Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-12-09, 12:25
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολα τα μελη... κ καλο μας μηνα!
επειδη βλεπω οτι υπαρχει αρκετη ζητηση κ μαλιστα σε αρκετες διαστασεις θα κανω καποιες αλλαγες στις τιμες. οι οποιες δε θα ειναι συγκεκριμενες... δηλαδη για οσους θελουν σκετα τα γυαλακια τους και να τα παραλαβουν απο το καταστημα μας θα υπαρχει σημαντικη εκπτωση... επιπλεον για κατασκευη μικρων ενυδρειων (πχ 60-80 λιτρα) θα υπαρχει επισης σημαντικη πτωση της τιμης- ενω για μεγαλα ενυδρεια (πχ 170 χ 70 χ 60) θα υπαρξει αυξηση τιμης αναλογη με το μεγεθος....
αυτα προς το παρον
-------------------------
φιλε μου χρηστο με τις new τιμες 135 σκετα και 180 με ροντε για παραλαβη απο το καταστημα μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_caviar : 02-12-09 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-12-09, 16:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black_caviar Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και παλι παιδια και συγνωμη για τις καθυστεριμενες απαντησεις...
φιλε μου agnos ευχαριστω για την ευκαιρια που μου δινεις να σας δειξω που κυμαινονται οι τιμες μας...
120cm x 50cm x 60cm (υψος) ----> 590 euro (12χιλ παχος ετοιμο ροντε κολλημενο με τις κοντρες)
δυστυχως δν μπορω να στειλω ενα ατομο για μια τρυπα μονο.... καταλαβαινετε οτι το κοστος ειναι μεγαλο....
ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!
120 x50 X 60 με 12χιλ ειναι υπερβολη που ανεβαζει το κοστος χωρις λογο

Επισης, τρυπημα σε κολλημενο ενυδρειο, και μαλιστα επι τοπου?
Εισαι σιγουρος?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-12-09, 12:42
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

παντα προτιμω να βαζω κατι παραπανω απο τις προδιαγραφες...
αλλα αυτο ειναι προσωπικη εκτιμηση της κατασκευης...
οπως εχω αναφερει κ σε προηγουμενα posts καλυτερα θα ηταν να μου λεγατε διαστασεις κ παχος...απλα εδωσα τιμη για 12αρι...δε σημαινει οτι δν μπορω να το φτιαξω χρησιμοποιοντας 10αρι η ακομα κ 8αρι...απλα μπορει ας πουμε καποιος να εχει παιδια και να θελει μεγαλυτερη ασφαλεια...αυτα προς το παρον και ευχαριστω για τους σχολιασμους
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-12-09, 12:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κακο κανει μονο στη τσεπη.. Γιαυτο το τονιζω ωστε οι τυχον συγκρισεις τιμων να ειναι δικαιες..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-12-09, 15:49
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή Mικρο ενυδρειο

Καλημερα
Θα μπορουσες να μου δωσεις τιμη για ενα ενυδρειο με διαστασεις 45μ*30π*35υ
Ευχαριστω Πετρος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-12-09, 09:18
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

σιγουρα και εγω κανω λαθη μιας και δεν ειναι κατι που ασχολουμαι πολυ καιρο...
κ για αυτο το λογο παρακαλω αν κρινετε οτι κατι ειναι ακριβο ή οταν κανω καποιο λαθος θελω να μου το λετε προκειμενου να βελτιωθω και εγω αλλα και να μπορεσουμε να συνεργαστουμε ακομα καλυτερα.
πχ παρατηρησα οτι εχω πολυ καλες τιμες για μεγαλα ενυδρεια (πχ180χ70χ60=830 ευρω) κ κακες για μικρα(60λιτρα-8αρι=170ευρω)
παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας οποια και αν ειναι αυτη προκειμενου να αλλαξω ή οχι το τροπο που κοστολογω τα ενυδρεια μας
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-12-09, 10:38
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

οι τιμες σου ξεφευγουν λογο ροντε κυριως στους πρωτους υπολογισμους εκανα λαθος την τιμη.δωσε τιμες μαζι με το ροντε.Δηλαδη 10 αρι τζαμι μαζι με το ρονταρισμα τοσα ευρω το τετραγωνικο.Ετσι παιρνω τιμες εγω γιατι αν ειναι να εχεις 55 ευρω το τζαμι χωρις το ρονταρισμα....τσουζει λιγακι για 10 τζαμι μαζι με το ρονταρισμα 55 ευρω ειναι πολυ καλα(δεν ξερω αν βγαινεις ή οχι απλα κρινοντας απο τις τιμες τις αγορας στο λεω μην το παρεις στραβα)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-12-09, 12:50
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από black_caviar Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα και εγω κανω λαθη μιας και δεν ειναι κατι που ασχολουμαι πολυ καιρο...
κ για αυτο το λογο παρακαλω αν κρινετε οτι κατι ειναι ακριβο ή οταν κανω καποιο λαθος θελω να μου το λετε προκειμενου να βελτιωθω και εγω αλλα και να μπορεσουμε να συνεργαστουμε ακομα καλυτερα.
πχ παρατηρησα οτι εχω πολυ καλες τιμες για μεγαλα ενυδρεια (πχ180χ70χ60=830 ευρω) κ κακες για μικρα(60λιτρα-8αρι=170ευρω)
παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας οποια και αν ειναι αυτη προκειμενου να αλλαξω ή οχι το τροπο που κοστολογω τα ενυδρεια μας
ευχαριστω!
γνωμη μου, είναι λάθος να κρίνεις τις τιμές των τζαμιών με τις τιμές των ενυδρείων.

είναι άλλο να θέλω να αγοράσω 5 τζάμια, τα οποία εγώ μετά θα φτιάξω ενυδρειο και άλλο πράγμα αγοράζω ενυδρειο.

είμαι σίγουρος ότι και τις τιμές τζαμιού γνωρίζεις, αλλά και το κόστος για ρονταρισμα. από εκεί και πέρα είναι δικό σου θέμα πόσο κέρδος θέλεις να βγάλεις.

επίσης το καλές τιμές είναι πάντα σχετικό, πόσο μάλλον όταν το κοινό που απευθύνεσαι είναι μια οργανωμένη κοινότητα και οι αναζητήσεις είναι κοινές.
λες ότι για ένα ενυδρειο 180*70*60 τα 830 ευρώ είναι καλά. εγώ θα σου πω ότι είναι μέτρια. πληροφοριακά για ενυδρειο 200*60*70 και 15αρι τζάμι έχω καλύτερη τιμή από αυτή.

όλα αυτά θέλω να ξέρεις ότι στα λέω καλοπροαίρετα και με την καλύτερη διάθεση ώστε να αποκτήσει το φόρουμ το "δικό" του τζαμά. κάτι το οποίο το βρίσκω εξαιρετικά χρήσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-12-09, 15:13
peterv Ο χρήστης peterv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2009
Περιοχή: Αθήνα Περιστέρι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Επίσης όταν μιλάμε για τιμές μεγάλου ενυδρείου μιλάμε συνήθως και για την βάση του μαζί με καπάκι.

Για παράδειγμα πρόσφατα μεγάλο κατάστημα ζωοφιλικό έδινε ενυδρείο 120χ50χ60 με βάση και φωτιστικό μαζί 290 ευρώ στο σπίτι σου (με 8αρι τζάμι).

Αρα αν κανείς πάρει την γυάλα θέλει επιπλέον σίγουρα να κατασκευάσει καπάκι και πιθανόν και βάση στα μέτρα της γυάλας του οπότε το κόστος ανεβαίνει.

Μιλάω πάντα χωρίς τα επιπλέον εξαρτήματα (φίλτρα, φωτισμούς, θερμαντήρες).
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-12-09, 16:01
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης όταν μιλάμε για τιμές μεγάλου ενυδρείου μιλάμε συνήθως και για την βάση του μαζί με καπάκι.

Για παράδειγμα πρόσφατα μεγάλο κατάστημα ζωοφιλικό έδινε ενυδρείο 120χ50χ60 με βάση και φωτιστικό μαζί 290 ευρώ στο σπίτι σου (με 8αρι τζάμι).

Αρα αν κανείς πάρει την γυάλα θέλει επιπλέον σίγουρα να κατασκευάσει καπάκι και πιθανόν και βάση στα μέτρα της γυάλας του οπότε το κόστος ανεβαίνει.

Μιλάω πάντα χωρίς τα επιπλέον εξαρτήματα (φίλτρα, φωτισμούς, θερμαντήρες).
μη μπερδεύουμε τα πράγματα.

σχεδόν πάντα ένα τυποποιημένο ενυδρειο του εμπορίου είναι πιο φθηνό από ένα DIY.
ο λόγος που πάμε σε DIY δεν είναι το κόστος αλλά η δυνατότητα να το φτιάξουμε σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας, σε διαστάσεις και λειτουργικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-12-09, 16:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μη μπερδεύουμε τα πράγματα.

σχεδόν πάντα ένα τυποποιημένο ενυδρειο του εμπορίου είναι πιο φθηνό από ένα DIY.
ο λόγος που πάμε σε DIY δεν είναι το κόστος αλλά η δυνατότητα να το φτιάξουμε σύμφωνα με τις απαιτήσεις μας, σε διαστάσεις και λειτουργικότητα.
Πολυ σωστα!!! αν και αν προβουμε σε σωστες αγορες μπορει να βγει λιγοτερα χρηματα σε DIY ... ισως τελικα ειναι καλυτερο ενα "ετοιμο" ενυδρειο αν δεν εχουμε "παραξενες" απαιτησεις σε διαστασεις ενυδρειου κ.λ. ειδηκα με τις προσφορες των καταστηματων ... αν παρουμε μονο το κοστος σαν δεδομενο - ζητουμενο ... τοτε ... συμφαιρει περισσοτερο απο καταστημα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-12-09, 17:56
Το avatar του χρήστη dolphin07
dolphin07 Ο χρήστης dolphin07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλησπερα
Θα μπορουσες να μου δωσεις μια τιμη για ενα ενυδρειο με 10 αρι τζαμι ,χωρις ροντε
,με θεση για λαμπες μπρος και πισω,συρομενο καπακι , διαστασεις 150Μ 50Π 70Υ

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-12-09, 19:05
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

καλησπερα κ παλι και ευχαριστω για τους σχολιασμους σας....
θα παραθεσω αριθμητικα τις απαντησεις μου αν δν υπαρχει προβλημα προκειμενου να υπαρχει καλυτερη δομηση κειμενου κ επιπλεον κατανοηση...
1) οι τιμες (πινακακι) που εχω δωσει ισχυει απολυτα ειτε αναλαβω εγω τη κατασκευη ειτε παρει καποιος μονο τα τζαμια
2) οι τιμες θα αλλαξουν μονο αν υπαρχει ζητηση (θα παραγγελνω περισσοτερα κιβωτια οποτε θα κανουν καλυτερες τιμες σε μενα κ εγω καλυτερες τιμες σε σας- πιστευω ολοι λιγο πολυ γνωριζουν απο εμποριο)
3)αν δωσω τιμες για τζαμι + ροντε το τετραγωνικο θα ειμαι κλεφτης
οι τιμες για το ροντε δινονται ανα τρεχων μετρο
4)το πινακακι ισχυει-αυτο που αλλαζει ειναι το κοστος κατασκευης αναλογα το μεγεθος (δν μπορω να χρεωνω καποιον σε ενυδρειο 60 λιτρων 150 επιπλεον για κατασκευη)
5)συμφωνω οτι αν καποιος δν εχει συγκεκριμενες απαιτησεις για το ενυδρειο που ψαχνει συμφερει να το παρει ετοιμο
6) συγνωμη αλλα μου ειναι πολυ δυσκολο για καθε ενυδρειο που μου ζητειται να γραφω αναλυτικα για καθε κομματι τετραγωνικα-ροντε-τιμη, δινω συνολικη τιμη (αν καποιος δωσει το ΟΚ για τη κατασκευη οταν ερθει η ωρα να πληρωσει θα του παραδωσω αναλυτικο χαρτι με το τι ακριβως πληρωνει προκειμενου να ελενξει κ ο ιδιος)
7)τα ενυδρεια τα δοκιμαζω 2 με 3 μερες ,αν ζητησει καποιος περισσοτερες μερες δν υπαρχει προβλημα
ψαχνω να ορισω μια στανταρ τιμη για ενυδρεια κατω των 60 λιτρων...για αυτο το λογο ας με συγχωρεσουν οσοι με ρωτανε τιμες για μικρα ενυδρεια και δεν εχουν παρει απαντηση ακομα...υπομονη 2-3 μερουλες
9)να πω οτι ειμαι αρκετα καινουριος στη δουλεια και μερα τη μερα κανω οτι καλυτερο μπορω. ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-12-09, 20:01
Το avatar του χρήστη dolphin07
dolphin07 Ο χρήστης dolphin07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Μπορεις να μου πεις την τιμη στο περιπου.....
50 πανω 50 κατω δεν θα τα χαλασουμε εκει.......
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-12-09, 20:59
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

στο τριτο φιλε μου δεν συνφωνω αλλα αυτο ειναι πολιτικη δικη σου και το δεχομαι.Παντως αν θελεις κοιτα το λιγο...κυκλοφορει πολυ στην αγορα.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-12-09, 21:10
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

dolphin το καπακι γυαλινο? καπου στα 320 ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-12-09, 21:16
Το avatar του χρήστη dolphin07
dolphin07 Ο χρήστης dolphin07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ναι γυαλινο το καπακι.
μπορεις να μου στειλεις με πμ το τηλεφωνο σου για να κανονισουμε....?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-12-09, 21:37
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

sifnos ειναι μεσα στη δουλεια μου να βλεπω τις τιμες που δινουν οι συναδελφοι καθως κ πως τις βγαζουν...ως προς το γεγονος οτι το ροντε το χρεωνουν με το τετραγωνικο σχεδον ολοι υπαρχουν 3 πιθανοι λογοι (αυτη η αποψη ειναι ακρως υποκειμενικη τονιζω-οποτε αν ειναι καποιος να κατηγορηθει αυτος να ειμαι εγω ) 1) δν εχουν εξελιχθει στο αντικειμενο αρκετα (σεμιναρια κτλ) και εχουν μεινει στο κλασσικο τετραγωνικο μετρο 2) βγαζουν μια τιμη σχεδον στη τυχη εκεινη τι στιγμη (μη γελατε-το εχω δει αρκετες φορες!) 3)μεγαλυτερη χρεωση
το καλο ειναι να πας σε εναν απο αυτους και να του πεις οτι θελεις ροντε μονο στις 3 πλευρες (πως ακριβως θα σου χρεωσει το τετραγωνικο? θα τριγωνισει το τζαμι? και αμα του πεισ οτι θελεις μονο στις 2 η στη 1 πλευρα ροντε πως θα σου βγαλει τιμη??)επετρεψε μου να απαντησω επειδη το ξερω... θα το κοιταξει και θα σου πει: ελα μωρε δν ειναι τπτ αυτο δωσε ενα 20αρικο και φυγε!
δν τα λεω για να ανεβασω τν εαυτο μου...
ξερω οτι ειμαστε ακριβοι στη δουλεια μας...αλλα ειμαστε γνωστοι για τη σωστη δουλεια! και παντα χρισημοποιουμε οτι υλικο καλυτερης ποιοτητας υπαρχει... (πχ οι σιλικονες μου για ενυδρεια ειναι απο γερμανεια πιστοποιημενες μονο για ενυδρεια με iso)
παντα φιλικα ολα αυτα και συγνωμη αν ξεφυγα σε καποια σημεια
-------------------------
παραθετω τα στοιχεια του καταστηματος:
αχιλλεως 118 παλιο φαληρο
2109855025
http://www.lymperis-glass.gr/
συντομα θα προσθεσω και photo ενυδρειων στο site μας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_caviar : 05-12-09 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-12-09, 10:13
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

η τιμη για ενυδρεια 60 λιτρων θα ειναι στανταρ 100 ευρω
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-12-09, 21:09
Το avatar του χρήστη dolphin07
dolphin07 Ο χρήστης dolphin07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ φιλε black caviar. Θα τα πουμε συντομα τηλεφωνικος,,,,,,,,,
-------------------------
Αθηνα μενω. Ηλιουπολη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dolphin07 : 08-12-09 στις 21:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-12-09, 19:42
black_caviar Ο χρήστης black_caviar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

να προσθεσω τιμουλα για 8αρακι γυαλακι = 28 ευρω το τετραγωνικο και 3 ευρω το ροντε ανα τρεχων μετρο
επιπλεον αλλαγη τιμης στο 10αρι = 48 το τετραγωνικο
τα υπολοιπα παραμενουν ως εχουν
ευχαριστω
και καλο σαββατοκυριακο
-------------------------
οριστε και οι νεες τιμουλες για να τις βλεπουμε ολες μαζι

παχος χιλιοστα/τιμη τμ / ροντε τρεχον μετρο / securite

......8.............28 euro...........3,00 euro........+40 euro

......10........... 48 euro .........3,80 euro........ +40 euro

......12........... 75 euro......... 6,80 euro........ +40 euro

......15........... 110 euro......... 9,80 euro....... +40 euro


επιπλεον παρακαλω αν ειναι ευκολο να γινει αντικατασταση του πρωτου
πινακα με αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_caviar : 11-12-09 στις 19:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-01-10, 00:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πριν αρχίσω με την ιστορία να πω ότι ο βασικός υπεύθυνος αυτού που θα διαβάσετε είμαι εγώ, γιατί σε κάθε σημείο μπορούσα να πω όχι, αλλά δεν το έκανα για διάφορους λόγους.


Ψάχνοντας τζαμά για να κατασκευάσω paludarium για τις χελώνες της κοπέλας μου βρήκα δύο τζαμάδες κοντά μου όπου ο ένας χρέωνε για 8mm 35 ευρώ και ο άλλος 60 ευρώ (όπως είπε στο περίπου!). Θυμήθηκα ότι είχα διαβάσει για αυτό τον τζαμά εδώ και λέω 28 ευρώ μια χαρά, εξάλλου δε θέλω να φτιάξω και κανένα τέρας για να ψάξω για ακόμα φθηνότερο. Όλα αυτά μέσα στις γιορτές των Χριστουγένων καθώς δεν μπορούσα να περιμένω και η δουλειά έπρεπε να γίνει γρήγορα.

Παίρνω τηλέφωνο και το σηκώνει ένας πολύ ευγενικός κύριος που μου επιβεβαίωσε την τιμή στα 28 ευρώ και μάλιστα δέχτηκε χωρίς πρόβλημα να του παραγγείλω τηλεφωνικά αφού δεν είχα και φαξ για να του στείλω την παραγγελία και μου λέει θα επικοινωνίσω μαζί σου αργότερα που θα σου βγάλω τιμή. ¶ργησε και έτσι πήρα εγώ και εδώ έρχεται το τεράστιο λάθος μου. ¶ρχισε να μου λέει κάτι για ελάχιστη χρέωση σε κάποια κομμάτια και ότι τελικά κάνει 50 ευρώ. Εγώ ψάρωσα εκείνη τη στιγμή και του λέω εντάξει, αλλά πριν κλείσουμε το τηλέφωνο τον ρωτάω πάει τόσο γιατί υπάρχει η ελάχιστη χρέωση; Μου λέει όχι δε σου την έβαλα εσένα. Τον ρωτάω αν μπορεί να μου τα τροχίσει λίγο αλλά μου είπε ότι λόγω εορτών δεν έχει πολλούς υπαλλήλους και δεν μπορεί να το κάνει, αλλά μπορώ μόνος μου με γυαλόχαρτο. Τεσπά, είπαμε πότε θα περάσω και όλα καλά και το κλείσαμε.

Μόλις τότε αντιλήφθηκα ότι έκανα τεράστια βλακεία και ότι με είχε δουλέψει. Το γιατί θα το καταλάβετε από τα τετραγωνικά των τζαμιών που ζήτησα. Ήθελα ένα ενυδρείο 80x30x40(ύψος), επομένως τα τζάμια που παρήγγειλα είναι τα εξής:

Βάση: 80*30=0,24 τετραγωνικά
Φάτσες: 2*80*40=0,64
Πλαϊνά: 2*28,4*40=0,2272
Κόντρες Μακριές: 2*78,4*5=0,0784
Κόντρες Στενές: 2*18,4*5=0,0184

Σύνολο: 1,204 τετραγωνικά
Κανονική τιμή: 28 ευρώ/τετραγωνικό
¶ρα έπρεπε να δώσω 33,712 ευρώ, άντε 34 λόγω εορτών.

Τιμή ανά τετραγωνικό με την τιμή που μου πούλησε για 8mm τζάμι 50/1,204=41,5 ευρώ το τετραγωνικό.

Είχα σκεφτεί να του το πω όταν πάω να παραλάβω, αλλά επειδή μου έτυχε κάτι πήγα την ώρα που έκλειναν και ήταν εκεί μόνο ο υπάλληλος (μάλλον αλλοδαπός από τον τρόπο που μιλούσε) και με ρώτησε πόσο μου είχε πει το αφεντικό. Αντί να του πω 34 του λέω δε θυμάμαι και τον παίρνει τηλέφωνο και του λέει 50. Επειδή τιμάω το λόγο μου και αφού είχα πει ναι τα έδωσα και έφυγα.

Ξαναλέω ότι φυσικά και έφταιγα εγώ που δέχτηκα, αλλά γράφω την ιστορία για να μη διαφημίζονται κάποιοι ως τίμιοι και τελικά στη φυλάνε από πίσω. Το πόσο πλήρωσα σε περίπτωση που αμφισβητηθεί μπορούν να το βεβαιώσουν και οι 3 φίλοι που είχα μαζί μου για να κουβαλήσουμε εύκολα τα τζάμια. Και τέλος 1-2 κομμάτια δεν είναι απόλυτα κάθετα κομμένα, κάτι που φάνηκε την ώρα της τοποθέτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-01-10, 01:00
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

(ωραιος επαγγελματιας )
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-01-10, 01:15
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

πιθανόν να σου χρέωσε και τις φύρες .
από όσο ξέρω τα τζάμια αλλά και τα περισσότερα προϊόντα που δεν αγοράζονται με το κομμάτι αλλά κόβονται στα μέτρα που θέλουμε έχουν κάποια φύρα που φυσικά την πληρώνει ο πελάτης .
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-01-10, 01:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όπως ήδη έγραψα μου είπε στο τηλέφωνο ότι δεν με χρεώνει με την ελάχιστη χρέωση, οπότε και έτσι να είναι με κορόιδεψε και να με ειδοποιήσει να πάω να παραλάβω τα υπόλοιπα 0,57 τετραγωνικά που πλήρωσα έξτρα και να κάνω τα κομματάκια σουβέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-01-10, 01:35
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

κανονικά πρέπει να δίνει και την φύρα .αλλά συνήθως δεν την παίρνουν για να μην βάλουν μπελά στο κεφάλι τους που θα τα πετάξουν .
-------------------------
πάντως θα ήταν καλή κίνηση όταν θέλουμε να μας κόψουν ένα ενυδρείο π.χ. να φροντίζουμε να είμαστε παρών , να βλέπουμε τι κομμάτια ή φύλλα υπάρχουν διαθέσιμα ώστε να τα αξιοποιούμε με τρόπο που να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα με τις λιγότερες φύρες .
-------------------------
πάντως θα ήταν καλή κίνηση όταν θέλουμε να μας κόψουν ένα ενυδρείο π.χ. να φροντίζουμε να είμαστε παρών , να βλέπουμε τι κομμάτια ή φύλλα υπάρχουν διαθέσιμα ώστε να τα αξιοποιούμε με τρόπο που να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα με τις λιγότερες φύρες .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalts.greg : 09-01-10 στις 01:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-01-10, 11:22
Το avatar του χρήστη ilias8573
ilias8573 Ο χρήστης ilias8573 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

καλο αυτο που λεσ αλλα θα πρεπει να εισαι και δυο μερες στον τζαμα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-01-10, 11:31
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

15 λεπτά φτάνουν . βρίσκετε τα κομμάτια ή τα φύλλα ,τα υπολογίζεις πως βολεύουν να κοπούν , τον λες αυτά τόσο επί τόσο και φεύγεις . δική του δουλειά να τα κόψει όπως τον είπες . υπόψιν ότι δεν μπορείς να κόψεις χιλιοστά στα τζάμια οπότε όσο καλά να τα υπολογίσεις θα υπάρχει μια φύρα .
τουλάχιστον να είναι όσο το δυνατόν μικρή .
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-01-10, 12:13
Το avatar του χρήστη ilias8573
ilias8573 Ο χρήστης ilias8573 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

ετσι και αλιως απο ρεταλια θα κοιταξει να σου κοψει οτι τον βολευει και αυτον ! τι λες να παρει καινουργιο φυλλο για να σου κοψει για μια γιαλα 100λτρ. ????
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-01-10, 17:07
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

το νόημα της απάντησης μου είναι να ξέρουμε τι και πως παραγγέλνουμε .
για να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις αυτού του είδους . Και ναι αν το παραγγείλω να κοπεί από φύλλο έχω την απαίτηση να το κόψει έτσι , αλλιώς να χρεωθεί εκείνος την φύρα αν τα κόψει από αλλού . και αν δεν συμφωνεί υπάρχουν και αλλού μαγαζιά δεν είναι ο μοναδικός .
εντελώς φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τζαμας που να φτιαχνει ενυδρεια ? Tricky DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 20-05-06 21:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09119 seconds with 14 queries