Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-11, 14:54
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή Βοηθεια!

Καλησπερα σας,

Πριν απο μια εβδομαδα μου εκαναν δωρο 2 μικρα χρυσοψαρα (δεν ξερω ποιο ειδος) με ενα ενυδρειο 5λτ με χαλικι και ενα ζωντανο φυτο.
Εχω πολλες ερωτησεις σχετικα με το τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω τις συνθηκες ζωης των ψαριων μου αλλα εχει εμφανιστει ενα προβλημα.
Το ενα χρυσοψαρο σημερα εχει μια βγαλει μια φουσκαλιτσα σαν απο αιμα, κοντα στο ματι της και μολις πριν λιγο παρατηρησα πως και σε καποια αλλα σημεια εχει εμφανισει κατι σαν αιματωμα (ή κατι που μοιαζει σαν αιματωμα).
Μηπως γνωριζει κανεις τι μπορει να εχει συμβει ή τι πρεπει να κανω?
Δυστηχως τα pet shop ειναι ολα κλειστα σημερα, ευχομαι αυριο να μην ειναι αργα...

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-11, 15:03
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

κανε μια αλλαγη νερου περισσοτερο απο το μισο γιατι μαλλον εχει υπερβολικη αμμωνια το νερακι....
μεχρι να μπουν οι "παλιοι" που ξερουν περισσοτερα πρεπει να σου πω πως πρεπει να τα βαλεις σε ενυδρειο με φιλτρο και τουλαχιστον 30 λιτρα για καθε ψαρι. για τωρα αλλαξε το νερο και βαλε και αντιχλωριο.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-11, 15:34
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω...
ωστοσο δεν εχω αντιχλωριο οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι αυριο που θα το αγορασω για να το αλλαξω το νερακι? Η΄να το αλλαξω τωρα χωρις αντιχλωριο?

Ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-11, 16:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω...
ωστοσο δεν εχω αντιχλωριο οποτε καλυτερα να περιμενω μεχρι αυριο που θα το αγορασω για να το αλλαξω το νερακι? Η΄να το αλλαξω τωρα χωρις αντιχλωριο?

Ευχαριστω και παλι
Κανεις αλλαγη 50% τωρα εστω και χωρις αντιχλωριο (το χλωριο δεν ειναι τιποτα μπροστα στην αμμωνια)
Βγαζεις το μισο νερο απο τη γυαλα και βαζεις φρεσκο νερο ιδιας θερμοκρασιας (στην αναγκη κανε μιξη με λιγο θερμοσιφωνου).
Επαναλαμβανεις μετα απο 12 ωρες και μετα μια φορα καθε μερα χωρις να ταιζεις καθολου. (απο τη νηστεια δεν προκειται να παθουν τιποτα, εδω μενουν μηνες νηστικα στις λιμνες)
Δεν ειναι σωστος τροπος αλλαγης, αλλα δεν προλαβαινουμε.
Υποθετω φιλτρο δεν εχει η γυαλα.

Η αιτια ειναι η αμμωνια απο τους ρυπους των ψαριων και οφειλεται στο οτι τα χρυσοψαρια ειναι πολυ ρυπογονα, θελουν πολυ καλη φιλτρανση και ενυδρειο μηκους 80-120 εκ μινιμουμ και 30-70 λιτρο ανα ψαρι (αναλογα το ειδος χρυσοψαρου).

Θα ειμαι ειλικρινης, τα ψαρια δεν εχουν πολλες πιθανοτητες να επιζησουν και αν επιζησουν θα μεινουν κουσουρια (που θα φανουν συντομα τα αποτελεσματα), αφου η δηλητηριαση απο αμμωνια ΝΗ3 καταστρεφει ζωτικα οργανα του οργανισμου.
Αν δεν παρεις ενυδρειο καταλληλο, μην περιμενεις και πολλα.
Καλη τυχη

Περισσοτερα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
-------------------------
Οι επομενες αλλαγες που θα κανεις θα ειναι με νερο βρυσης που εχεις αφησει να μεινει σε ενα δοχειο με αντιχλωριο για μερικες ωρες, να ερθει και κοντα στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου.
Εισαγωη πολυ αργα. πχ διαρκεια μιση ωρα για να μπει το νερο στη γυαλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-08-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-11, 17:25
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Εκανα την αλλαγη νερου και θα συνεχισω να ακολουθω τις οδηγιες σου.
Φιλτρο δεν εχω!
Μερικες ερωτησεις ακομα:
για την επομενη αλλαγη νερου, στις επομενες 12 ωρες, παλι δεν θα εχω αντιχλωριο (τα μαγαζια θα ανοιξουν αυριο στις 12:00...) μηπως να βαλω εμφιαλωμενο νερο?

Η νηστεια σε τι θα βοηθησει?

Την επομενη που μου εφεραν τα χρυσοψαρα επισκευτηκα το pet shop απο οπου τα αγορασαν και τους ζητησαν να μου πουν τι χρειαζεται να κανω και να αγορασω για το ενυδρειο. Μου απαντησαν αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα...τιποτε αλλο, ουτε φιλτρα ουτε τιποτα....

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Wish'em luck
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-11, 19:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Εκανα την αλλαγη νερου και θα συνεχισω να ακολουθω τις οδηγιες σου.
Φιλτρο δεν εχω!
Μερικες ερωτησεις ακομα:
για την επομενη αλλαγη νερου, στις επομενες 12 ωρες, παλι δεν θα εχω αντιχλωριο (τα μαγαζια θα ανοιξουν αυριο στις 12:00...) μηπως να βαλω εμφιαλωμενο νερο?

Η νηστεια σε τι θα βοηθησει?

Την επομενη που μου εφεραν τα χρυσοψαρα επισκευτηκα το pet shop απο οπου τα αγορασαν και τους ζητησαν να μου πουν τι χρειαζεται να κανω και να αγορασω για το ενυδρειο. Μου απαντησαν αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα...τιποτε αλλο, ουτε φιλτρα ουτε τιποτα....

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Wish'em luck
Οχι εμφιαλωμενο.
Βρυσης βαλε. Βαλτο απο τωρα στο δοχειο με ανοιχτο καπακι να εξατμιζεται το χλωριο (αν ειχες αεραντλια θα εξατμιζοταν πιο γρηγορα).

Η νηστεια βοηθαει στο οτι δεν παραγονται ρυποι που γινονται αμμωνια.
Διαβασε λιγο εδω για τον κυκλο του αζωτου που εχει να κανει με τους ρυπους που παραγονται σε ενα ενυδρειο και πως επιτυγχανεται. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Και γενικοτερα τα υπομνηματα/βοηθηματα για αρχαριους http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34


Λιγο εκτος θεματος:
Αν θες να ακολουθησεις τις συμβουλες του πετσοπ μπορεις να το κανεις. Ειναι δικη σου επιλογη. Δεν ξερω γιατι δεν θελησε να σου πουλησει ενα ενυδρειο αντι για γυαλα? Μηπως εδωσες καποιο πλαφον στο κοστος?
Καλο ειναι να ξερεις ομως οτι σε προηγμενες πολιτισμικα και νομοθετικα χωρες εχει απογορευθει ηδη η χρηση γυαλας. Καποιος λογος θα υπαρχει και μαλλον εχει να κανει με τη κακομεταχειρηση ζωων.
Εδω, σε ενα φορουμ χομπιστων, υποστηριζουμε τις οσο πιο σωστες γινεται συνθηκες διαβιωσης ζωων.
Ενα ψαρι (οπως το χρυσοψαρο) που γινεται (αν δεν ειναι fancy ειδος) 30-60 εκ, πως (?) μπορει να ζησει αξιοπρεπως και να φτασει σε ενα καλο προσδοκιμο ζωης (20-40 χρονια για χρυσοψαρα) για να θεωρηθει επιτυχης η διατηρηση του, σε μια γυαλα 5 λιτρων?
Ειναι σαν να αγοραζουμε ενα λυκοσκυλο, να το βαζουμε σε ενα σπιτακι για πεκινουα, να μεγαλωνει οσο ενα πεκινουα, να ζει 6 μηνες αντι για 15 χρονια και να νομιζουμε οτι του δωσαμε οτι χρειαζεται για να ζησει μια αξιοπρεπη ζωη.
Στην περιπτωση σου εχεις βαλει πανω απο ενα λυκοσκυλα στο κλουβακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-11, 20:17
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες, αρκετες αποριες μου λυθηκαν με τα links.

"Δυστηχως" κ ευτυχως ειναι επιλογη μας να ακολουθουμε οποιες πληροφοριες θελουμε για τα κατοικιδια μας...το κατακρητεο στην υποθεση μου ειναι πως ψαχνοντας να βρω τις πιο σωστες συνθηκες για τα χρυσοψαρα μου (χωρις πλαφον στο κοστος) οι "ειδικοι" στο pet shop, δεν μου εδωσαν καμια σωστη οδηγια...με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να υποφερουν τα χρυσοψαρα μου με αυτον τον τροπο.
(Ο τιτλος "προηγμενη πολιτισμικα κ νομοθετικα χωρα" απο τη δικη μου εμπειρια τουλαχιστον, δεν χαρακτηριζει τη χωρα στην οποια βρισκομαι.)

Ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-11, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη τυχη.
Οτι απορια εχεις ρωτα για τη συνεχεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
(Ο τιτλος "προηγμενη πολιτισμικα κ νομοθετικα χωρα" απο τη δικη μου εμπειρια τουλαχιστον, δεν χαρακτηριζει τη χωρα στην οποια βρισκομαι.)
Ουτε κι αυτην που βρισκομαι εγω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-11, 23:03
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Καλησπερα,
Αλλαξα ενυδρειο και απο το 5λτ τα εβαλα σε 25λτ, με φιλτρο και λαμπα 11βολτ. Επισης μου εδωσαν αλλη τροφη, (που αντι σε μορφη φύλλων, ειναι μπιλιες) και ενα μπουκαλακι με μπλε υγρο, για τις λευκες κυλλιδες στο δερμα των ψαριων.
Εχω μερικες ερωτησεις. Αρχικα, με αυτα τα δεδομενα και εχοντα υποψη οτι τα χρυσοψαρα μου ειναι ασχημα στην υγεια τους, καθε ποτε θα αλλαζω το νερο? Να συνεχισω να μην τα ταιζω και να τους αλλαζω το νερο καθε 12 ωρες? Αντιχλωριο μου ειπαν να μην παρω διοτι λενε οτι το νερο της πολης εδω δεν εχει χλωριο (?!?!).
Χρειαζεται να παρω και κατι για να κραταει το νερο σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια?
Υπαρχει κανενα φαρμακο που μπορω να παρω για να βελτιωθει η υγεια τους?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το καλυτερο φαρμακο ειναι:
να παρεις ενα ενυδειο 120 λιτρων και να βαλεις τα ψαρακια σου
αφου εχεις μπολιασει το φιλτρο

Απο ζουμια μονο αντιχλωριο και τιποτα αλλο (ισως και καποια βιταμινη να εμπλουτιζεις καθε τοσο τη διατροφη τους)

Αντιχλωριο χρειαζεται ... το νερο της βρυσης εχει παντα χλωριο αλλιως μπορει να ειναι επικυνδυνο για ανθρωπινη χρηση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-11, 23:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,
Αλλαξα ενυδρειο και απο το 5λτ τα εβαλα σε 25λτ, με φιλτρο και λαμπα 11βολτ. Επισης μου εδωσαν αλλη τροφη, (που αντι σε μορφη φύλλων, ειναι μπιλιες) και ενα μπουκαλακι με μπλε υγρο, για τις λευκες κυλλιδες στο δερμα των ψαριων.
Εχω μερικες ερωτησεις. Αρχικα, με αυτα τα δεδομενα και εχοντα υποψη οτι τα χρυσοψαρα μου ειναι ασχημα στην υγεια τους, καθε ποτε θα αλλαζω το νερο? Να συνεχισω να μην τα ταιζω και να τους αλλαζω το νερο καθε 12 ωρες? Αντιχλωριο μου ειπαν να μην παρω διοτι λενε οτι το νερο της πολης εδω δεν εχει χλωριο (?!?!).
Χρειαζεται να παρω και κατι για να κραταει το νερο σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια?
Υπαρχει κανενα φαρμακο που μπορω να παρω για να βελτιωθει η υγεια τους?
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Δεν σωνεσαι με 25 λιτρα αλλα τουλαχιστον δεν ειναι 5.
Δεν θα τα χωραει για πολυ καιρο.
Ριξε το νερο του 5λιτρου στο 25λιτρο και συμπληρωσε πολυ αργα το υπολοιπο (προετοιμασμενο σαν σε αλλαγη νερου)

Απο τη στιγμη που δεν εχει στρωσει το φιλτρο και δεν εχεις τεστ νερου για να το γνωριζεις ποτε θα γινει. θα πρεπει να συνεχισεις να κανεις ποσοστιαιες αλλαγες νερου καθε μερα και αργοτερα μερα παρα μερα.
Το ταισμα θα το αρχισεις σε 1-2 μερες με 1 μπιλακι στο καθε ψαρι την ημερα και σταδιακα να το αυξανεις ελαχιστα, αλλα και παλι οχι πλουσια, γιατι δεν μπορει τοσο λιγη ποσοτητα νερου (και φυσικα θα ειναι και μικρο το φιλτρο) να ανταπεξερχεται.
Αν δεις θολο νερο γαλακτωδες αμεσως αλλαγες νερου για σιγουρια.
Αν το ενυδρειο δεν βρισκεται εκτεθιμενο κοντα σε πηγες θερμοτητας ή κρυου, και σε νορμαλ οικιακο χωρο με σχετικα σταθερη θερμοκρασια, δεν χρειαζεται τιποτα. Το καλοκαιρι μονο ισως χρειαζεται καποιο ανεμιστηρακι να κρατει χαμηλα τη θερμοκρασια (μεχρι 25 ιδανικα, οχι πως θα πεθανουν σε λιγο πιο ψηλη).

Τι γραφει το μπλε υγρο? (μαρκα)
Τι γραφει τροφη (μαρκα)? ημερομηνια ληξης?

Αν δεν εχει χλωριο το νερο της πολης σας κινδυνευει η υγεια σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-11, 12:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα φοβερος ο πετσοπας!ακου δεν εχει χλωριο,απο που παιρνουνε νερο?απτο πηγαδι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-11, 23:45
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Xeretai!
..."Απο τη στιγμη που δεν εχει στρωσει το φιλτρο και δεν εχεις τεστ νερου για να το γνωριζεις ποτε θα γινει. θα πρεπει να συνεχισεις να κανεις ποσοστιαιες αλλαγες νερου καθε μερα και αργοτερα μερα παρα μερα."

Na sunexisw gia ligo ana 12 wres, meta ana 24, meta mera para mera, ktl?
Allagi 1/3 tou nerou i 50%?

"Αν το ενυδρειο δεν βρισκεται εκτεθιμενο κοντα σε πηγες θερμοτητας ή κρυου, και σε νορμαλ οικιακο χωρο με σχετικα σταθερη θερμοκρασια, δεν χρειαζεται τιποτα. Το καλοκαιρι μονο ισως χρειαζεται καποιο ανεμιστηρακι να κρατει χαμηλα τη θερμοκρασια (μεχρι 25 ιδανικα, οχι πως θα πεθανουν σε λιγο πιο ψηλη)."
Gia to kalokairi den einai thema giati oute si allous i thermokrasia spania kseperna tous 20 vathmous kelsiou. To xeimwna omws pou peftei gia megalo xroniko diastima i thermokrasia stous -5 me -16? mesa st spiti vevaia i thermokrasia tha nai gurw stous 15.

"Τι γραφει το μπλε υγρο? (μαρκα)"

tetramedica - goldOomed
einai auto: http://www.google.co.uk/imgres?q=tet...:0&tx=97&ty=75

Na to rixnw gia mia evdomada kathe mera?

"Τι γραφει τροφη (μαρκα)? ημερομηνια ληξης?"

I trofi eixe liksei apo to 2009! Tou ti gurisa pisw kai mou edwse tn idia i opoia einai auti: goldfish colour stics
auti: http://nl.tetra.de/tetra/go/7B580466...d=15&lang_id=2

to filtro einai to aqua-flow 50 manual. kathe mina thelei allagi?

piga kai se ena allo aquarium fasi pet shop kai mou eipe pws the itan kalitera na parw to tetra goldfish gold japan gia trofi ( http://www.google.co.uk/imgres?q=tet...w=1280&bih=852 )

kai mou edwse ena antixlwrio pou zitisa to easy-life filter medium
( http://www.google.co.uk/imgres?q=eas...:0&tx=73&ty=76 )

Pws tha to xrisimopoiw? tha rixnw tn analogi posotita apo auto mesa sto enudreio me tn allagi nerou?

To futo katw-katw exei ena afroleks me ena lastixaki pou to exw thapsei katw apo to xaliki. Prepei na to vgalw?

Sorry gia tis polles erwtiseis
Euxaristw!
-------------------------
Ekana allagi nerou 1/3 kai evala to antixlwrio. Alla to nero fenetai thampo. Einai fisiologiko?
Thanx

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 30-08-11 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-11, 00:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρχιζουμε και βγαζουμε ακρη με τα ονοματα των προιοντων.
(να εγραφες μονο ελληνικα, να μη βγαζαμε τα ματια μας καλα θα ηταν )

Το φαρμακο που σου εδωσε ισως βοηθησει αν δεν εχει κατι σοβαρο το ψαρι. Οτι γραφει στις οδηγιες θα κανεις (πρεπει να βγει ο ενεργος ανθρακας για να δρασει το φαρμακο)

Το Easy-Life fluid filter medium που σου εδωσε δεν ειναι βασικα αντιχλωριο (αν και το δεσμευει και αυτο) ειναι ενα ματζουνι (αγνωστου συνταγης) πολυ καλο ομως και κανει καλο στα ψαρια.
Ειναι ομως και πιο ακριβο απο ενα αντιχλωριο.
Αν θες να κανεις αποχλωριωση χρησιμοποιησε κατι πιο οικονομικο, οπως το seachem prime που βαζεις 1ml για 40 λιτρα νερο. Θα χρειαστεις δοσομετρικη πιπετα (απο φαρμακειο) δλδ ,
20 σταγονες = 1 ml

Αν το φιλτρο σου ειναι αυτο http://www.ketteringkoi.com/acatalog/Aqua-Flow_40.html
Απο οτι γραφει για το ανταλλακτικο του σφουγγαριου εδω (It includes a complete unit with activated carbon within the sponge) Χρησιμοποιει ενα σφουγγαρι που μεσα του περιεχει ενεργο ανθρακα.
Φαινεται σε αυτη τη φωτο οτι εχει ανοιγμα στη μεση. http://ecx.images-amazon.com/images/...500_AA300_.jpg
Ισως μπορεις να αφαιρεσεις απο μεσα τον ανθρακα και να το αντικαταστησεις με βιολογικο υλικο mini siporax -μικρη συσκευασια 35gr- (που δεν θα το πεταξεις ποτε, απλα αν στομωνει με μουργα και πεφτει η ροη του φιλτρου, θα το ταρακουνας μεσα σε νερο που εχει βγαλει απο το ενυδρειο, Το ιδιο και το σφουγγαρι απ'εξω, να ξεβουλωνει)

Γενικα ειναι πολυ μικρο φιλτρο, καταλληλο για μονομαχοενυδρειο με χαμηλη ροη (100 λιτρα/ωρα).
Βαλτο και ο θεος βοηθος.

Αλλαγες κανε οπως λες. 30-50% αναλογα τους ρυπους.

Απο θερμοκρασια δεν θα εχεις προβλημα κανενα.

Οι τροφες καλες ειναι. Ταιζε εναλλαξ (με μετρο οπως ειπαμε)
Η ημερομηνια ληξης στις τροφες ειναι για τις βιταμινες που περιεχουν οι οποιες χανονται μετα το περας την ημερομηνιας ληξης αλλα και μετα τους 3-4 μηνες μετα απο το ανοιγμα της συσκευασιας.
Μη τις κρατας λοιπον πολυ. Αγοραζε μικρες συσκευασιες για να τελειωνουν γρηγορα και να παιρνεις καινουριες καθε τριμηνο.

Το φυτο βγαλτο απο το γλαστρακι και καθαρισε τα βαμβακια απο τις ριζες.
Ποιο φυτο ειναι? Καποια δεν θελουν φυτεμα γιατι χαλανε αν ειναι μεσα στο βυθο και θελουν δεσιμο με πετονια σε καμια πετρα ή ξυλο.
Δες και ενα βιντεο σχετικα με την τεχνη του φυτεματος και πως καθαριζεται απο το βαμβακι κλπ
Μπορει να αναγνωρισεις και το φυτο σου μεσα σε αυτα.
http://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
-------------------------
Θα ελεγα να παρεις και βακτηρια σαν βοηθεια για το "στρωσιμο" του φιλτρου απο τη στιγμη που δεν μπορεις να βρεις μπολι.
Η easy life ειναι ολλανδεζικη και θα βρεις ευκολα αυτο http://www.easylife.nl/us/freshwater...ment/easystart
Επισης seachem stability http://www.seachem.com/Products/prod...Stability.html
ή ενα απο τα καλυτερα, ο συνδυασμος αυτων των δυο http://www.microbelift.com/products/...r-cycling-kit/
Παντα διαβαζουμε τις οδηγιες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ekana allagi nerou 1/3 kai evala to antixlwrio. Alla to nero fenetai thampo. Einai fisiologiko?
Thanx
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
....γιατι δεν μπορει τοσο λιγη ποσοτητα νερου (και φυσικα θα ειναι και μικρο το φιλτρο) να ανταπεξερχεται.
Αν δεις θολο νερο γαλακτωδες αμεσως αλλαγες νερου για σιγουρια.
Οχι δεν ειναι καλη ενδειξη.
Αλλα το πιο πιθανο ειναι να εγινε απο το easy life που το θολωνει για λιγο αλλα μετα γινεται κρυσταλο.
Αν καθαρισει τοτε εισαι ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-08-11 στις 00:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-08-11, 00:07
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ναι, με το που εβαλα το easy-life εγινε ετσι...εχει περασει ενα τεταρτο απο τοτε. Το παρακαλουθω να δω ποτε θα καθαρισει εντελως.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-08-11, 00:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θελει αρκετη ωρα.
Μην ανησυχεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-08-11, 00:28
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ουφ....ηρεμησα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-11, 16:16
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλο μηνα

Εχω μερικες κουτες ερωτησεις.

Σχετικα με φαρμακο (http://www.tetra.de/tetra/go/7B58EDA...d=16&lang_id=2) διαβασα τις οδηγιες αλλα εχω μια ερωτηση. Βγαζω απλα απ τη πριζα το φιλτο με τον ενεργο ανθρακα για να δρασει το φαρμακο? Και για ποση ωρα να περιπου?

Χρησιμοποιω το Easy-Life fluid filter medium για αντιχλωριο μεχρι να αγορασω το seachem prime?

Θα ηταν καλυτερο να αγορασω ενα πιο μεγαλο φιλτρο?

Αλλαγες συνεχιζω ανα 24 ωρες πλεον, 30% νερου, διοτι τα ταιζω και πολυ λιγο (οποτε φανταζομαι θα εχουν και λιγοτερους ρυπους).

Το φυτο που εχω δεν ειναι καν σε γλαστρακι. Ενα ματσακι με λιγο Cabomba caroliniana και αλλα 2 φυτα που δεν ξερω τις ονομασιες τους ειναι. Τα εβγαλα και εκοψα οτι ειχε μαυρισει. Κρατησα μονο οτι φαινοταν υγειες. Ευχομαι να επραξα καλα.

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι ακομα αρρωστα και κινδυνευει η ζωη τους. Πλεον ομως τα σημαδια απο αιμα του ενος χρυσοψαρου (το αλλο δεν ειχε) εχουν εξαφανιστει, αλλα εχει βγαλει κατι μαυρα σημαδια στην ακρη της ουρας της. Μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω και για αυτα?

Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-11, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και καλο μηνα

Εχω μερικες κουτες ερωτησεις.

1. Σχετικα με φαρμακο (http://www.tetra.de/tetra/go/7B58EDA...d=16&lang_id=2) διαβασα τις οδηγιες αλλα εχω μια ερωτηση. Βγαζω απλα απ τη πριζα το φιλτο με τον ενεργο ανθρακα για να δρασει το φαρμακο? Και για ποση ωρα να περιπου?

2. Χρησιμοποιω το Easy-Life fluid filter medium για αντιχλωριο μεχρι να αγορασω το seachem prime?

3. Θα ηταν καλυτερο να αγορασω ενα πιο μεγαλο φιλτρο?

4. Αλλαγες συνεχιζω ανα 24 ωρες πλεον, 30% νερου, διοτι τα ταιζω και πολυ λιγο (οποτε φανταζομαι θα εχουν και λιγοτερους ρυπους).

5. Το φυτο που εχω δεν ειναι καν σε γλαστρακι. Ενα ματσακι με λιγο Cabomba caroliniana και αλλα 2 φυτα που δεν ξερω τις ονομασιες τους ειναι. Τα εβγαλα και εκοψα οτι ειχε μαυρισει. Κρατησα μονο οτι φαινοταν υγειες. Ευχομαι να επραξα καλα.

6. Απο οτι εχω καταλαβει ειναι ακομα αρρωστα και κινδυνευει η ζωη τους. Πλεον ομως τα σημαδια απο αιμα του ενος χρυσοψαρου (το αλλο δεν ειχε) εχουν εξαφανιστει, αλλα εχει βγαλει κατι μαυρα σημαδια στην ακρη της ουρας της. Μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω και για αυτα?

Ευχαριστω πολυ
1. Δεν βγαζεις την πριζα. Βγαζεις τον ανθρακα.
Αν το φιλτρο ειναι τα βασικο φιλτρο του ενυδρειου πρεπει να συνεχισει να λειτουργει 24/24ωρο, απλα χωρις τον ανθρακα μεσα και για οσο κραταει η θεραπεια δεν πρεπει να υπαρχει ανθρακας..
Μετα βαζεις φρεσκο ανθρακα να τραβηξει το φαρμακο για 3 μερες και μετα τον πετας.

2. Ναι αν και παει στραφι.

3. Ναι ..... μαζι με ενα πιο μεγαλο ενυδρειο
80 λιτρα τουλαχοστον ρε παιδι μου.
Το πιο μεγαλο φιλτρο (και με καλα υλικα ομως) θα κανει σιγουρα καλυτερη βιολογικη φιλτρτανση, αλλα μπορει να εχει τεραστια ροη για το ενυδρειακι. Καλο ειναι να εχει ρυθμιση ροης ωστε να την ελλαωσεις οσο πρεπει και οταν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο να το βαλεις εκει.
Πριν αγοραζεις τιποτα, βαζε ενα λινκ εδω του προιοντος να το τσεκαρουμε μαζι.

4. Ναι καθε 24 ωρες. Ομως μη στηριζεσαι ποτε στην φαντασια σου.
Η πραγματικοτητα μπορει να εκπληξει τοσο αρνητικα οσο και θετικα σε ενα ενυδρειο.

5. Ναι καλα επραξες. Τα υδροβια φυτα αντιθετα με τα επιγεια, δυναμωνουν με "κλαδεμα" των ριζων τους (οταν χρειαζεται).

6. Μακαρι να ξεραμε.
Στις ασθενειες οτι και να λεμε ειναι παντα υποθεσεις και ψιλοχοντροκομπογιανιτισμος και βασιζεται στις εμπειριες του καθενος.
Χωρις εργαστηριακο ελεγχο ομως ειμαστε στον αερα και αν δεν ειμαστε οσο πιο σιγουροι γινεται για τη διαγνωση καλυτερα να μη κανουμε καμια "ισχυρη" θεραπεια, εκτος απο βοηθεια και προληψη.

Τουλαχιστον να ειχαμε καμια φωτο καλη και καθαρη
-------------------------
Πχ προληψη για χρυσοψαρα, ενα γραμμαριο ενυδρειακο αλατι -χλωριουχο νατριο- (χωρις προσθετα ιωδιο, σοδα κλπ) ανα λιτρο νερου στο ενυδρειο, που εχουμε διαλυσει πολυ καλα σε δοχειακι με αεροπετρα και αεραντλια. (1 κουταλακι κοφτο γλυκου = 5 γρ, 1 κουταλια κοφτη της σουπας = 15 γρ.)
Σε καθε αλλαγη, διαλυουμε αλατι σε δοσολογια για τα λιτρα της αλλαγης μονο και το προσθετουμε στο νερο της αλλαγης πριν κανουμε την αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-09-11 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-11, 15:49
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ!
Σχετικα με το φαρμακο : "1. Δεν βγαζεις την πριζα. Βγαζεις τον ανθρακα.
Αν το φιλτρο ειναι τα βασικο φιλτρο του ενυδρειου πρεπει να συνεχισει να λειτουργει 24/24ωρο, απλα χωρις τον ανθρακα μεσα και για οσο κραταει η θεραπεια δεν πρεπει να υπαρχει ανθρακας..
Μετα βαζεις φρεσκο ανθρακα να τραβηξει το φαρμακο για 3 μερες και μετα τον πετας."

Ομως το φιλτρο χωρις τον ανθρακα, θα κανει δουλεια?

Ακομα, υπαρχει καποιο μεγαλυτερο φιλτρο με βιολογικη φιλτρανση και ρυθμιστη (που να το βαλω και σε μεγαλυτερo ενυδρειο μετα) που μου προτινετε? Μου ειπαν (απο pet shop) οτι ισως αν τους ζητησω κατι να μπορουν να μου το παραγγειλουν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-11, 16:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι μονο ανθρακα εχει μεσα το φιλτρο?
Πρεπει μαλλον να εχει σφουγγαρια ή/και κεραμικα υλικα.
Αυτα κανουν την μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση για μηδενισμο αμμωνιας και νιτρωδων. (μηχανικη και βιολογικη φιλτρασνη)
Ο ανθρακας ειναι για τοξικα (χημικη φιλτρανση)

Ενα φιλτρακι που μπορει να "παιξει" και σε ενυδρειο 120 λιτρων (που πρεπει να ειναι ο επομενος στοχος σου τρουλαχιστον) ειναι το eheim ecco pro 200 (2034)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
ή ακομα καλυτερα το ecco pro 300 (2036)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1260
Ειναι κομπλε με υλικα plug & play, ευκολη συντηρηση ακομα και για αρχαριο και με πολυ χαμηλη καταναλωση ρευματος.
Εδω το επισημο site και χαρακτηριστικα τους
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_32311_ehen
Eδω το manual για μια γευση
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...6_ecco_pro.pdf
(σελ 39 στα ελληνικα)

Ενα αλλο το Fluval 205
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
http://www.hagen.com/uk/aquatic/prod...01002060030401
manual http://www.hagen.com/pdf/aquatic/Flu...es5_manual.pdf

Αυτα ειναι πολυ δυνατα φιλτρα γα το 25λιτρο αλλα αν εχεις σκοπο να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο, θα τα δουλεψεις με μειωμενη ροη απο το ρυθμιστη ροης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-11, 17:01
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Εχει σφουγγαρια! Κεραμικα υλικα δεν εχει.

Αυτη ειναι η φωτογραφια απο το χρυσοψαρο που εχει βγαλει αυτα τα μαυρα σημαδια στις ακρες των ουρων της.
http://i55.tinypic.com/2s7j70h.jpg
Ευχομαι να καταλαβετε κατι απο τη φωτογραφια. [IMG]file:///C:/Users/User/Desktop/DSC09289.JPG[/IMG]

Ευχαριστω!
-------------------------
Ισως αυτη να βοηθησει περισσοτερο.
http://i55.tinypic.com/2elb0qu.jpg
Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 02-09-11 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-11, 17:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου εχει σφουγγγαρια κανουν αυτα μηχανικη και βιολογικη μαζι,
Οχι πως κανουν και τιποτα σοβαρο ομως , σε τοσο μικρη ποσοτητα.
Μετα τη θεραπεια βαλε φρεσκο ανθρακα παλι.

Δεν το βλεπω καλα το ψαρι. Ας ελπισουμε να το ξεπερασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-09-11, 23:32
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Εγινε, ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μια βοηθεια με το co2 giannisqq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 42 10-04-10 23:13
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!! george82 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 20-04-09 05:43
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Ζωοτόκα 1 24-02-08 18:55
μια βοηθεια ....... Κων/νος Μ. Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-06-07 16:16
βοηθεια GP250381 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-07-06 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10116 seconds with 15 queries