Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-05, 12:32
kpanos Ο χρήστης kpanos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή καβουρια!

καλησπερα σε ολους τους φιλους.εχω ακουσει χρονια τωρα για καποια καβουρια ποταμισια στο χωριο μου στην ορεινη αρκαδια.εκει τα τρωνε βεβαια.σκεφτηκα αν θα μπορουσαν να εγκλιματιστουν σε συνθηκες ενυδρειου.τα νερα ειναι πλουσια σε οξυγονο,πολυ δροσερα και πιθανοτατα ιδιαιτερα σκληρα.τα ποταμακια οπου και συλλεγονται ειναι ρηχα.το χειμωνα ωστοσο εχει μεγαλες χιονοπτωσεις σε διαρκεια και σε πυκνοτητα πραγμα το οποιο σημαινει οτι αυτα πεφτουν σε χειμερεια ναρκη.πως θα σας φαινοταν να παρω λιγα καβουρια σε μια μικρη δεξαμενη?τη θεωρειτε καλη ιδεα?φανταζομαι οτι χρειαζεται προσπαθεια ιδιαιτερη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-05, 12:46
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Τα ποταμίσια καβούρια που λες τα έχω συναντήσει και εγώ σε ανάλογα ποτάμια στην Ευρυτανία.Είναι κρύου νερού πράγμα που σημαίνει ότι το ενυδρείο οπού θα στεγάζονται θα πρέπει maximum το καλοκαίρι να αγγίζει τους 20 βαθμούς κελσίου. Τα καβούρια αυτά θα μπορούσαν λοιπόν να μπουν σε ένα species ενυδρείο με ένα δυνατό chiller σε σχέση με το μέγεθος του ενυδρείου σου και φυσικά μόνα τους μιας και τα ψάρια περιλαμβάνονται στην δίαιτα τους...
__________________
I can picture in my mind a world without war, a world without
hate. And I can picture us attacking that world, because they'd
never expect it


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-05, 12:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καβουρια??
Χμμ το καλυτερο μερος που μπορεις να τα βαλεις ειναι στις τσεπες..

Περα απο την πλακα τωρα, τα πιθανα προβληματα ειναι:
α. Η χαμηλη θερμοκρασια του νερου, κατι που το καλοκαιρι ειναι ιδιαιτερο προβλημα.
β. Τι θα τρωνε.. Εδω πληροφοριες σιγουρες δεν υπαρχουν...
γ. Ειναι πολυ πιθανο να ειναι επιθετικα σε οτιδηποτε αλλο ειναι μεσα στο ενυδρειο, ειδικοτερα την νυκτα. Καλυτερα μονα τους.
δ. Εχουν αναγκη να βγαινουν και εκτος νερού?

Ισως αν μπορουσες να τα βγαλεις καποια φωτογραφια να βρισκαμε κατι σε βιβλιογραφια. Επισης καλη ιδεα ειναι να παρεις λιγο νερο και να το μετρησεις να δεις τι γινεται. Οπως επισης και τι θερμοκρασια εχει το περιβαλλον τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-05, 12:55
kpanos Ο χρήστης kpanos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή ok.

το ξεχναμε λοιπον .για να πω και την αληθεια μου 1δεξαμενη μονο για καβουρια δεν θα τη διεθετα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-05, 13:04
kpanos Ο χρήστης kpanos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή .

τα μαζευουν το βραδυ με τη βοηθεια φακων.οσον αφορα τη διατροφη τους λογικα τρεφονται με σκουλικια και διαφορες νυμφες κουνουπιων.βεβαια για να τα συγκεντρωσουν σε καποιο σημειο τοποθετουν νωρις το απογευμα ψωμι.φανταζομαι πρεπει να ειναι παμφαγα.σιγουρα θα πρεπει να βγαινουν εκτος νερου γιατι τα βρισκεις στις οχθες του ποταμου το βραδυ.για φωτο σας υποσχομαι να προσκομισω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-05, 13:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Tετοια καβουρια ειχα βαλει εγω στο ενυδρειο μου στον Χορτιατη. 5 στον αριθμο απο ποταμακι που κατεβαινε στην Βολβη. Εμφανισιακα δεν ελεγαν πολλα. Το βασικο τους προβλημα ειναι οτι ειναι απιθανοι αναρριχητες..... Τα βρηκα σταδιακα σε ολους τους χωρους του σπιτιου. Καποια τα προλαβα ζωντανα καποια οχι. Τελικα ολα χαθηκαν και τα βρηκα απο τη μυρωδια....Τα ειχα σε 25 βαθμους και δεν εδειχναν να εχουν καποιο προβλημα.Τα ψαρια μου ειναι τερεστια οποτε δεν διαπιστωσα αν ειναι επιθετικα. Σε ενα αλλο ενυδρειο που τα ειδα με μικρα λιμνισια ψαρια παντως δεν ηταν επιθετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-05, 18:04
Το avatar του χρήστη vasilis-arta
vasilis-arta Ο χρήστης vasilis-arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: APTA
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπερα!Επειδη μεγαλωσα σε χωριο με ποταμι οπου ψαρευαμε ολο το καλοκαιρι στο σπιτι μου συχνα φιλοξενουσα καβουρια που τα επιανα στο ποταμι.Ειναι επιθετικοτατα!Επιτιθονται τη νυχτα και ειναι ικανα να σκοτωσουν κυπρινο 3,5 κιλων!Το λεω επειδη μου συνεβη!Μπορουν να αναριχηθουν σαν τα μυρμηγκια αρκει να αντεχει το βαρος τους.Τρωνε οτιδηποτε εχει σχεση με σαρκα(ψαρακια,βατραχια,σκουληκια,κοτοπουλο,κεφτεδα κια κλπ)
Πρεπει, αν μπουν σε περιορισμενο χωρο,να βγαινουν και εξω απτο νερο να αναπνεουν,οπως και οι υδροβιες χελωνες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-05, 14:18
kpanos Ο χρήστης kpanos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Περιοχή: Αθηνα-Κυψελη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή .

ε οχι να ταιζω και τα καβουρια με τα ψαρια μου.μαλλον θα τα προτιμησω στη κατσαρολα μου απο το ενυδρειο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-05, 19:43
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή Re: καβουρια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kpanos
καλησπερα σε ολους τους φιλους.εχω ακουσει χρονια τωρα για καποια καβουρια ποταμισια στο χωριο μου στην ορεινη αρκαδια.εκει τα τρωνε βεβαια.σκεφτηκα αν θα μπορουσαν να εγκλιματιστουν σε συνθηκες ενυδρειου.τα νερα ειναι πλουσια σε οξυγονο,πολυ δροσερα και πιθανοτατα ιδιαιτερα σκληρα.τα ποταμακια οπου και συλλεγονται ειναι ρηχα.το χειμωνα ωστοσο εχει μεγαλες χιονοπτωσεις σε διαρκεια και σε πυκνοτητα πραγμα το οποιο σημαινει οτι αυτα πεφτουν σε χειμερεια ναρκη.πως θα σας φαινοταν να παρω λιγα καβουρια σε μια μικρη δεξαμενη?τη θεωρειτε καλη ιδεα?φανταζομαι οτι χρειαζεται προσπαθεια ιδιαιτερη.
Ποιό μέρος της ορεινής αρκαδίας 'πατριώτη'?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03918 seconds with 12 queries