Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 16-04-14, 14:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντε ξεκινα παραγωγη για το φορουμ.
Καλυτερη τιμη εσυ.
Θα βγαζεις τα εξοδα των ενυδρειων και θα κανεις και τα πειραματα σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 16-04-14, 14:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντε ξεκινα παραγωγη για το φορουμ.
Καλυτερη τιμη εσυ.
Θα βγαζεις τα εξοδα των ενυδρειων και θα κανεις και τα πειραματα σου.

λες ε ;
Να πάω στον Σπακουρή για προμήθειες δηλαδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 26-05-14, 16:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Περνοντας αυτον τον controller (jbl cool control) που φαινεται στις παρακατω φωτογραφιες, μπορω να του συνδεσω πανω του ανεμιστηρακι υπολογιστη με πατεντα?

http://www.youtube.com/watch?v=IpbVqkbEGnE
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  09-JBL CoolControl Aquarium Fan Controller.30_thumb.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  84,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12-JBL CoolControl Aquarium Fan Controller.59_thumb.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  103,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jbl_cool_control_collegamento.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  JBL-Cool-Control_b3.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  46,8 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 26-05-14, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα κοιταξεις volt κι ampere που λειτουργει το δικο του ανεμιστηρι και τα ξαναλεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-05-14, 16:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αυτός ο κοντρολλερ δουλεύει και για τα δύο ανεμιστηρακια της jbl. Οι μεγάλοι ανεμιστήρες είναι στα 12v - 15.3w και οι μικροί είναι 5.5v - 2w.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-05-14, 17:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός ο κοντρολλερ δουλεύει και για τα δύο ανεμιστηρακια της jbl. Οι μεγάλοι ανεμιστήρες είναι στα 12v - 15.3w και οι μικροί είναι 5.5v - 2w.
Το 120αρι Konig πχ, ειναι 220mA (0.22A)
Σε βατ ειναι 2.64W το ενα. (0.22Αχ12V=2.64)
Watts = Amps x Volts http://www.wikihow.com/Calculate-Wattage
http://www.supercircuits.com/resourc...amps-converter

Υπολογισε μονο σου και τα βατ για τα αλλα ανεμιστηρια, αναλογα τα αμπερ τους (συνηθως αμπερ αναφερουν στα specs των καταστηματων)
http://www.konigelectronic.com/en_us...2B%2526%2BFans

Λαβε υποψη σου οτι οσο πιο κοντα ειναι τα watt ή ampere του ανεμιστηρα, στο οριο των watt ή ampere του τροφοδοτικου, τοσο πιο πολυ ζεσταινεται το τροφοδοτικο με πιθανοτητα υπερθερμανσης και οτι συνεπαγεται (αναλογα το τροφοδοτικο, προσωρινη διακοπη λειτουργιας, βλαβη καποια στιτγμη κλπ)
Φυσικα αν τα περασει, παει αμεσα για καψιμο.
-------------------------
O κοντρολερ μπορει να ειναι ιδιος, αλλα προφανως η τροφοδοσια που δινει θα ειναι διαφορετικη αφου τα μεν ανεμιστηρια ειναι 12V και τα δε 5.5V.
Αν δωσεις 5.5V σε 12βολτο ανεμιστηρι θα υπολειτουργει. Αν δωσεις 12V σε 5.5 βολτο ανεμιστηρι θα καει.
Ας επιβεβαιωσει καποιος ηλεκτρολογος.
-------------------------
Και ποσο κανει αυτο?
Αν κοστιζει κατω απο 5-10 ευρω, το συζηταμε. Αλλιως ...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-05-14 στις 17:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-05-14, 17:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αν ρωτησες στο τελος ποσο εχει ο κοντρολλερ αυτος, ειναι στα ~25 ευρω και λεω να τον προτιμησω απο τον stc -1000 μιας και 1) δεν με ενδιαφερει να εχω και τον θερμοστατη πανω, 2) το βρισκω πιο βολικο, 3) πρεπει να ειναι αδιαβροχος, 4) τον βρισκω αμεσα, 5) το βρισκω πολυ ευκολο στη χρηση σε σχεση με τον stc - 1000.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-05-14, 18:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ρωτησες στο τελος ποσο εχει ο κοντρολλερ αυτος, ειναι στα ~25 ευρω και λεω να τον προτιμησω απο τον stc -1000 μιας και
1) δεν με ενδιαφερει να εχω και τον θερμοστατη πανω,
2) το βρισκω πιο βολικο,
3) πρεπει να ειναι αδιαβροχος,
4) τον βρισκω αμεσα,
5) το βρισκω πολυ ευκολο στη χρηση σε σχεση με τον stc - 1000.
1. Θα επρεπε και ευχομαι να μη καταλαβεις ποτε γιατι.
2. Γουστα ειναι αυτα. Αν τα ψαρια σου ειναι αλτες, βαλε διχτυ γυρω γυρω.
3. Πρεπει? Δεν το λεει πουθενα
4. Αν ειχες ξεκινησει να στηνεις τη θερμανση σε σωστο χρονο δεν θα χρειαζοταν το "αμεσα". Και εσυ δεν δικαιολογησαι, αφου εισαι παλιος και το θεμα της ψυξης, το εχεις διαβασει εδω και χρονια.
5. Εχεις δοκιμασει καποιο απο τα δυο?

Τα δικα μου τωρα
1. Δεν εχει ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας. (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες. Τους βαζεις στους 25, αλλα δεν ξερεις αν ειναι 25. Κοιτας το θερμομετρο)
2. Δεν εχει ενδειξη θερμοκρασιας. Ουτε καν χονδρικα ανα 1C (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες)
3. Δεν ελεγχει και θερμανση.
4. Δεν ξερουμε ποση ψυκτικη ικανοτητα εχει (βαση cfm ροης αερα κλπ το πιθανοτερο εκ κατασκευης και στησιματος -λοξο και μακρυα απο το νερο- ειναι να μη κανει τιποτα σημαντικο - τωρα ειδα να λεει οτι κατεβαζει 2-4C, αλλα δεν λεει σε πολλα λιτρα ενυδρειο μπορει να ισχυει μονο για 40 λιτρα ενυδρειο. )
5. Θελει ανοιχτο ενυδρειο. (κι αν ειναι τα ψαρια αλτες .... )
6. Σε κανα-δυο χρονια που θα θελει αλλαγη αισθητηρα, τι θα κανεις?

Κι ολα αυτα στην ιδια τιμη περιπου με ενα stc + τροφοδοτικο + ανεμιστηρια που δεν εχει τα παραπανω μειονεκτηματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-05-14, 18:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Θα επρεπε και ευχομαι να μη καταλαβεις ποτε γιατι.
2. Γουστα ειναι αυτα. Αν τα ψαρια σου ειναι αλτες, βαλε διχτυ γυρω γυρω.
3. Πρεπει? Δεν το λεει πουθενα
4. Αν ειχες ξεκινησει να στηνεις τη θερμανση σε σωστο χρονο δεν θα χρειαζοταν το "αμεσα". Και εσυ δεν δικαιολογησαι, αφου εισαι παλιος και το θεμα της ψυξης, το εχεις διαβασει εδω και χρονια.
5. Εχεις δοκιμασει καποιο απο τα δυο?

Τα δικα μου τωρα
1. Δεν εχει ακριβεια στη ρυθμιση θερμοκρασιας. (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες. Τους βαζεις στους 25, αλλα δεν ξερεις αν ειναι 25. Κοιτας το θερμομετρο)
2. Δεν εχει ενδειξη θερμοκρασιας. Ουτε καν χονδρικα ανα 1C (οπως δεν εχουν και οι θερμαντηρες)
3. Δεν ελεγχει και θερμανση.
4. Δεν ξερουμε ποση ψυκτικη ικανοτητα εχει (βαση cfm ροης αερα κλπ το πιθανοτερο εκ κατασκευης και στησιματος -λοξο και μακρυα απο το νερο- ειναι να μη κανει τιποτα σημαντικο - τωρα ειδα να λεει οτι κατεβαζει 2-4C, αλλα δεν λεει σε πολλα λιτρα ενυδρειο μπορει να ισχυει μονο για 40 λιτρα ενυδρειο. )
5. Θελει ανοιχτο ενυδρειο. (κι αν ειναι τα ψαρια αλτες .... )
6. Σε κανα-δυο χρονια που θα θελει αλλαγη αισθητηρα, τι θα κανεις?

Κι ολα αυτα στην ιδια τιμη περιπου με ενα stc + τροφοδοτικο + ανεμιστηρια που δεν εχει τα παραπανω μειονεκτηματα.
Oσον αφορα τα δικα μου 5:

1) Και εγω ελπιζω να μην το καταλαβω...(αληθεια τι παιζει να συμβει?)
2) Δεν το καταλαβα αυτο για τους αλτες...(το ενυδρειο δεν θα ειναι ανοιχτο)
3) Ναι, δεν το λεει πουθενα, γιαυτο ειπα και το ''μαλλον''.. ετσι μου ειπαν στο μαγαζι αλλα οκ....
4) Στα προηγουμενα ενυδρεια ειχα ανεμιστηρακι με χρονοδιακοπτη, τωρα ειπα να το κανω με controller για μεγαλυτερη ακριβεια.
5) Ποτε κανενα απο τα 2.

Στα δικα σου 6 τωρα:

1) Ενταξει, οπως και με τον θερμοστατη, ετσι δεν μπορω και εγω απο τη χρηση να καταλαβω τι εννοει οταν λεει πχ 26 (για παραδειγμα αν βαζω εγω 26 και αυτο κραταει το νερο τους 24, ανεβαζω και βλεπω και καποια στιγμη το βρισκω...αν και μπορει να μετραει οκ. Ο θερμοστατης μου πχ ειναι μαρκας wave χωρις κουμπι για καλιμπραρισμα και μετραει σωστα το νερο με βαση την ενδειξη 2 θερμομετρων).
2) Οντως δεν εχει.
3) -
4) Δεν θα χρησιμοποιησω τους μαμα ανεμιστηρες του ωστε να εχουν τετοια κλιση και να εχουν αυτη την αποσταση. Ενημερωτικα, βγαζει 3 μοντελα με ανεμιστηρες (cooler 100, 200, 300) και το καθε ενα το επιλεγεις αναλογα με τα λιτρα σου. Θα βαλω μετα λινκ.
5) Γιατι θελει ανοιχτο ενυδρειο? Εγω αλλα ανεμιστηρακια θελω να βαλω στο καπακι
6) Θα κλαιω... Αμα χαλασει παιρνω stc 1000.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 26-05-14, 19:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειναι θελει ανοιχτο ενυδρειο.
Αν κανεις πατεντες οκ, προσεξε ομως αυτα με τα αμπερ και τα βολτ που εγραψα.

Με 12-15e που κανει το STC εχει κοντρολερ ψυξης θερμανσης και φωτιζόμενο ψηφιακο θερμομετρο με ενδειξη δεκαδικου.
Απο εκει και μετα 2-4e για καθε ανεμιστηρι αναλογα το μεγεθος, 0-10e για τροφοδοτικο αναλογα τα βολτ και τα αμπερ, και 0-10e για καλωδια κλπ αναλογα τα φις κλπ.

Δοκιμασε το τεσπα και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 26-05-14, 19:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω Σπυρο. Λεω να το δοκιμασω και βλεπουμε. Αν δεν κανει, παμε για stc-1000.

Τωρα οσον αφορα τα ampere θα κοιταξω αυριο στο καταστημα που θα παω να το παρω, αν λενε κατι τα ανεμιστηρακια της jbl που κανονικα με αυτα δουλευει ο controller μπας και βγαλω ακρη.

Το θεμα μου ειναι το πως θα βαλω φισακι στα καλωδια ενος konig πχ για να ενωθει με τον controller. Θα το παω ολο το σετ μαλλον σε ενα καλο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο εδω στην περιοχη μου να μου το ενωσει και να μου πει τι και πως.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 26-05-14, 19:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι οπως φαινεται μασιφ (χωρις βισμα) η ενωση ανεμιστηρα με κοντρολερ, ή κοβεις το μαμισιο καλωδιο και το ενωνεις με τα κομμενα καλωδια του ανεμιστηρα που θα βαλεις, ή το ανοiγεις και βλεπεις μεσα πως ειναι και αν μπορεις να ενωσεις μεσα τα καλωδια του ανεμιστηρα με καποια προεκταση προφανως.
Η ενωση μπορει να γινει καπου στη μεση, με φισακια αρσενικα θηλυκα (που θα αγορασεις) ή μονιμα με ταινια ή θερμοσυστελωμενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 26-05-14, 19:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, καπως ετσι θα γινει.

Βασικα εχει και ενα βυσμα στο κουτι μεσα απο οτι ειδα στο μαγαζι που το ανοιξε ο πωλητης να μου το δειξει, που ειναι μετατροπεας αρσενικο - θυληκο που και αυτο μπορει να χρησιμευσει καπου στην ενωση.

Στο 7:14 αυτου του βιντεο, δειχνει πως ειναι το βυσμα που παει στα ανεμιστηρακια. Ισως δηλαδη βαλω στα καλωδια του ανεμιστηρα ενα θυληκο τετοιο βυσμα και να μην χρειαστει να κοψω το καλωδιο του controller.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 26-05-14, 20:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Σπύρο. Τώρα αν θες να προσθέσεις ή να αλλαξεις ανεμιστηράκια και πιάνουν τα χέρια σου και έχεις απλές γνώσεις ηλεκτρολογίας η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση είναι να έβαζες ρελέδες, αλλά θα ανεβάσεις το κόστος βρε φίλε και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο. Τώρα για τα βυσματάκια ,αν θες να μη κόβεις καλώδια, υπάρχουν και θηλυκά αρκεί να τα βρεις σε κατάστημα ηλεκτρονικών
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-05-14, 21:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τι κανουν οι ρελεδες? Γενικα δεν ειμαι του αθληματος..

Εγω θα παρω τον controller και απλα θα του συνδεσω πανω του με καποιον τροπο ανεμιστηρακι υπολογιστη.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-05-14, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι κανουν οι ρελεδες? Γενικα δεν ειμαι του αθληματος..

Εγω θα παρω τον controller και απλα θα του συνδεσω πανω του με καποιον τροπο ανεμιστηρακι υπολογιστη.
Ο κοντρόλερ αντί να δίνει ρεύμα στα ανεμιστηράκια, θα δίνει ρεύμα σε ένα ρελέ (ηλεκτρικό διακόπτη) που και αυτός με τη σειρά του θα δίνει ρεύμα στα ανεμιστηράκια, το ρεύμα όμως από τους ρελέδες θα μπορεί να είναι μεγαλύτερης τάσης και έντασης με αποτέλεσμα να μη κινδυνεύει ο κοντρολερ ή το τροφοδοτικό να καούν. Αν δεν το έχεις όμως άστο καλύτερα, χρειάζεται μια κάποια εξοικείωση με αυτά αλλιώς μπορεί να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά από καλό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-05-14, 21:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι καταλαβα.

Βασικα, θα ρωτησω και για τους ρελεδες που λες στο μαγαζι με τα ηλεκτρολογικα που θα παω μπας και γνωριζει εκεινος να το κανει αν χρειαζεται.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-05-14, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τακη καλο θα ηταν καποιος να φτιαξεις ενα θεμα for dummies με φωτο και συνδεσμολογια για το πως βαζουμε ρελε σε ενα κοντρολερ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, καπως ετσι θα γινει.

Βασικα εχει και ενα βυσμα στο κουτι μεσα απο οτι ειδα στο μαγαζι που το ανοιξε ο πωλητης να μου το δειξει, που ειναι μετατροπεας αρσενικο - θυληκο που και αυτο μπορει να χρησιμευσει καπου στην ενωση.

Στο 7:14 αυτου του βιντεο, δειχνει πως ειναι το βυσμα που παει στα ανεμιστηρακια. Ισως δηλαδη βαλω στα καλωδια του ανεμιστηρα ενα θυληκο τετοιο βυσμα και να μην χρειαστει να κοψω το καλωδιο του controller.
Ναι εχει βισμα. Βρες ενα θηλυκο απο την αλλη.

ΥΓ εκει που εβαλε τον αισθητηρα σε ζεστο νερο για να παρει μπροστα ο ανεμιστηρας ... πηρε τελικα? δεν ειδα το νερο να κουνιεται
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-05-14 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 26-05-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη καλο θα ηταν καποιος να φτιαξεις ενα θεμα for dummies με φωτο και συνδεσμολογια για το πως βαζουμε ρελε σε ενα κοντρολερ
Δεν είναι άσχημη ιδέα Σπύρο, αλλά σε STC-1000 που χρησιμοποιούμε συνήθως θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο γιατί ο STC-1000 έχει ρελέ 10Α, 2200 watt περίπου δηλαδή. Κάποια στιγμή που θα κάνω παρουσιάση το DIY φωτιστικό με LED και το τροφοδοτικό απο PC που έφτιαξα, θα δείξω πως χρησιμοποιήσα ρελέδες και με ένα τροφοδοτικό ανάβω σε 3 στάδια το φωτισμό αλλά και τα ανεμιστηράκια από τον STC-1000
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 26-05-14, 23:46
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

ΥΓ εκει που εβαλε τον αισθητηρα σε ζεστο νερο για να παρει μπροστα ο ανεμιστηρας ... πηρε τελικα? δεν ειδα το νερο να κουνιεται
Ανοιξαν αλλα μου θυμισαν τα φοβερα και τρομερα noiseblocker fans που ειχα βαλει
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 26-05-14, 23:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι άσχημη ιδέα Σπύρο, αλλά σε STC-1000 που χρησιμοποιούμε συνήθως θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο γιατί ο STC-1000 έχει ρελέ 10Α, 2200 watt περίπου δηλαδή. Κάποια στιγμή που θα κάνω παρουσιάση το DIY φωτιστικό με LED και το τροφοδοτικό απο PC που έφτιαξα, θα δείξω πως χρησιμοποιήσα ρελέδες και με ένα τροφοδοτικό ανάβω σε 3 στάδια το φωτισμό αλλά και τα ανεμιστηράκια από τον STC-1000
Καποιος ηλεκτρολογος ελεγε οτι τα 10Α ειναι για peak στο αναμα. και ουσιαστικα δεν μπορουμε να βαλουμε πανω απο 600-700W φορτιο (πχ θερμαντηρες) απευθειας στον STC, και καθε on/off που κανει τον φθειρει σταδιακα και μπορει να κολλησει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 27-05-14, 10:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καποιος ηλεκτρολογος ελεγε οτι τα 10Α ειναι για peak στο αναμα. και ουσιαστικα δεν μπορουμε να βαλουμε πανω απο 600-700W φορτιο (πχ θερμαντηρες) απευθειας στον STC, και καθε on/off που κανει τον φθειρει σταδιακα και μπορει να κολλησει.
Μπορεί και να συμβαίνει αυτό, αλλά από τα λίγα που ξέρω peak κάνουν οι κινητήρες στο ξεκίνημα (και όχι όλοι) και όχι τα θερμαντικά σώματα, νομίζω πως τα θερμαντικά σώματα όσο ζεσταίνονται αυξάνεται η αντίσταση και ταυτόχρονα η κατανάλωση, μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δεν είμαι ηλεκτρολόγος.

Αλλά σίγουρα για λόγους ασφαλείας και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής του STC-1000 και αντοχή σε μεγάλα φορτία ο ρελέ μόνο καλό θα κάνει. Εξαρτάται βέβαια και από τον ρελέ που θα βάλεις, μη φτάσουμε στο σημείο οι ρελέδες να κοστίζουν παραπάνω από τον STC-1000, τότε παίρνουμε 2 STC-1000 και ησυχάζουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 27-05-14, 19:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε:

-Jbl coolcontrol 27 ευρω.
-Μετασχηματιστης 10 ευρω (τελικα δεν ειχε μαζι τον ειχαν τον μετασχηματιστη του στα ανεμιστηρια της εταιρειας ...στα μοντελα που ειπα πιο πανω cooler 100, 200, 300)
-Aνταπτορακι 1.90 ευρω (απο το στρογγυλο που βγαζει ο μετασχηματιστης προς τα ανεμιστηρακια σε +/- για να συνδεσω ανεμιστηρακι)

Ο μαμα μετασχηματιστης του (ανοιξαμε το κουτι με τα ανεμιστηρια τα μαμα και ειδα τα χαρακτηριστικα του) ειναι 12v - 2.0A και τετοιον πηρα και εγω, ο ηλεκτρονικος στο μαγαζι που πηγα λεει ειναι ο σωστος και μου τον εδωσε.

Το καθε μαμησιο jbl ανεμιστηρακι (βγαινουν το 100 ειναι 2 ανεμιστηρακια, το 200 ειναι 4 ανεμιστηρακια κλπ) ηταν 12v και 0.18A.

O ηλεκτρονικος μου λεει οτι αυτος ο controller με βαση τον μετασχηματιστη του ειναι 24w αρα μπορω οτι ανεμιστηρακι θελω να το βαλω πανω και οτι στην ουσια σηκωνει και αλλα μαζι περαν απο ενα αμα θελω. Πχ ενα ανεμιστηρι που εχω υπολογιστη που λεει 0.20Α και 12v ειναι μου λεει 2 watt (περιπου, δεν θυμαμαι ακριβως). Αλλο ενα ανεμιστηρι που εχω ειναι 0.35A - 12v και μου λεει οτι ειναι 4w (παλι δεν θυμαμαι ακριβως).

Εdit: Εβαλα το σενσορα του σε ενα ποτηρι με ζεστο νερο και εν συνεχεια του εβαλα να παει το νερο 26. Ξεκινησε το ανεμιστηρακι κανονικα. Υστερα, εριξα κρυο νερο στο ποτηρι και σταματησε το ανεμιστηρακι. Μετα αλλαξα στον controller να το παει 22 και παλι ξεκινησε. Δουλευει οποτε. Και φιλος μου που πηρε το ιδιο εκανε τα ιδια πραγματα και δουλεψε και εκεινου. Ο φιλος θελει να ψυξει ενα 20λιτρο και εβαλε 80αρι ανεμιστηρα (εναν deep cool 12v στα 0.13A) αλλα απο οτι μου ειπε ειναι ναι μεν αθορυβος αλλα του φαινεται οτι βγαζει χωρις πολυ δυναμη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200642_327.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200608_350.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140527_200702_971.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  27,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 27-05-14, 22:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

40ε μονο (μεχρι στιγμης)?

Χαρα σ'αυτη που θα σε παρει νοικοκυρη μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 27-05-14, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
40ε μονο (μεχρι στιγμης)?

Χαρα σ'αυτη που θα σε παρει νοικοκυρη μου.
Αν έβαζες STC-1000 θα σου κόστιζε
stc-1000 13-14 Ευρώ
1 μετασχηματιστή 2 Α 10 Ευρώ
4 ανεμιστηράκια 80αρια 4 Χ 2,5 = 10 ή 3 120αρια 3 Χ 3,90 = 11,7
και θα είχες λύση και για το χειμώνα και ψηφιακό θερμόμτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 27-05-14, 22:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή



Οντως, ξεφυγαμε λιγο στην τιμη... Μας την εκανε που δεν ειχε και τον μετασχηματιστη μαζι και περιμενα οτι θα τον βρω πιο φθηνα και οχι 10 ευρω, αλλα δεν εψαξα κιολας.

Τωρα μου μενει να δω τι θα κανω με το καπακι.

Οσον αφορα αυτα που μου ειπε ο ηλεκτρονικος (οτι μπορω να βαλω οτι ανεμιστηρακι υπολογιστη θελησω) σας βρισκει συμφωνους με βαση τα χαρακτηριστικα που εγραψα απο τα μαμα ανεμιστηρακια και απο τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη του controller?

Ερωτηση:

Θα μπορουσα να ανοιξω τρυπα στο καπακι στο μεγεθος ενος 120mm ανεμιστηρα και να ακουμπησω τον ανεμιστηρα απο πανω απο το καπακι και να μην τον εχω ''μεσα''?

Σκεφτομαι και καποιον τροπο να μπει ανεμιστηρακι αλλα χωρις να χρειαστει τρυπημα το καπακι.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 27-05-14, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αυτο το ενυδρειο, ενα ανεμιστηρι 80αρι konig (110mA) θελει μονο, και ενα τροφοδοτικο ac/dc 300mA
5-6 ευρω συνολο
και 10-15 τον stc.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα αυτα που μου ειπε ο ηλεκτρονικος (οτι μπορω να βαλω οτι ανεμιστηρακι υπολογιστη θελησω) σας βρισκει συμφωνους με βαση τα χαρακτηριστικα που εγραψα απο τα μαμα ανεμιστηρακια και απο τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη του controller?

Ερωτηση:
Θα μπορουσα να ανοιξω τρυπα στο καπακι στο μεγεθος ενος 120mm ανεμιστηρα και να ακουμπησω τον ανεμιστηρα απο πανω απο το καπακι και να μην τον εχω ''μεσα''?
Σκεφτομαι και καποιον τροπο να μπει ανεμιστηρακι αλλα χωρις να χρειαστει τρυπημα το καπακι.
Αυτο το ποστ το καταλαβες? http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=66
Γενικοτερα, αν εχεις τροφοδοτικοτα διπλασια mA απο το συνολο των mA των ανεμιστηρων εισαι πολυυυυ ανετος (θεωρητικα δεν πρεπει απλα να ειναι τα ανεμιστηρια περισσοτερα mA απο του τροφοδοτικου, αλλα εσυ βαζει τα διπλα για σιγουρια)
Το καθε 80αρι konig οπως εγραψα ειναι 110mA
Στο 2Α (2000mA) τροφοδοτικο που πηρες, μπορεις να βαλεις ανετα 10-12 ανεμιστηρια τετοια.
(θεωρητικα μεχρι 1

Δεν χρειαζεται η γκουμουτσα 120mm σε τοσο μικρο ενυδρειο.
Με ενα 120αρι konig κρατησα περσυ το 500λιτρο.
Ενα 80αρι σου φτανει κι αν ειναι και πολλαπλης τασης το τροφοδοτικο που πηρες, να το βαλεις στα 7.5-9V για να μην ακουγεται κοθολου το ανεμιστηρι (Αν δεις και πιασει χοντρη ζεσατη και δεν φτανει, του βαζεις πιο πολλα βολτ).
Μπαινει κι απο πανω απο το καπακι.
Απο που θα μπαινει ομως ο αερας μεσα, αν δεν ανοιξεις τρυπα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 27-05-14 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 28-05-14, 01:04
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Oντως, μου τα ειχες πει ολα εκει.

Οκ, παω για konig.

Που μπορω να δω αν ειναι πολλαπλης τασης το τροφοδοτικο? Θα επρεπε για να ειναι να εχει καποιο ρυθμιστη πανω του?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 28-05-14, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει ενα κουμπακι, ειτε συρομενο, ειτε σαν βιδα (συνηθως κιτρινη), που γυριζει και σταματαει σε διαφορες επιλογες, 1.5V, 3V. 4.5V κλπ
Πανω απο 1500mA δυσκολα βρισκεις πολλαπλης τασης.
Τα λενε αλλλιως και πολυπακ και Switching.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 28-05-14, 09:16
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει ενα κουμπακι, ειτε συρομενο, ειτε σαν βιδα (συνηθως κιτρινη), που γυριζει και σταματαει σε διαφορες επιλογες, 1.5V, 3V. 4.5V κλπ
Πανω απο 1500mA δυσκολα βρισκεις πολλαπλης τασης.
Τα λενε αλλλιως και πολυπακ και Switching.

Θα μπορουσε επισης να παιξει και με κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/For-Computer...item51b4175274
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
DIY συστημα ψυξης HOW ? Nektamen DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 24-05-13 20:21
συστημα ψυξης με peltier eimaste aR21rwstoi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 09-05-11 12:17
ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΨΥΞΗΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ vasili Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-06-09 23:07
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10110 seconds with 14 queries