γίνεται. Σε αυτή την περίπτωση το νερό απλώνεται καλύτερα αλλά φεύγει πολλή απο αυτό απο τα πλάγια εκεί δλδ που εφάπτεται η πλάκα με το κύριως σώμα του σαμπ. Μια λύση σε αυτό είναι να βάλω λάστιχο στις 4 πλευρές απο αυτό που βάζουν στα αλουμίνια αλλά θα ήθελα να μην καταργήσω το σφουγγάρι, οπότε αυτή είναι μια τελική λύση. Μήπως να την φτιάξω απο την αρχή την πλάκα με μικρότερες τρύπες? Παρακαλώ προτάσεις και παρατηρήσεις. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-05, 11:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν άπλωνες το σφουγγάρι σε όλη την επιφάνεια και κάτω από το plexi?
Πάντως αν εννοείς 2,5 cmοι τρύπες, είναι πολύ μεγάλες. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση τις είχα 7 mmκαι δεν είχα βάλει σφουγγάρι αλλά υαλοβάμβακα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-05, 11:57
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Αν άπλωνες το σφουγγάρι σε όλη την επιφάνεια και κάτω από το plexi?
Πάντως αν εννοείς 2,5 cmοι τρύπες, είναι πολύ μεγάλες. Εγώ σε ανάλογη περίπτωση τις είχα 7 mmκαι δεν είχα βάλει σφουγγάρι αλλά υαλοβάμβακα.
Αυτό που μου λές για το σφουγγάρι κάτω απο την πλάκα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου. Θα πρέπει φυσικά να λύσω το θέμα της ροής του νερού (χωρίς την ύπαρξη σφουγγαριού) απο την πλάκα στα 4 πλαινά του κυρίως σώματος του σαμπ λόγω άυξησης τελικά της ροής χωρίς το σφουγγάρι. Τι λέτε για το τελευταίο και για την χρήση λάστιχου όπως αυτό στα παράθυρα αλουμινίου για να έχω αποτέλεσμα στεγανότητας στα 4 πλαινά?

Το άνοιγμα των τρύπων έγινε με 2,5αρι τρυπανάκι όχι 2,5 εκατοστά. Τώρα το 2,5αρι τρυπανάκι εάν δεν απατώμαι πρέπει να είναι κανα 05 πόντους μέχρι 1 πόντο το πολλή. Να με διορθώσεται εαν κάνω λάθος. Πάντως οπτικά δεν νομίζω οτι είναι 2,5 πόντους με τίποτα. Εσύ το 7 mm που λές πως το έκανες? Με τρυπάνι? Στο έκανε κάποιος άλλος διότι έαν τελικά φτιάξω άλλη διάτρητη πλάκα σκέφτομαι πολλή να ξανα τρυπίσω καμμιά 600αριά τρύπες!!! Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silveraro : 19-12-05 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-05, 12:55
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

το δυομισαρι τρυπανι σου κανει τρυπες με διαμετρο 2.5 χιλιοστα, απορω που το βρηκες?εγω που εχω μηχανουργειο, στις συλλογες γενικης χρησης εχω μονο ακεραιους αριθμους, και τα δεκατα, και μισαδακια τα εχω σαν ειδικα τρυπανια.
Εμπασει περιπτωση εχω την εντυπωση οτι τα 2μιση χιλιοστα ισως ειναι λιγα.

Για να μην κανεις ξανα 600 τρυπες, δοκιμασε στα σημεια που εχεις προβλημα, να ανοξεις την διαμετρο των οπων για να τρεχει πιο ευκολα το νερο, για αρχη δοκιμασε με τριαρι και ανεβα σιγα σιγα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-05, 13:25
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
το δυομισαρι τρυπανι σου κανει τρυπες με διαμετρο 2.5 χιλιοστα, απορω που το βρηκες?εγω που εχω μηχανουργειο, στις συλλογες γενικης χρησης εχω μονο ακεραιους αριθμους, και τα δεκατα, και μισαδακια τα εχω σαν ειδικα τρυπανια.
Εμπασει περιπτωση εχω την εντυπωση οτι τα 2μιση χιλιοστα ισως ειναι λιγα.

Για να μην κανεις ξανα 600 τρυπες, δοκιμασε στα σημεια που εχεις προβλημα, να ανοξεις την διαμετρο των οπων για να τρεχει πιο ευκολα το νερο, για αρχη δοκιμασε με τριαρι και ανεβα σιγα σιγα.
Το πρόβλημα είναι οτι έχω μεγάλη ροή στο κέντρο της πλάκας και όσο πάω πρός τα έξω η ροή μειώνεται (απο τις τρύπες) με αποτέλεσμα στις τελευταίες τρύπες που βρίσκονται κοντά στα πλαινά τοιχώματα του σαμπ να μην υπάρχει καθόλου ροή!!! Οπότε οι μεγαλύτερες τρύπες που μου λες λογικά θα αυξήσουν το πρόβλημα που έχω αυτή την στιγμή. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-05, 14:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
Γειά και χαρά. Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν. Η πλάκα απο Plexiglass που έφτιαξα με τρύπες (Drip Tray) για να "απλώνεται" το νερό απο την υπερχείληση και να πέφτει στο σύνολο του βιολογικού υλικού δεν μου λειτουργεί σωστά.
Η όλη φιλοσοφία απο την αρχή ηταν λαθεμένη.
1. Για να μπορεί να "απλώνεται" το νερό σε μια πλάκα πλεξι θα πρέπει να εχει γυρω γυρω τοιχόματα.
2. Μπορείς αντί για το πλεξι να χρησιμοποιήσεις eggcrate κάτω απο το σφουγγάρι.
3. Μπορείς να βάλεις ΚΑΙ πολλαπλό DIY spraybar
http://www.osborne-hume.co.nz/images/eg1.gif
http://www.selectacoustic.com/images/eggcrate.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-05, 14:25
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Η όλη φιλοσοφία απο την αρχή ηταν λαθεμένη.
1. Για να μπορεί να "απλώνεται" το νερό σε μια πλάκα πλεξι θα πρέπει να εχει γυρω γυρω τοιχόματα.
2. Μπορείς αντί για το πλεξι να χρησιμοποιήσεις eggcrate κάτω απο το σφουγγάρι.
3. Μπορείς να βάλεις ΚΑΙ πολλαπλό DIY spraybar
http://www.osborne-hume.co.nz/images/eg1.gif
http://www.selectacoustic.com/images/eggcrate.jpg
1. Αυτό θα το διορθώσω βάζωντας ενα λάστιχο για να καταφέρω την στεγανοποίηση του χώρου και να φτάνει στα άκρα το νερό. Το θέμα είναι οτι με αυτό τον τρόπο αποκλείω το σφουγγάρι, κάτι που θα ήθελα να μην το κάνω για να έχω μηχανικό καθαρισμό πρίν την είσοδο του νερού στις βιόσφαιρες.

2. Το eggcrate πώς θα κάνει την διάχυση του νερού παντού? Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα με την χρήση αυτου. Παρακαλώ εξηγησέ μου λίγο αναλυτικά.

3. Τι ακριβώς είναι αυτό το πολλαπλό spraybar και πως μπορώ να φτιάξω.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-05, 14:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silveraro
1. Αυτό θα το διορθώσω βάζωντας ενα λάστιχο για να καταφέρω την στεγανοποίηση του χώρου και να φτάνει στα άκρα το νερό. Το θέμα είναι οτι με αυτό τον τρόπο αποκλείω το σφουγγάρι, κάτι που θα ήθελα να μην το κάνω για να έχω μηχανικό καθαρισμό πρίν την είσοδο του νερού στις βιόσφαιρες.

2. Το eggcrate πώς θα κάνει την διάχυση του νερού παντού? Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα με την χρήση αυτου. Παρακαλώ εξηγησέ μου λίγο αναλυτικά.

3. Τι ακριβώς είναι αυτό το πολλαπλό spraybar και πως μπορώ να φτιάξω.

Ευχαριστώ.
Η συνέχεια το βράδυ
Δες το spraybar
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  multispraybar.JPG
Εμφανίσεις:  713
Μέγεθος:  8,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
sump Vasilis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 07-01-11 11:42
Sump koko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 14-11-05 09:57
Αναλογία αντλησης και υπερχειλισης σε sump FIL241 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 10-11-05 21:49
times gia SUMP Vasilis Φίλτρανση 6 20-07-04 18:51
Sump ή όχι sump? lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 13-06-03 08:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19641 seconds with 16 queries