Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-06, 18:14
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή Κατασκευη Ενυδρειου Απο Ασχετη(!)

Καλησπερα. Ετοιμαζομαι να κατασκευασω ενα ενυδρειο διαστασεων 50Χ45Χ45, δηλαδη περιπου 100 λιτρα. Ηθελα να ρωτησω για το ενδεδειγμενο παχος τζαμιου, καθως και για το αν θα χρειαστουν πανω κοντρες, αν και διαβαζοντας αλλα posts ειδα οτι μαλλον ειναι απαραιτητα. Εχω τις οδηγιες του "γαυρου" και νομιζω πως μπορω να τα καταφερω. Υπαρχει κατι το οποιο θα πρεπει να προσεξω ιδιαιτερως (οτι κι αν σημαινει αυτο);
Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-06, 21:45
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κατερίνα τι κάνεις;
Να προτείνω κάτι;Αν δεν έχεις πρόβλημα χώρου σε μήκος θα σου πρότεινα οι διαστάσεις να μην είναι 50*45*45 αλλά 75 x 30 x 45 cm είναι πολύ καλύτερα να έχεις τα λίτρα σε μήκος παρά σε ύψος.Και οπτικά δείχνει καλύτερα αλλά και για τα ψάρια είναι καλύτερα με την έννοια οτι μπορείς να βάλεις περισσότερα αφού έχεις μεγαλύτερο εμβαδόν.Επίσεις αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η σωστή κοπή των τζαμιών και μετά ο τρόπος συγκόλλησης αυτών με την κατάλληλη σιλικόνη.
Φιλικά Ιορδάνης.
Υ.Γ.Για δες και αυτό:
http://aquarium.homelinux.com/diy/tank.php
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=7924

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιορδάνης : 27-03-06 στις 23:07
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-06, 16:46
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Γεια σου Ιορδανη! Το συγκεκριμενο ενυδρειακι ειναι δοκιμαστικο για να φτιαξω αργοτερα ενα αρκετα μεγαλυτερο. Θα μπει μεσα ο μονομαχος και μερικα neon. Ο χωρος που εχω γι αυτο ειναι ισα ισα οι διαστασεις που εχω περιγραψει. Οταν λες να προσεξω τα τζαμια τι ακριβως εννοεις; γιατι διαβαζοντας στο φορουμ για το συγκεκριμενο θεμα δεν εβγαλα ακρη. Πως να τα ζητησω τα τζαμια; Οσον αφορα τη σιλικονη εχω συννενοηθει με αμαζονιο και θα μου δωσει αυτος σιλικονη που χρησιμοποιει για τα δικα του ενυδρεια. Εχεις αλλη προταση;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-06, 17:29
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κατερίνα μου στον τζαμά που θα πάς να σου κόψει τα τζάμια να είναι πολύ προσεχτικός για να είναι ακρίβως κάθετα κομένα χωρίς το παραμικρό φάλτσο όπως και το πλάτος και το μήκος να είναι παντού το ίδιο όχι πάνω 50cm και κάτω 49.8 ή 49,9 cm γιατί θα έχεις πρόβλημα στο κόλλημα δεν θα σου κάθονται τα τζάμια.Προσοχή επίσεις να δώσεις όταν θα βάζεις την σιλικόνη να μην αφήνεις κενά και να μην δημιουργηθούν φουσκαλίτσες.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-03-06, 17:36
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ. Μαλλον το Σαββατο θα αγορασω τα τζαμια, αν τα καταφερω να ερθω στη συναντηση θα τα πουμε κι απο κοντα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-06, 17:37
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Με το καλό Κατερίνα μου να τα πούμε επιτέλους και από κοντά.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-06, 12:59
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Λοιποοοοον! Σημερα το πρωι μου εφερε ο τζαμας τα τζαμια. Καταενθουσιασμενη εγω, επιασα κατευθειαν δουλεια! Αυτη τη στιγμη που μιλαμε εχω κολλησει τις πλευρες του ενυδρειου και το εκανα και "κοκορετσι" με τη χαρτοταινια. Η σιλικονη που χρησιμοποιησα ειναι η bayer 1200. Τα τζαμια σταθηκαν σχεδον αμεσως. Φουσκαλες δεν ειδα, αλλα δεν καταφερνα παντα να κανω ομοιομορφη τη ροη της σιλικονης με αποτελεσμα σε καποια σημεια να ξερασει τεραστια ποσοτητα και σε αλλα να ξερασει ισα ισα λιγο. Φυσικα ως γνωστη τσαπατσουλα, τα τζαμια στις ακρες εγιναν σκατα απο τη σιλικονη κι ας ειχα χρησιμοποιησει ταινιες... τι σημασια εχει εξαλλου, οταν κανω εγω δουλειες βομβαρδιζω τα παντα!! Τωρα τη Δευτερα θα βαλω και τις κοντρες. Απλα στα εσωτερικα κολληματα εχει ακομη σιλικονη. Ειναι ΟΚ τη Δευτερα να κοψω τα υπολειμματα για να κολλησω τις κοντρες; Μετα βεβαια θα πρεπει να το γεμισω και σαν πρωτη φορα που ειναι, εχω τρελλο αγχος μην σταζει. Αυτααα! Α! Το ενυδρειο (η οτι ειναι τελος παντων, μεχρι να το γεμισω δεν μπορω να μαι σιγουρη) εγινε με 5αρια τζαμια στις διαστασεις 50Χ40Χ40 και μου φαινεται πολυ μεγαλυτερο απο οσο υπολογιζα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-04-06, 17:07
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Μπράβο Κατερίνα μου,ένα μικρό κολπάκι για να είναι ομοιόμορφη η σιλικόνη είναι το εξής:σε ένα μικρό κουπάκι ετοιμάζουμε σαπουνόνερο και με τον δείκτης μας αφού τον βουτήξουμε στο σαπουνόνερο περνάμε την κόλληση της σιλικόνης με αποτέλεσμα να έχουμε μια λεία και καθαρή επιφάνεια χωρίς να κολλάει στο χέρι μας.Δοκίμασέ το στις κόντρες που θα βάλεις.Σε περιμένουμε και αύριο στην συνάντηση.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-04-06, 18:22
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

βασικα αυτη τη στιγμη επειδη δεν ειμαι καθολου σιγουρη για τις κολλησεις μου ξυνω ολη την περισσευουμενη σιλικονη για να κανω ραφες στις ενωσεις των τζαμιων
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-06, 19:31
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Το κακό είναι οτι σιλικόνη πάνω στην σιλικόνη πολύ δύσκολα να κολλήσει.Κάνε όμως μια προσπάθεια μπορεί να είσαι τυχερή.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-04-06, 19:36
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

τα τζαμια εχουν κολλησει μεταξυ τους. Εγω τωρα εβαλα εσωτερικα στις γωνιες σιλικονη για να καλυψει τυχον κενα. Πιεσα και πολυ καλα κι εκανα το ενυδρειο παλι χαλια... Τι να πω, η νεκροψια θα δειξει. Τωρα βεβαια, εσπασα το βασικο κανονα του γαυρου, δεν το πειραζουμε καθολου αφου το κολλησουμε αλλα εχουν περασει 5 ωρες απο τα αρχικα κολληματα και ειναι σταθεροτατο... αν δεν σταζει κιολας θα ναι θαυμα. Οι κοντρες που θα βαλω αυριο θα βοηθησουν στη στεγανοποιηση καθολου; (τωρα τα λεω αυτα για να μαι σιγουρη γιατι ακομη δεν ξερουμε, μπορει να κανα και καλη δουλεια)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-06, 19:44
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι κοντρες που θα βαλω αυριο θα βοηθησουν στη στεγανοποιηση καθολου; (τωρα τα λεω αυτα για να μαι σιγουρη γιατι ακομη δεν ξερουμε, μπορει να κανα και καλη δουλεια)
Οι κόντρες σε ένα ενυδρείο εξυπηρετούν στην αποφυγή αποκόλλησης των τζαμιών από την πίεση του νερού.Δυστυχώς δεν προσφέρουν στεγανοποίση.Μόνο ηνεκροψία θα δείξει αμα θα στάζει ή όχι.Σε εύχομαι ολόψυχα να μην το κάνει, γιατί μετά ξήλωμα και φτού από την αρχή.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-06, 19:53
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αχ θα σε μαλλωσω !!!
ποιος σου ειπε οτι τις σιλικονες απο μεσα τις βγαζουμε ετσι νωρις?
αυτες η τις σκουπιζουμε εν τη γεννεσει, η τις αφηνουμε μεχρι να γινουν τσιμεντο και μετα τις ΚΟΒΟΥΜΕ.δε τις τραβαμε, τις κοβουμε.
κανονικα επρεπε με το δαχτυλακι σου να κανεις το κολπο τουρμπιγιόν , και να απλωσεις οτι περισσεψε κατα μηκος της γωνιας εσωτερικα.
τωρα θα δειξει ...
οι κοντρες δεν εχουν να κανουν με στεγανοτητα,αλλα με συγκρατηση της καμπυλοτητας των τζαμιων.
αστο μια βδομαδα να στεγνωσει πριν βαλεις νερο!!!
ελεγξε στα σημεια που ειναι οι κολλησεις αν υπαρχει καμια φουσκαλα =κενο .
ξαναλεω, ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 3-4 ΜΕΡΕς απο το τελευταιο κολλημα ΔΕΝ-ΔΕΝ-ΔΕΝ βαζεις νερο!!

αντε να δουμε τι εκανες...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-06, 09:52
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

ειμαι ανυπομονη... παντως με το δαχτυλο την εστρωσα και νομιζω αρκετα καλα γιατι οσο το περνουσα πιεζα προς τις ενωσεις να μπει σιλικονη. Τωρα σημερα θα βαλω τις κοντρες και.... ΜΙΑ εβδομαδα;! Τελος παντων, αυτη τη φορα θα σε ακουσω... Thanx!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-06, 16:34
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή ιστοριας συνεχεια...

Σημερα λοιπον εβαλα και τις κοντρες... Αλλα με την τοση σιλικονη που εβαλα και το Tank εκανα χαλια κι εξυνα μετα με τις ωρες και μου τελειωσε η σιλικονη πριν προλαβω να κολλησω τις επανω πλαινες. Αν τη μια την κολλησω περιπου 5 εκατοστα αποσταση απο το πλαινο τζαμι (να παταει δηλαδη μονο στις 2 κοντρες) πειραζει; δεν ειχα κανει προβλεψη για τα καλωδια και θα βολευε αν αυτη η κοντρα εμπαινε λιγο πιο μεσα να τα περναω απο κει...
επισης, επειδη πλησιαζει και η ωρα του καπακιου, θα ηθελα να με ενημερωσετε για το ποσες και τι εντασης λαμπες θα ηταν καλο να βαλω κι επισης,αν γινοταν να μου δωσει καποιος ενα σχεδιο για το πως πρεπει να μπουν οι λαμπες στο καπακι, γιατι στα αλλα posts δυστυχως δεν μπορω να δω τα συνημμενα... θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως... lasal κατι ελεγες χθες για ανεμιστηρακι. τι, απο που, πως, ποσο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη notos : 03-04-06 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-06, 20:09
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από notos
Αν τη μια την κολλησω περιπου 5 εκατοστα αποσταση απο το πλαινο τζαμι (να παταει δηλαδη μονο στις 2 κοντρες) πειραζει; δεν ειχα κανει προβλεψη για τα καλωδια και θα βολευε αν αυτη η κοντρα εμπαινε λιγο πιο μεσα να τα περναω απο κει...
επισης, επειδη πλησιαζει και η ωρα του καπακιου, θα ηθελα να με ενημερωσετε για το ποσες και τι εντασης λαμπες θα ηταν καλο να βαλω κι επισης,αν γινοταν να μου δωσει καποιος ενα σχεδιο για το πως πρεπει να μπουν οι λαμπες στο καπακι, γιατι στα αλλα posts δυστυχως δεν μπορω να δω τα συνημμενα... θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως... lasal κατι ελεγες χθες για ανεμιστηρακι. τι, απο που, πως, ποσο;
Βαλε την πλαινη κοντρα οπου σε βολευει, δεν θα εχεις προβλημα.

Στο δικο μου ενυδρειο που εχει σχεδον ιδιες διαστασεις με το δικο σου εχω 4 λαμπες sylvania grolux 15 w η καθε μια, προσωπικα για φυτεμενο και αν θες να εχει τοσα φυτα οσα ειχε το δικο μου, που ειδες, δεν θα εβαζα λιγοτερες.

Το ανεμιστηρακι απο μαγαζια με ηλεκτρονικα οπως ο Μουτσιουλης στην Δωδεκανησσου (2-3 €), οι λαμπες απο τον Διτσιο στην Μακεδονιας (5-7€) για φωτισμο να υπολογιζεις 30-35 € να σου βγει αν πας απο Διτσιο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-06, 20:12
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-04-06, 16:57
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα τελικά Κατερίνα τι έκανες με τις κόντρες;Τελείωσε το κόλλημα;
Φιλικά Ιορδάνης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-04-06, 17:49
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Καλησπερα! δεν κολλησα τις πανω πλαινες ακομη γιατι ειχα λιγη δουλιτσα στο μαγαζι... Αλλα απο ξυσιμο καλα παμε... το κανα τοσο χαλια που θα ξυνω για μερες.
Το παρηγορο ειναι πως ηρθε ο αμαζονιος απο το μαγαζι και το κοιταξε και μου ειπε πως μαλλον θα ειναι ενταξει οι κολλησεις. ειδωμεν...
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-06, 16:54
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή αποτελεσματα!!

Καλησπερα και παλι!
Λοιπον με το πρωτο κολλημα δεν τα πηγαμε και τοσο καλα... εσταζε (ελαχιστα μεν αλλα εσταζε) λιγο πανω απο τη βαση. Εφοσον ειχα ξυσει ολη τη σιλικονη που φαινοταν και ειχα αφησει μονο αυτη στις ενωσεις των τζαμιων (ουτε χιλιοστο περισσοτερο) εκρινα οτι μπορουσα να διορθωσω το προβλημα περνωντας ενα χερι ακομη σιλικονη στις ενωσεις... ετσι και εκανα. Το αφησα να στεγνωσει 3 ημερες και το γεμισα με νερο. Οντως το προβλημα εχει λυθει! Τωρα απο βδομαδα βαζω μπρος και το καπακι. Ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες που μισο-τηρησα κι ετσι πλεον εχω ενα ενυδρειο φτιαγμενο απο μενα!
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-04-06, 18:05
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

μπράβο Κατερίνα. το εύκολο τελείωσε.!!
το καπάκι εγώ νομίζω ότι΄είναι δυσκολότερο απο το ενυδρείο.!
γιατί δεν αγόρασες ένα έτοιμο καπάκι και βάση αυτού του καπακιού να κολλήσεις τα τσάμια.? εεεέ? τώρα θα παιδεύεσαι.
εγώ αγόρασα ένα καπάκι απο τον αζόρες και όταν με πιάσει η όρεξη θα κόψω τσαμάκια θα τά κολλήσω και θα είναι έτοιμο το 50άλιτρο που θέλω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-04-06, 18:12
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

μα φυσικα γιατι μου αρεσει να παιδευομαι!!! Αν αγοραζα ετοιμο καπακι δεν θα ειχα το λογο να ψαξω να βρω πως θα το κανω... με την ιδια λογικη θα μπορουσα να αγορασω και ετοιμο ενυδρειο! ευχαριστω που με σκεφτεσαι παντως
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-04-06, 18:16
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή



μπραβο, οχι για το κολλημα, αυτο ειναι δεδομενο, αλλα για την προσπαθεια και την διαθεση να το κανεις με τα χερακια σου!

ΑΛΛΗ ΓΕΥΣΗ ναναι απο τα χερια σου...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-04-06, 18:48
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

ευχαριστω κυριε επιλοχια!!! καμια τιμητικη εχει?
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-04-06, 19:50
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τα σημειωνω στο pay boook σου,
3 μερες τιμιτηκη για τωρα, αμα τη εμφανισει φωτογραφιων και
απτων αποδειξεων, θα... βραβευθεις κιολας
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-04-06, 20:45
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μπορω να εγγυηθω εγω για την καλη διαγωγη του στρατιωτη!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-04-06, 11:53
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

βεβαια οταν ηρθε να το δει ο ΜikeNuke μου την ειπε και ισχυριστηκε οτι δεν θα καταφερω να το καθαρισω ποτε απο τις σιλικονες....πραγμα το οποιο... εεε.. πιθανον και να χει μια μικρη τοσοδουλα βαση...
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-04-06, 17:13
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Κατερίνα μπράβο σου.Χάρηκα που τελικά πέτυχε το κόλλημα.Τώρα για τις λάμπες στο καπάκι λείαν συντόμος θα έχει στεγανά ακροφύσια για Τ8 ο Αζόρες.
Φιλικά Ιορδάνης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-04-06, 11:59
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή διαλυτικο σιλικονης

γεια σας και παλι. Εχει κανεις χρησιμοποιησει το διαλυτικο σιλικονης "via sil" της εταιριας saratoga; το αγορασα για να ξεφορτωθω τα καταλοιπα της σιλικονης που ειχαν γεμισει το ενυδρειο. Εκανε καλη δουλεια, αλλα απο το πρωι ξεπλενω το ενυδρειο με μανια, απο φοβο μην βαλω τα ψαρακια και ψοφησουν ολα. Ειναι αραγε το ξεπλυμα αρκετο η εκανα μεγαλη πατατα?
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-04-06, 12:41
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή αποτελεσματα

λοιποοοοον! Σημερα το εστησα κιολας. Βεβαια, λειπει ακομη το καπακι του αλλα δεν μπορουσα να περιμενω αλλο!!! καπως ετσι ειναι η πρωτη προσπαθεια φωτογραφισης...Θα ακολουθησουν κι αλλες εν ευθετω χρονω...
Διαστασεις 50Χ40Χ40
ωφελιμα λιτρα περιπου 60-65
εσωτερικο φιλτρο fluval (αν θυμαμαι καλα το Νο 2)
φυτα: anubias, christmas moss, κερατοφυλλο, elodea κι ενα που ακομη δεν ξερω τι ειναι. Μοιαζει με valisneria αλλα ειναι πιο πρασινο και πολυ πιο κοντο. Εβαλα και flourish Ιορδανη.
Νερο βρυσης για την ωρα, με αντιχλωριο εννοειται. Εβαλα και βιταμινες,fishtamin της Sera, 7 σταγονιτσες ετσι για το καλο...
Μπολιασμα απο το σπιτικο ενυδρειο με μεταφορα υαλοβαμβακα του παλιου φιλτρου στο καινουριο. Επισης, για 2 μερες το νεο φιλτρο δουλευε στο παλιο ενυδρειο.
Θερμοστατη εχω αυτον που ειχα στη γυαλα του μονομαχου, εναν Jager 25W. Ξερω, ειναι μικρος, αλλα νομιζω πως για το καλοκαιρι θα ναι ΟΚ. Μετα θα παρω μεγαλυτερο.
Χρησιμοποιησα και το νερο της γυαλας καθοτι ο κυριος μονομαχος μετακομισε στο νεο του σπιτι. Αν ολα πανε καλα αυτη τη βδομαδα θα διαλεξω κι ενα κοπαδακι σμηνοψαρα να του κανουν παρεα, καθως και κανα γατοψαρο που σκεφτομαι. Εννοειται οι προτασεις ευπροσδεκτες μια και δεν εχω αποφασισει ακομη.
Κατα τα αλλα, μετρησεις δεν εκανα ακομη, αυριο με το καλο....
Next week θα χουμε και καπακι....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06-04-17_12-381.jpg
Εμφανίσεις:  862
Μέγεθος:  126,1 KB  
__________________
ο δρόμος της υπερβολής οδηγεί στο παλάτι της σοφίας...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου. joker DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-02-09 23:24
Κατασκευη ενυδρειου βημα βημα!! scissorhands DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 12-03-05 01:27
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43
Κατασκευη DIY CO2 newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 16:56
ΧΑΙΡΕΤΕ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 16:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24107 seconds with 16 queries